Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reefsafe (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=217)
-   -   Λευκοστερνος δεν τρώει ακόμη .... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=61600)

nikman 16-05-12 11:59

Κρίμα το ψαράκι ρε γαμώτο...έτσι που τα έγραφες ότι τσιμπούσε από το βράχο δεν περίμενα να ψοφήσει.

janickrules 16-05-12 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 668986)

το moorish idol πχ το δινει για experts...αλλα φιλος εδω αλεξανδρουπολη το ειχε κι ετρωγε καθε τι τυποποιημενο..φυλλαρακια και πελλετς...

εμενα προσωπικα η γνωμη μου ειναι να μην παιρνουμε τετοια ψαρια απο την φυση...
το θεωρω βαρβαρο...

γνωμη μου...

jimmis1974 16-05-12 14:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 669087)
Κρίμα το ψαράκι ρε γαμώτο...έτσι που τα έγραφες ότι τσιμπούσε από το βράχο δεν περίμενα να ψοφήσει.

φενοταν οτι ειχα καπως προσαρμοστεί, τσιμπουσε συνεχεια απο τους βραχους χωρης σταματημο ολη μερα .
Το ασχημο δυστηχως ειναι οτι εχω το ενυδρειο κρυσταλο !!!
χωρης αλγες το παραμικρο και ο βραχος ειναι πεντακαθαρος !!!
Αρα το κακομοιρο μαλλον εψαχνε για αλγες στους βραχους να φαει και τσιμπαγε καθαρο βραχο , τι να του εκανα δοκιμασα ενα σωρο τροφες ειτε φυλαρακια ειτα μπιλιτσες ειτε κατεψυγμενες , σχετες η βρεγμενες με σκορδοζουμι .....:( ολους τους συνδιασμους .... τιποτα δυστυχώς !!!!


τελος παντων .. κριμας
αλλα για να μην ανοιξω αλλο θεμα , θα αρκεστω στα ψαρια που εχω , δεν βαζω αλλο.
Για ενα αλλο ενυδρειο ομως που θελω να βαλω ψαρι πια η γνωμη σας για τα δυο αυτα tang ?
veliferum ----- scopas

πιο θεωρείτε πιο ευκολο ? πηστευω οτι αυτα θα τρωνε αν βρω ενα απο τα δυο , γενικος εχω ακουσει οτι ολα τα zabrasoma τρωνε πολυ ευκολα απο ολες τις τροφες .

nikman 16-05-12 14:16

Προσωπικά δε μου αρέσει κάποιο από τα ψάρια που σκέφτεσαι να βάλεις. Γιατί δε βάλεις ένα yellow που είναι πανέμορφο.

jimmis1974 16-05-12 14:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 669125)
Προσωπικά δε μου αρέσει κάποιο από τα ψάρια που σκέφτεσαι να βάλεις. Γιατί δε βάλεις ένα yellow που είναι πανέμορφο.

Το veliferum ειναι ομορφο και εχει ωραιο συνδιασμο χρωμάτων , το scopas μου φενεται λες και ειναι ξεβαμενο :D στο χρωμα ,, λες για yellow ??? χχμμμμ
Ναι γιατι οχι , ειναι και easy και σε λιγοτερα λιτρα παει .
Μαλλον για εκει θα παω αλλα δεν βρησκω ευκολα , και δεν ηθελα να το παρω απο μαγαζι εκτος πολης μου γιατι θα ηθελα να το δω καθως δεν ειναι φτηνο ψαρι .
Για εδω πατρα αστο μου ζηταν τρελο ποσο για yellow !!:mad:
(οσοι πατρινοι διαβαζουν ξερουν ;) που αναφερομαι......:smt013)

nikman 16-05-12 16:11

Και εδώ το πουλάνε στο Θεό! Αν το βεις από χομπίστα καλύτερα.

ανδρεας νικολαου 16-05-12 16:30

το sailfin tang είναι πολύ ανθεκτικό και κάνει και σε ενυδρεία 300λτ. επίσης παίζει μέσα στο ενυδρείο και είναι ωραίο να το έχεις...

Πάνος 17-05-12 10:44

θεμα γουστου ειναι τελικα. το scopas εμενα μου αρεσει πολυ για τις κρεμ αποχρωσεις του μεχρι σοκολατι...αλλα και τις αλλαγες χρωματων που κανει. ειναι βεβαια και απο τα αγαπημενα μου στο ενυδρειο γιατι τρωει απο το χερι μου.
το yellow δε μου αρεσει ιδιαιτερα..ισως γιατι βαρεθηκα να το βλεπω σε καθε θαλασσινο. και πολυ υπερεκτιμημενο στην τιμη.
οποτε αν το scopas σου φαινεται ανιαρο χρωματικα...ειμαι υπερ του veliferum. το θεωρω κλασης ανωτερο απο το yellow. το δε πανω πτερυγιο ειναι ολα τα λεφτα!!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από janickrules (Μήνυμα 669106)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 668986)

το moorish idol πχ το δινει για experts...αλλα φιλος εδω αλεξανδρουπολη το ειχε κι ετρωγε καθε τι τυποποιημενο..φυλλαρακια και πελλετς...

εμενα προσωπικα η γνωμη μου ειναι να μην παιρνουμε τετοια ψαρια απο την φυση...
το θεωρω βαρβαρο...γνωμη μου..

καταλαβαινω τι λες...και δε μπορω να πω οτι διαφωνω...
εξισου βαρβαρη ομως μπορει να πει καποιος και την περιπτωση αυτη με το λευκοστερνο που επισης πεθανε απο ασιτια...οπως συνηθιζεται και για τα moorish. ;)

nikman 17-05-12 11:38

Το veliferum θέλει τα διπλά λίτρα από το yellow και o Jimmis δεν νομίζω να έχει αρκετά. Επίσεις όσο μεγαλώνει τόσο άσχημο κι επιθετικό γίνεται.
Εκτός από τα μεμονωμένα χαρακτηριστικά των ψαριών πρέπει να ψάχνουμε και την συμβατότητα τους με τα υπόλοιπα ψάρια του ενυδρείου μας.
Veliferum vs foxface...tragic!

jimmis1974 17-05-12 11:57

αν δεν βρω φτηνω yellow θα παρω ενα scopas , αλλωστε και γω πηστευω οτι ειναι λιγακι υπερεκτιμημένo ψαρι το yellow.
Aυτο που δεν μπορω να καταλαβω στο scopas ειναι το χρωμα του πως ακριβως ειναι , αλλου το βλεπω σχεδον μονοχρομο , αλλου με μπλε κουκιδες.

theofilos 17-05-12 12:03

Πάρε ενα Jewel Tang ότι πιο όμορφο! (και φτηνοοοοοοοοοοοοο)

jimmis1974 17-05-12 12:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theofilos (Μήνυμα 669325)
Πάρε ενα Jewel Tang ότι πιο όμορφο! (και φτηνοοοοοοοοοοοοο)

Jewel Tang :confused: ??? κανα Link ? Μηπως λες το veliferum ?

theofilos 17-05-12 12:46

http://www.practicalfishkeeping.co.u...0ae60d5c54.jpg

το φτηνοτερο που το εχω δει ειναι 800 ευρω :D

jimmis1974 17-05-12 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theofilos (Μήνυμα 669338)
http://www.practicalfishkeeping.co.u...0ae60d5c54.jpg

το φτηνοτερο που το εχω δει ειναι 800 ευρω :D

800 ευρω δεν μου εφτασε ΟΛΟ το ενυδρειο οταν το εστεισα , (γυαλα -βραχος - εξοπλισμος - ψαρια) , θα δωσω για εναν ψαρι :D ?

Πολυ ομορφο ειναι και το Desjardini , και δεν πρεπει να ειναι υπερβολικα ακριβο οπως το yellow.
Mαλλον σε scopas θα καταληξω , γιατι και veliferum δεν μπορω να βρω ευκολα ενω scopas εχει και ο υδατινος κοσμος.
Αν με την πρωτη ευκαιρια βρω veliferum θα το παρω.
Πριν μισο χρονο περιπου ειχα παρει απο Υδατινο κοσμο ενα Veliferum σε small μεγεθος με 14 ευρω αλλα εκανα το tragic λαθος και το εβαλα στο δευτερο μου ενυδρειο παρεα με αυτο :(
Δυστυχώς το τσακισε !!!!!! ουτε καν προλαβα να το βγαλω !!!!!! το στρίμωξε σε μια γωνια και του αλλαξε τα φωτα !!!!:(
Και ηταν πανεμορφο το ατιμο το veliferum , ηταν ομορφο σε small (σαν 2ευρω το σωμα του) φαντασου ποσο ωραιο θα γηνοταν οταν μεγαλωνε λιγακι !!!

Πάνος 17-05-12 14:23

πολυ ομορφο ειναι και αυτο. http://www.liveaquaria.com/product/p...372&pcatid=372
συνηθως εχει υψηλη τιμη...αλλα το εχω βρει και φθηνα μια φορα Αθηνα...

υποψιν γραφω οσο προς το αισθητικο κομματι γιατι οσον αφορα συμβατοτητες και λιτρα ειναι κατι που θα πρεπει να το ψαξεις οπως λεει ο Νικμαν.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 669310)
Το veliferum θέλει τα διπλά λίτρα από το yellow και o Jimmis δεν νομίζω να έχει αρκετά.

δε μας λεει ο jimmis ποσα λιτρα ειναι το 2ο ενυδρειο που αναφερει...

jimmis1974 17-05-12 14:50

218 λιτρα ειναι και τα δυο ενυδρεια που εχω , και στα 2 υπαρχει sump 70 λιτρων.

janickrules 17-05-12 14:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 669283)

καταλαβαινω τι λες...και δε μπορω να πω οτι διαφωνω...
εξισου βαρβαρη ομως μπορει να πει καποιος και την περιπτωση αυτη με το λευκοστερνο που επισης πεθανε απο ασιτια...οπως συνηθιζεται και για τα moorish. ;)


το ιδιο λεω και για ολα οσα δεν αναπαραγωνται και τα πιανουμε απο την φυση.
γι'αυτο δεν ειμαι υπερ των θαλλασινων ενυδρειων...
;)

stap 12-09-12 11:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ανδρεας νικολαου (Μήνυμα 669157)
το sailfin tang είναι πολύ ανθεκτικό και κάνει και σε ενυδρεία 300λτ. επίσης παίζει μέσα στο ενυδρείο και είναι ωραίο να το έχεις...


συμφωνω με τον φιλο . ειναι πολυ ωραιο . ειχα και εγω ενα και το χαρησα γιατι δεν εκανε για το 180αρι , αλλα το ειχα 8 μηνες πριπου και οταν το ταιζα ( ετρωγε απο το χερι μου) το χαιδευα χωρις να φοβαται .... κριμα που δεν μπορεσα να το κρατησω .
οταν αποφασησεις τι θα βαλεις βγαλε φωτο να το δουμε ..:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03176 seconds with 11 queries