Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Να βουτήξω στο... αλατόνερο; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100196)

Diskus fan 12-04-18 01:10

Μόνο για την βάση... το ενυδρείο... και το sump... ΜΗΝ ξεχνιέσαι. ;)
Το γέμισμα είναι... άλλο "καπέλο".- :D

odin79 12-04-18 01:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 1039477)
Απαιτητικό σε βλέπω... από υπομονή πως τα πας; :D
Κάτσε να ξεζαλιστώ και λίγο από τα "νούμερα" που ακούω... άλλωστε θα πάρει χρόνο το εγχείρημα. :smt120
Τα πρώτα βήματα (βάση-ενυδρείο-sump)... πιστεύω να τα ολοκληρώσω, σε 1-2 μήνες.- ;)

κανενα αγχος μην εχεις δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα αρκει να εχεις εγκρατεια πχ θα κανω ενα ενυδρειο με μ-αλακα (ολο μαζι δεν το περνει χαχαχαχα πως να τα πω απαλα?) κοραλια οχι απαιτητικα.τα νουμερα δεν ειναι πολυ μεγαλα τουλαχιστον μπροστα στο μεγαλειο ενως θαλασσινου ενυδρειου:):)

Diskus fan 12-04-18 01:30

Το μόνο άγχος είναι... ΜΗΝ με διώξει από το σπίτι... όταν μάθει τι ετοιμάζω.- :grin:
:smt043

michalos 12-04-18 06:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 1039485)
Το μόνο άγχος είναι... ΜΗΝ με διώξει από το σπίτι... όταν μάθει τι ετοιμάζω.- :grin:
:smt043

Κανε οτι κανω και εγω: τα παρουσιαζω λιγα -λιγα οχι ολα μαζι :D
Στην αρχη το ενυδρειο, μολις παρει την πρωτη κρυαδα μετα το sump και παει λεγοντας
Α και να βρεις την καταληλη στιγμη να το πεις , καποια μερα που εχει ορεξη ,οχι οταν εχει νευρα ,θα φυγεις σουμπιτος εξω :cool:

Diskus fan 12-04-18 13:48

Σε ένα σπίτι όπου... υπάρχει fish room με ενυδρεία... 400λιτρο, 250λιτρο, νοσοκομείο, γεννήστρες και στο σαλόνι άλλα 2 σε λειτουργία (+ 5-6 γυάλες να "κάθονται")... λες να το πάρει "ίσια";
Και νεύρα να ΜΗΝ έχει... θα της τα "φτιάξω" στο δευτερόλεπτο.- :D

michalos 12-04-18 14:49

Μπραβο στην υπομονη της! :)
Θα μπορουσες καποιο ενυδρειο που καθεται να χρησιμοποιησεις τοτε να μην παρεις κι αλλο:)

Diskus fan 12-04-18 14:59

Άστο... ετοιμάζεται ένα 200λιτρο (που θα γίνει το θαλασσινό)... ήδη.- :D

Diskus fan 14-04-18 00:28

Προτάσεις για skimmer... υπάρχουν; :rolleyes:

sailor247 14-04-18 01:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 1039610)
Προτάσεις για skimmer... υπάρχουν; :rolleyes:

Ένα deltec mce-600 αν βρεις από αγγελία θα είναι μια χαρά


Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Diskus fan 16-04-18 22:54

Μάλλον θα πρέπει να αρχίσω να ψάχνω τις αγγελίες... πολύ "αλατισμένο" είναι αυτό. :D
Γιατί όμως κρεμαστό... στο σαμπ, θα μπαίνει; :confused:

Diskus fan 03-06-18 23:02

Μετά από αρκετή μελέτη στο θέμα κατέληξα ότι... το μεγαλύτερο πρόβλημα στα θαλασσινά είναι η σωστή ψύξη τους.
Αλλαγή σχεδίων και πάλι... το 200λιτρο θα γίνει sump και το κύριο θα είναι 400λιτρο.
Επειδή ο κούκος θα κοστίσει τελικά αηδόνι...
Προτάσεις για ψυκτικό μηχάνημα (τα ανεμιστήρια ΔΕΝ τα εμπιστεύομαι).
Προτάσεις για skimmer (ΑΝ γίνεται φτηνό και κάπως αξιόπιστο... να γλιτώσω έστω και κάτι).- :grin:

Artemisia 04-06-18 21:09

Καλή αρχή Νικόλα :D μάλλον θα σε κάνω παρέα και εγω με ένα μικρότερο για αρχή ;)

Μανούρα η ψύξη :cool: σε νιώθω !

Diskus fan 05-06-18 01:36

Να είσαι καλά "Νεράϊδα του Βορρά"... καλή αρχή και σε σένα (μόνο ΜΗΝ διαβάσω να κάνεις τίποτα από τα συνηθισμένα "κουλά"... κάηκες). :D
Εεεεε... μα είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτό όπως κατάλαβα... και ΔΕΝ σηκώνει ημίμετρα.- ;)

Rayden 05-06-18 05:55

Καλη αρχη και απο εμενα Νικο.
Skimmer καλο και δοκημασμενο απι πολλους Deltec Sc1456 (~350€).Θα σου πρωτηνα να μην τα τσιγκουνευτεις τα λεφτα στο skimmer...(και το MCE 600 εναι καλη επιλογη αν το βρεις απο αγγελια)

Φως για ευκολα κοραλια υπολογησε καπου στο 0,5+ Watt ανα λιτρο. Αν ανοιχτεις σε πιο δυσκολα 1W/λιτρο. Με 2 λευκες και 2 ακτινικες εισαι οκ για αρχη.

Κυκλοφορητες: Με 2 Jebao QP16 (~180€) θα εισαι οκ. Υποθετω 1,5 μετρα το μηκος του ενυδρειου, αν ειναι μικροτερο και με 2 RW8 θα κανεις δουλεια.

Αναπληρωση. Βασικο, ειδικα τωρα το καλοκαιρι. Κανα 50€ απο WW.

Αντλια επιστροφης. Και εδω οτι πληρωσεις περνεις. Κανα 75€ για μια Jebao DCS 4000.
Αν εχεις σκοπο να βαλεις ριακτορες για ανθρακα και αντιφωσφορο καλητερα ειναι μια πολυ μεγαλητερη ωστε να τροφοδοτεις απο εκει τους ριακτορες. Αν τα βαλεις τα υλικα χυμα στο sump καλη ειναι αυτη.

Ψυξη. Εγω εχω το Arctica DBΕ 200. Ειμαι πολυ ευχαρηστημενος, αλλα η τιμη ξεφευγει. Αν βρεις κατι σε αγγελια καλητερα.

Τεστακια. ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PO4, CΑ, Ma, KH, PH

Υδραυλικα. Κανα 125€ για σωληνωσεις. Τρυπες θα κανεις μονος σου η' στο γνωστο Χειρουργο?

Απο εκει και περα, αλατι (και εδω υπολογιζε κανα 80€ τα 20-25 κιλα), διαθλασιομετρο, ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑ (μου ειχες κανει παρατηρηση που τον ειπα θερμοστατη:grin: ), 1 κυκλοφορητη για να σπας το αλατι, καποιο τροπο προσθηκης ιχνοστοιχιων αν βαλεις κοραλια (δοσομετρικη η' CR). Γενικα το κοστος απο οτι εχεις στο μυαλο σου βαλε το επι 3 για να βρεθεις κοντα.......

Καλη επιτυχια,

ChocolatePuma 05-06-18 10:31

Η ταπεινή μου άποψη, μια που ήδη μπήκε το καλοκαίρι

Κάνετε όλες τις σχετικές αγορές, αλλά μην το ξεκινάτε πριν τα μέσα Σεπτέμβρη...

Είναι κρίμα να παλεύετε με θερμοκρασίες και καύσωνες από την πρώτη στιγμή
Πιο καλά θα τρέξει αρχές Φθινοπώρου

Artemisia 06-06-18 07:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 1042868)
Να είσαι καλά "Νεράϊδα του Βορρά"... καλή αρχή και σε σένα (μόνο ΜΗΝ διαβάσω να κάνεις τίποτα από τα συνηθισμένα "κουλά"... κάηκες). :D
Εεεεε... μα είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτό όπως κατάλαβα... και ΔΕΝ σηκώνει ημίμετρα.- ;)

Θενκς Nικόλα :D:D:D ποια είναι τα συνηθισμένα κουλά ????

michalos 06-06-18 12:19

Ακομα δεν βουτηξες? :D
το νερο ειναι ζεστο σημερα !

Diskus fan 07-06-18 02:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rayden (Μήνυμα 1042879)
Καλη αρχη και απο εμενα Νικο.
Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Skimmer καλο και δοκημασμενο απι πολλους Deltec Sc1456 (~350€).Θα σου πρωτηνα να μην τα τσιγκουνευτεις τα λεφτα στο skimmer...(και το MCE 600 εναι καλη επιλογη αν το βρεις απο αγγελια)
ΔΕΝ θέλω να τα τσιγκουνευτώ αλλά... έχω βρει της skimz... κάποια άποψη;

Φως για ευκολα κοραλια υπολογησε καπου στο 0,5+ Watt ανα λιτρο. Αν ανοιχτεις σε πιο δυσκολα 1W/λιτρο. Με 2 λευκες και 2 ακτινικες εισαι οκ για αρχη.
Θα βάλω ελάχιστα μέσα (σχεδόν fish olny σκέφτομαι)... και ότι πιο ανθεκτικό και εύκολο.

Κυκλοφορητες: Με 2 Jebao QP16 (~180€) θα εισαι οκ. Υποθετω 1,5 μετρα το μηκος του ενυδρειου, αν ειναι μικροτερο και με 2 RW8 θα κανεις δουλεια.
Σωστά... στο 1,5 μέτρο είναι.

Αναπληρωση. Βασικο, ειδικα τωρα το καλοκαιρι. Κανα 50€ απο WW.

Αντλια επιστροφης. Και εδω οτι πληρωσεις περνεις. Κανα 75€ για μια Jebao DCS 4000.
Αν εχεις σκοπο να βαλεις ριακτορες για ανθρακα και αντιφωσφορο καλητερα ειναι μια πολυ μεγαλητερη ωστε να τροφοδοτεις απο εκει τους ριακτορες. Αν τα βαλεις τα υλικα χυμα στο sump καλη ειναι αυτη.
Σκέφτομαι να μπουν... σε 2 "μπουκάλες" από την Α.Ο.

Ψυξη. Εγω εχω το Arctica DBΕ 200. Ειμαι πολυ ευχαρηστημενος, αλλα η τιμη ξεφευγει. Αν βρεις κατι σε αγγελια καλητερα.
Ότι έχω βρει είναι αρκετά "τσουχτερό"... γι' αυτό... έχω μπει και σε σκέψεις για DIY.

Τεστακια. ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3, PO4, CΑ, Ma, KH, PH

Υδραυλικα. Κανα 125€ για σωληνωσεις. Τρυπες θα κανεις μονος σου η' στο γνωστο Χειρουργο?
Σε χειρουργό.

Απο εκει και περα, αλατι (και εδω υπολογιζε κανα 80€ τα 20-25 κιλα), διαθλασιομετρο, ΘΕΡΜΑΝΤΗΡΑ (μου ειχες κανει παρατηρηση που τον ειπα θερμοστατη), :grin:
Μαθαίνεις εύκολα... βλέπω. :D
1 κυκλοφορητη για να σπας το αλατι, καποιο τροπο προσθηκης ιχνοστοιχιων αν βαλεις κοραλια (δοσομετρικη η' CR). Γενικα το κοστος απο οτι εχεις στο μυαλο σου βαλε το επι 3 για να βρεθεις κοντα.......

Καλη επιτυχια,

Αυτό είναι που με έχει ανησυχήσει... αλλά μου κάνει "πλάτες" η δικιά μου (ευτυχώς). :smt020
Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.- ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 1042886)
Η ταπεινή μου άποψη, μια που ήδη μπήκε το καλοκαίρι

Κάνετε όλες τις σχετικές αγορές, αλλά μην το ξεκινάτε πριν τα μέσα Σεπτέμβρη...

Είναι κρίμα να παλεύετε με θερμοκρασίες και καύσωνες από την πρώτη στιγμή
Πιο καλά θα τρέξει αρχές Φθινοπώρου

Κι εγώ... της ίδιας άποψης είμαι.- ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 1042918)
Θενκς Nικόλα :D:D:D ποια είναι τα συνηθισμένα κουλά ????

Για παράδειγμα... 20λιτρο με κλοουνάκια.- ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από michalos (Μήνυμα 1042921)
Ακομα δεν βουτηξες? :D
το νερο ειναι ζεστο σημερα !

Αύγουστο μήνα και μπαίνω με στολή.... κρυουλιάρης σου λέω.- :D

alan boy 07-06-18 14:49

Έχεις κάποιο λινκ από το Σκιμερ skimz ;
Και εγώ το Deltec Sc1456 εχω

Εδώ τι εννοείς; Σκέφτομαι να μπουν... σε 2 "μπουκάλες" από την Α.Ο.
Επισης αν πάρεις κάτι από Κίνα προσοχή πλέον γιατί έχει τελωνείο

Rayden 08-06-18 10:02

Το Σκιμερ δεν το εχω ξανακουσει και ετσι δεν εχω αποψη. Το ΜCE 600 μπορεις να το βρεις απο καμια αγγελια, ειναι πολυ κυκλοφορημενο. Μπαινει και σε sump. Ειναι η καρδια του ενυδρειου παντως, οποτε καλητερα ενα πιο καλο και να αφαιρεσεις απο κατι αλλο αν χρειαστει.

Φως, αν δεν βαλεις κοραλια (Fish Only) τοσο οσο να ευχαρηστει εσενα. Αν βαλεις κοραλακια ευκολα με 0,5W ανα λιτρο πιστευω θα εισαι ενταξει. Κανεις δεν εμεινε εκει παντως.....

Αν το εχεις με το DiY θα κανουν δουλεια οι μπουκαλες απο την οσμωση για ριακτορες.

Το chiller, αν το ξεκινησεις απο Σεπτεμβριο με ανεμιστηρακια θα κανεις δουλεια μεχρι να πιασουν τα κρυα, οποτε παει για του χρονου αυτο το κοστος.

Καλη αρχη και παλι

WiSe 08-06-18 11:29

Ποτε θα δουμε φωτο? :D :rolleyes:

Diskus fan 09-06-18 01:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 1043056)
Έχεις κάποιο λινκ από το Σκιμερ skimz ;
Και εγώ το Deltec Sc1456 εχω

Εδώ τι εννοείς; Σκέφτομαι να μπουν... σε 2 "μπουκάλες" από την Α.Ο.
Επισης αν πάρεις κάτι από Κίνα προσοχή πλέον γιατί έχει τελωνείο

ΔΕΝ έχω ψάξει κάποιο συγκεκριμένα... αλλά μάλλον για 700 λίτρα πρέπει να κατευθυνθώ (400 το ενυδρείο 200 το σαμπ)... σωστά;
http://www.skimz.sg/
Τα "μπουκάλια" που μπαίνουν τα προφίλτρα της Α.Ο. ;)
Άλλαξε πάλι κάτι (και ΑΝ ΝΑΙ... γιατί ΔΕΝ γράφτηκε στο θέμα που έχει ανοίξει ο Γιάννης (stanisalus)... για την Ασία); Όσες παραγγελίες μου έχουν έρθει μέχρι τώρα... ΔΕΝ πλήρωσα.- ;)
-------------------------
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Rayden.- ;)
-------------------------
Όταν αρχίσω να στήνω... ανυπόμονε "σοφέ".- :smt016


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02652 seconds with 10 queries