Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   Μια απόπειρα στ' αλάτια. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51938)

HLIASKR 19-04-11 19:27

Πολυ ομορφο καλη συνεχεια!

Eric 19-04-11 19:30

Αν και ειμαι ασχετος με τα αλατια, μου αρεσει πολυ. Να το χαιρεσαι!

bokostas 19-04-11 19:31

Σας ευχαριστώ πολύ.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 581331)
Δεν είδα κανέναν να συμβουλέψει κάτι σχετικά με τα Νο3!!! Γιαυτό ρωτάω Κώστα.

Μου τα είπαν ήδη:
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 581272)
Τις αλλαγες νερου καντες 10% εβδομαδιαιες κωστα και θα πεσουν και αλλο τα νιτρικα με νερο μιας ή δυο ημερων ετοιμο.να το χαιρεσαι

Κι ακόμη δεν άρχισαν οι κατσάδες από τους "μέντορές" μου στα αλάτια betty και georgebruno.:rolleyes:

Tsagos 19-04-11 19:41

Με 10% την εβδομάδα πιστεύεις πως θα πέσουν; Υπάρχει κάτι που κάνει κατανάλωση Νο3;

QS-Plan 19-04-11 19:46

Επειδή είναι τόοοοοοοοοσο χάλια, έρχομαι να το πάρω σπίτι μου....:grin::grin::grin::grin::grin::grin::grin:

Φίλε μου, είναι κουκλάκι!!!!!!!!!!!!!!!!!!! να το χαίρεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ματόχαντρο δεν είδα να έχεις....

tsilojohn 19-04-11 19:56

:smt041 Παρα πολυ ομορφο,καλη συνεχεια στα αλατια...

j.p. 19-04-11 20:08

το πιο όμορφο θαλασσινό που έχω δει.-
απλά+-3+-3+-3+-3

betty 19-04-11 20:11

Κώστα μπράβο, τα πας πολύ καλά μέχρι τώρα , αλλά να έχεις και λίγο υπομονή ρε φίλε ,θαλασσινό έχεις φτιάξει και όχι ακόμα ένα φυτεμένο.
Η ανεμώνη όντος είναι πολύ όμορφη αλλά και μεγάλη αρκετά , πάντως την γνώμη μου για αυτήν στην έχω πει και από το τηλέφωνο.
Το ένα το κλοουνάκι εγώ θα το έβγαζα έτσι θα είχα <χώρο > για ένα άλλο ψαράκι.
Τα ΝΟ3 είναι αυξημένα πολύ αλλά με το καινούργιο σκίμερ και με αλλαγές θα την παλέψουμε αλλά “ please, μη βάλεις τίποτα άλλο για λίγο καιρό”
Μια παρατήρηση για τους κυκλοφορητές., είδα στις φωτογραφίες ότι τους έχεις καλυμένους με ένα τούλι να υποθέσω ότι το έβαλες για φυσαλίδες η για να είναι καλύτερα προφυλαγμένη η μπροστινή τους όψη?
Πάντως να ξέρεις ότι θα θέλουν συχνό άλλαγμα γιατί θα πιάνουν μπίχλα και δεύτερον το λαστιχάκι που τους έχεις πιάσει θα στο κάψει η αλμύρα και θα κοπεί με ότι αυτό συνεπάγετε….
Τα υπόλοιπα με τον καφέ από κοντά….

Alex_Salonica 19-04-11 20:39

Πανέμορφο Κώστα!

Χαλάλι ο κόπος και το χρήμα..:rolleyes:

Πάνος 19-04-11 20:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tsagos (Μήνυμα 581337)
Υπάρχει κάτι που κάνει κατανάλωση Νο3;

οι μακροαλγες...οπως η chaeto. αναφερθηκε στο ποστ 8.

Γιαννης Μ5 19-04-11 21:56

Μπραβο Κωστα,πανεμορφο.Να το χαιρεσαι.:p

giannisaek 19-04-11 22:17

Κώστα το επίπεδό σου μ' αυτό το ενυδρείο το ανέβασες κι' άλλο.
Ρίξε και μερικά κεφάλια σκόρδο μέσα για να μην στο ματιάσουν. :rolleyes:
Το ενυδρείο σου είναι τέλειο.
Άντε τώρα μετά από αυτό σου εύχομαι να αποκτήσεις και ένα νταμάρι. :D

bokostas 20-04-11 01:46

11 Συνημμένο(α)
Ευχαριστώ πολύ Γιάννηδες.:p

Έκανα λοιπόν τις διορθώσεις που μου είπατε και ανεβάζω καινούριες φωτό:

http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...pictureid=3653 http://www.aquatek.gr/vb/picture.php...pictureid=3654

Markos145 20-04-11 01:54

Κωστα μη βαζεις αλλες με μπριζωνεις αγρια και οι καιροι ειναι δυσκολοι!!!:)

Πάνος 20-04-11 03:23

ποτε προλαβες κιολας?? :D
αλλα αν μενεις ως τις 4μιση μεσα στο gab...καταλαβαινω...
(παραλαβη θαλασσινα ειχα κι εγω...:p)

QS-Plan 20-04-11 06:57

Κιόλας??????? Απίστευτος είναι!!!!!!

Το κακό είναι ότι είναι συνέχεια ξύπνιος και δεν μπορεί κάποιος να του το βουτήξει....

τι να πω.... σκέτη κούκλα είναι....

Χαραμάδας 20-04-11 08:05

Kώστα,απλά καταπληκτικό.Εχω δεί πολλά ριφάκια αλλά αυτό είναι άψογο.Βέβαια κατά την ταπεινή μου άποψη θα ήθελε μερικά ψαράκια ακόμη (καμιά 20αριά :D) και θα είναι τέλειο.Καλή συνέχεια.;).
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 581246)
Εγώ πάντως θα έβαζα και ένα κοπαδάκι δίσκους........... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Σωτήρη τι είναι αυτά που λές....δίσκοι στα 130 lit????
Ούτε για αστείο.

Λιβέρης Σταύρος 20-04-11 10:19

Αυτά τα χρώματα είναι τί να πώ....Κάτσε με τη φωτογραφική σου και τράβα συνέχεια. Εξαιρετικό αποτέλεσμα, μπράβο.

Franx 20-04-11 13:44

Μπράβο Κώστα πραγματικά πανέμορφο !!! Ελπίζω να το χαρείς :)
Και αν επιτρέπετε πες μας και περίπου πόσο σου κόστισε μέχρι τώρα (έτσι για να κάνεις το όνειρό μας να σταματήσει πρόωρα χααχαχχαχα ) :D

bokostas 20-04-11 14:09

Να είστε καλά παιδιά, το ριφάκι αν και μικρό, έχει ήδη "ρουφήξει" 1.100 ευρώ σε 2,5 μήνες, με "συντηρητικές" αγορές, είναι αλμυρή η θάλασσα.:(

Πάνο καλώς τα δέχτηκες, βάλε καμιά φωτό να ζωντανέψει λίγο ο τομέας του θαλασσινού που είναι σε λήθαργο.:smt015

Πάνος 20-04-11 14:35

να 'σαι καλα...χαλασε η φωτογραφικη μου...μονο βιντεο μπορω να βαλω...αλλα αφου το ζητησες... ;)

madfdg 20-04-11 15:24

Καλύτερα ....αλλά πάλι μια ένσταση!!!
Γιατί βρε Κώστα κρύβεις την euphylia??Σε λίγο καιρό θα είναι το ομορφότερο κομμάτι του ενυδρείου!Επίσης τι το ήθελες το damsel???

Πάνος 20-04-11 15:39

καλα σου λεει ο Κωστας. οι ευφηλιες ειναι ο,τι ομορφοτερο... :smt049:smt049
αλλα για το νταμσελ δε θα συμφωνησω μαζι του...ειναι προκατηλλειμενος με ολα τα νταμσελ και τα θεωρει ασχημα και κακοβουλα.
το parasema ειναι καλο παιδακι....και πολυ ομορφο μικροψαρο Κωστα.( και καλυτερο απο τις χρωμιδες.... :smt019 ) :D

bokostas 20-04-11 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 581700)
Καλύτερα ....αλλά πάλι μια ένσταση!!!
Γιατί βρε Κώστα κρύβεις την euphylia??Σε λίγο καιρό θα είναι το ομορφότερο κομμάτι του ενυδρείου!Επίσης τι το ήθελες το damsel???

Δεκτή η ένσταση, θα την μεταφέρω κάπου ψηλότερα και πιο μπροστά, για την ώρα την κρατάω σε απόσταση από την ανεμώνη, από φόβο μη την ακουμπήσει.
Το damselάκι δεν έπρεπε να το βάλω??:confused: Δεν έχω διαβάσει κάτι κακό και το καημένο δείχνει ήσυχο και δεν ενοχλεί κανέναν. Μπορεί να γίνει επιθετικό??
Τα φώτα σας pleaseee.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 581711)
καλα σου λεει ο Κωστας. οι ευφηλιες ειναι ο,τι ομορφοτερο... :smt049:smt049
αλλα για το νταμσελ δε θα συμφωνησω μαζι του...ειναι προκατηλλειμενος με ολα τα νταμσελ και τα θεωρει ασχημα και κακοβουλα.
το parasema ειναι καλο παιδακι....και πολυ ομορφο μικροψαρο Κωστα.( και καλυτερο απο τις χρωμιδες.... :smt019 ) :D

Για τις ευφηλιες συμφωνώ Πάνο, ειδικά στο δικό μου που δεν έχω βλέψεις για σκληρά κοράλια κι ευελπιστώ να παραμείνω στα εύκολα.
Τα damsel πάντως την έχουν μια κακία και μια μοχθηρία στο μάτι.:twisted: Τι άλλο μικρόψαρο θα μπορούσα να βάλω αν βγάλω έναν κλόουν??

Πάνος 20-04-11 17:04

ακομη και σε ενυδρεια που τα sps πανε σφαιρα...εγω παλι τις ευφηλιες τους προτιμω :D..οι πρωτες αγαπες δεν πεθαινουν...ετσι δε λενε??

γενικοτερα τα damsel ειναι απο τα "κακα παιδια" του αλατιου...απλα δε τα βαζω ολα στο ιδιο τσουβαλι...σε καθε νεο ψαρι..θα κανεις τις επιδειξεις του και τους τραμπουκισμους του...αλλα το συγκεκριμενο πιστευω οτι δε θα σου δημιουργησει ΜΕΓΑΛΟ προβλημα.. εχω 3 απο δαυτα...και μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλοβολα...και συγκεκριμενα "αγγελακια σκετα" αν τα συγκρινω με το λευκοστερνο μου ή ενα υπουλο dottyback ( http://www.google.gr/search?hl=el&q=...w=1419&bih=715) που και ενυδρειο ημουν ικανος να ξεστησω προκειμενου να το ξεφορτωθω. να τον εχεις υποψιν αυτον τον μαγκα να τον αποφυγεις παση θυσια..zw
για καποιο μικροψαρο....θα σου προτεινα αυτο http://www.liveaquaria.com/product/p...329&pcatid=329 επειδη το ειχα...ηταν πολυ φιλησυχο, πανεμορφο...απλα δεν ειχα προλαβει να βαλω καπακι...:(:( (μοιαζει λιγο και με ξιφοφορο.. :D )

maikl 20-04-11 17:33

Τα ψαρακια τα εβαλες,το αλατακι επισης φερνω ριγανη και λαδακι παρε και τον Βασιλη να φερει τσιπουρα και θα περασουμε τρελα σου λεω...............
τι χαλια ειναι αυτα ρε ?????????????

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

bokostas 20-04-11 18:05

Πάνο κακαπληκτικό το Carpenter's Flasher Wrasse και μου έλειπε το πορτοκαλί στο θαλασσινό, σίγουρα θα πάρει την θέση του 3ου κλόουν.
Για τα dottyback μ' έχουν προειδοποιήσει, αλλά αφού συμφωνείς κι εσύ, ούτε που τα σκέφτομαι, τα διαγράφω οριστικά από την wishlist.:)


Μιχάλη μην ανησυχείς, το ταλαίπωρο το ριφάκι είναι πολύ μόνο ανάμεσα στα μποστάνια μου κι αρκετά ακριβό για να με κάνει ν' αλλαξοπιστήσω.;)

kostas82 20-04-11 18:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 581761)
Πάνο κακαπληκτικό το Carpenter's Flasher Wrasse και μου έλειπε το πορτοκαλί στο θαλασσινό, σίγουρα θα πάρει την θέση του 3ου κλόουν.
Για τα dottyback μ' έχουν προειδοποιήσει, αλλά αφού συμφωνείς κι εσύ, ούτε που τα σκέφτομαι, τα διαγράφω οριστικά από την wishlist.:)


Μιχάλη μην ανησυχείς, το ταλαίπωρο το ριφάκι είναι πολύ μόνο ανάμεσα στα μποστάνια μου κι αρκετά ακριβό για να με κάνει ν' αλλαξοπιστήσω.;)

Κοιτα μην πουλησεις τα φυτεμενα και φιαξεις κανα μισοτονο τιγκα στην ακροπορα:D:D

madfdg 20-04-11 19:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 581711)
αλλα για το νταμσελ δε θα συμφωνησω μαζι του...ειναι προκατηλλειμενος με ολα τα νταμσελ και τα θεωρει ασχημα και κακοβουλα.
το parasema ειναι καλο παιδακι....και πολυ ομορφο μικροψαρο Κωστα.( και καλυτερο απο τις χρωμιδες.... :smt019 ) :D

Ότι και να λές κουμπαρούλη τα damsel είναι k...ψαρα!!!Μοχθηρά και ύπουλα!

Κωστή υπάρχουν πολλά μικρόψαρα όμορφα (υποκειμενικό) και φιλήσυχα (αντικειμενικό) για να βάλεις μέσα τα οποία δεν είναι τόσο κυριαρχικά με τον χώρο! Σχετικά με την συμβίωση euphilia και ανεμώνης να σου πώ πως μάλλον η ανεμώνη θα αποτραβηχτεί όταν έρθει σε επαφη με την ανεμώνη!


Και ένα τελευταίο... ότι και να λέμε για την τοποθέτηση των κοραλιών ο τελευταίος λόγος είναι δικός σου, εσύ πρέπει να χαίρεσαι με αυτό που βλέπεις και όχι εγώ ή όλοι οι άλλοι;)

bokostas 20-04-11 19:52

Ξανα-ματα-ευχαριστώ. Να ρωτήσω κάτι ακόμα?? (αν δεν σας έχω πρήξει, θα σας πρήξω όπου νάναι):D
Έχω στο φίλτρο σιποράξ κι έλεγα να το αφήσω μέχρι να ζωντανέψει όλος ο βράχος (ο μισός είναι νεκρός).
Μου είπαν να το βγάλω, γιατί δρα ανταγωνιστικά με τον βράχο και καθυστερεί τη βελτίωσή του, συμφωνείτε??
Έχω όμως μέσα στο φίλτρο και μερικά σφουγγάρια, μήπως πρέπει να τα βγάλω κι αυτά??
Φοβάμαι λίγο, γιατί δεν ξέρω αν ο βράχος μου είναι έτοιμος ν' αναλάβει όλη την φίλτρανση μόνος του.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02583 seconds with 11 queries