Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   270L. Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90377)

DEXFISH 11-03-16 20:18

Βασικα μεχρι πριν 2-3 μερες ημουν σιγουρος μονο γι'αυτόν!
Κάτι μου λέει ότι η μείωση ξέρω από που θα αρχίσει :rolleyes:
Στο πετσοπ τους ειχα πει οτι αν περισσέψει αρσενικό θα τους το παω
Αν και είναι ο πιο όμορφος αυτός
Συγνώμη που σας τσιτωσα μάλλον χωρις λόγο, αλλά τρόμαξα έτσι που τον είδα όσο ήταν μέσα στο ενυδρείο. Ειδικά όταν νόμισα ότι έχει γεμίσει σπυριά, που τελικά ήταν άμμος

DEXFISH 20-03-16 17:05

Οι 2 μπουκωμένες acei εφτυσαν τα μικρά τους και επέστρεψαν στο ενυδρείο. Αν έχω σύντομα μπουκωμένη μάλλον θα την αφήσω μέσα.
Αυτές οι δύο γέννησαν πάρα πολλά μικρά. Μπορεί να είναι γύρω στα 60 συνολικά. Ταιζω 3 φορές την ημέρα.

DEXFISH 25-03-16 21:19

Βιντεάκι με τα μωρά από τις 2 acei.
https://www.youtube.com/watch?v=rWxN...ature=youtu.be

Κωστας Malawi 25-03-16 21:25

ομορφιες!!:)να σου ζησουν!!
φουλ ταισμα και πολλες αλλαγες νερου..

DEXFISH 25-03-16 21:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 932663)
ομορφιες!!:)να σου ζησουν!!
φουλ ταισμα και πολλες αλλαγες νερου..

:p ναι ωραία είναι! ταϊζω 3 φορές. Λέω να αρχίσω από αύριο καθημερινές αλλαγές γύρω στο 15%. Για να μην υπάρχει μεγάλη αναστάτωση και απότομες αλλαγές.

Λάμπρος.Τ 25-03-16 23:59

Να σου ζήσουν Σταύρο. Πάντα τέτοια.

Κλεόβουλος 26-03-16 10:33

Μπράβο Σταύρο! πολυπληθέστατες οι γέννες.
*άσχετο αλλά βλέπω στο βίντεο ότι έτσι όπως έχεις τα υλικά στο φίλτρο πλάτης δεν νομίζω να διασφαλίζεις ότι το νερό τα διαπερνάει.

DEXFISH 26-03-16 12:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 932760)
Μπράβο Σταύρο! πολυπληθέστατες οι γέννες.
*άσχετο αλλά βλέπω στο βίντεο ότι έτσι όπως έχεις τα υλικά στο φίλτρο πλάτης δεν νομίζω να διασφαλίζεις ότι το νερό τα διαπερνάει.

Ευχαριστώ Κλεόβουλε! Πάνω κάτω καμιά 60ριά!
Κι εγώ όπως το βλέπω στο βίντεο έτσι νομίζω. :p
Αλλά από κοντά φαίνεται κάπως καλύτερα. Δηλαδή είναι στριμωγμένα τα "σακουλάκια" σε όλες τις πλευρές και το νερό περνάει πρώτα από μπλέ σφουγγάρι, μετά είναι 3-4 τούλια βιολογικό και πριν την αντλία έχω βαμβάκι. Είναι ένας μαίανδρος δηλαδή. Πρώτα κατεβαίνει το νερό, μετά ανεβαίνει και περνάει από το βιολογικό και τέλος, κατεβαίνει στο διαμέρισμα της αντλίας-θερμαντήρα.
Αυτό που θέλει διόρθωση είναι ότι επειδή έχω κάνει μεγάλα χωρίσματα, πρέπει να σηκώσω πιο ψηλά τα τούλια βάζοντας κάποιο σχαράκι από τελάρο μάλλον. Βέβαια σκέψου ότι μιλάμε για καμιά 10ρια λίτρα βιολογικό και συνολικά 900λ/ω κυκλοφορία. Πάντως δεν βλέπω να τα ενοχλεί η κυκλοφορία γιατί η μία αντλία έχει χοντρό σωλήνα και ενώ βγάζει ποσότητα δεν βγάζει πίεση, ενώ ή άλλη που βγάζει πίεση χτυπάει στην επιφάνεια για αερισμό.

DEXFISH 16-04-16 18:50

Μεγαλώνουν τα μωρά. Είναι 3 εβδομάδων από το φτύσιμο. Μέχρι να γεννήσει η γυναίκα μου (Σεπτέμβριο) θα έχουν γίνει ψάρια για μοίρασμα ή θέλουν παραπάνω καιρό;
Οριστε και ένα βιντεάκι.
https://www.youtube.com/watch?v=XVHXn3J39S4

Bill-Samos 16-04-16 18:54

Με το καλο Σταυρο..Πιθανοτητατα θα εχουν μεγαλωσει αρκετα για να ταξιδεψουν..Φαι και καθαρο νερο να παρουν μποι..Παρεπιπτοντως το βιντεο ειναι ''απορρητο''..

DEXFISH 16-04-16 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 937941)
Με το καλο Σταυρο..Πιθανοτητατα θα εχουν μεγαλωσει αρκετα για να ταξιδεψουν..Φαι και καθαρο νερο να παρουν μποι..Παρεπιπτοντως το βιντεο ειναι ''απορρητο''..

Ωχ δεν είχα πατήσει δημοσίευση!!!
Κάθε μέρα μικρή αλλαγή κάνω! Τρώνε πολύ τα άτιμα, καλύτερα να τα ντύνεις παρά να τα ταϊζεις.

Λάμπρος.Τ 16-04-16 19:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 937942)
Ωχ δεν είχα πατήσει δημοσίευση!!!
Κάθε μέρα μικρή αλλαγή κάνω! Τρώνε πολύ τα άτιμα, καλύτερα να τα ντύνεις παρά να τα ταϊζεις.

χσχαχαχα... πολύ καλό. Μπράβο βρε Σταύρο και άντε με το καλό το Σεπτέμβρη.
Δεν πιστεύω να ζήλεψε η γυναίκα και να πας για τρίδυμα?:D

Κωστας Malawi 16-04-16 19:33

με το καλο Σταυρο!!

DEXFISH 16-04-16 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 937947)
χσχαχαχα... πολύ καλό. Μπράβο βρε Σταύρο και άντε με το καλό το Σεπτέμβρη.
Δεν πιστεύω να ζήλεψε η γυναίκα και να πας για τρίδυμα?:D

Ευχαριστώ! Όχι είναι μπουκωμένη με ένα μόνο!χαχαχαχαχα. Ωχ... πρέπει να αρχίσω κατασκευή γεννήστρας και γι'αυτό σιγά - σιγά. Πόσα χέρια νομίζουν ότι έχω αυτές οι γυναίκες;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 937951)
με το καλο Σταυρο!!

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

DEXFISH 22-04-16 19:13

Τις τελευταίες 2-3 μέρες επικρατεί ένας πανζουρλισμός τεστοστερόνης στο ενυδρείο. Λέτε να κατάλαβαν ότι ξαφνικά καλοκαίριασε;
Η θερμοκρασία έχει ανέβει στους 26. Τη νύχτα είναι 25.

Κωστας Malawi 22-04-16 19:47

ελα πες την αληθεια....κατι τους δινεις..:D:D

Bill-Samos 22-04-16 19:49

Λογικο βρε Σταυρο..εδω εχει πιασει εμενα με τετοιες μερες που κανει..:D:D

DEXFISH 23-04-16 07:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos (Μήνυμα 939091)
Λογικο βρε Σταυρο..εδω εχει πιασει εμενα με τετοιες μερες που κανει..:D:D

Καλά εσύ είσαι και λάτρης των θαλασσινών εδεσμάτων!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 939089)
ελα πες την αληθεια....κατι τους δινεις..:D:D

Λες να έπιασα τα χάπια του παππού και να μην έπλυνα καλά τα χέρια; :D

Λάμπρος.Τ 23-04-16 07:57

Σταύρο καλημέρα. Κάτσε να γεννηθεί με το καλό το Σεπτέμβρη το μωράκι σας (και αν είναι και το πρώτο...) κάτσε να δεις που θα πάει η δική σου τεστοστερόνη μετα.... (ταξίδι μακριά).;)

DEXFISH 23-04-16 10:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 939227)
Σταύρο καλημέρα. Κάτσε να γεννηθεί με το καλό το Σεπτέμβρη το μωράκι σας (και αν είναι και το πρώτο...) κάτσε να δεις που θα πάει η δική σου τεστοστερόνη μετα.... (ταξίδι μακριά).;)

Το πρώτο είναι!
Και πρέπει να βρω τρόπο μέχρι τότε να κάνω την ενυδρειολιμνούλα στο υπόγειο για να κολυμπάει το χειμώνα παρέα με κιχλίδες. Για την περιβαλλοντική - φιλοζωική της εκπαίδευση...

Λάμπρος.Τ 24-04-16 20:11

Αντε με το καλό Σταύρο. Ποιά ενυδρεία κτλ.. μετά ? Μετά (αν είσαι σαν και μένα υπερβολικός) θα αρχίσεις ... πρόσεχε το παιδί εκεί, όχι στο νερό κάνει κρύο, ,,,, κτλ......:):):)
Απίστευτη αλλαγή στη ζωή και στον τρόπο σκέψης σου.

DEXFISH 10-05-16 14:31

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Έλειπα 2 βδομάδες αλλά ψιλοέμπαινα,δεν σας ξέχασα... :D

Εχτές που γύρισα,τα ψαράκια με φοβόντουσαν οπότε δεν τα είδα πολύ. Αλλά σήμερα είναι οκ. Έχουμε και μια μπουκωμένη acei. Αυτή τη φορά θα την αφήσω μέσα να δω αν θα τα καταφέρει κανενα μικρό. Τα άλλα στο ενυδρείο-γεννήστρα έχουν γίνει γομάρια και ήδη άρχισαν να κιτρινίζουν οι ουρές! 3 ταϊσματα και 1 αλλαγή καθημερινά τους έκανε η μάνα μου.

Άκυρο: 2 είναι οι μπουκωμένες... χεχεχεχε

Λάμπρος.Τ 10-05-16 19:30

2 βδομάδες Vacance φίλε Σταύρο ???;)
Αλλά από όσο διάβασα έχει πέσει τρελό Training στη Μαμά.:D:D
Και εγώ σου λέω να τα αφήσεις μέσα. Εμένα γέννησε και σώθηκαν 8 - 9.
και τώρα είναι ξανά μπουκωμένη η Afra και είναι και μια Labido μπουκωμένη.
Ούτε Guppy να ήταν...!!!:D

DEXFISH 10-05-16 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 942023)
2 βδομάδες Vacance φίλε Σταύρο ???;)
Αλλά από όσο διάβασα έχει πέσει τρελό Training στη Μαμά.:D:D
Και εγώ σου λέω να τα αφήσεις μέσα. Εμένα γέννησε και σώθηκαν 8 - 9.
και τώρα είναι ξανά μπουκωμένη η Afra και είναι και μια Labido μπουκωμένη.
Ούτε Guppy να ήταν...!!!:D

Άσε το παίζει καλή τώρα η μάνα μου για να της εμπιστευόμαστε και το κανονικό μωρό όταν έρθει! χαχαχαχα.
Το έχει πάρει ζεστά και μου ζητάει να μην αφήσω μέσα τις μπουκωμένες για να σωθούν όλα τα μωρά! Λες να μου προτείνει να κάνω όλο το υπόγειό τους λίμνη Μαλάουι; Εγώ δεν θα είχα πρόβλημα πάντως :rolleyes:

Λάμπρος.Τ 10-05-16 20:01

χαχαχαχαχαχαχαχαχα..... είσαι θεός λέμε !!!:smt041:smt041:smt041

Bill-Samos 10-05-16 22:22

1 Συνημμένο(α)
Αν συνεχισουν να γεννοβολανε θα εχουμε αλλαγες στο χαρτη..

DEXFISH 11-05-16 15:56

1 Συνημμένο(α)
https://4.bp.blogspot.com/-WPIdn6Neo...hlihlihlih.png

Βασίλη κάτι τέτοιο μάλλον. Εσύ είσαι κοντά τυχερέ! 2 ωρίτσες με το Μύκονος.

DEXFISH 20-05-16 16:45

ξεμπουκώθηκε σήμερα η μία και περιμένω και την άλλη η οποία είναι σαν πελεκάνος!
Μώρα δεν είδα και ελπίζω μερικά να βρήκαν καμιά καλή κρυψώνα.

Κωστας Malawi 20-05-16 17:08

σιγουρα θα εχουν τρυπωσει σε διαφορες κρυψωνες.ειναι αρκετα δυνατα και ξερουν να φυλαχτουν αν βοηθαει και το ενυδρειο..καλως τα δεχτηκες!!

DEXFISH 20-05-16 17:16

Ευχαριστώ! Εν τω μεταξύ η προηγούμενη "σοδειά" είναι πλέον 2 μηνών. Έχουν κιτρινίσει τα άκρα και με λιγη... φαντασία αρχίζουν μερικά να μπλεδίζουν! Ορισμένα έχουν γίνει τούμπανο, γομάρια κανονικά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02351 seconds with 11 queries