Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Ύπνος 240... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47368)

tsoum 23-01-11 03:39

Mπορείς να την βάλεις ακριβώς δίπλα, δεν τρεχει τίποτα. Επίσης, αν μπορείς να την βαλεις απο την απέναντι γωνία (διαγώνια δλδ) θα ηταν καλά, γιατί θα φιλτράρονταν νερό απο 2 σημεία.

Και μια σημείωση: Ετσι οπως εχεις τους σωλήνες να κάνουν κουρμπα, χανεις αρκετή ροη. Οταν σιγουρέψεις τις τελικες τους θέσεις, κοψ'τους έτσι ωστε να υπάρχει το λιγότερο δυνατόν σωλήνας!

Καλή συνέχεια, και με το καλό τα ψαράκια!! Αλήθεια, τι σκοπευεις να βάλεις;

maikl 23-01-11 07:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 542678)
Όσο για την εισαγωγή που λες και τη θέση της, ήθελα να είναι στην άλλη άκρη από την εξαγωγή και στην πίσω πλευρά δεν έμπαινε καθότι είναι το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου... :p

Πολυ ομορφο!
Η αμμος θα ελεγα εχει καταπληκτικη αποχρωση.
Την εισαγωγη δοκιμασε να τη βαλεις να τραβαει μεσα απο το φιλτρο;)

Esprit 24-01-11 18:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 542749)
Πολυ ομορφο!
Η αμμος θα ελεγα εχει καταπληκτικη αποχρωση.

Είναι μαύρη χαλαζιακή κοκκομετρίας 0,6-1.2mm αλλά με την κιτρινίλα που έχουν βγάλει τα ξύλα φαίνεται κάπως....
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 542702)
Καλή συνέχεια, και με το καλό τα ψαράκια!! Αλήθεια, τι σκοπευεις να βάλεις;

Θέλουμε να βάλουμε 6 σκαλάρια και ένα κοπαδάκι που να είναι συμβατό με τα σκαλάρια... :rolleyes:

Ας τελειώσουμε με το στρώσιμο και θα δούμε ποια ψαράκια είναι κατάλληλα για το μέγεθος και τις συνθήκες του ενυδρείου μας. Σε καμία περίπτωση δε θέλουμε να το φορτώσουμε πολύ το ενυδρείο μας! :)

Esprit 05-02-11 21:14

5 Συνημμένο(α)
Και μερικές σημερινές φωτογραφίες από το ενυδρείο...

Enjoy! ;)

delta66 05-02-11 21:29

Ωραιο. :cool:

(ο ντισκοτεκ φωτισμος δεν μου αρεζε) :smt009

Sotiris7 05-02-11 21:32

Όσο ήταν............ "μέρα", το ενυδρείο ήταν πάρα πολύ όμορφο. :smt041

Όταν...... "νύχτωσε", ομολογώ ότι μου άρεσε πολύ λιγότερο......... :smt009

Περί ορέξεως βέβαια, Κολοκυθόπουλος, αλλά δεν θα ήταν καλύτερα με ledάκια λευκού χρώματος;;;;;;;;;; :rolleyes:

Δεν έχω δει φεγγάρι που να βγάζει τέτοιο φωτισμό το βράδυ......... ;)

Esprit 05-02-11 21:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 549183)
Ωραιο. :cool:
(ο ντισκοτεκ φωτισμος δεν μου αρεζε) :smt009

Σπύρο είναι οι φωτογραφίες που τονίζουν τόσο πολύ το μπλε χρώμα!

Είναι τόσο απαλό το φως, ίσα-ίσα δίνει ένα πολύ απαλό τόνο σε όλο το ενυδρείο και πραγματικά είναι μαγική εικόνα!

Αλλο να το βλέπεις και άλλο να το περιγράφω... Believe me!

delta66 05-02-11 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 549188)
Σπύρο είναι οι φωτογραφίες που τονίζουν τόσο πολύ το μπλε χρώμα!

Είναι τόσο απαλό το φως, ίσα-ίσα δίνει ένα πολύ απαλό τόνο σε όλο το ενυδρείο και πραγματικά είναι μαγική εικόνα!

Αλλο να το βλέπεις και άλλο να το περιγράφω... Believe me!

Ασε και τις εχω δοκιμασει ολες τις αποχρωσεις στα ενυδρεια μου παλιοτερα και ξερω πως ειναι και στην πραγματικοτητα εκτος φακου ;)
Μονο με το θερμο λευκο ημουν κοντα στο φυσικο φως του φεγγαριου.
Ολα τα αλλα τα ειδα και εγω ωραια στην αρχη, μετα συνειδητοποιησα οτι δεν ειναι φυσικο κανενα χρωμα ουτε ελαφρα καν σαν αποχρωση.
Μη το παω πιο μακρυα το θεμα με το φως ημερας στο ενυδρειο, που τα εχουμε λες και ειναι θεατρο τα ενυδρεια τιγκα στο φως (ας οψονται τα φυτα και τα χρωματα) :grin:

Esprit 05-02-11 21:41

Δυστυχώς δε μπορώ να αποτυπώσω την πραγματικότητα με το φωτισμό led με τη φωτογραφική μηχανή όσο και αν προσπάθησα στις ρυθμίσεις της.

Είναι ελάχιστο το μπλε φως στην πραγματικότητα! Πως είναι όταν κοιτάμε τη θάλασσα στην παραλία με πανσέληνο? Κάπως έτσι...

Esprit 21-02-11 21:40

2 Συνημμένο(α)
Update...

delta66 21-02-11 22:15

Εβαλες τυρφη ή κατι τετοιο ή αλλαξες λαμπες?

Esprit 21-02-11 22:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 555787)
Εβαλες τυρφη ή κατι τετοιο ή αλλαξες λαμπες?

Τύρφη έβαλα στο εξωτερικό φίλτρο αλλά δε βλέπω και καμιά ουσιαστική διαφορά Σπύρο...

Εχω pH 7,5 και νομίζω ότι για tetra, ramirezi και σκαλαράκια που θέλω να βάλω ότι είμαι εντάξει σε γενικές γραμμές, ετσι δεν είναι? :confused:

Πρόσθεσα τα ψαράκια που είχα στο μικρό ενυδρείο (20lit) τα οποία ήταν 3 white goldskirt tetra & 2 red serpae tetra. Είχαν μεγαλώσει αρκετά και περιορίζονταν αρκετά εκεί αφού κάθονταν όλο ακίνητα. Τώρα κόβουν κάτι βόλτες και δείχνουν να το απολαμβάνουν απίστευτα! :p Το 20lit θα το κάνω καραντίνα...

Λάμπες δεν άλλαξα, ότι είχα... :smt009

delta66 21-02-11 23:28

Οσο και λιγο να εβαλες θα επρεπε να σου ειχε μαλακωσει λιγο το νερο και να σου ειχε ριξει και λιγο το πεχα?
Ποσο καιρο την εχεις?
Ενυδρειακη τυρφη εβαλες ετσι? Σε καλτσα. (οχι δυχτι).
Ποσα ml εβαλες? (ή σε γραμμ μετρησες)?
Λιτρα νερο?

Esprit 21-02-11 23:54

Μόλις έκανα μετρήσεις και όντως το pH έχει πέσει στο 7! Η γενική σκληρότητα μου είναι 5 και η καρβονική είναι 3! Δεν είναι λίγο χαμηλή η τιμή της καρβονικής? Ή να μην ανησυχώ?

delta66 21-02-11 23:57

kH 3
Παρεχεις διοξειδιο?

Esprit 22-02-11 00:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 555856)
kH 3 Παρεχεις διοξειδιο?

Κοίτα, έχω πάρει ένα απλό σπρέυ της tetra και προσθέτω μία δόση κάθε ημέρα. Δεν έχω δλδ πλήρες σύστημα ελέγχου παροχής του CO2...

Για πες το συλλογισμό σου και γιατί η ερώτηση για να μαθαίνω κιόλας...

delta66 22-02-11 00:57

Η kH ειναι η δυνατοτητα buffering (ρυθμισης) που εχει το νερο να κραταει σταθερο το pH.

Οσο πιο χαμηλη ειναι η kH ειναι, τοσο πιο ευμεταβλητο ειναι το pH και με πτωτικη ταση.
Αν κανεις παροχη διοξειδιου σε σημαντικη ποσοτητα που απο μονη της εχει την ταση να ριχνει το pH θα υπαρξει ενδεχομενως προβλημα.
Θα ελεγα να μην ριξεις κατω απο 3 την kH.

Εγω παντως με diy CO2 και με φουλ τυρφη, και με τιμη kH 2 δεν ειναι ασταθεια.
Πιο χαμηλα δεν ξερω, οπως και δεν ξερω ποσο δυνατο μειγμα προσθετεις και κατα ποσο εχει σταθερη απελευθερωση CO2.

Esprit 22-02-11 01:42

Σε καμία περίπτωση δε θέλω να ρίξω KH κάτω από 3...

Το ενυδρείο έχει σταθεροποιηθεί τον τελευταίο καιρό από τις μετρήσεις που παίρνω οπότε δεν πειράζω τίποτα. Κάνω τις αλλαγές νερού μου κάθε 10 μέρες ένα 30% περίπου. Εκεί ανεβαίνει λίγο πάλι το pH στο 7.5 ...

Το μόνο σπαστικό είναι αυτή η καφέ άλγη που δε λέει να φύγει με τίποτα...

delta66 22-02-11 01:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 555931)
Το μόνο σπαστικό είναι αυτή η καφέ άλγη που δε λέει να φύγει με τίποτα...

Εχεις και στο μπροστινο τζαμι?

Esprit 22-02-11 02:08

Οχι δεν έχω στο μπροστινό τζάμι ευτυχώς! Πιο πολύ επάνω στα ξύλα αναπτύσσεται και στα φυτά που από πράσινα παίρνουν μια καφετιά απόχρωση. Και ιδίως τα κερατόφυλλα φαίνονται μία αηδία τόσο που τα βγάζω, τα ξεπλένω και τα ξαναβάζω γιατί δεν αντέχω να τα βλέπω καφέ...

delta66 22-02-11 02:26

Τοτε ειναι μια χαρα.
Με καθαρο τζαμι βλεπεις καθαρα την αλγη :cool:

Θα φυγει μονη της.
Μεχρι τοτε απολαυσε την γιατι δινει μια φυσικοτητα στο βιοτοπο

Esprit 22-02-11 10:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 555951)
Με καθαρο τζαμι βλεπεις καθαρα την αλγη :cool:
Θα φυγει μονη της.
Μεχρι τοτε απολαυσε την γιατι δινει μια φυσικοτητα στο βιοτοπο

Είναι μία άποψη αυτή! ;)

delta66 22-02-11 18:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 556053)
Είναι μία άποψη αυτή! ;)

Σοβαρα.
Αυτο που με ενοχλει (σε ενα βιοτοπικο ενυδρειο) με μια αλγη ειναι να ειναι στο μπροστινο τζαμι ή να αιωρειται* στο νερο και να μη βλεπω καθαρα.
Κατα τα αλλα μια αλγη** τι κακο μπορει να κανει στο ενυδρειο στο νερο ή στα ψαρια.

* green water - αν και ειναι οτι καλυτερο για χρυσοψαρα
** αν δεν ειναι BGA που ουσιαστικα ειναι κυανοβακτηριο

Σαν να με ενοχλει να δω καθαρα αυτη τη φωτο μεσα στο ενυδρειο μου
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ope-th_006.jpg

Esprit 22-02-11 22:25

Εχεις δίκιο, σε καμία περίπτωση η άλγη που έχουμε δεν είναι ενοχλητική...

Sotiris7 23-02-11 09:12

Βρε μια χαρά είναι το ενυδρειάκι σας............ με τον καιρό θα ισορροπήσει πλήρως, και θα είναι κουκλί. Μην ανησυχείς......... ;)

Esprit 23-02-11 09:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 556595)
Βρε μια χαρά είναι το ενυδρειάκι σας............ με τον καιρό θα ισορροπήσει πλήρως, και θα είναι κουκλί. Μην ανησυχείς......... ;)

Ευχαριστούμε Σωτήρη! ;)

Sotiris7 23-02-11 09:58

Άντε και με το θεριό................ ;) ;) ;)

Diskus fan 25-02-11 14:32

Θα πρότεινα να "μελετήσεις" πιο προσεκτικά τον συνδυασμό των ψαριών που θέλεις να έχεις.
Επίσης 20λιτρο για καραντίνα ... δεν μου "κάθεται" και τόσο καλά.-
:cool:

Esprit 25-02-11 15:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 557862)
Θα πρότεινα να "μελετήσεις" πιο προσεκτικά τον συνδυασμό των ψαριών που θέλεις να έχεις.
Επίσης 20λιτρο για καραντίνα ... δεν μου "κάθεται" και τόσο καλά.-
:cool:

Τα ψαράκια που έχω είναι 4 white goldskirt tetra, 2 red serpae tetra, 5 ramirezi, 4 neon tetra, 4 corydoras και 14 cardinals. :)

Έβαλα χτες 2 σκαλάρια (μικρό μέγεθος) και θα βάλω σταδιακά άλλα 4, πάλι μικρό μέγεθος... :smt120

Μέχρις στιγμής όλα καλά! Τον προβληματισμό σου please μήπως μου έχει διαφύγει κάτι και δε το πήρα χαμπάρι... :smt009

Diskus fan 25-02-11 15:26

1. Τα serpae ... ως γνωστόν συνηθίζουν να τσιμπάνε ουρές .... έβαλες σκαλάρια.
2. Είναι κοπαδόψαρα ... αλλά έβαλες μόνο 2 .... όπως και στα περισσότερα είδη είσαι λάθος αριθμητικά ..... εκτός των καρδινάλιων.
3. Τα σκαλάρια .... συνήθως τρώνε τα νέον (και τους καρδινάλιους λέω εγώ) όταν (θα) χωράνε στο στόμα τους.
4. Τα ραμιρέζι μπαίνουν σε ζευγάρι .... κατά προτίμηση. Κατά την προσωπική μου άποψη θα έχεις τσακωμούς, αν όχι ασθένειες και ίσως θανάτους.-
:cool:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02785 seconds with 11 queries