Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Φωτογραφίες από το ενυδρείο μου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10772)

Tolis 15-02-06 13:24

Δεν υπαρχει "καταλληλοτερο". Εξαρταται απο τις συνθηκες του ενυδρειου, αν εχει λιγο, μετριο ή πολυ φωτισμο παραλληλα με λιγη, μετρια ή πολυ λιπανση και διοξειδιο. Εξαρταται απο την "ορεξη"¨του ιδιοκτητη να το συντηρει καθε λιγο ή πιο αραια, απο την υπομονη του μεχρι να πετυχει το αποτελεσμα που θελει, και απο την αισθητικη του - ενος δεν αρεσει η java moss, άλλου δεν αρεσει το glossostιgma.
H riccia και η java moss αμα κλαδευτουν πρεπει να καθαριζεις το ενυδρειο για πολυ ωρα, και συνηθως πρεπει να βρεις διαφορα κολπα για να τα "κρατησεις" κατω μεχρι να αναπτυχθουνε, και δινουν οπτικα μια αισθηση "αφρου".
Το glossostigma και η cuba δινουν μια αισθηση θαμνου, ενω το E. tenellus ή το Isoetes μια αισθηση γρασιδιου.

Lsourtzo 15-02-06 13:25

Έχεις δίκιο το έθεσα λάθος …

Κατάλληλο θα ήταν ένα φυτό που να έχει ρίζες (να είναι πραγματικά βυθού δηλαδή ! όχι επειδή εμείς θα το στερεώναμε εκεί !! )… να είναι μικρό σε ύψος .. και να κάνει πυκνά παρακλάδια …
Αυτό θα το θεωρούσα εγώ κατάλληλο για χαλί … υπάρχει κάτι ανάλογο …

Lsourtzo 15-02-06 13:31

οπότε το glosostigma είναι μάλον αυτό που περιγράφω εγω ε ?? :smt024

halvas69 15-02-06 17:33

Χι,χι ναι !

johnny98130 15-02-06 19:37

Πολύ ωραία δουλειά φιλε μου. Βεβαια με την χρηση τόσο απαιτητικών φυτών όπως η glossostima η/και riccia και σε συνδυασμό με δίσκους "ακροβατεις" με τις συνθηκες του ενυδρείου σου διοτι κινδυνευεις αναπασα στιγμη με αλγες και τα ρεστα. Παντως ότι το τελικό θέαμα ειναι πολύ καλο. Μου φαινεται θα ανοιξουμε κατηγορία "discus planted aquarium"

λατσε τζενη 02-11-09 20:35

πολυ ωραιο το ενιδρειο σου
1.ποσα επι ποσα ειναι;
2.ειναι αληθινα φυτα;
3.τι μαρκα ειναι το ενιδρειο;
4.τα φυτα χαλανε εφχολα;καθε ποτε βαζεις καινουρια;
συγγνομη για τις τρελες ερωτησεις μου αλλα ειμαι ασκετη και σε λιγες μερες λεω να στησω το δικο μου ενιδρειο.επησεις θα ηθελα να με συμβουλευετε τη να προσεχω..στην αγορα του ενιδρειου;

Ευχαριστω
τζενη

Γιώργος Κ 02-11-09 20:40

Τζενη μου ... αυτη η παρουσιαση ειναι απο τις 13-02-06!! :D

Δημητρης89 02-11-09 20:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από λατσε τζενη (Μήνυμα 386059)
πολυ ωραιο το ενιδρειο σου
1.ποσα επι ποσα ειναι;
2.ειναι αληθινα φυτα;
3.τι μαρκα ειναι το ενιδρειο;
4.τα φυτα χαλανε εφχολα;καθε ποτε βαζεις καινουρια;
συγγνομη για τις τρελες ερωτησεις μου αλλα ειμαι ασκετη και σε λιγες μερες λεω να στησω το δικο μου ενιδρειο.επησεις θα ηθελα να με συμβουλευετε τη να προσεχω..στην αγορα του ενιδρειου;

Ευχαριστω
τζενη

μην παρεις σε λιγες μερες γιατι πολυ πιθανων ειναι να παρεις κατι που δεν σου αρεσει καθως μπορει να μην χωρανε τα ψαρια που θα θελεις να βαλεις......
προσωπικη μου αποψη ειναι να διαβασεις μεσα απο το forum ετσι ωστε να κατανοησεις τα βασικα......
μετα να διαλεξεις τι ψαρια θα θελεις τελικα να βαλεις
και τελος να προχωρισεις στην αγορα ενυδρειου

douran_p 02-11-09 20:52

πολυ ομορφο ειδικα το φυτο που δινει την αισθηση γρασιδιου τελειο.......

mikele 03-11-09 08:25

πολυ ομορφο το ενυδρειο με και χωρις χορτο.......και ο αριθμος των ψαριων μια χαρα ειναι .......απλα δε θελει να ξεχνας αλλαγες .......;)

ΜΙΜΗΣ 04-11-09 12:08

Τελειο!!!
Απο τα καλητερα που εχω δει εδω μεσα.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!

imichal 04-11-09 17:43

Εδω και εδω θα δειτε φωτος απο το ενυδρειο του.....;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01677 seconds with 11 queries