Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Μονομαχος Χορχε(Ισπανος) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13839)

pet 04-11-06 00:14

Η ανούμπια είναι φυτό αργής ανάπτυξης, ούτε πολύ φως θέλει, ούτε λιπάσματα. Για να φανταστείς, είχα μία ως διακοσμητικό σε μία γυάλα να επιπλέει,(φροντίδα μηδέν) στο σαλόνι και έβγαλε καινούργιο φυλλαράκι. Μόνο να μην βάλεις τις ρίζες μέσα στο υπόστρωμα γιατί θα σαπίσει. Τη δένεις κάπου (ρίζα, πέτρα) με μια κλωστή.
Τους μονομάχους τους είδα κι εγώ...ήταν κρίμα...οι μισοί νεκροί, οι άλλοι με το ένα πτερύγιο στον τάφο...τί να τους πεις αμά δεν καταλαβαίνουν...

tsikis 04-11-06 09:59

Πάρε μια ρίζα μοπάνι, βγάλε τον υαλοβάμβακα από τις ρίζες της ανούμπια, καλό πλυσιματάκι, και ελαφρύ δέσιμο της πάνω στη ρίζα με πετονιά...
Με τον καιρό οι ρίζες θα δέσουν πάνω στο ξύλο...

Δεν χρειάζεται υπόστρωμα (τουλάχιστον σ'εμένα δεν χρειάστηκε..)

Αν έχεις φωτισμό στο ενυδρείο βάλε την στο σκιερό σημείο μιας και η ανούμπιες δεν τα πάνε καλά με τον φωτισμό....

Από λίπασμα όχι ιδιαίτερα πράγματα....

Και ένα link για την ανούμπια... http://www.tsamisaquarium.com/Selide..._var__nana.htm

Προχώρα...

Φτιάξε τον μικρό παράδεισο του μικρού σου φίλου ...... πάρε καρέκλα......άραξε απέναντι και απόλαυσέ τον.......

klaz 04-11-06 10:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsikis
Φτιάξε τον μικρό παράδεισο του μικρού σου φίλου ...... πάρε καρέκλα......άραξε απέναντι και απόλαυσέ τον.......

μπραβο γιωργη.
ωραια εικονα!!!:smt007:smt007:p

mariah 05-11-06 19:10

Ποσες θηλυκες?
 
:smt073Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες που μου δινετε ολοι σας.Θα ηθελα να κανω δυο ερωτησεις.Οταν αλλαζω το νερο, ποση ωρα χρειαζεται να αφηνω το θερμοστατη να το ζεστανει για να βαζω το ψαρι μεσα?Και δευτερον θα ηθελα να του βαλω μεσα μια θηλυκια.Ρωτησα σ'ενα pet shop και μου ειπαν οτι σ'εναν αρσενικο αντιστοιχουν 3 θηλυκες γιατι δεν ξερει με ποια θα προσαρμοστει.Αυτο αληθευει?Πρεπει να παρω μια η' τρεις?Ευχαριστω και παλι!:smt054

deMetrIs 05-11-06 19:13

o μονομάχος ειναι ψαρι που ζει μονο του δεν βαζουμε μαζι του ούτε αλλες θυληκες όυτε αλλα αρσενικα;)
κανεις παντα ολικη αλλαγη και για αυτο βγαζεις το ψαρι εξω ?

PascM 05-11-06 19:14

Ένα αρσενικό τρεις θυληκιές είναι για π.χ. γκάμπυ όχι για τους μονομάχους!

mariah 05-11-06 19:28

θερμοστατης-θηλυκες
 
:smt038 Δεν κανω παντα ολικη αλλαγη.Αφαιρω το μισο νερο,πλενω πολυ καλα τη γυαλα και το αλλο μισο με τα περιττωματα το πεταω.Τον μονομαχο τον βαζω για λιγο σε μια αλλη μικρη γυαλα για λιγο.Τελικα ποση ωρα θελει το νερο για να ζεσταθει με τον θερμοστατη τωρα που ειναι χειμωνας?Να μη βαλω καμια θηλυκια μεσα ε?
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από deMetrIs
o μονομάχος ειναι ψαρι που ζει μονο του δεν βαζουμε μαζι του ούτε αλλες θυληκες όυτε αλλα αρσενικα;)
κανεις παντα ολικη αλλαγη και για αυτο βγαζεις το ψαρι εξω ?


mariah 05-11-06 19:30

θηλυκες
 
:smt061 Τελικα να μη βαλω καμια θηλυκια μεσα?Κριμα και τον βλεπω οτι κανει πολλες φωλιες.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM
Ένα αρσενικό τρεις θυληκιές είναι για π.χ. γκάμπυ όχι για τους μονομάχους!


deMetrIs 05-11-06 20:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah
:smt061 Τελικα να μη βαλω καμια θηλυκια μεσα?Κριμα και τον βλεπω οτι κανει πολλες φωλιες.

να μην βαλεις γιατι και τα 2 ψαρια θα ειναι μονομος στρεσαρισμενα , ειναι σχεδον σιγουrο οτι ενα απο τα 2 θα πεθανει ειτε απο αρρωστια (που θα οφειλετε στο συνεχες στρεσσ ) είτε απο τσακομο μεχρι τελικης πτοσεως

mariah 05-11-06 23:28

Ηλικια μονομαχου
 
:roll: Μηπως γνωριζει κανεις ποια ειναι περιπου η ηλικια των μονομαχων που φερνουν στα πετσοπ?Πως μπορω να ξερω την ηλικια του μονομαχου μου?Επισης μηπως γνωριζετε ποσα περιπου χρονια ζουν οι μονομαχοι? Ευχαριστω:smt080

deMetrIs 05-11-06 23:49

περιπου τα αγοραζουμε απο πετ σοπ 6 μηνων
ζουν 2 χρονια αν ειναι καλες οι συνθηκες που ζουνε

Mariel 06-11-06 00:48

μπορεις να χρησιμοποιεις νερο περιπου της ιδιας θερμοκρασιας για να μη χρειαζεται να περιμενεις.αλλιως κοιτας ποτε σταματαει να λειτουργει το φωτακι του θερμοστατη που σημαινει οτι εχει φτασει τη θερμοκρασια που θελεις ;)

οσο για τα υπολοιπα,συμφωνω οτι δεν πρεπει να βαλεις μεσα θηλυκες.η θα σκοτωθουν η θα καταληξεις με ποσα μικρα μεσα σε μια γυαλα,τιποτα απο τα δυο δεν ειναι επιθυμητο ;)

mariah 08-11-06 11:54

Ηλικια μονομαχου
 
:smt109Μονο 2 χρονια ζει?Τι κριμα?!Ο αδερφος μου εχει εναν μονομαχο σε στρογγυλη γυαλα και τον εχει 4 χρονια.Και μη φανταστειτε σε πολυ καλες συνθηκες.Του αλλαζει νερο καθε δυο εβδομαδες και γενικα τον εχει σε πολλη σκληραγωγια.Και να σημειωσω ουτε θερμοστατη.Και ομως ειναι πολυ υγιης.Δεν ξερω πως συμβαινει αυτο.Λετε να ειναι η εξαιρεση στον κανονα?Τελοσπαντων.Μακαρι και ο δικος μου να ζησει τοσο.Καλημερα σε ολους!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Mariel
μπορεις να χρησιμοποιεις νερο περιπου της ιδιας θερμοκρασιας για να μη χρειαζεται να περιμενεις.αλλιως κοιτας ποτε σταματαει να λειτουργει το φωτακι του θερμοστατη που σημαινει οτι εχει φτασει τη θερμοκρασια που θελεις ;)

οσο για τα υπολοιπα,συμφωνω οτι δεν πρεπει να βαλεις μεσα θηλυκες.η θα σκοτωθουν η θα καταληξεις με ποσα μικρα μεσα σε μια γυαλα,τιποτα απο τα δυο δεν ειναι επιθυμητο ;)


Maverick 08-11-06 12:00

Ναι υπάρχουν και εξαιρέσεις (έχω ξανακούσει για μονομάχο που ζούσε 4 χρόνια), αλλά σε γενικές γραμμές ζει περίπου 2 χρόνια. Το θέμα είναι να ζει καλά όσο ζει ;-)

mariah 09-11-06 22:30

:smt033 :confused: Τις τελευταιες 2 μερες ο μονομαχακος μου κρυβεται πισω απο τον θερμοστατη,ενω ειναι πολυ ζωηρος,τρωει με ορεξη και κανει τη φωλια του.Ειναι ανησυχιτικο?:rolleyes: Ευχαριστω πολυ!

Maverick 10-11-06 10:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah
ειναι πολυ ζωηρος,τρωει με ορεξη και κανει τη φωλια του.Ειναι ανησυχιτικο?:rolleyes:

?? Λες να είναι υπερκινητικός??? ;-) Συνήθως πρόβλημα υπάρχει όταν κάθεται στον πάτο και δεν κάνει τίποτα και δεν κουνιέται ούτε για να φάει... Αν δεν έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα δε νομίζω ότι έχει κάτι.

mariah 10-11-06 12:44

:smt041 :smt041 Τελικα δεν εχει καποιο προβλημα.Τρωει με ορεξη και κολυμπαει ζωηρα.Δεν καθεται συνεχεια πισω απο τον θερμοστατη.

mariah 13-11-06 13:12

Χθες εδωσα στον μονομαχο μου ενα κουνουπι που σκοτωσα και το εφαγε με βουλιμια.Ειναι επικινδυνο αυτο για τον οργανισμο του?Ευχαριστω πολυ

Tolis 13-11-06 15:27

Καθολου.

mariah 15-11-06 00:13

Παιδια γεια σας και παλι.Χτες ειδα εναν μονομαχο πολυ κουκλο.Ηθελα να τον αγορασω.Γινεται να τον βαλω μαζι με τον αλλον στο ιδιο ενυδρειακι 5 λιτρων και να βαλω καποιο χωρισμα στη μεση για να μην υπαρχει προβλημα?Να φτιαξω δηλαδη μια πατεντα σε μαυρο χρωμα για να μη βλεπει ο ενας τον αλλον?Αλλα τι πατεντα?Μπορειτε να μου προτεινετε κατι?

Mariel 15-11-06 01:07

να το χωρισεις δηλαδη σε 2,5 και 2,5 λιτρα?λιγο μικρο μου ακουγεται...:(

Maverick 15-11-06 12:35

Δε θα το πρότεινα, είναι όντως μικρό, άσε που το χώρισμα όπως το περιγράφεις θα επιτρέπει την επικοινωνία του νερού ανάμεσα στις δύο πλευρές όπότε το κάθε ψάρι είναι πιθανό να αντιλαμβάνεται την παρουσία του άλλου και θα είναι μόνιμα στρεσσαρισμένα...
Δεν παίρνεις άλλο ένα 5λιτρο? ;-)

mariah 16-11-06 01:07

Εχετε δικιο παιδια τωρα που το σκεφτομαι θα ταλαιπωρηθουν πολυ τα ψαρακια εκει μεσα.Μαλλον θα παρω και αλλο ενα 5λιτρο.Ο μονομαχος που ειδα ηταν multicolour.Ηταν τοσο γλυκουλης.Θα βαλω ανουμπιες μεσα.Θα μου δωσει ενας φιλος γιατι του περισσευουν.Θελουν ομως πολυ φως αυτα τα φυτα?Διοτι δεν εχω λαμπα.Ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας.

binational 16-11-06 07:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah
Εχετε δικιο παιδια τωρα που το σκεφτομαι θα ταλαιπωρηθουν πολυ τα ψαρακια εκει μεσα.Μαλλον θα παρω και αλλο ενα 5λιτρο.Ο μονομαχος που ειδα ηταν multicolour.Ηταν τοσο γλυκουλης.Θα βαλω ανουμπιες μεσα.Θα μου δωσει ενας φιλος γιατι του περισσευουν.Θελουν ομως πολυ φως αυτα τα φυτα?Διοτι δεν εχω λαμπα.Ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας.

Οχι ... είναι φυτό χαμηλών απαιτήσεων.

Liolios 16-11-06 09:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah
Εχετε δικιο παιδια τωρα που το σκεφτομαι θα ταλαιπωρηθουν πολυ τα ψαρακια εκει μεσα.Μαλλον θα παρω και αλλο ενα 5λιτρο.Ο μονομαχος που ειδα ηταν multicolour.Ηταν τοσο γλυκουλης.Θα βαλω ανουμπιες μεσα.Θα μου δωσει ενας φιλος γιατι του περισσευουν.Θελουν ομως πολυ φως αυτα τα φυτα?Διοτι δεν εχω λαμπα.Ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας.

Πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις μια λαμπίτσα στο ενυδρειάκι σου. Μην αφήνεις το ψάρι σου στο σκοτάδι:p
Σοβαρά τώρα το ψαράκι σου χρειάζεται σίγουρα και λίγο φως (8-10 ώρες την ημέρα).
Οι ανούμπιες ζουν, αναπτύσσονται και χρειάζονται λίγο φως, όχι όμως καθόλου...

binational 16-11-06 12:03

Δηλαδή … εάν το ενυδριάκι το βλέπει το φως της ημέρας … όχι να είναι στον ήλιο … αλλά να έχει ΦΩΣ ΗΜΕΡΑΣ … η anoubia δεν ... ?

Έχω την εντύπωση πως μπορεί να μην έχει ΤΗΝ ανάπτυξη αλλά θα είναι μια χαρά …

PascM 16-11-06 12:04

Δεν νομίζω να είναι μια χαρά! Αλλά δεν θα χαλάσει εύκολα!

binational 16-11-06 12:18

Αυτό εννοούσα με "μια χαρά" ... πως δεν θα χαλάσει!

Συγγνώμη για την άστοχη έκφραση!:p

mariah 16-11-06 12:53

Το ενυδρυακι μου το βλεπει το φως διοτι το παραθυρο ειναι απεναντι,επομενως τη μερα εχει απλετο φως.Ευχριστω για τις πληροφοριες.

PascM 16-11-06 13:16

Και από άλγη πως τα πάς?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03754 seconds with 11 queries