Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Σύστημα ψύξης σε Rio 180 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91553)

manos3 04-04-16 16:26

Δεν εχω μπλε καλώδιο, συνδέω χωρίς τον αντάπτορα. Μαύρο με μαύρο και κόκκινο με κοκκινο.

Δοκίμασα και τη πρόταση του Σπύρου με τον σένσορα, το ίδιο... Θα έρθουν τα konig να γίνει η δουλειά.

Τάκης 04-04-16 16:41

Μάνο τι χρώματα καλώδια έχει ;
Μαύρο , Κόκκινο , Κίτρινο , και το άλλο λογικά είναι το PWM, τι χρώμα έχει αυτό ;

Τάκης 04-04-16 16:57

Και αυτό το λέω γιατί σε αυτό το σχέδιο βλέπω να υπάρχει κύκλωμα για το PWM που λειτουργεί με 3 ή 5 volt (control μπλε κουκίδια)
http://www.pcbheaven.com/wikipages/i...1269881543.png


και δεν ξέρω τι θα συμβεί αν τους στείλεις 12volt, αυτό βασικά ρυθμίζει τη ταχύτητα, αν δεν είναι συνδεμένο τότε ο ανεμιστήρας λειτουργεί στη μέγιστη ταχύτητα
πηγή από εδώ http://www.pcbheaven.com/wikipages/How_PC_Fans_Work/

manos3 04-04-16 17:13

1 Συνημμένο(α)
Έχω κοκκινο-κιτρινο-μαύρο στο καλώδιο του φις και ένα άλλο διπλό καλώδιο που καταλήγει σε πλαστικό αισθητήρα θερμοκρασίας.

Αν συνδέσω κόκκινο-κόκκινο και μαύρο-μαύρο γυρνάει, το κίτρινο όπου και να το συνδέσω δεν κάνει διαφορά.

Λάμπρος.Τ 04-04-16 17:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 935212)
Έχω κοκκινο-κιτρινο-μαύρο στο καλώδιο του φις και ένα άλλο διπλό καλώδιο που καταλήγει σε πλαστικό αισθητήρα θερμοκρασίας.

Αν συνδέσω κόκκινο-κόκκινο και μαύρο-μαύρο γυρνάει, το κίτρινο όπου και να το συνδέσω δεν κάνει διαφορά.

Μάνο καλά σου λέει ο Τάκης, πρέπει να έχει και ψιλό μπλέ στο ίδιο φις με το κόκκινο και το μαυρο. Το κίτρινο πρέπει να πηγαίνει μόνο του σε άλλο φις.
Δεν είναι έτσι σε εσένα?
Για το κίτρινο σου είχα γράψει και πριν τι κάνει. Και αυτό και το μπλέ είναι άχρηστα στη δουλειά που τα θέλουμε.

Τάκης 04-04-16 17:52

Το βρήκα τι φταίει
σύνδεσε το ανεμηστηράκι , και βάλε το πιστολάκι να χτυπάει τον σένσορα, όχι στο πολύ καυτό και το λιώσεις , στη χαμηλή σκάλα
δεν είναι PWM τα ανεμιστηράκια σου
δοκίμασε τώρα
https://www.arctic.ac/eu_en/arctic-f9-tc.html

Τάκης 04-04-16 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 935218)
Μάνο καλά σου λέει ο Τάκης, πρέπει να έχει και ψιλό μπλέ στο ίδιο φις με το κόκκινο και το μαυρο. Το κίτρινο πρέπει να πηγαίνει μόνο του σε άλλο φις.
Δεν είναι έτσι σε εσένα?

Λάμπρο τι πάτησε ο Μάνος :(
λειτουργούν στη μέγιστη ταχύτητα απο τους 38 βαθμούς και πάνω
https://static.arctic.ac/media/wysiw.../F9_TC_F04.jpg

Λάμπρος.Τ 04-04-16 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 935221)
Λάμπρο τι πάτησε ο Μάνος :(
λειτουργούν στη μέγιστη ταχύτητα απο τους 38 βαθμούς και πάνω
https://static.arctic.ac/media/wysiw.../F9_TC_F04.jpg

Δηλαδή έχει τον αισθητήρα θερμοκρασίας το ίδιο το ανεμιστηράκι ?:confused::confused:

Πρώτη φορά το ακούω αυτό Τάκη. Αν είναι έτσι όντως είναι πρόβλημα γιατί ανοίγει στους 38 βαθμούς (όχι ψάρι δεν θα ζήσει, αλλά λίγο ακόμη και ψήνει καφέ).

Τάκης 04-04-16 18:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 935229)
Δηλαδή έχει τον αισθητήρα θερμοκρασίας το ίδιο το ανεμιστηράκι ?:confused::confused:

Πρώτη φορά το ακούω αυτό Τάκη. Αν είναι έτσι όντως είναι πρόβλημα γιατί ανοίγει στους 38 βαθμούς (όχι ψάρι δεν θα ζήσει, αλλά λίγο ακόμη και ψήνει καφέ).

Δυστυχώς ναι Λάμπρο, τώρα το βρήκα που είδα τις φωτογραφίες του Μάνου και είδα πως λέει για αισθητήρα, ούτε εγώ ήξερα πως υπάρχουν τέτοια ανεμιστηράκια.

manos3 04-04-16 18:32

Αυτό πρέπει να είναι, δοκίμασα βέβαια με το πιστολάκι στον αισθητήρα αλλά δεν κατάλαβα διαφορά. Δε θα ασχοληθώ άλλο μαζί τους, ότι είναι τώρα...

puntomad 04-04-16 22:01

Αυτα τα ανεμιστηρακια δουλευουν μονο με θερμοκρασια.
οπως δειχνει και στα τεχνικα απο 0-32 βαθμους γυρναει με 500 στροφες, 32-38 ανεβαζει σταδιακα, στους 38 εχει τις μεγιστες στροφες.

Αλλα και παλι στο βιντεακι φαινεται πολυ ψοφιο, κανε μια μετρηση με το πολυμετρο την ωρα που δουλευει να δεις τι ταση εχει, μηπως εχει θεμα και το τροφοδοτικο, γιατι κοβοντας τον αισθητηρα και ενωνοντας τα καλωδια (οπως ειπες οτι εκανες) επρεπε να βλεπει μεγιστη θερμοκρασια (μηδενικη αντισταση) και να γυρναει με τις μεγιστες στροφες

manos3 04-04-16 22:10

Ελπίζω να μην έχω θέμα και με το τροφοδοτικό. 2-3 μέρες υπομονή θα κάνω να έρθουν τα konig και συνεχίζω με αυτά ;).

Τάκης 04-04-16 22:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntomad (Μήνυμα 935318)
γιατι κοβοντας τον αισθητηρα και ενωνοντας τα καλωδια (οπως ειπες οτι εκανες) επρεπε να βλεπει μεγιστη θερμοκρασια (μηδενικη αντισταση) και να γυρναει με τις μεγιστες στροφες

Ετσι και αλλιώς δεν μπορείς να τα δουλέψεις, όντως κόψε κάπου στη μέση τα καλώδια του αισθητήρα και ένωσε τα μεταξύ τους να δεις πως δουλεύουν , δοκίμασε και χωρίς να τα ενώσεις

stanisalus18 04-04-16 22:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 935134)
Κοιτα ... αυτους (konig) δουλευουμε οι περισσοτεροι.
Σκυλια.
Το μονο κακο ειναι οτι τωρα τελευταια πηρανε πολυ πανω οι τιμες τους. Οι 92αρηδες πχ ειχανε γυρω στα 2 ευρω.

Έχουν αλλάξει κιόλας. Δεν είναι οι ίδιοι νομίζω, έχουν κάνει, πως το λέμε, ανανέωση στη εμφάνιση τους. Αλλιώς είναι τα αυτοκόλλητα που έχουν πάνω τους τώρα. Και το κουτί τους αν δεν κάνω λάθος. Είχα και τους κλασσικούς Konig που ξέρουμε οι περισσότεροι και τους καινούργιους με τις νέες τιμές.

Θα συμφωνήσω με τα παιδια εδω, ψόφιο φαίνεται το ανεμιστηρακι έτσι όπως είναι στο βίντεο :D

delta66 04-04-16 22:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntomad (Μήνυμα 935318)
...γιατι κοβοντας τον αισθητηρα και ενωνοντας τα καλωδια (οπως ειπες οτι εκανες) επρεπε να βλεπει μεγιστη θερμοκρασια (μηδενικη αντισταση) και να γυρναει με τις μεγιστες στροφες

Το τροφοδοτικο το μετρησε και ειναι ΟΚ.
Γιαυτο πιστευω οτι εχουν γινει λαθος συνδυασμος καλωδιων στη συνδεσμολογια.

Τάκης 04-04-16 23:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 935342)
Γιαυτο πιστευω οτι εχουν γινει λαθος συνδυασμος καλωδιων στη συνδεσμολογια.

Οχι Σπύρο, το γράφει ξεκάθαρα

The temperature sensor is on a 40 cm cable and can be placed in the warm areas of your computer. This assures temperatures no higher than 38 °C anywhere in the case and supports the cooling of your CPU or graphics card. On the other side this fan keeps the noise level absolutely minimal and only increases the speed if necessary.

https://www.arctic.ac/eu_en/arctic-f9-tc.html

delta66 04-04-16 23:19

Ρε τα ατιμα, σε μπελα μας βαλανε

puntomad 04-04-16 23:23

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 935342)
Το τροφοδοτικο το μετρησε και ειναι ΟΚ.

Δεν διευκρινιζει αν το μετρησε με φορτιο η οχι. Μπορει στον αερα να δειχνει σωστη ταση και μολις παρει φορτιο να ψοφαει.

Εδω φαινεται ακριβως πως δουλευει, αλλα με κομμενο αισθητηρα και ενωμενα καλωδια επρεπε να γυρναει φουλ.

puntomad 04-04-16 23:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 935347)
Ρε τα ατιμα, σε μπελα μας βαλανε

Απο αυτα ομως μαθαινουμε...

delta66 04-04-16 23:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από puntomad (Μήνυμα 935349)
Δεν διευκρινιζει αν το μετρησε με φορτιο η οχι. Μπορει στον αερα να δειχνει σωστη ταση και μολις παρει φορτιο να ψοφαει.

Εδω φαινεται ακριβως πως δουλευει, αλλα με κομμενο αισθητηρα και ενωμενα καλωδια επρεπε να γυρναει φουλ.

-Ναι εχεις δικιο.
-Μα κι εγω αυτο σκεφτηκα, αν βγει ο αισθητηρας εκτος, πως ξερει το ανεμιστηρι οτι ειμαστε κατω απο 38C και γυριζει αργα?

puntomad 04-04-16 23:48

1 Συνημμένο(α)
οι αισθητηρες αυτοι ειναι ntc thermistor και εχουν καποια αντισταση,
οταν η αντισταση αυτη μηδενιζει "βλεπουν" την μεγιστη θερμοκρασια.
Αν κοψεις απλα τα καλωδια κανονικα δεν παει στην μεγιστη αλλα στην χαμηλοτερη θερμοκρασια (εξαρταται βεβαια και το κυκλωμα πως εχει οριστει, μπορει να εχει μια στανταρ θερμοκρασια αν δεν "βλεπει" τον αισθητηρα) αν ομως ενωσεις τα καλωδια η αντισταση γινεται μηδεν, οποτε εκει παει στην μεγιστη θερμοκρασια που μπορει να διαβασει.

Αυτο ειναι το διαγραμμα του πιο διαδεδομενου, τον ιδιο χρησιμοποιει και ο stc

Τάκης 05-04-16 06:39

Βρε Μάνο , ετσι για να μας φύγει η απορία, κόψε τα καλώδια του αισθητήρα και δοκιμασε ετσι κομμένα αλλά και ενωμένα μεταξύ τους να δούμε πως δουλεύουν

Λάμπρος.Τ 05-04-16 08:18

Εμένα πάντως για να μου φύγει η απορία και για το γμτ.. θα πάω να πάρω ένα να δω τι παίζει με αυτό το ανεμιστηράκι.

manos3 05-04-16 08:42

Για εγκυκλοπαιδικούς λόγους και μόνο, και χωρίς να περιμένω οτι θα βγει άκρη και θα τα χρησιμοποιήσω...

BORKED
https://www.youtube.com/watch?v=UOBkVNirW_U

Κατ' αρχάς συγνώμη για την ποιότητα του βίντεο...

Στην αρχή έχω συνδέσει τα καλώδια στο τροφοδοτικό και έχω ενωμένα τα καλώδια του αισθητήρα θερμοκρασίας. Βλέπεται πώς γυρίζει… Μετράω το τροφοδοτικό, δίνει 12V. Στη συνέχεια κόβω με ψαλίδι τα καλώδια των αισθητήρων, λογικά δεν κάνουν επαφή, δεν βλέπω διαφορά στη ταχύτητα που γυρίζει ο ανεμιστήρας. Και πάλι το τροφοδοτικό δίνει 12V.

Τάκης 05-04-16 09:33

Μάνο, βραχυκύκλωσε και τα καλώδια χωρίς τον αισθητήρα να δουμε τι κάνει

manos3 05-04-16 09:51

Ποια καλώδια? Στην αρχή είχα ενώσει (στρίψει) τα καλώδια του αισθητήρα, και δούλευε όπως δούλευε ... και μετά έκοψα το καλώδιο για να μην κάνουν επαφή. Συνέχισε να δουλεύει το ίδιο, ή εγώ τουλάχιστον δεν καταλαβαίνω κάποια διαφορά.

Πριν λίγο το ξαναέβαλα στη πρίζα μήπως και έπρεπε να σταματήσει και να ξαναπάρει μπροστά, αλλά δεν έγινε κάτι… Μην το ψάχνετε άδικα, απλά δε δουλεύουν.

Τάκης 05-04-16 10:00

Εκοψες δηλαδή τον αισθητήρα χωρίς να ενώσεις τα καλώδια και δοκίμασες
Μετά ένωσες μεταξύ τους τα κομμένα καλώδια χωρίς τον αισθητήρα και δοκίμασες πάλι
Σωστα ;

manos3 05-04-16 10:08

Όπως (δεν) φαίνεται στο βίντεο είχα κόψει και ενώσει τα καλώδια του αισθητήρα θερμοκρασίας και συνέδεσα τον ανεμιστήρα στο τροφοδοτικό. Δούλευε στα 12V με μια συγκεκριμένη ταχύτητα.

Καθώς δούλευε, έκοψα με ψαλίδι παρακάτω τα καλώδια του αισθητήρα θερμοκρασίας ώστε να μην κάνουν επαφή. Ο ανεμιστήρας συνέχισε να δουλεύει το ίδιο. Έβγαλα το τροφοδοτικό από τη πρίζα.

Αργότερα, ξαναέβαλα το τροφοδοτικό στη πρίζα με τα καλώδια του αισθητήρα κομμένα και χωρισμένα για να μην κάνουν επαφή. Δεν είδα διαφορά στην ταχύτητα.

Να σημειώσω οτι στη συνδεσμολογία έχω ενωμένα κόκκινο με κόκκινο και μαύρο με μαύρο, το κίτρινο (3ο καλώδιο από το ανεμιστηράκι) στον αέρα.

Τάκης 05-04-16 10:40

Βάλε και μία τα καλώδια του αισθητήρα ενωμένα μεταξύ τους, βραχυκύκλωσε τα δηλαδή

manos3 05-04-16 11:03

Μα αυτό είναι το πρώτο πράγμα που έχω κάνει στο βίντεο... Τώρα πάλι τα γύμνωσα και τα έστριψα να κάνουν επαφή, δεν κάνει διαφορά.

Δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν έχω καμία ιδιαίτερη αγωνία να δω γιατί δε δουλεύουν, μην το ψάχνεται άδικα. Θα βάλω άλλα και τέλος.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02725 seconds with 11 queries