Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Στησιμο ενυδρειου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72441)

ChocolatePuma 12-06-13 22:30

+1000 στην άποψη του Σπύρου να αποφυγει τα ζωοτόκα

Σε 70λιτρο ενυδρειο με 2 χαρεμια γκαπις...σε μερικούς μήνες στην κυριολεξία θα ψάχνεται!!!:smt057....:smt014

Σου προτεινω να ξαναδεις τον καταλογο με τις προτάσεις των ωαριων...και να ψάξεις και λίγο στις διάφορες ενότητες του φορουμ

Υπάρχουν θησαυροι...;)

KeepWalking 12-06-13 23:18

Λοιπον παιδια αν και ενα φιλαρακι επιμενει να βαλω υποστρωμα γιατι θα μου χρησιμεψει θα ακουσω εσας και δεν θα το επιχειρησω(μιας και τα χρηματα με συγκρατουν).Απο εκει και περα εγω θελω να κανω μια καλη αρχη γιατι η αρχη ειναι το παν!Γιαυτο και το διαβασμα και οι ερωτησεις κτλ!Λοιπον πρωτα ξεκιναω ριχνοντας το χαλικι?

Netrino 12-06-13 23:58

Πρώτα ξεκινάς πλένοντας τα πάντα με ξύδι...Μετά βράσιμο διακοσμιτικών(άμμος,χαλικι,ριζες,καρυδες,πετρες οτι έχεις δηλαδη),και μετά τα υπόλοιπα!Κ κυρίως ψάχνεις μπολι για την εναρξη του φίλτρου σου!!

KeepWalking 13-06-13 00:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 771399)
Πρώτα ξεκινάς πλένοντας τα πάντα με ξύδι...Μετά βράσιμο διακοσμιτικών(άμμος,χαλικι,ριζες,καρυδες,πετρες οτι έχεις δηλαδη),και μετά τα υπόλοιπα!Κ κυρίως ψάχνεις μπολι για την εναρξη του φίλτρου σου!!

Εχω χαλικι απο ενα πρωην ενυδρειο μου!Τι να το κανω?Να αγορασω καινουργιο?τι να κανω?Με το ξυδι τι καθαριζω?

delta66 13-06-13 00:08

To βρασιμο ισως ειναι υπερβολη.
Ενα καλο ξεπλυμα συνηθως φτανει.
Μερικα υλικα καλο ειναι να μη τα βραζουμε καθολου πχ ριζες (αν θελουμε να μη χασουν τις ταννινες και τα χουμικα τους), ξερα φυλλα κλπ
Σε καμια πετρα ή χαλικι ή αμμο αμφισβητήσιμης καταστασης, δεν κανει κακο το βρασιμο. Αλλοι το κανουνε και με παραμονη και πλυσιμο ξεπλυμα σε διαλυμα χλωρινης 5% και νερου 95%.

Netrino 13-06-13 00:08

Το χαλίκι ξεπλυνέ το,βραστο λιγο αστο να κρυωσει και βάλτο μεσα...να φανταστώ δν ξέρεις τι είδους χαλίκι είναι...ελπίζω να μην είναι αυτά τα πολύχρωμα..αν είναι τέτοιο πετα το πάρε άλλο!Με ξύδι καθαρίζεις γυάλα θερμοστάτες βεντουζες οτιδηποτε μπορει να μου διαφευγει τωρα και μπαινει μέσα στο ενυδρειο!

KeepWalking 13-06-13 00:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 771403)
Το χαλίκι ξεπλυνέ το,βραστο λιγο αστο να κρυωσει και βάλτο μεσα...να φανταστώ δν ξέρεις τι είδους χαλίκι είναι...ελπίζω να μην είναι αυτά τα πολύχρωμα..αν είναι τέτοιο πετα το πάρε άλλο!Με ξύδι καθαρίζεις γυάλα θερμοστάτες βεντουζες οτιδηποτε μπορει να μου διαφευγει τωρα και μπαινει μέσα στο ενυδρειο!

Ολα τα μηχανικα εξαρτηματα δηλαδη του ενυδρειου!Παιδια το ενυδρειο απο προηγουμενη χρυση εχει μια παραξενη ασχημη μυρωδια!Υπαρχει κανενας τροπος εκτος απο το νερο να το καθαρισω?

Netrino 13-06-13 00:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 771402)
Μερικα υλικα καλο ειναι να μη τα βραζουμε καθολου πχ ριζες (αν θελουμε να μη χασουν τις ταννινες και τα χουμικα τους), ξερα φυλλα κλπ

Εγω εχω διαβάσει εδω μέσα πωε τις βράζουμε και τις ρίζες έστω και για λίγο,το ξερω πως δν κάνει τόσο καλό,αλλά τις βράζουν για να μην επιπλέουν κιολας(αν με απατα η μνήμη μ διορθωσέ με!)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KeepWalking (Μήνυμα 771405)
Ολα τα μηχανικα εξαρτηματα δηλαδη του ενυδρειου!Παιδια το ενυδρειο απο προηγουμενη χρυση εχει μια παραξενη ασχημη μυρωδια!Υπαρχει κανενας τροπος εκτος απο το νερο να το καθαρισω?

Με διαλυμμα χλωρίνης όπως σ είπε ο δελτα!!!Αν έχει παράξενη μυρωδία(που λογικό μου φαίνεται) να το καθαρίσεις οσο πιο καλά μπορεισ!

KeepWalking 13-06-13 00:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 771406)
Με διαλυμμα χλωρίνης όπως σ είπε ο δελτα!!!Αν έχει παράξενη μυρωδία(που λογικό μου φαίνεται) να το καθαρίσεις οσο πιο καλά μπορεισ!

Επειδη ξαναδιαβασα τα σχολια δεν ειδα καπου να αναφερεται το διαλυμμα χλωρινης!Τι δηλαδη κανω?

delta66 13-06-13 00:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Netrino (Μήνυμα 771406)
Εγω εχω διαβάσει εδω μέσα πωε τις βράζουμε και τις ρίζες έστω και για λίγο,το ξερω πως δν κάνει τόσο καλό,αλλά τις βράζουν για να μην επιπλέουν κιολας(αν με απατα η μνήμη μ διορθωσέ με!)

Δεν εχω βρασει ριζες που δεν βυθιζονταν, για να σου πω αν βοηθησε :)
Αν καποια δεν βυθιζοταν λιγο, καπως την κραταγα βυθισμενη, με καποια πετρα, τη σφηνωνα, και ξεμπερδευα.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KeepWalking (Μήνυμα 771409)
Επειδη ξαναδιαβασα τα σχολια δεν ειδα καπου να αναφερεται το διαλυμμα χλωρινης!Τι δηλαδη κανω?

Ελπιζω να μη μεινεις παλι με ανοιχτο στομα :D
Αλλα εδω ειναι αναλυτικα πως γινεται απολυμανση.
Ενδυκνειται μονο αν υπαρχει σοβαρος λογος και υποψιες.
http://www.greekdiscus.com/test2000/...CF%8D%E2%80%9D
Επισης για τα φυτα αν υπαρχει λογος απολυμανσης
http://www.greekdiscus.com/test2000/...F6%F5%F4%FE%ED

Αν το μονο προβλημα ειναι η ασχημη μυρωδια στο χαλικι (που ειναι και κατι φυσιολογικο), τοτε το βαζεις σε κουβα/λεκανη το ξεπλενεις καλα σε τρεχουμενο νερο, αναδευοντας γυρω γυρω να ξεχυλιζει το νερο απο την ακρη του κουβα μεχρι να βγει διαυγες.
Αν συνεχιζει εντονα η μυρωδια, αφηνεις το χαλικι στο κουβα με το νερο και βαζεις 5% χλωρινη, Το αφηνεις για 24 ωρες, αναδευοντας περιστασιακα να κινηθει το χαλικι μεσα στο νερο και μετα ξεπλενεις πολυ καλα μεχρι να μη μυριζει η χλωρινη, οταν ακουμπας στη μυτη το υλικο.
Αν θες βαζεις και για σιγουρια στο τελευταιο νερο του ξεβγασματος, υπερδοσολογια αντιχλωριου για μερικα λεπτα.

Netrino 13-06-13 00:39

Ρε συ σπύρο(αν πετυχα το ονομα)τον έχουμε τρελάνει τον φίλο σημερα:D:D:D Πλήθος πληροφορίων,υπερπληροφόριση...θα μπουκώσει!!

delta66 13-06-13 00:47

Ενα ενα κι ας μη καταλαβαινει αναλυτικα στην αρχη τι κανει :cool:

Netrino 13-06-13 00:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 771417)
Ενα ενα κι ας μη καταλαβαινει αναλυτικα στην αρχη τι κανει :cool:

:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023:smt023

bikpoint 13-06-13 12:32

για να μην ανοιγω νεο θεμα , για ενυδρειο 1χ40 ποσο υποστρωμα(χωμα)σε κιλα θα χρειαστω για ευκολα φυτα; και ποιο θα μου πρωτεινατε; ευχαριστω

KeepWalking 13-06-13 14:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bikpoint (Μήνυμα 771498)
για να μην ανοιγω νεο θεμα , για ενυδρειο 1χ40 ποσο υποστρωμα(χωμα)σε κιλα θα χρειαστω για ευκολα φυτα; και ποιο θα μου πρωτεινατε; ευχαριστω

Λιτρα?

delta66 13-06-13 14:39

Δεν χρειαζονται τα λιτρα. Εδωσε διαστασεις βυθου. (100χ40)

Οταν λες υποστρωμα, εννοεις υποστρωμα λιπανσης, χαλικι ή αμμο?
Και ποιο ακριβως?
Καλυτερα να ανοιγες δικο σου θεμα.

bikpoint 13-06-13 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 771541)
Δεν χρειαζονται τα λιτρα. Εδωσε διαστασεις βυθου. (100χ40)

Οταν λες υποστρωμα, εννοεις υποστρωμα λιπανσης, χαλικι ή αμμο?
Και ποιο ακριβως?
Καλυτερα να ανοιγες δικο σου θεμα.

εννοω το χωμα που μπαινει για τα ζωντανα φυτα παιδια

delta66 13-06-13 16:51

Δεν βοηθας ετσι.
Ποιο εχεις σκοπο να παρεις πες καλυτερα.
Τα φυτα μπαινουν και σε σκετο χαλικι ή αμμο

bikpoint 13-06-13 18:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 771588)
Δεν βοηθας ετσι.
Ποιο εχεις σκοπο να παρεις πες καλυτερα.
Τα φυτα μπαινουν και σε σκετο χαλικι ή αμμο

δηλαδη για να καταλαβω δεν θα χρειστω χωμα σαν υποστρωμα για τα φυτα ; να τα βαλω κατευθειαν στο χαλικι;

maria p 13-06-13 19:51

τα φυτά που θεωρούνται εύκολα δεν χρειάζονται ειδικό υπόστρωμα φυτεύονται κατ ευθείαν στο χαλίκι. υπόστρωμα χρησιμοποιούμε σε υψηλών απαιτήσεων φυτεύσεις

bikpoint 14-06-13 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p (Μήνυμα 771657)
τα φυτά που θεωρούνται εύκολα δεν χρειάζονται ειδικό υπόστρωμα φυτεύονται κατ ευθείαν στο χαλίκι. υπόστρωμα χρησιμοποιούμε σε υψηλών απαιτήσεων φυτεύσεις

ok φιλε μου σε ευχαριστω;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02169 seconds with 11 queries