Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   είναι υπερβολή 2 εξωτερικά σε 140-150 l ? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76597)

nitroqqq 31-12-13 00:44

για να πω την αλήθεια δεν έχω κάτσει ακόμα να το κάνω δεν υπάρχει χρόνος.
λέω αύριο αν τα καταφέρω να πάρω αλφαδολαστιχο ταφ και βανάκια για να κάνω την πατέντα του delta66 με την αλλαγή.
νομίζω ότι δεν μπορώ να τα ενόσω γιατί το αλφαδολαστιχο που έχω στο eheim(ειναι μικρο) δεν μπαίνει στο fluval θέλει πατέντα.
θα δω τι θα κάνω αύριο.
θα κάνω και ένα σχέδιο για να μου πείτε αν κατάλαβα καλά.

nitroqqq 31-12-13 14:25

1 Συνημμένο(α)
έτσι;και στη μπρίζα μονο τοfluval 205?

delta66 31-12-13 15:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 809779)
Ναι, Σπύρο γράφω τραβάει για να γίνεται πιο κατανοητό το πως είναι τα φίλτρα στη σειρά.

Ειδες οτι δεν εγινε κατανοητο?
Αν προσεχε αυτο, ισως τα εστηνε πιο σωστα.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 809672)
Καλο ειναι να γνωριζουμε για τις μαστοριες μας οτι οι αντλιες των φιλτρων δεν τραβανε νερο. Σπρωχουν νερο.
Το φιλτρο γεμιζει νερο με τη βαρυτητα.


Dimis 31-12-13 15:36

Eγω παλι θα συμφωνησω με την αποψη του Ελιοτ,οτι εφοσον υπαρχουν 2 λειτουργικα φιλτρα,να δουλεψουν αυτονομα.

nitroqqq 31-12-13 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 809867)
Ειδες οτι δεν εγινε κατανοητο?
Αν προσεχε αυτο, ισως τα εστηνε πιο σωστα.

:smt003:smt003:smt003


το ότι δεν το έπιασα δεν σημαίνει ότι δεν παρακολουθώ αυτά που μου γράφετε και ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές.
δεν το έχω κάνει ακόμα ευτυχώς
άρα ανάποδα.

delta66 31-12-13 16:47

Αυτο με τη βαρυτητα ξαναδες :D

nitroqqq 31-12-13 17:14

τι πάλι δεν το έπιασα;:smt053:smt053:smt053
όπως είναι το σχέδιο πάνω αλλα ανάποδα τα φίλτρα
fluval δεξιά eheim αριστερά(στη μπρίζα το fluval).
πάλι λάθος κάνω;

Diskus fan 02-01-14 12:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 809415)
τσεκουρατε γερασες και δε καταλαβενεις :smt044:smt044:smt044:smt044

το 1 γεμιζει απο το ενυδρειο που με τη σειρα του γεμιζει το δευτερο το δευτερο γυρναει στο ενυδρειο :rolleyes::rolleyes::rolleyes:


παιδια μεγαλη προσοχη στα λαστηχα απο το φλουβαλ ειναι ψευτικα και εκει που κουμπονουν στο φιλτρο :rolleyes:

ΑΝ από αυτό... Να τραβάει δηλαδή απο το πρώτο και όχι να σπρώχνει προς αυτό... εσύ κατάλαβες αυτό που περιγράφεις... τότε όντως γέρασα και ΔΕΝ καταλαβαίνω τι διαβάζω.- :smt106
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 809442)
Εγώ πάντως,όσες φορές είχα 2 φίλτρα σε σειρά,είχα το πρώτο(και μεγαλύτερο σε κυκλοφορία) στην πρίζα και έσπρωχνε νερό στο 2ο.

Αυτό... τα λέει απλά και σωστά (κατά την κρίση μου... πάντα).- :cool:

kgf12345 02-01-14 15:09

εγω παλι δεν βλεπω το λογο για ολη αυτη την ιστορια.το 205 καταναλωνει 10watt,και το 2215 15watt.

συνολο 25 watt.πιο φτηνο μου φαινεται το ρευμα που θα καψεις λειτουργωντας τα αυτονομα,παρα το κοστος της αντλιας που καποια στιγμη θα καει απτο εξτρα ζορι.και δεν ξερεις ποτε θαναι.μπορει να ειναι σε ενα η δυο χρονια,μπορει και σε μια βδομαδα η σε 2 μερες.

δεν θα εβαζα ποτε δυο φιλτρα σε σειρα.

Skydiver 02-01-14 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 809867)
Ειδες οτι δεν εγινε κατανοητο?
Αν προσεχε αυτο, ισως τα εστηνε πιο σωστα.

Γιατί δεν έγινε κατανοητό :confused: ; Εγώ σωστό το βλέπω το σχέδιο :smt017 . Τα φίλτρα γεμίζουν με την βαρύτητα και το τελευταίο (το πιο δυνατό) επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο. :smt102

Γιαννης Μ5 02-01-14 15:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 810344)
Γιατί δεν έγινε κατανοητό :confused: ; Εγώ σωστό το βλέπω το σχέδιο :smt017 . Τα φίλτρα γεμίζουν με την βαρύτητα και το τελευταίο (το πιο δυνατό) επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο. :smt102

Αν βαλεις το πιο δυνατο(αρα και πιο μεγαλο)φιλτρο δευτερο,αυτο θα πρεπει να γεμιζει από το μικροτερο το οποιο όμως σαν μικροτερο δεν θα μπορει να τροφοδοτησει με νερο,επαρκως το μεγαλυτερο μεσω της βαρυτητας, και επειδή θα το εχεις στην πριζα θα ζοριζεται αφου θα ξενεριζει.Αν βαλεις το μεγαλο πρωτο και να δουλευει θα τροφοδοτεί επαρκως με νερο το δευτερο φιλτρο.Το αν εχει ωφελος να συνδεσεις 2 φιλτρα σειρα,ειναι άλλη κουβεντα.Παντως οι αποικιες των βακτηριων προτιμουν χαμηλη ροη .

ελιοτ 02-01-14 16:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 810355)
Αν βαλεις το πιο δυνατο(αρα και πιο μεγαλο)φιλτρο δευτερο,αυτο θα πρεπει να γεμιζει από το μικροτερο το οποιο όμως σαν μικροτερο δεν θα μπορει να τροφοδοτησει με νερο,επαρκως το μεγαλυτερο μεσω της βαρυτητας, και επειδή θα το εχεις στην πριζα θα ζοριζεται αφου θα ξενεριζει.Αν βαλεις το μεγαλο πρωτο και να δουλευει θα τροφοδοτεί επαρκως με νερο το δευτερο φιλτρο.Το αν εχει ωφελος να συνδεσεις 2 φιλτρα σειρα,ειναι άλλη κουβεντα.Παντως οι αποικιες των βακτηριων προτιμουν χαμηλη ροη .



θα ηθελα να γινει αυτη η κουβεντα.
ολα τα φιλτρα της αγορας που εχω δει, εκτος το fx5 που ειναι αλλη κατηγορια, την αντλια την εχουν στην επιστροφη του νερου προς το ενυδρειο και οι λογος ειναι α. να μην πιανει αμεσως βρωμια η φτεροτη και β, σημαντιοτερο ισως σε περιπτωση βλαβης της τσιμουχας κεφαλης να μην εχουμε διαροοη νερου γιατι στι φιλτρο μεσα υπαρχει υποπιεση και οχι πιεση (υπαρχουν αρκετες αναφορες χομπιστων που σε δικοπη ρευματος πλημηρισαν απο διαρροη νερου απο την κεφαλη του φιλτρου και το προβλημα προσωρινα λυνεται με την τοποθετηση βαζελινης γιατι αυτη μας δινει αυτα τα δεκατα του χιλιοστου που εχει κατσει το ορινκ).
σε περιπτωση που θελουμε για το κεφι μας να συνδεσουμε 2 φιλτρα στην σειρα η εισαγωγη του νερου πρεπει να παει στο μεγαλυτερο φιλτρο (οπως πολυ σωστα λεει ο Γιαννης και εξηγει τους λογους) απο εκει στο μικροτερο απο το οποιο θα γινει και η επιστροφη στο ενυδρειο, στο ρευμα θα βαλουμε το 2ο φιλτρο το μικρο ετσι ωστε να μην εχουμε πιεση σε καποιο απο τα δυο φιλτρα για τον λογο που εξηγησα πιο πανω.

Skydiver 02-01-14 17:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ (Μήνυμα 810378)
θα ηθελα να γινει αυτη η κουβεντα.
ολα τα φιλτρα της αγορας που εχω δει, εκτος το fx5 που ειναι αλλη κατηγορια, την αντλια την εχουν στην επιστροφη του νερου προς το ενυδρειο και οι λογος ειναι α. να μην πιανει αμεσως βρωμια η φτεροτη και β, σημαντιοτερο ισως σε περιπτωση βλαβης της τσιμουχας κεφαλης να μην εχουμε διαροοη νερου γιατι στι φιλτρο μεσα υπαρχει υποπιεση και οχι πιεση (υπαρχουν αρκετες αναφορες χομπιστων που σε δικοπη ρευματος πλημηρισαν απο διαρροη νερου απο την κεφαλη του φιλτρου και το προβλημα προσωρινα λυνεται με την τοποθετηση βαζελινης γιατι αυτη μας δινει αυτα τα δεκατα του χιλιοστου που εχει κατσει το ορινκ).
σε περιπτωση που θελουμε για το κεφι μας να συνδεσουμε 2 φιλτρα στην σειρα η εισαγωγη του νερου πρεπει να παει στο μεγαλυτερο φιλτρο (οπως πολυ σωστα λεει ο Γιαννης και εξηγει τους λογους) απο εκει στο μικροτερο απο το οποιο θα γινει και η επιστροφη στο ενυδρειο, στο ρευμα θα βαλουμε το 2ο φιλτρο το μικρο ετσι ωστε να μην εχουμε πιεση σε καποιο απο τα δυο φιλτρα για τον λογο που εξηγησα πιο πανω.

Απο τη στιγμή που οι σωληνώσεις και τα βανάκια έχουν τις ίδιες διαστάσεις για πιο λόγο να υπάρχει πρόβλημα; :confused:

ελιοτ 02-01-14 17:49

το φιλτρο που εχει την μεγαλυτερη ροη εχει συνηθως και μεγαλυτερο καδο, η μηχανικη φιλτρανση αυτουνου ειναι σε θεση να κανει περισσοτερη δουλεια αποτι το μικροτερο.

Skydiver 02-01-14 17:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ (Μήνυμα 810394)
το φιλτρο που εχει την μεγαλυτερη ροη εχει συνηθως και μεγαλυτερο καδο, η μηχανικη φιλτρανση αυτουνου ειναι σε θεση να κανει περισσοτερη δουλεια αποτι το μικροτερο.

Ναι συμφωνώ, και λογικό είναι, αλλά γιατί να του δημιουργήσει πρόβλημα το προηγούμενο (μικρότερο); Οι σωληνώσεις και οι σύνδεσμοι έχουν τις ίδιες διαστάσεις. Το νερό θα κυκλοφορεί με την ίδια ταχύτητα σαν να μην υπήρχε ο κάδος. Αντίθετα αν το μεγάλο ήταν πρώτο, δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν το μικρότερο ικανό να σπρώξει το νερό προς το ενυδρείο μιας και δεν μπορώ να ξέρω τι αντίσταση θα είχαν τα υλικά και γενικότερα το σύστημα φίλτρανσης του πρώτου (μεγάλο).
Εγώ είμαι της άποψης πως με το μικρότερο εμπρός δεν θα υπάρχει πρόβλημα (σε εμένα προσωπικά τόσο καιρό δεν έχει γίνει κάτι) ενώ στην αντίθετη περίπτωση δεν μπορώ να πάρω θέση αν και νομίζω πως ίσως κουραστεί η αντλία (δεύτερο - μικρότερο) που θα στέλνει το νερό στο ενυδρείο και κάποια στιγμή παραδώσει πνεύμα... :smt064

ελιοτ 02-01-14 18:07

θα βουλωνει γρηγοροτερα.
απο μεσα του θα περναει η ροη του δυνατοτερου φιλτρου οποτε πιθανα θα χανει την μεγιστη δυναμη για φιλτρανση που μπορει να εχει, ποτε δουλευει καλυτερα ενα λιτρο βιολογικου υλικου, οταν εχουμε ροη 300lt/h ή οταν εχουμε ροη 1500lt/h (βαση λογικης δεν μπορω να το αποδειξω αυτο)

delta66 02-01-14 19:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Skydiver (Μήνυμα 810344)
Γιατί δεν έγινε κατανοητό :confused: ; Εγώ σωστό το βλέπω το σχέδιο :smt017 . Τα φίλτρα γεμίζουν με την βαρύτητα και το τελευταίο (το πιο δυνατό) επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο. :smt102

Που ειναι στο σχεδιο η ... βαρυτητα απο το πρωτο φιλτρο (2215) προς το δευτερο (fluval) που θα λειτουργει η αντλια του (και που εχει την εισοδο του νερου πανω στη κεφαλη)? :rolleyes:
http://www.aquatek.gr/vb/attachment....7&d=1388492675

Αν βαλει το fluval πρωτο (να λειτουργει) και δευτερο το 2215 (που εχει χαμηλα την εισοδο) κατι γινεται με τη βαρυτητα, αν και θα επρεπε να ειναι το ενα φιλτρο λιγο πιο ψηλα απο το αλλο, για σιγουρια (στις διακοπες κυριως κυριως για σωστη επανεναρξη, αλλα και για πιο ανετη λειτουργια)

nicpapa 03-01-14 00:02

Γιατι παιδεύεστε? :confused:
Πολυ απλα βάλε και τα δυο φιλτρα να τρεχουν ...
Σε 180 λιτρο εχω 2 ecco pro 2036 υποτιθέμενη κυκλοφορια 750 λιτρα το καθένα... και πάλι αν τα δειτε ισα ισα που γυρνανε το νερο στο ενυδρειο.
Θα εβαζα και αλλο ενα, αν ειχα την δυνατοτητα.... :D
Καλυτερο ειναι να εχουμε 2 φιλτρα εστω και μικροτερης κυκλοφοριας παρα , ενα .

Skydiver 03-01-14 01:38

Αυτό για τις εισόδους - εξόδους δεν το γνώριζα γιατί δεν έχω δει από κοντά ούτε έχω ψάξει γενικά αυτά τα φίλτρα αλλά παίζει ρόλο; Όπως και να έχει το νερό θα κινηθεί ανάμεσα στις σωληνώσεις και θα γεμίσει τα πάντα μέχρι να σταματήσει η πίεση από επάνω. Συγκοινωνούντα δοχεία δεν είναι από την στιγμή που έχουμε ενώσει ενυδρείο και τους δύο κάδους;
Τέλος πάντων, απόψεις είναι αυτές...

Diskus fan 03-01-14 16:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ (Μήνυμα 810378)
θα ηθελα να γινει αυτη η κουβεντα.
ολα τα φιλτρα της αγορας που εχω δει, εκτος το fx5 που ειναι αλλη κατηγορια, την αντλια την εχουν στην επιστροφη του νερου προς το ενυδρειο και οι λογος ειναι α. να μην πιανει αμεσως βρωμια η φτεροτη και β, σημαντιοτερο ισως σε περιπτωση βλαβης της τσιμουχας κεφαλης να μην εχουμε διαροοη νερου γιατι στι φιλτρο μεσα υπαρχει υποπιεση και οχι πιεση (υπαρχουν αρκετες αναφορες χομπιστων που σε δικοπη ρευματος πλημηρισαν απο διαρροη νερου απο την κεφαλη του φιλτρου και το προβλημα προσωρινα λυνεται με την τοποθετηση βαζελινης γιατι αυτη μας δινει αυτα τα δεκατα του χιλιοστου που εχει κατσει το ορινκ).
σε περιπτωση που θελουμε για το κεφι μας να συνδεσουμε 2 φιλτρα στην σειρα η εισαγωγη του νερου πρεπει να παει στο μεγαλυτερο φιλτρο (οπως πολυ σωστα λεει ο Γιαννης και εξηγει τους λογους) απο εκει στο μικροτερο απο το οποιο θα γινει και η επιστροφη στο ενυδρειο, στο ρευμα θα βαλουμε το 2ο φιλτρο το μικρο ετσι ωστε να μην εχουμε πιεση σε καποιο απο τα δυο φιλτρα για τον λογο που εξηγησα πιο πανω.

Συμφωνώ ως προς την υποπίεση και η οποία στον τρόπο που περιγράφει ο Γιάννης (και γι' αυτό συμφώνησα μαζί του)... ΔΕΝ αυξάνεται όπως πιθανολογώ (γιατί ειδικός ΔΕΝ είμαι) ότι θα γίνει στην περίπτωση που συνδεθεί στο ρεύμα το 2ο φίλτρο που προτείνεις (αρχικά καλά το πήγες... αλλά στην συνέχεια το άλλαξες).
Θα πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν ότι... η άποψη μου αφορά ίδια ή παρόμοια φίλτρα (δηλαδή πχ. ένα 1200άρι για 1ο και ένα 1000άρι για 2ο)... όχι ένα 1200άρι και ένα 250άρι (σε αυτήν την περίπτωση, εγώ θα τα έβαζα σε ξεχωριστή λειτουργία).
Επίσης ΔΕΝ θα ρίσκαρα, την εν σειρά λειτουργία των 2 και μοναδικών φίλτρων του ενυδρείου μου.-

ελιοτ 03-01-14 16:51

Νικο απο την αρχη εχω γραψει οχι τα δυο φιλτρα στην σειρα, γιατι και χανεις το πλεονεκτημα της ασφαλειας των δυο φιλτρων και προβληματα μπορουν να διμιουργηθουν.
δεν καταλαβα το σημειο που λες "δεν αυξανεται" για την πιεση ή η υποπιεση λες?

Diskus fan 03-01-14 17:15

Εννοώ ότι... όταν θέτεις σε λειτουργία το 2ο φίλτρο... πιθανολογώ ότι αυξάνεται η υποπίεση.- ;)

ελιοτ 03-01-14 17:16

το πιθανοτερο ειναι να αυξανεται αλλα δεν μπορω να σκεφτω καποιον λογο για να μας ενοχλει αυτο.

Diskus fan 03-01-14 17:35

Να ΜΗΝ σε ενοχλεί η υποπίεση;
Για πιο λόγο έχουν φτιαχτεί οι "προσαρμοστές" για να ενώσεις 2 διαφορετικής διατομής σωλήνες (πχ. 12/16 με 16/22) και ΔΕΝ βάζεις απλά... τον ένα μέσα στον άλλο;

ελιοτ 03-01-14 20:38

για τον κυνδυνο διαρροης ο οποιος ειναι μεγαλυτερος στην πιεση και μικροτερος στην υποπιεση, για την πιεση μπαινουν και οι κολιεδες (πλαστικοι ή μεταλλικοι) στις ακρες των σωληνων.

Diskus fan 04-01-14 18:23

ΔΕΝ νομίζω ότι είναι αυτό που γράφεις... (αν και όπως είπαμε ειδικός ΔΕΝ είμαι... αλλά ούτε κολιέδες έχω βάλει ποτέ, σε σωλήνες και προβλήματα διαρροής, ΔΕΝ έτυχε να έχω)... ο στροβιλισμός του νερού λόγω της διαφορετικής διατομής, δημιουργεί φυσαλίδες αέρα... μέσα στο φίλτρο.- ;)

ελιοτ 04-01-14 19:32

στροβιλισμος νερου μπορει να υπαρξει, αυξηση πιεσης ή ταχυτητας ναι (νομος του βεντουρι) αλλα αν θα ειχαμε φυσαλιδες αερα τοτε σκεψου οτι η μοτοσυκλετα σου με τοσες διαφορετικες διατομες που υπαρχουν στα κολλαρα του νερου και την ταχυτητα που γυρναει το νερο η αντλια νερου οταν εχεις 10000 στροφες το λεπτο, τι θα εκανε, θα εβγαζε τις φυσαλιδες απο που?

Diskus fan 04-01-14 20:14

ΔΕΝ έχω απάντηση... σε αυτό.- :rolleyes:

nitroqqq 14-01-14 12:41

τελικά δεν τα σύνδεσα σε σειρά
τα έχω αφήσει αυτόνομα και τα δυο.
σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον.+-3+-3+-3


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03321 seconds with 11 queries