Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Περιβάλλον δεξαμενής (τεχνητής λίμνης) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=103)
-   -   Πρόβλημα με Φίδια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92609)

tsala 20-06-16 17:51

Κατι τετοιο ψαχνεις
Αλλα ισως κανεις δουλεια και με ενυδρειακα προιοντα:D

Artemisia 20-06-16 17:53

Ευχαριστώ βρε Γιάννη :)

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

japetus 20-06-16 22:01

Άρτεμη καλησπέρα, τη δικιά μου ιστορία με τη λίμνη την ξέρεις, κάθε χρόνο θα βγάλω και 2-3 νερόφιδα.. Έρχονται συνήθως μετά από βροχή που το έδαφος είναι υγρό. Όσο πιο γρήγορα το μετακινήσεις, τόσο λιγότερα ψάρια θα χάσεις. Ένα θετικό βέβαια είναι ότι ησυχάζουν όταν βρίσκεται εκεί, τα βατράχια. :-)
Αν χρειαστεί, μπορώ να βοηθήσω να το απομακρύνεις...

Artemisia 20-06-16 22:11

Σε ευχαριστώ βρε Νίκο , να είσαι καλά :D δεν τα φοβάμαι και νομίζω πως είναι χειρότερο απο το να τα φοβάμαι ..... γι αυτο και αποφάσισα να πάρω τέτοια "δαγκάνα" .
Το θυμάμαι το θέμα σου :D:D Μέχρι τώρα 2 έβγαλα απο μέσα . Πάντα είχα φίδια στην αυλή και μια φορά πάτησα ένα ξυπόλυτη, όσο φοβήθηκα εγώ αλλο τόσο φοβήθηκε και αυτο χαχαχχαχαχα σαν καρτούν και οι 2 πήγαμε απο την άλλη πλευρα .....

Artemisia 21-06-16 17:12

1 Συνημμένο(α)
Κάθε μέρα πρίν την δουλειά ταίζω τα ψάρια μου , έτσι και σήμερα. Και τσούπ εμφανίζεται ο κύριος Φίδις :smt120 οκ του δωσα και όνομα Mr Buzz (γιατι κάθε φορά που τον βλέπω με χτυπάει το ρεύμα )
Σαν θύμα που είμαι , και αφού πέρασα απο συνέντευξη κτηνιάτρους και άλλους πήγα και πήρα αυτό το Herpetex γιατι δεν μπορώ να παίζω κυνηγητό ούτε να φοβάμαι τι θα γίνει όταν λείπω ..... Τώρα αν θα κάνει δουλειά , δεν ξέρω ....

kgf12345 21-06-16 19:42

τι προιον ειναι αυτο?
σε τι μορφη εννοω γιατι δεν τοχω ξαναδει.να μαθουμε και τιποτα:D
ενημερωσε παντως για το αποτελεσμα,γιατι εχει σασπενς η λιμνη σου τελικα.χαχαχα!

Artemisia 21-06-16 20:17

1 Συνημμένο(α)
Πολύ Σασπένς :D:D:D
Λοιπόν αυτο είναι ένα κουτι που το τρυπάς με μια "βίδα" και έχει ρυθμιστη και βγάζει έντονο άρωμα για τα Φίδια ..... 20 ευρώ το κουτάκι . Θα σας πώ αν θα κάνει δουλειά. Μιά ώρα διάβαζα οδηγίες και ρωτούσα γιατι έχω και άλλα ζώα .

Απωθητικό φιδιών.

Απομακρύνει τα φίδια απο τον κήπο σας, το εξοχικό σας, την κατασκήνωσή σας και από κάθε μέρος που εμφανίζονται φίδια, κυρίως τους ανοιξιάτικους, θερινούς και φθινοπωρινούς μήνες.
Όταν ανοιχθεί, η δράση του διαρκεί για 3 μήνες. Το προϊόν παραμένει στθερό για 2 χρόνια εφόσον δεν ανοιχθεί.
Περιέχει φυσικές ουσίες οι οποίες δεν είναι επιβλαβείς για τον άνθρωπο και τα ζώα.
Καλύπτει επιφάνεια 40-60 τ.μ.
ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΕΩΣ:

  • Με την ειδική βίδα τρυπήστε το καπάκι στο κέντρο βιδώνοντας μέχρι τέρμα.
  • Ξεβιδώνουμε και τοποθετούμε στη μικρή τρύπα που έχει δημιουργηθεί το ρύγχος της βαλβίδας με πίεση μέχρι να ακουστεί ένα "τακ" η βαλβίδα τοποθετήθηκε καλά.
  • Ξεβιδώνουμε και γυρίζουμε το κόκκινο καπάκι της βαλβίδας προς τα αριστερά.
  • Τοποθετούμε το κουτί όρθιο στο έδαφος σταθερά, σε πιθανά μέρη όπου υπάρχουν φίδια( περάσματα φιδιών και πιθανές φωλιές).
  • Τα σημεία αυτά πρέπει να μην είναι προσιτά σε ανθρώπους και ιδιαίτερα σε παιδιά, σε κατοικίδια ή παραγωγικά και άγρια ζώα.
Παρατηρήσεις:

Η χρήση του προϊόντος είναι μόνο για εξωτερικούς χώρους.
Η ακτίνα δράσης του κουτιού ξεπερνά τα 40-60m2 .Τοποθετούμε περισσότερα κουτιά αν ο χώρος που επιθυμούμε να προστατεψουμε είναι μεγαλύτερος.
Το προϊόν παραμένει σταθερό για 2 χρόνια από την ημερομηνία παρασκευής εφόσον δεν ανοιχτει και αποθηκευτεί σε δροσερό και ξηρό μέρος.
Όταν ανοιχτεί η δράση του διαρκεί για 3 μήνες. Η αποτελεσματικότητά του μειώνεται αισθητά με τις υψηλές θερμοκρασίες(>35οC) και κυρίως με τους συνεχείς ανέμους. Στην περίπτωση αυτή καλό θα είναι να ανανεώνουμε το προϊόν.
Υ.γ: στο Ιντερνετ το βρήκα πολύ πιο φθηνό .

kgf12345 21-06-16 20:26

ενδιαφερον:)
θα το ψαξω λιγο μπας και βρω τι περιεχει.
ενα παλιο "γιατροσοφι" κομπογιαννιτικο για τα φιδια,ειναι και το καψιμο κερατου.ελαφιου κλπ.
ο πατερας μου (ωντας "παλιος":D) ορκιζεται οτι κανει δουλεια.προσωπικα το εχω δοκιμασει,και φαινεται να κανει δουλεια,αλλα παλι,δε μπορει να αποδειχτει οτι φευγανε απαυτο,η επειδη απλα ημασταν στα μερη τους:D

αν βρω κανα φιδι καμια φορα και τυχει ναχω πανω μου κανα κομματι κερατο για καψιμο θα το δοκιμασω και θα σας πω αν εφυγε η οχι:D
και παλι δεν θαναι αποδειξη δηλαδη αλλα τεσπα:D
υποψιν πως η βρωμα ειναι απιστευτη.μαλον θα φυγετε κιεσεις δηλαδη οποτε δεν θα το βλεπετε το φιδι πια...
αρα οντως δουλευει κατα μια εννοια...:D

Artemisia 21-06-16 20:33

Βρε συ Γιώργο μου :D:D:D τα κέρατα ελαφιού τόσο πρόχειρα πού τα βρίσκεις καλέ μου ????
Και εγω γι αυτο λέω (παραπάνω) οτι μάλλον είμαι θύμα γιατι πιστεύω οτι μάλλον τίποτα δεν θα κάνει και αυτό που αγόρασα .... αλλά λέω , άντε για να μην το μετανιώσω που δεν έκανα τίποτα ;)
Θα ενημερώσω αν συναντηθούμε πάλι το πρωι , δεν το εύχομαι γιατι ξυπνάω χωρίς να πιω καφε ;)

japetus 22-06-16 00:50

Αφηστε τα ερπετεξ και τις αλλες μούφες, δεν κάνουν τίποτα...
Δεν υπάρχει κανένα προϊόν που αποδεδειγμενα να απωθει τα φιδια...

apostolis.pan 22-06-16 02:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 949335)
ενα παλιο "γιατροσοφι" κομπογιαννιτικο για τα φιδια,ειναι και το καψιμο κερατου.ελαφιου κλπ.
ο πατερας μου (ωντας "παλιος":D) ορκιζεται οτι κανει δουλεια.

Δεν νομιζω να πιανουν αυτα , αλλα εμενα καπιοι θειοι μου , ειχαν κατι αναλογο καθως , σαν γιατροσοφι, ειχαν το καψιμο ενος δερματινου παπουτσιου στην μεση του οικοπεδου.. απο την μια εχει λογικη , λογω των οσμων απο την καυση, αλλα και παλι οπως το καταλαβαινω , ειναι για να αποθησεις τα φιδια που υπαρχουν κοντα εκεινη την στιγμη, και οχι για να τα κρατας μακρυα σε βαθος χρονου απο μια φορα που θα καψεις κατι απο αυτα :)


οσο για το θυαφι, λογικα δουλευει καθως εχει την ιδιοτητα να "καιει" το φιδι σταδιακα στην κοιλια , (ετσι λενε τουλαχιστον) ομως δεν ξερω κατα ποσο θα δημιουργιθει προβλημα στην περιπτωση που περασει πανω απο το θυαφι και μπει μετα στην λιμνη../οπου κατα συνεπεια το θυαφι θα μπει στην λιμνη.. Εαν βοηθαει , η μονη σχετικη πληροφορια που μου εχετε σχετικα με θυαφι, και νερο ειναι καποιες παραλιες οι οποιες εχουν θειοδη εδαφος, δηλαδη υπαρχει θυαφι σε καποιο μικρο ποσοστο στο εδαφος.. απο οτι λενε ατομα που πανε για ελευθερο και τα λοιπα, σε τετοιες παραλιες δεν υπαρχουν φιδια. Επησις σε μικρες ποσοτητες ειναι ¨ευεργετικο¨για τον ανθρωπο απο οτι εχω ακουσει..
γνωμη μου ειναι πως εαν θες να δουλεψεις θυαφι, καντο περιμετικα απο το οικοπεδο και οχι γυρω γυρω απο την λιμνη (στην περιπτωση που το σκευτοσουνα ετσι) .οπου με αυτον τον τροπο αποτρεπεις καπως την περιπτωση να μπει θυαφι στις λιμνες.. αυτα :D δεν ξερω αν βοηθανε,,αυτα ξερω προς το παρον :D:D

japetus 22-06-16 06:17

Σχετικά με την απώθηση:
http://www.herpetofauna.gr/index.php...age=read&id=27
Κάποτε παλιά έγραφε και εδώ στο φόρουμ ο Ηλίας...

Artemisia 22-06-16 07:31

Eντάξει τίποτα δεν κάνει ..... πεταμένα λεφτά :(
Με το που με βλέπει γίνεται καπνός , αλλά σήμερα είδα που μπαίνει ;) οπότε θα τον ξετρυπώσω :rolleyes:
Νίκο το έχω δεί αυτό το site όταν διάβαζα για τις Σαλαμάνδρες :)
Να σας πώ την αλήθεια το έχω συνηθίσει (το φίδι) με τόσες συναντήσεις που έχουμε κάθε μέρα, δεν θα με πείραζε να μείνει εκεί που είναι απλά έχω άγχος για τα χρυσόψαρα .... Αν είχα μόνο τα Κόι δεν θα με ένοιαζε αν θα μείνει ή θα φύγει .

takolas 22-06-16 10:25

Φυσικό το αποτέλεσμα αλλά όχι και πολύ ευχάριστο :-)
Δεν έχω τίποτα με τα φίδια, κάθε άλλο, αλλά δεν θα ένοιωθα
άνετα να σουλατσάρει ένα στην λιμνούλα μου...
Εφόσον υπάρχει δίπλα ποτάμι δύσκολο να τα αντιμετωπίσεις,
μόνο ίσως εάν βγάλεις τις πέτρες από μέσα ώστε να μην
παραμένουν στην λίμνη, να είναι μόνο περαστικά...

Artemisia 22-06-16 11:47

Τις πέτρες απο την μικρή λίμνη , που έχω εσωτερικά , θα τις βγάλω για να μπορώ να ελέγχω τον εσωτερικό χώρο ;)
Να βρώ χρόνο μόνο...Γιατί έχει μια διαδικασία η ασφαλής μετακόμιση των ψαριών και επανατοποθέτηση τους :rolleyes:
Με τα φίδια το είχα πάρει απόφαση όλα τα χρόνια που μένω εκεί και δεν θα είχα κανένα πρόβλημα απλά με τα χρυσόψαρα τώρα νιώθω απειλή :(

Κλεόβουλος 22-06-16 12:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από japetus (Μήνυμα 949390)
Σχετικά με την απώθηση:
http://www.herpetofauna.gr/index.php...age=read&id=27
Κάποτε παλιά έγραφε και εδώ στο φόρουμ ο Ηλίας...

Αρχαίο μέλος ο Ηλίας http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=1087
Έγραψε, μετά από καιρό, πιο πάνω ;)

Artemisia 25-06-16 15:44

1 Συνημμένο(α)
Όλα καλά :D:D ήρθε ο άντρας μου , κάθισε με τον καφέ του δίπλα στην Λίμνη και όταν εμφανίστηκε ο Κυριούλης τον έπιασε :D:D τον πήγε στο ποτάμι να συνεχίσει την ζωούλα του εκεί ;)
Καλη ζωή mr buzz , μακριά απο τα ψάρια μου :D:D

Τάκης 25-06-16 15:58

Να που χρειάζονται και οι άντρες :smt019

delta66 25-06-16 16:23

Νατα τα κομάντα :cool:

Artemisia 25-06-16 16:46

Xαχαχαχαχαχα ετσι είναι Τάκη :D:D

Σπύρο G.I. Joe: The Rise of Cobra , κανονικά. ;)

globalzero 25-06-16 18:07

xaxa γαντάκι κηπουρικής στολή απο το στρατό που όλοι έχουμε και στα φίδια!:smt041

έπρεπε πριν το πιάσει να του φωνάξεις στοπ στοπ λαθος έκαναν στο ιντερνετ μου γράφουν είναι οχιά.

Artemisia 25-06-16 20:47

Χαχαχαχαχαχαχαχα :D:D:D
Εφευγα εκείνη την ώρα αλλιώς .... το γαντι το έβαλε γιατι γλιστρούσε και δεν μπορούσε να το κρατήσει , πόσο μαλλον να το πάει και στο ποτάμι :D
Είναι στο στρατό , δεν την έχει απλά(την στολή) ;)

japetus 26-06-16 16:04

Γάντι έτσι κι αλλιώς χρειάζεται στα νεροφιδα μια και αν στρεσσαριστουν στο χειρισμό τους, η δυσωδης ουσία που εκκρινουν δεν φεύγει για 2-3 μέρες από το χέρι

Sent from my Lenovo A3500-H using Tapatalk

Artemisia 26-06-16 18:23

Έλα βρε Νίκο , δεν το ήξερα αυτό .... κάτσε πάω να τον ρωτήσω , αν μυριζε . Δεν κατάφερνε με τίποτα να το κρατήσει με το χέρι του έφευγε .

Bill-Samos 26-06-16 19:12

Χτες δαγκωσε ενα ανηψιο μου οχια..ευτυχως ηταν μικρη και δεν ειχε πολυ δηλητηριο..Ηταν κοντα και ο πατερας του,του εδεσε ψηλα το χερι και τον ετρεχε..Δυο μερες στο νοσοκομειο για παρακολουθηση με ηπια συμπτωματα..

Artemisia 26-06-16 20:08

Περαστικά στο παιδάκι Βασίλη, με στενοχώρησες τώρα ....πφ

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Bill-Samos 26-06-16 20:17

Μονο η θεα απ τα σημαδια των δοντιων στο δερμα..μπρρρρρρ δεν τα χω που δεν τα χω καλα με τα φιδια,ετυχε κι αυτο...

Artemisia 26-06-16 20:21

Βασίλη πως έγινε αυτό ?Το έπιασε καταλάθος και τον δάγκωσε τον μικρούλη?
Είχα και εγω μέσα σε φράουλες αλλά το είδα πρίν το ακουμπήσω .....

Bill-Samos 26-06-16 20:36

Απ οτι μου παν εβαλε το χερι χαμω να στηριχτει για να πηδηξει μια πεζουλα και δεν την ειδε..παντως εδω και δυο τρια χρονια εχει αυξηθει ο πληθυσμος τους μαλλον αρκετα..και εδω στην αυλη εχω βρει και στο δρομο αρκετες..σε ενα δυο χωρια που ειχαν μεγαλο προβλημα,εχουν βαλει μηχανηματα με υπερηχους που εχουν εμβελεια περιπου 500 μετρα και τις απωθουν..Στο νοσοκομειο που το συζηταγανε,λεγανε οτι κανουν δουλεια..

Artemisia 26-06-16 20:41

Τι να πώ βρε Βασίλη :( περαστικά και πάλι . Θα το ψάξω και αυτό που λές με τους υπέρηχους και αν είναι θα παρω και εγω για το σπίτι .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02300 seconds with 11 queries