Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   συγκάτοικοι πλέκο σε 200λ και απολύμανση - προετοιμασία ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70578)

Diskus fan 30-03-13 23:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 751478)
ευχαριστώ πολύ! θα ήθελα την γνώμη σας.
πιστεύετε οτι αυτή είναι η καλύτερη λύση για μένα? τα σμηνόψαρα?
να σας πω για τους ροδόστομους έχω την εντύπωση πως είναι ανθεκτικοί. (στο 30άρι που το 2009 είχα έναν μονομάχο και πέθανε με την ώρα του, είχα επίσης λόγω της γνωστής άγνοιας 7ροδόστομους από τους οποίους ζουν ακόμα οι 4 και συντηρώ αυτό το μικρό ενυδρείο μόνο γ αυτούς και δεν σκοπεύω να τους μεταφέρω στο μεγάλο ακόμα κι αν βάλω πάλι ροδόστομους γιατί νομίζω δεν θα αντέξουν τις διαφορετικές συνθήκες μετ από τόσα χρόνια).
οι καρδινάλιοι είναι ευαίσθητοι? είχα αυτή την εντύπωση για τα νεον.
-------------------------

μα λέω κι εγώ πως είχα την εντύπωση οτι η τύρφη είναι πιο εύκολη. είναι απλό είμαι στην σφαίρα επιρροής του delta66:)

1. ΌΛΑ τα ψάρια γίνονται... αρκεί να πέσουν στα... "κατάλληλα" χέρια (μαύρο χιουμοράκι).
2. Φτού... φτού... μακριά από 'μας!!!! :D

maria p 30-03-13 23:30

ναι θα προτιμούσα κάποια που να ζουν το λιγότερο 10χρόνια... καλύτερα και παραπάνω.
μου φαίνεται βουνό η επιλογή

nikolakis94 30-03-13 23:32

Βαλε χρυσοψαρα;)

maria p 30-03-13 23:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 751495)
Βαλε χρυσοψαρα;)

το άλλο ενυδρείο που έχω είναι χρυσόψαρα. είναι κάπως μεγαλύτερο 240λ και έχω μέσα μόνο 3 γιατί έχω φοβηθεί τον υπερπληθυσμό και τις συνέπειές του. αν είχα ένα τεράστιο ενυδρείο, χρυσόψαρα θα έβαζα σε διαβεβαιώ.

Diskus fan 30-03-13 23:40

Φοβάσαι... λάθος τα πράγματα. ;)
Καλά... πιο πάνω ΔΕΝ έγραψες να ΜΗΝ φτάνουν τα 15 χρόνια; Με μπέρδεψες!!! :rolleyes:

maria p 31-03-13 00:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 751504)
Φοβάσαι... λάθος τα πράγματα. ;)
Καλά... πιο πάνω ΔΕΝ έγραψες να ΜΗΝ φτάνουν τα 15 χρόνια; Με μπέρδεψες!!! :rolleyes:

άμα είσαι φοβιτσιάρης φοβάσαι ότι να 'ναι:confused:
δεν ξέρω πως το έγραψα και κατάλαβες αυτό ... στην αρχή είχα γράψει

"θα ήθελα να κάνω επιλογή ψαριών που ζουν αρκετά και δεν φημίζονται για ευαίσθητα, φιλάσθενα κτλ."
ίσως μετά κάπου σε μπέρδεψα

delta66 31-03-13 00:12

Καλα μην εισαι αυστηρη με τον Φαν.
Το γηρας ου γαρ ερχεται μονον.

maria p 31-03-13 00:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 751514)
Καλα μην εισαι αυστηρη με τον Φαν.
Το γηρας ου γαρ ερχεται μονον.

μην κάνετε προσκλητήριο ΚΑΠΗ γιατί θα χάσετε όλοι :p

LAKI 31-03-13 07:53

Παιδια το λεω συγκεκριμενα στην Μαρια και θελω να μου το επιβαιβεωσετε:smt071Λοιπον, εχω διαβασει οτι τα τιγρακια(μπαρμπους-τετραζονα)τσιμπανε τα μουστακια τον αλλον ψαρια.Αυτα ειναι:γκουραμι,σκαλαρακια κ.τ.λ:smt039(σε αυτα τα ψαρακια τσιμανε)(δεν ξερω αλλα)

Diskus fan 31-03-13 12:21

1. LAKI... μόλις διευκρινίσαμε ότι... ΔΕΝ είμαστε (όλοι) παιδιά!!! :smt045 :smt093:smt069
2. Τα τιγράκια είναι πολύ κινητικά και αγαπημένη τους "ασχολία" είναι να τσιμπάνε τα πτερύγια των άλλων ψαριών, σε βαθμό που θέλεις να τα πυροβολήσεις.
3. Η προσωπική μου άποψη είναι να ΜΗΝ αναμειγνύονται είδη από διαφορετικούς βιότοπους.... γιατί να βλέπεις και την πιο φυσική συμπεριφορά τους.-

LAKI 31-03-13 12:25

ΔΕΝ MΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ!Οταν ειπα παιδια το ειπα μεταφορικα:smt112:smt112:smt112

Diskus fan 31-03-13 12:29

Μεταφορικά; :smt087
:smt088

LAKI 31-03-13 12:43

Nαι μεταφορικα!καμια φορα εσυ δεν λες :να ανοιξη η γη και να με καταποιη!Σημαινει οτι θα ανοιξη η γη να σε καταποιει?Μεταφορικα το λεμε;):smt071:smt071

maria p 31-03-13 14:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LAKI (Μήνυμα 751569)
Nαι μεταφορικα!καμια φορα εσυ δεν λες :να ανοιξη η γη και να με καταποιη!Σημαινει οτι θα ανοιξη η γη να σε καταποιει?Μεταφορικα το λεμε;):smt071:smt071

Laki μου!!!
μεταφορά έχει ψυχή μικρού παιδιού ή
έχει το βλέμμα του αετού
παρομοίωση κάνεις σαν παιδί ή
ένοιωσα σαν να άνοιγε η γη να με καταπιεί
δεν πειράζει (εμένα τουλάχιστον) να μας λες "παιδιά", απλώς γενικότερα είναι μία λέξη που χρησιμοποιούμε ή για μικρούς στην ηλικία ή για συνομήλικους φίλους μας.
αφού είμαστε φίλοι και αφού είσαι γενικά πολύ ευγενικό άτομο, σαν τρυφερή προσφώνηση το δέχομαι.:)

LAKI 31-03-13 14:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 751591)
Laki μου!!!
μεταφορά έχει ψυχή μικρού παιδιού ή
έχει το βλέμμα του αετού
παρομοίωση κάνεις σαν παιδί ή
ένοιωσα σαν να άνοιγε η γη να με καταπιεί
δεν πειράζει (εμένα τουλάχιστον) να μας λες "παιδιά", απλώς γενικότερα είναι μία λέξη που χρησιμοποιούμε ή για μικρούς στην ηλικία ή για συνομήλικους φίλους μας.
αφού είμαστε φίλοι και αφού είσαι γενικά πολύ ευγενικό άτομο, σαν τρυφερή προσφώνηση το δέχομαι.:)


Ευχαριστω:smt049:smt081:smt081Το παιδια το εχω ακουσει απο τους αλλους

maria p 31-03-13 18:38

το ενυδρείο πρέπει να το αδειάσω και απολυμάνω? αν ναι, ποιος είναι ο σωστός τρόπος?

nikolakis94 31-03-13 19:01

Εγω λεω να το αδειασεις και να το καθαρισεις καλα με νερο βρυσης,χωρις αντιχλωριο.Απολυμανση μονο το φιλτρο σου.

maria p 31-03-13 19:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 751700)
Εγω λεω να το αδειασεις και να το καθαρισεις καλα με νερο βρυσης,χωρις αντιχλωριο.Απολυμανση μονο το φιλτρο σου.

με τι προιόν να απολυμάνω?

nikolakis94 31-03-13 19:10

Με τι προιον δεν ξερω δεν χρειαστηκε ποτε να απολυμανω κατι

delta66 31-03-13 19:49

Ωχ μη μιλας για καθαρισμο και απολυμανση.
Μολις τελειωσα.
Η μεση μου, ωωωχχχχ.

Λοιπον επειδη ειναι μεγαλο το ενυδρειο, και υποθετω δυσκολο να μετακινηθει σε εξωτερικο χωρο (αδυνατον χωρις βοηθεια), θα πρεπει να το κανεις στη θεση του.

Βγαλε τον πλεκο σε καποιο δοχειο και υπολογισε να μπορει να μεινει μερικες μερες εκει. Αν εχεις καποιο φιλτρακι γεμισε το με υλικο απο το φιλτρο και βαλε και τη θερμανση.
Νερο απο το ενυδρειο φυσικα.

Αδειασε το νερο απο το ενυδρειο, και βγαλε την αμμο σε κουβαδες/δοχεια οτι εχεις.
Ξεπλυνε τη καλα γυριζοντας τη γυρω γυρω μεχρι να βγαινει διαυγες το νερο και μετα αστη σε καθαρο νερο προσθετωντας χλωρινη 5% (1 χλωρινη προς 19 νερο).
Καθε μιση ωρα ανακατευε τη να παει παντου η χλωρινη.
Την αλλη μερα, αδειασε το νερο και ξεπλυνε τη καλα μεχρι να μη μυριζει η χλωρινη στη μυτη οταν την πλησιαζεις.
Το ιδιο θα κανεις και με το φιλτρο.
Πλυσιμο με νερο να καθαρισουν τα υλικα και μετα θα το βαλεις να λειτουργει στο ενυδρειο που θα εχεις γεμισει με νερο και χλωρινη (5% κανονικα, αλλα θελεις 15 λιτρα, εσυ βαλε τρια 2λιτρα)
Περασε με χλωρινη σε σφουγγαρακι τα σημεια που δεν βυθιζονται στο νερο, πολυ καλα. Αστα ζουμια να πεσου μεσα, δεν πειραζει.

Αστο να τρεξει για 2-3 μερες.
(τα υλικα μεσα στο φιλτρο κανονικα).
Αδειασε το και ξεπλυνε το οσο καλυτερα μπορεις.
Βγαλε το φιλτρο και ξεπλυνετο βαζωντας σρην εισοδο το λαστιχο της βρυσης και να βγαινει απο την εξοδο στην αποχετευση. Γεμισε το ενυδρειο και βαλε το φιλτρο. Ριξει αντιχλωριο 10πλη δοση (αναλογα τα πιθανα υπολειματα χλωρινης).
Αστο να τρεξει ετσι μια μερα.
Αδειασε το και ξαναγεμισε το με φρεσκο νερο.
Βαλε στο φιλτρο δυο λιτρα ενεργο ανθρακα και αστο να τρεξει 3 μερες.
Αδειασε το και ξαναγεμισε το και βαλτρο να τρεχει με το φιλτρο.
Ριξε αντιχλωριο κανονικη δοση κατε απο 2 ωρες κανε μετρηση χλωριου.

Ολα αυτα σε καλα αεριζομενο χωρο και με μασκα.

Αν μπορει να μεταφερθει σε εξωτερικο χωρο το ενυδρειο, απλα το γερνεις στο πλαι και με σφουγγαρι με χλωρινη το τριβεις παντου για αρκετη ωρα. Ξεπλυμα κλπ.
Μασκα.
Γεμισμα, ανθρακας, τεστ χλωριου.
-------------------------
Απολυμανση φυσικα και σε οτιδηποτε ηρθε σε επαφη με το ενυδρειο (αποχες, σωληνες κλπ).
Μπορουν να μπουν απλα στο ενυδρειο οταν γινεται απολυμανση του.

Αν μεινει κατι απο ολα χωρις απολυμανση ειναι σαν να μην εγινε πουθενα απολυμανση.
-------------------------
Ο πλεκο πρεπει κανονικα να περασει αποπαρασιτωση και καραντινα για 2-3 μηνες πριν μπει στο ενυδρειο.

maria p 31-03-13 19:54

ωχ ωχ!
ευχαριστώ πολύ! εννοείται θα το κάνω έτσι.
ο πλέκο δεν είναι μέσα σ αυτό το ενυδρείο είναι σε ένα μικρότερο.
θα τον βάλω όταν ετοιμαστεί και λέω ταυτόχρονα με τους όποιους συγκατοίκους αποφασίσω για να εγκληματιστούν όλα μαζι.
αυτό είναι άδειο τώρα αφού σ αυτό κατοικούσε το όσκαρ μου.

yannis 01-04-13 10:30

Πιστεύετε ότι ο common pleco δεν θα είναι απειλή για τα μικρά tetras όπως οι καρδινάλιοι και οι ροδόστομοι ?

delta66 01-04-13 10:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannis (Μήνυμα 751864)
Πιστεύετε ότι ο common pleco δεν θα είναι απειλή για τα μικρά tetras όπως οι καρδινάλιοι και οι ροδόστομοι ?

Οι πλεκο συνηθως εχουν προβλημα με τα παρομοιου ειδους ψαρια (πλεκο) και πολλες φορες με ψαρια με μεγαλη επιφανει οπου βεντουζαρουν πανω τους (ιδιως τις νυχτερινες ωρες που ειναι δραστηριοι ενω τα αλλα ψαρια κοιμουνται), πχ δισκους, χρυσοψαρα, οπου κολλανε για να φανε τη βλεννη του σωματος τους.
Ή οταν αμυνονται σε επιθεσεις αλλων ψαριων.
Με μικροψαρα δεν εχω ακουσει ποτε προβλημα, κι απο την δικη μου μοναδικη εμπειρια με κοινο πλεκο που κρατησα μεχρι να γινει 17-18 εκ, μαζι με τετρας και κορυ, δεν εδειξε καμια επιθετικοτητα, τρωγαν και διπλα διπλα με τα κορυ.
Φυσικα παιζει ρολο και ο χαρακτηρας του εκαστοτε πλεκο.
Συνηθως δεν υπαρχει προβλημα.

yannis 01-04-13 11:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 751881)
Οι πλεκο συνηθως εχουν προβλημα με τα παρομοιου ειδους ψαρια (πλεκο) και πολλες φορες με ψαρια με μεγαλη επιφανει οπου βεντουζαρουν πανω τους (ιδιως τις νυχτερινες ωρες που ειναι δραστηριοι ενω τα αλλα ψαρια κοιμουνται), πχ δισκους, χρυσοψαρα, οπου κολλανε για να φανε τη βλεννη του σωματος τους.
Ή οταν αμυνονται σε επιθεσεις αλλων ψαριων.
Με μικροψαρα δεν εχω ακουσει ποτε προβλημα, κι απο την δικη μου μοναδικη εμπειρια με κοινο πλεκο που κρατησα μεχρι να γινει 17-18 εκ, μαζι με τετρας και κορυ, δεν εδειξε καμια επιθετικοτητα, τρωγαν και διπλα διπλα με τα κορυ.
Φυσικα παιζει ρολο και ο χαρακτηρας του εκαστοτε πλεκο.
Συνηθως δεν υπαρχει προβλημα.

Αν βεντουζάρει σε ένα μεγάλο ψάρι γιατί να μην βεντουζάρει και σε ένα καρδινάλιο που κοιμάται στην επιφάνεια της άμμου;; :confused:
Ακόμα και αν δεν σκοπεύει να τον σκοτώσει, θα ελέγξει αν το μικρό τέτρας είναι μεζές η όχι και τελικά θα στρεσάρει όλο το κοπάδι τον τέτρας.

Τα πλέκο γενικά δραστηριοποιούνται όταν τα φώτα είναι κλειστά και δεν υπάρχει κίνηση στο χώρο τους με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν πολλές παρατηρήσεις από τους χομπίστες. Την ημέρα είναι κύριοι αλλά όταν τα φώτα κλείσουν μπορούν να γίνουν μεγάλα πειραχτήρια και καιροσκόποι. Εξαρτάται από το ψάρι την ηλικία του και την πείνα του.

Δεν μου αρέσει η ιδέα συγκατοίκησης μεγάλου πλέκο με μικρά τέτρας αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία από τον συνδυασμό τους.
Αναφέρω τα παραπάνω για προβληματισμό!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02358 seconds with 11 queries