Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   clarck Κωδικός: Χρυσόψαρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30925)

fotis_k 21-03-09 19:57

Το φυλο πως το ξεζωριζετε?Υποθετικα το λετε?

clarck 22-03-09 20:07

Που λέω για την "νέα" συγκάτοικο?

Σύμφωνα με αυτά που διάβασα εδώ και ...ελπίζοντας να έχω κάνει σωστή επιλογή κατα την αγορά... και το γεγονός ότι με το που την έβαλα μέσα, άρχισε το ...κυνηγητό

Ο πεινάλας είναι σίγουρα αγοράκι καθώς παλαιότερα είχε ταίρι που είχε φουσκώσει και είχα δει και αυγά. (δεν έμεινε τίποτα, βέβαια, τα έφαγαν όλα σε ένα βράδυ...)

clarck 24-03-09 16:21

Τρυφερές στιγμές...

http://www.pbase.com/image/110571832.jpg

N4505 24-03-09 16:30

Λίγο το ωραίο και ευρύχωρο ενυδρείο σου, και λίγο οι πανέμορφες φωτογραφίες σου, με έκανες να αλλάξω γνώμη για τα χρυσόψαρα... :rolleyes:
Να τα χαίρεσαι!

Gojoy 24-03-09 20:00

Πρωτα απολλα θελω να σου πω συγχαριτηρια που προσεχεις τοσο πολυ τα χρυσοψαρα σου.Θελω να σε ρωτησω ποσο χρονων ειναι τα ψαρακια σου,γιατι εχω 3 χρυσοψαρα σε ενυδρειο και δεν ξερω σε τι ηλικια γεναν.Τα συγκεκριμενα ειναι περιπου 1-2 χρονων.

Ηλίας 24-03-09 21:04

Ωραια φωτογραφια!
αλλα περα απο αυτο, μου φαινετε ή ειναι κολλημενα στο τζαμι και φαινετε αυτο που βλεπουμε.....
-------
Φιλε Gojoy, επειδη και εγω εχω ενυδρειο με χρυσοψαρα δεν μου νομιζω οτι παιζει πολυ ρολο η ηλικια, παντος τουλαχιστον πανω κατω 1-2 χρονια ζωης δηλαδη οχι μονο στο ενυδρειο αλλα και απο την στηγμη που γεννηθηκε. Τα δικα μου εχουν δημιουργησει κατι σαν ζευγαρακια και κυνηγιουνται-παιζουν.Παιζει και να ειναι αρσενικα ολα και να μην γινετε τιποτα τοσο καιρο. Παρολα αυτα υπαρχουν σχετικα αρθα για την αναπαραγωγη:
Υπόμνημα: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΧΡΥΣΟΨΑΡΩΝ(Ranchu)1ο Μέρος
Υπόμνημα: ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΧΡΥΣΟΨΑΡΩΝ(Ranchu)2o Μέρος

Ελπιζω να σε κατατωπησα;)

clarck 24-03-09 21:15

Αφού το Echinodorus μας άφησε χρόνους, πήρα μερικές ρίζες Vallisneria ακόμα και τώρα η εικόνα είναι αυτή...

http://www.pbase.com/clarckent/image...9/original.jpg

Gojoy, τον μεγάλο το έχουμε κάτι περισσότερο απο 3 χρόνια, και ήταν μικρό όταν τον έφερε ο παππούς δώρο στην μικρή... Πόσο μικρό τωρα θα σας γελάσω.

Ηλία είναι σχετικά κοντά στο τζάμι, αλλά δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι με ρωτάς. Αν εννοείς οτι φαίνονται κοντά το ένα με το άλλο λόγω του οτι είναι κοντά στο τζάμι, οχι, δεν είναι αυτός ο λόγος. Αν όχι, Please specify... :)

Ηλίας 24-03-09 21:37

Οχι εννοω οτι κολανε που κολανε στο τζαμι μηπως ετσι που σπρωχνανε στρηψανε λιγο και φανηκε ετσι...

αν δεν ηταν στο τζαμι γραψε λαθος

Πάνος 24-03-09 21:45

πανεμορφο και το νεο "look"..;)

clarck 30-03-09 10:29

Ευχαριστώ Πάνο!

Πάντως βοσκάνε και την Vallisneria το βράδυ! Ευτηχώς που έχει πολλά φύλλα.... :)

mikenuke 30-03-09 11:21

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου! Συγχαρητηρια!

capetanakis 30-03-09 15:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από clarck (Μήνυμα 340832)

tonisgr, μας κοιτανε λιγο λοξα βεβαια (για τους απ'εξω λεω, καταστηματα κλπ...) αλλα τι χρυσοψαρα, τι δισκοι! Να τα χαιρομαστε ειναι το θεμα και να ειναι και αυτα χαρουμενα.

(εδω ειναι οτι πιο σωστο εχω διαβασει γενικα για το χομπυ)Φιλε τρομερο το ενυδρειο σου ευχομαι να το χαιρεσαι πολλα χρονια!:)

clarck 01-04-09 11:38

mikenuke & capetanakis, ευχαριστώ πολύ!

Το ενυδρείο κοντεύει μήνα και οι μετρήσεις είναι οι εξής:


pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH): 11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9
Αμμωνία (ΝΗ3): 0mg/l
Νιτρώδη (ΝΟ2): <0.3mg/l
Νιτρικά (ΝΟ3): 7mg/l
Αλλαγές νερού: 60lt / εβδομάδα
Φωτισμός 8 ωρες με τις Τ5 & 2~4ωρες με τα λευκα led.
Θερμοκρασία: 24

Τα φυτά είναι αυτά που φαίνονται στην τελευταία φώτο (ποστ #37), δλδ 2 ρίζες Cryptocoryne Becketti & αρκετές ρίζες Vallisneria.

Η ερώτηση είναι, θέλω λίπασμα? Αν ναι ποιο & πόσο?

Ευχαριστώ!

Πάνος 01-04-09 19:14

σε κανα 2 μικρα ενυδρεια που εχω κρυπτο και αλλα ευκολα φυτα..δε λιπαινω καθολου...εδω και μηνες πανε μια χαρα...τα περιττωματα των ψαριων και τα υπολειματα τροφων επαρκουν...
βεβαια δεν εχεις πολλα ψαρια..(αν και τα χρυσοψαρα λερωνουν πολυ ) αλλα δεν εχεις και πολλα φυτα...
θα συνιστουσα ειτε ενα γενικο λιπασμα σε μικροτερη απο τη συνιστομενη δοση μιας στις τοσες....η ακομη περισσοτερο να μη λιπανεις καθολου μεχρι να δεις οτι τα φυτα σου το ζητανε...αν το ζητησουν ποτε...

clarck 01-04-09 20:22

Ok, Πάνο αν και δεν κρατήθηκα (να περιμένω τις απαντήσεις) και αγόρασα το Seachem Flourish σημερα το μεσημέρι.

maikl 01-04-09 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από clarck (Μήνυμα 345458)
Ok, Πάνο αν και δεν κρατήθηκα (να περιμένω τις απαντήσεις) και αγόρασα το Seachem Flourish σημερα το μεσημέρι.

...μια χαρα ειναι το flourish.;)
ειναι γενικο λιπασμα,αλλα εγω θα ελεγα να επερνες τις ταμπλετες βυθου τiς seachem tabs με βαση τα φυτα σου

clarck 01-04-09 22:19

Οι ταμπλέτες πως χρησιμοποιούνται? Αν μένουν στον βυθό, απλά πολύ φοβάμαι οτι θα τις φάνε τα χρυσόψαρα. Δεν αφήνουν τίποτα όρθιο...

Raven 02-04-09 01:27

Τις ταμπλετες τις πιεζεις να μπουν βαθια στο υποστρωμα κοντα στις ριζες των φυτων (οποτε δεν υπαρχει κινδυνος να τις φανε τα ψαρια).

clarck 02-04-09 08:59

Ok, ευχαριστώ και πάλι παιδιά. :D

malawimbuna 02-04-09 16:28

Δε θα σου προτεινα ταμπλετες..Στο ειχα πει και τοτε..Αφηνουν ενα γκρι υποστομα(αναλογα και τι ταμπλετες θα παρεις)Η γνωμη μου ειναι πως για τα φυτα που εχεις τωρα μεσα το ενυδρειο το seachem ειναι οτι καλυτερο..Σε καλυπτει μια χαρα..

clarck 02-04-09 16:33

Σύμφωνα με αυτά που διάβασα για το flourish ναι μια χαρά είναι, και λόγω οτι έχω λίγα φυτά θα βάζω την μισή δόση απο την προτεινόμενη και αυτό μια στο τόσο....
;)

malawimbuna 02-04-09 17:21

Ετσι;);)

maikl 02-04-09 20:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από malawimbuna (Μήνυμα 345619)
Δε θα σου προτεινα ταμπλετες..Στο ειχα πει και τοτε..Αφηνουν ενα γκρι υποστομα(αναλογα και τι ταμπλετες θα παρεις)Η γνωμη μου ειναι πως για τα φυτα που εχεις τωρα μεσα το ενυδρειο το seachem ειναι οτι καλυτερο..Σε καλυπτει μια χαρα..

....κι ομως για βαλισνεριες και κρυπτοκορυνες οι ταμπλετες βυθου ειναι που θα "τουρμπισουν" τα φυτα κι οχι τα υγρα λιπασματα....;)
Οσον αφορα το γκρι που δημιουργειται στο σημειο που φυτευονται, αυτο ειναι φυσιολογικο...βεβαια θελουν καλο "παραχωμα" ωστε να μη βγαλουν τα συστατικα τους στη στηλη του νερου.

Υ.γ...καποια στιγμη βαλε seachem flourish tabs και θα με θυμηθεις:smt045

clarck 02-04-09 21:24

Μιχάλη σ' ευχαριστώ, θα πάρω, αλλά οχι ακόμα. θα δω αν υπάρξει κάποια διαφορά με το flourish και αν δεν, θα δοκιμάσω τις ταμπλέτες...

Andros 02-04-09 21:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από clarck (Μήνυμα 344886)
Ευχαριστώ Πάνο!

Πάντως βοσκάνε και την Vallisneria το βράδυ! Ευτηχώς που έχει πολλά φύλλα.... :)


Δεν νομιζω να αντεξουν για πολυ...θα τις πετσοκοψουν.

clarck 02-04-09 21:44

Το τι κλάδεμα μαζεύω κάθε πρωί, δεν λέγεται! καλά να είναι δεν χορτένουν με τίποτα λέμε...

N4505 03-04-09 11:01

Αν τους βάζεις κανα αγγουράκι, κολοκυθάκι κτλ, δεν θα αφήσουν ήσυχα τα φυτά?

clarck 04-04-09 11:20

Κάτι θα πρέπει να δοκιμάσω πάντως γιατί χάνουμε πόντους επικίνδυνα λέμε!! ;)
-------------------------
BORKED

Να τι κάνουν οι φίλοι μας το βράδυ.... :rolleyes:

Ηλίας 04-04-09 12:20

Xe:)

Γιώργος Κ 04-04-09 13:02

Δυστηχως φιλαρακο δεν τα βλεπω να την βγαζουν καθαρη τα φυτα σου!!:(
Θα τα ρημαξουν!
Ισως να δοκιμαζες ανουβιες?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02395 seconds with 11 queries