Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Καινούρια Αντίστροφη Όσμωση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77910)

mixalhs89 13-02-14 14:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 821238)
Εγώ δεν είμαι κ ο πιό κατάλληλος να μιλήσω γιαυτο διότι εγώ πήγα το Ph στο 4 και έμεινε σταθερό με αο,καταπα και τυρφη!Η μίξη α/ο με προφιλτραρισμένο πιστέυω πως είναι το καλύτερο χωρίς να το έχω δοκιμάσει βέβαια ακόμα!Απο κεί κ πέρα μπορείς να βάζεις και της βρύσης κατευθείαν χωρις α/ο και να έχεις τύρφη,αυτό όμως μακροπρόθεσμα κοστίζει παραπάνω από μια α/ο!

όταν λες προφιλτραρισμένο εννοείς αφού περάσει τα στάδια πριν την μεμβράνη;

Netrino 13-02-14 15:42

Ακριβώς!

delta66 13-02-14 22:05

Μετρα πρωτα GH KH (αφου δεν εχεις TDS meter ακομα) στο νερο της ΑΟ και στο νερο της βρυσης, και γραψε να συγρκινουμε για να δουμε αν εχει "στρωσει" κατ'αρχας και λειτουργει καλα η ΑΟ.

Μετα πρεπει να προσεξεις η μεταβολη GH KH στο ενυδρειο να γινει σταδιακα.
Μη αρχισεις και γεμιζεις φουλ νερο ΑΟ με τη μια, γιατι θα τα δεις ανασκελα τα ψαριακια μετα απο 2-3 μερες.
Το pH μη σε απασχολει αρχικα, θα κατεβει σταδιακα, κατεβαζωντας (επισης σταδιακα) τις σκληροτητες GH KH και κυριως KH (απο το οποιο εξαρταται).
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 821195)
Παιδιά, δεν υπάρχει αυτό που λέτε πως δεν υπάρχει PH , PH υπάρχει ΠΑΝΤΑ,

pH μετραμε μονο σε διαλυματα και το νερο της ΑΟ δεν ειναι διαλυμα, ειναι σκετο H2O, ενω πχ το νερο της βρυσης εκτος απο H2O, εχει και ασβεστιο και μαγνησιο κλπ

Το pH που μετραμε στο νερο της ΑΟ ειναι πλασματικο
.
Εχει μηδενικη ΚΗ (ουσιαστικα μετραμε alkalinity με τα τεστ KH), εξου και μηδενικη δυνατοτητα buffering (ευμεταβλητο pH)
Το πραγματικο pH θα φανει μονο οταν αναμειξουμε το νερο της ΑΟ με κατι, πχ με νερο βρυσης, ή του βαλουμε προσθετα μεταλλικα αλατα (ασβ-μαγν) κι ετσι θα εχει γινει πλεον διαλυμα.

Τάκης 13-02-14 23:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 821331)

pH μετραμε μονο σε διαλυματα και το νερο της ΑΟ δεν ειναι διαλυμα, ειναι σκετο H2O, ενω πχ το νερο της βρυσης εκτος απο H2O, εχει και ασβεστιο και μαγνησιο κλπ

Το pH που μετραμε στο νερο της ΑΟ ειναι πλασματικο
.
Εχει μηδενικη ΚΗ (ουσιαστικα μετραμε alkalinity με τα τεστ KH), εξου και μηδενικη δυνατοτητα buffering (ευμεταβλητο pH)
Το πραγματικο pH θα φανει μονο οταν αναμειξουμε το νερο της ΑΟ με κατι, πχ με νερο βρυσης, ή του βαλουμε προσθετα μεταλλικα αλατα (ασβ-μαγν) κι ετσι θα εχει γινει πλεον διαλυμα.

Σπύρο σωστά το λες πως PH μετράμε στα υδατικά διαλύματα, αλλά εξ ορισμού το καθαρό νερό έχει PH 7 και όργανα ή οι δείκτες το μετράνε κανονικά, άρα με το σκεπτικό αυτό το νερό από Α/Ο έχει PH 7 αν είναι τελείως καθαρό, όπως το αποσταγμένο. Από ότι καταλαβαίνω δεν το μετράμε γιατί είναι ευμετάβλητο. Μήπως επειδή έχει ΚΗ μηδενικό και είναι ευμετάβλητο δεν πρέπει να του δίνουμε σημασία ; Γιατί πλασματικό δεν είναι σίγουρο. Προσωπικά έχω μετρήσει αποσταγμένο νερό (από φαρμακείο) και δείχνει ξεκάθαρα 7

delta66 13-02-14 23:33

Θεωρητικα πολλα μπορουμε να πουμε (οπως εδω).
Πρακτικα δεν μετραμε pH σε ΑΟ γιατι ειναι αχρηστη η μετρηση. (εκτος αν δεν μας βγαζει σχεδον μηδενικο tds η ΑΟ, οπως πρεπει να βγαζει δλδ)

Diskus fan 13-02-14 23:39

Όπως πολύ σωστά έγραψε ο Σπύρος... το ΡΗ στο νερό της αντίστροφης όσμωσης που μετράμε είναι πλασματικό. Όταν αναμειχθεί με το νερό του ενυδρείου ή με βρύσης... τότε η μηδενική ανθρακική σκληρότητα του (ΚΗ) που είναι κάτι σαν σταθεροποιητής του ΡΗ, θα επηρρεαστεί και το νερό θα έχει ένδειξη.
Κανονικά μετράμε το TDS... για να ξέρουμε τι ppm βγάζει η μεμβράνη, αφού από αυτή την ένδειξη, μπορούμε να καταλάβουμε αν χρειάζεται αλλαγή.
Όταν πρωτοχρησιμοποιούμε την Α.Ο. αφήνουμε να τρέξει νερό (κάνουμε flash) από τα προφίλτρα... για να φύγει η σκόνη του άνθρακα... και να ΜΗΝ κάνει ζημιά στην μεμβράνη.
Στην συνέχεια περνάμε το νερό από την μεμβράνη και την αφήνουμε να τρέξει για μια ώρα ΠΡΙΝ αρχίσουμε να μαζεύουμε νερό.
Την μέτρηση την κάνουμε παίρνοντας νερό σε ένα ποτήρι... όχι στο βαρέλι.-

Τάκης 13-02-14 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 821372)
Θεωρητικα πολλα μπορουμε να πουμε (οπως εδω).
Πρακτικα δεν μετραμε pH σε ΑΟ γιατι ειναι αχρηστη η μετρηση. (εκτος αν δεν μας βγαζει σχεδον μηδενικο tds η ΑΟ, οπως πρεπει να βγαζει δλδ)

Εννοείται πως δεν θα μιλήσουμε θεωρητικά, πανελλήνιες για χημεία εμείς δώσαμε, απλά ήθελα να καταλάβω το λόγο που δεν χρειάζεται να μετράμε το PH από την Α/Ο, γιατί η έκφραση πως δεν έχει PH ή πως είναι πλασματικό κάπως δεν μου ακουότανε πως στέκει, το ότι είναι ευμετάβλητο και δεν υπάρχει λόγος να το μετράμε μου φαίνεται πιο σωστά διατυπωμένο, ή να το πω διαφορετικά, μου φαίνεται πιο λογικό

delta66 13-02-14 23:55

Γιατι δεν σου καθεται σαν λεξη το "πλασματικο"?
Αν μετρησεις 7 στο ΑΟ και μετα το βαλεις στο ενυδρειο και μετρησεις 5 ή 8, δεν ηταν πλασματικη η ενδειξη 7 ?
Πως αλλιως να το λεμε για να το καταλαβει ο κοσμος?

Τάκης 14-02-14 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 821383)
Γιατι δεν σου καθεται σαν λεξη το "πλασματικο"?
Αν μετρησεις 7 στο ΑΟ και μετα το βαλεις στο ενυδρειο και μετρησεις 5 ή 8, δεν ηταν πλασματικη η ενδειξη 7 ?
Πως αλλιως να το λεμε για να το καταλαβει ο κοσμος?

Το ευμετάβλητο μου έκατσε πιο καλά, το πλασματικό μου δείχνει να καταλάβω πως άλλο λέει και άλλο είναι, μη το πάρεται στραβά παιδιά, προσπαθούσα με την απλή λογική να το καταλάβω τον όλο μηχανισμό

Diskus fan 14-02-14 00:14

Ευμετάβλητη είναι η Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ)... όχι η ένδειξη του ΡΗ (όπως εξήγησα πιο πάνω).-

bouboulas 14-02-14 09:57

Το ιδιο έπαθα και εγώ όταν πρωτo δούλεψα την οσμοση. Το νερό που πείρα από την οσμοση, στην αρχή ήταν 10 ph μετα από καμιά ωρα πήγε στο 8 ph μετα ανέβηκε πάνω από 9ph Το νερό θα το φτιάξεις πρώτα στο βαρέλι με τις σκληρότητες που θες και μετα στο ενυδρείο. Θέλει ψάξιμο στην αρχή μέχρι να δεις τις αναλογίες νερού που θα βάζεις. Πόσο βρύση ποσο οσμοση.

rozela120 14-10-14 14:56

αντίστροφη όσμωση
 
Γεια σας συγνώμη που μπαίνω ετσι στο θέμα...αλλα αγόρασα και εγώ πρόσφατα μια ελαφρώς με μεταχειρισμενη α/ο και μου βγάζει ελάχιστο καθαρό νερό σταγόνα σταγόνα...ξέρετε μήπως τι μπορεί να φταίει ...η βρύση έχει πίεση ..μπορείτε να με βοηθήσετε??

Diskus fan 14-10-14 19:41

1. Καλό θα ήταν να άνοιγες ένα νέο θέμα... δικό σου.
2. Θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για την Α.Ο. που αγόρασες (και φωτογραφία/ες... ακόμα καλύτερα).
Ούτως η άλλως... το νερό που βγάζει ΔΕΝ έχει την ροή που έχεις στη βρύση.-


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01890 seconds with 11 queries