Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Εύρεση Σιλικόνης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10761)

anasios 26-10-06 22:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
γιατι ταλαιπωρειστε ηθελα να ηξερα.:smt102


logo 1000 !!

Μην το ψάχνετε άλλο.

Gioutsos 08-11-06 10:22

Κ γιατι δεν εχει ημ. ληξης η logo1000????(τα 4 σωληναρια που πηρα δεν εχει σε κανενα).γιατιι??:confused: :confused: :confused: :confused:

mikenuke 09-11-06 23:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gioutsos
Κ γιατι δεν εχει ημ. ληξης η logo1000????(τα 4 σωληναρια που πηρα δεν εχει σε κανενα).γιατιι??:confused: :confused: :confused: :confused:

μαλλον καποιος τα εσβησε!

steady 09-01-07 22:32

σημερα πηγα στο πρακτικερ να παρω μια profi4000 η 4100 οπου γραφουν πανω 100%καθερες δεν ειχε profi 4000 και ρωτησα τον υπαλληλο εκει για την 4100 η οποια επισης γραφει 100%καθαρη!σε μια συζητηση που χα μαζι του μου ειπε οτι παροτι γραφει 100%καθαρη ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για ενυδρεια και το ξερει επειδη εχει μιλησει με την κατασκευαστρια εταιρια οπου του παν οτι δεν κανει για ενυδρεια παροτι ειναι καθαρη(το θεμα το χει ψαξει γιατι ασχολειται και αυτος)!τι λετε γιαυτο?μηπως πρεπει να ξανασκευτουμε τον κανονα οτι οπου γραφει 100% σημαινει οτι κανει για ενυδρειο?εξαλου υπαρχουν σιλικονες που γραφουν απεξω 100%καθαρη κατα τις μουχλας!τι λετε?

κανεις δεν εχει γνωμη υπομνημα ειναι πολοι νεοι το περνου σαν παραδειγμα οπως εγω δεν θα πρεπε οσα γραφει να ναι σωστα?αν δε μου λεγε ο τυπος στο πρακτικερ αυτα θα την ειχα χρησιμοποιησει την profi4100 ενω ειναι ακαταλληλη για να μην την παθει κανας αλλος το λεω....

mikenuke 26-01-07 09:33

Εμεις που την εχουμε χρησιμοποιησει για πανω απο 2 χρονια και δεν εχουμε παθει τιποτα? ....

parrot 10-02-07 22:51

Τελικά είναι κατάλληλη?
 
Παιδιά έχω μπλεχτεί... έχω στα χέρια μου την profi 4100 χρώματος γκρί. Να τη χρησιμοποιήσω τελικά ή δεν είναι κατάλληλη....

Έχω αγοράσει και ειδική για ενυδρεία από γνωστό pet shop γύρω στα 7 ευρώ αν θυμάμαι καλά αλλά το σωληνάριο είναι αρκετά μικρό... από το να κλαίω όμως αν είναι να αγοράσω και άλλα σωληνάρια. Τι λέτε?

ΥΓ. Την logo 1000 που λέτε όλοι πάντως έχω γυρίσει το μισό Πειραιά και δεν την έχω βρει.

Ευχαριστώ!

dimitrig 10-02-07 22:55

Υπάρχει και η Den Braven με σήμα γιά ενυδρεία.

steady 11-02-07 00:36

μακαρι να κανω λαθος παιδια ετσι μου ειπε ο τυπας τωρα μπορει να λεγε μπαρουφες τι να πω και γω για καλο το ανεφερα...εγω παντως πειρα της bayern απο την αθηνα κοντα στον ηλεκτρικο με 5,5€ ακριβουλα σχετικα αλλα ειχε ενυδρειακι πανω...!

steady 24-02-07 23:30

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady
μηπως πρεπει να ξανασκευτουμε τον κανονα οτι οπου γραφει 100% σημαινει οτι κανει για ενυδρειο?εξαλου υπαρχουν σιλικονες που γραφουν απεξω 100%καθαρη κατα τις μουχλας!

και μια αποδειξη οτι υπαρχει σιλικονη και 100%καθαρη να γραφει και αντιμουχλικη...

lasal 25-02-07 00:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 157001)
και μια αποδειξη οτι υπαρχει σιλικονη και 100%καθαρη να γραφει και αντιμουχλικη...

Θα το πω μόνον μια φορά και δεν θα το ξαναπώ.
Οταν ΔΕΝ γνωρίζεται περι σιλικόνης τότε μην προτείνεται γιατί παίρνεται τους κακόμοιρους χομπίστες στον λαιμό σας.
Δεν κάνει η αντιμουχλική
Το έχουμε πει επανειλημένα πολλές φορές.
Ειδικά εδώ σου εχει γίνει παρατήρηση ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ την οποία δεν την έλαβες υπόψιν.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7406

lasal 25-02-07 00:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από parrot (Μήνυμα 154171)
Παιδιά έχω μπλεχτεί... έχω στα χέρια μου την profi 4100 χρώματος γκρί. Να τη χρησιμοποιήσω τελικά ή δεν είναι κατάλληλη....

H profi 4100 ειναι δοκιμασμένη και κάνει για ενυδρεία.
Μόνον που το γκρί δεν ειναι οτι καλύτερο.
Να προτιμήσεις μαύρο η διαφανές.

parrot 25-02-07 00:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal (Μήνυμα 157011)
H profi 4100 ειναι δοκιμασμένη και κάνει για ενυδρεία.
Μόνον που το γκρί δεν ειναι οτι καλύτερο.
Να προτιμήσεις μαύρο η διαφανές.

Ευχαριστώ!

steady 25-02-07 01:00

μα ειναι προφανες οτι ΔΕΝ προτεινα τη σιλικονη απλα ειπα οτι ειναι λιγο ανακριβες να λεμε οτι αμα γραφει 100%καθαρη κανει αυτο θελω να πω η δεν το εξεφρασα σωστα η δεν εγινα κατανοητος...
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
εινε 100% καθαρη σιλικονη οπως αναγραφη

για να μην ενοηθει το παραπανω τα γραψα αυτα οτι αμα γραφει 100%καθαρη κανει...
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lasal
Οπως και η den braven, αρκεί να αναγράφουν 100% σιλικόνη.

εγω λοιπον που ειμαι ασχετος διαβαζω αυτο και περνω την σιλικονη της φοτο αφου αμα γραφει 100% καθαρη ειναι οκ οπως λες ετσι?στο ποστ που εδωσες 2χρονια πριν ψαχνοντας σιλικονη για να φτιαξω ενυδρειο ζητησα 100%καθαρη οπως διαβασα αφου αρκει να γραφει μονο αυτο ευτηχως που καποιος μου πε οτι δεν κανει?ποσο ποιο συγκεκριμενος να γινω?

steady 25-02-07 01:15

το ιδιο πραγμα ελεγα και τοτε αλλα παλι κατανοητος δεν γινομουν εαν με ρωτησει καποιος τι σιλικονη να παρω για το ενυδρειο και του πω αν γραφει πανω 100%καθαρη εισαι οκ θα κανω ΛΑΘΟΣ εφοσον υπαρχουν σιλικονες που γραφουν κατω απο το 100%καθαρη με μικρα γραματακια αντιμουχλικη συμφωνουμε εδω?αυτο ειναι ολο το θεμα...δεν καταλαβαινω γιατι να παρει τοση διασταση...

Takis 25-02-07 01:31

Οταν λεει 100% σιλικονη εννοει οτι δεν ειναι απο αυτες που κανουν για στοκαρισμα κλπ εργασιες και αρα δεν ειναι μειγμα σιλικονης με κατι αλλο.
Μπορει ομως ανετα να ειναι 100% σιλικονη, αλλα παραλληλα και αντιμουχλικη. Αυτη δεν μας κανει.
Θελουμε 100% σιλικονη και να μην ειναι αντιμουχλικη.

steady 25-02-07 02:11

αυτο προσπαθω να πω και γω τακη με τα παραπανω αρα οταν λεμε lasal οτι αμα γραφει πανω 100%καθαρη ειναι οκ ειμαστε ασαφης οχι απολυτα λαθος αλλα ειναι ασαφες το σωστο ειναι να λεμε 100% καθαρη χωρις αντιμουχλικα...και συνηθως αμα εχει εικονες απο πλακακια νεροχυτες κτλ δεν κανει...γιαυτο εβαλα τη φοτο για να δειξω το παραπανω τωρα γιατι μου εγινε τετοια επιθεση....
Παράθεση:

γιατί παίρνεται τους κακόμοιρους χομπίστες στον λαιμό σας.
με ποια φραση περνω καποιον στο λαιμο μου δεν καταλαβα,απλα ανεφερα αρχικα κατι που ακουσα για την 4100 και μετα ειπα οτι το να ειναι 100%καθαρη δεν σημαινει οτι δεν εχει αντιμουχλικα δηλαδη οτι να λεμε αμα γραφει ''100%καθαρη ειναι οκ'' ειναι ασαφες, κακο ειναι εβλαψα κανεναν?

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 25-02-07 14:13

Παιδιά καλημέρα,
Να πω κι εγώ κάτι? Δεν θέλω να σας μπερδέψω:rolleyes:
Εγώ έχω στο μαγαζί τη σιλικόνη που χρησιμοποιεί ο Χριστοφιλόπουλος (από τους πιο γνωστους κατασκευαστές ενυδρείων) η οποία βγαίνει σχετικά ακριβά. Αυτή λοιπόν δεν είναι 100% σιλικόνη και έχει και κάτι ενυδρειάρες επάνω:smt047 . Της Akva Stabil επίσης δεν αναφέρει ποσοστό σιλικόνης. Πριν από τρεις ημέρες έκανα παραγγελία σε πωλητή της Den Braven ο οποίος μου είπε ότι οι 100% σιλικόνες είναι τοξικές:shock: , τώρα αυτό το άκουσα και σας το λέω (κι εγώ προχθές το έμαθα και δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά ότι ισχύει) και ότι η δική τους για ενυδρεία δεν είναι 100%. Πάντως η Logo1000 που έχω επίσης και που χρησιμοποιώ συχνά (λόγω της τιμής) έχω την εντύπωση οτι δεν λεει ποσοστό.
Πάντως ένα είναι σίγουρο.... όλες οι σιλικόνες λήγουν περίπου 18 μήνες μετά την παρασκευή τους και όλες οι εταιρείες γράφουν 2 χρόνια επάνω!!
ΜΗΝ πάρετε ποτέ σιλικόνη που ΔΕΝ γράφει τίποτα, την έχουν σβήσει. Αυτό είναι σίγουρο!!!:cool:
Φιλικά Ανδρέας

netblues 25-02-07 18:58

Να το θεσω αλλιως..
Η λεξη ΑΝΤΙΜΟΥΧΛΙΚΗ οπου εμφανιζεται ειναι ισχυροτερη οποιασδηποτε αλλης ενδειξης, και κανει το προιον ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για ενυδρειακη χρυση.
Απο κει και περα σιγουρα υπαρχουν σιλικονες με μη τοξικες προσμιξεις, (πχ χρωμα) που απο τη στιγμη που ο κατασκευαστης τις δινει ως καταλληλες για ενυδρεια εμεις δεν ειμαστε σε θεση να το ελεγχουμε αυτό κάπως, αλλα τον εμπιστευομαστε

Απο την αλλη η λεξη καθαρή μερικές φορές ειναι σε αντιπαραθεση πχ με το αν ειναι ανακατεμενη με κολλα η καποιο αλλο υλικο, οχι ομως με το αντιμουχλικο πρόσθετο που για τον "μαστορα" που την χρησιμοποιει δεν του αλλαζει κατι...

Και για να παιζουμε με τις λεξεις, η καθαρη σιλικονη οταν ειναι υγρη ΕΙΝΑΙ τοξική, οταν στεγνωσει δεν ειναι.
Αυτο που τελικα μας ενδιαφερει ειναι το υλικο που χρησιμοποιουμε να στεγνώνει και να σκληραινει τελειως, (καποιες μενουν μαλακες) να μην διαλυεται στο νερό, και να εχει καλες συγκολλητικες ιδιοτητες.
Η καθαρη σιλικονη χωρις ΚΑΝΕΝΑ προσθετο εχει ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ αυτες τις ιδιοτητες.

ΥΓ
Οσο για τον πωλητη της Den braven, τι θελει να μας πει δλδ?
Οτι οι 100% ειναι τοξικες κατα 100% ενω οσες ειναι 70% σιλικονη τοτε ειναι τοξικες κατα 70%? Δεν βγαζουν νοημα αυτα..
Και επειδη στο προφορικο πολλα λεγονται και παρερμηνευονται, γιαυτο υπάρχουν οι προδιαγραφές, η αναγραφόμενη χημική συσταση και οι επισημες ερωτησεις προς τον κατασκευαστή.....

aafent 29-03-07 23:10

Αναζητώ σιλικόνη στην Καλλιθέα
 
Αναζητώ ενυδρειακή σιλικόνη στη Καλλιθέα (Αθήνα)… υπάρχει κάποιο μέλος που να γνωρίζει μαγαζί που έχει ;

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 12-04-07 12:26

Καλημέρα προς όλους,

Ετοιμάζω παραγγελία σιλικόνης LOGO 1000, ενδιαφέρεται κανείς?

aafent 13-04-07 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου (Μήνυμα 167256)
Καλημέρα προς όλους,

Ετοιμάζω παραγγελία σιλικόνης LOGO 1000, ενδιαφέρεται κανείς?

Ενδιαφέρομαι εγώ, όμως για 3 σωληνάρια μόνο (Μακράς λήξης).

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 13-04-07 16:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aafent (Μήνυμα 167601)
Ενδιαφέρομαι εγώ, όμως για 3 σωληνάρια μόνο (Μακράς λήξης).

Πόσο μακράς δηλαδή?

aafent 14-04-07 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου (Μήνυμα 167608)
Πόσο μακράς δηλαδή?

Να λήγει μετά το τέλος του 2008

ioannist 21-07-07 23:10

Παιδιά και στην Σοφοκλέους και Φιλαρέτου (από οδό Δαβάκη Δεξια στην Σοφοκλέους) θα βρείτε σιλικόνη ενυδρείων.

andreas213 14-12-07 00:12

εγω μολις εφτιαξα το ενυδρειο μου με σιλικονη bison η οποια γραφει οτι ειναι ειδικη για ενυδρεια και γραφει απ εξω 100% σιλικονη.μολισ τελειωσα την συγκολληση μυριζει εντονα:( .μηπωσ θα εχω προβλημα?:confused: την συγκεκριμενη σιλικονη την αγορασα 3.80 ευρω.

Takis 14-12-07 20:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από andreas213 (Μήνυμα 221287)
εγω μολις εφτιαξα το ενυδρειο μου με σιλικονη bison η οποια γραφει οτι ειναι ειδικη για ενυδρεια και γραφει απ εξω 100% σιλικονη.μολισ τελειωσα την συγκολληση μυριζει εντονα:( .μηπωσ θα εχω προβλημα?:confused: την συγκεκριμενη σιλικονη την αγορασα 3.80 ευρω.

Αν μυριζει σαν ξυδι, κανενα προβλημα.

andreas213 15-12-07 00:34

καπως ετσι μυριζει.ελπιζω να πανε ολα καλα.ευχαριστω πολυ.:D

fishme1 15-12-07 01:16

την εχω χρησιμοποιησει και εγω κανει

johnpalavos 16-12-07 11:30

ΜΑΡΚΑ ΓΙΑ ΜΑΥΡΗ..
 
μηπως θα μπορουσε καποιοσ να προτεινει για ενυδρεια μια μαυρη σιλικονη?(ποια μαρκα δηλαδη).
Ευχαριστω.

Σπύρος Μ 24-05-08 14:57

Eγω αγόρασα τη NIRLAT SILCONE R.T.V 100/100 κοστίζει μονο 2.00 και βρισκεται στην Οδο Ηρακλείτου στην ευθειά του Μy Market στο Αιγάλεω.Πολυ καλή λύση.Η ημερομηνία λύξης για αυτή που πήρα λέει 04/09


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02480 seconds with 11 queries