Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Θεραπεια με panacur (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57656)

olga 23-01-12 11:22

Παιδια δεν ανοιγω καινουριο thread...Εχω υδρες..
Λεω να παω να παρω panacur ,το μονο που με τρομαζει,ειναι αυτο που ανεφερε ο Πανος για τις κρυπτοκορινες,αν και απ'οτι διαβαζω δεν αντιμετωπισε αλλος το ιδιο προβλημα.
Τρεμω στην σκεψη,γιατι το ενυδρειο εχει κυριως κρυπτοκορινες,αν γινει κατι τετοιο,θα μου το τιναξει στον αερα...:(
Θεραπεια με αλατι εκανε κανεις?
Εχω μεσα 2 apple snails και απο ψαρια ενα κοπαδακι white clouds..

Πάνος 23-01-12 12:36

σε περιπτωση που ριξεις αλατι τσεκαρε ποια φυτα δεν ανεχονται το αλατι. μην αποφυγεις το panacur και τα καψεις με αλατι :D

ολγα τι να πω.... να εριξα παραπανω δοσολογια και να πειραξε τις δικες μου?? δε ξερω... οι υπολοιποι λενε οτι δεν ειχαν θεμα...
εμενα παντως χαλασαν σιγουρα απο το φαρμακο γιατι σε μια μερα (μη σου πω ωρες) οχι μονο χαλασαν...αλλα ειχαν "λιωσει" κιολας τα φυλλα. ειχαν γινει μια πρασινη γλιτσα...και οι θερμοκρασιες δεν ηταν απαγαρευτικες για να το αποδωσω εκει.
παρε μια γυαλα....ενα δοχειο..ριξε μια κρυπτο και ριξε και panacur....δες τι θα γινει σε 1-2 μερες...και αν δε γινει τιποτα προχωρα.

αλλα ΑΝ γινει το ενυδρειο σου "κρανιου τοπος".... μη κυνηγησεις εμενα... :D

olga 23-01-12 13:24

Μαλλον θα κανω αυτο που λες Πανο,να βαλω ενα φυτο σε μπολ με την δοσολογια που θα ριξω και στο ενυδρειο και αν δω να λιωνει το φυτο,θα ψαξω για αλλη λυση..να μην σε κυνηγαω αδικα κιολας :D
Ισως με το αλατι να επηρρεαστουν περισσοτερο τα φυτα..δεν ξερω..Ευτυχως προλαβα να το βγαλω φωτογραφιες το ενυδρειο:rolleyes:

olga 09-02-12 01:57

Λοιπον...λεω να κανω μια ενημερωση εδω,μπας και χρειαστει καποιος-καποτε την πληροφορια.
Αφου δυσκολεύτηκα πολυ να βρω panacur,το οποιο τελικα μου εστειλε φιλος:p,αφαιρεσα οσο πιο πολλες μπορουσα με σφουγγαρακι απο το μπροστινο τζαμι και περιμενα να δω αν θα ξαναεμφανιστουν σε καινουρια σημεια.Κατι μου ελεγε να περιμενω πριν βαλω φαρμακο και τελικα μου βγηκε σωστο..Οχι απλως δεν εξαπλωθηκαν,αλλα πλεον ακομα και στα σημεια που τις αφησα σκοπιμα για να τις βλεπω πως πανε,εξαφανιστηκαν!Δεν ξερω αν επαιξε καποιο ρολο η ιχθυοφορτιση..εμφανιστηκαν οταν εβαλα τα minnows και εξαφανιστηκε λιγες μερες μετα την εισαγωγη των μπαρμπς.
Αυτα οσον αφορα τις υδρες..για το αν θα εκανε δουλεια το paracur,δεν προλαβα να μαθω:D

Πάνος 09-02-12 09:35

αλλη φορα δε σου ξαναστελνω τιποτα... :D:D:D
ωραια εξελιξη Ολγα! ;) τι καλα να γινοταν παντα ετσι... :rolleyes:

stydio 26-11-12 11:19

Αποφάσισα να χρησιμοποιήσω το panacur σε νέο γαριδαδικο καθώς με επνιξε η υδρα, που ήρθε μάλλον απο φυτά
Βρίσκω το χάπι των 250 mg και βάζω περίπου το 1/5 του χαπιού (δηλαδή 50 mg) σε 90 λίτρα νερό.
Δεν παρατηρώ τίποτε περίεργο.
Οι γαρίδες κανονικά, οι κρυπτοκορίνες το ίδιο, όπως και οι λαθρεπιβάτες σαλιγκάρια.
Αλλά και οι ύδρες ατάραχες. Κολυμπούσαν κανονικά.
Σε 3 ημέρες βάζω δεύτερη δόση μια απο τα ίδια.
Σήμερα 3 μέρες μετά απο την δεύτερη δόση και πάλι καμμία αλλαγή στο ενυδρείο.
και κυρίως οι ύδρες ζουν και βασιλεύουν.
Γιατι δεν τις έπιασε?
μηπώς γιατι δεν διαλύετε το χάπι?
Το χτυπάω οσο πάει αλλά αυτό είναι αδιάλυτο και μετά απο λίγο βλέπω την άσπρη σκόνη σε διάφορα σημεία του ενυδρείου που κατακάθεται.
Τι να κάνω τώρα? Να ρίξω και 3η δόση?
ή να ρίξω αυτή την φορά υγρό πανακούρ?
Οσοι το χρησιμοποίησαν ας πουν την αποψή τους

klipitiklopos 26-11-12 18:14

Εγω θυμαμαι ειχα δει αποτελεσματα μετα την πρωτη δοση (δεν εβαλα αλλη), αλλα με τα πλαναρια.

Γιαννης Μ5 24-07-13 14:15

Eπαναφερω το thread γιατι ξαφνικα σημερα,υστερα απο την επισημανση του μεγαλου μου γιου(μπαμπα,το ενυδρειο εχει σκουληκια....)ειδα οτι εχω πλαναρια.Πρωτη φορα μου τυχαινει και θα προβω σε θεραπεια με panacur.Μεσα εχω δεκαδες red cherry και 2 ροδοστομους(σε 240 λιτρα).Στο ποστ 14 ο klipitiklopos εχει ανεβασει ενα πινακακι που δεν φαινεται πια.Μηπως ειναι ευκολο να το ξανα ανεβασεις;

klipitiklopos 24-07-13 14:30

To πινακακι:;)

http://i807.photobucket.com/albums/y...sage_table.png

Προσεξε την μειωμενη δοση για τις γαριδες.

Γιαννης Μ5 24-07-13 14:37

Θα βαλω την δοσολογια που εβαλες και εσυ,0,6mg/λιτρο και δεν ειχες απωλειες.Αφου το δοκιμασες εσυ και πετυχε,γιατι να ξανα ανακαλυψω τον τροχο;:D

klipitiklopos 24-07-13 14:56

Θα κανεις πιστευω δουλεια, αν και καποιος φιλος στο δικο του ενυδρειο, οσο και αν προσπαθησε δεν ειδε αποτελεσμα, αλλα δεν ξερω με τι συνθηκες το εκανε.

tounion 24-07-13 20:03

εγω πρόσφατα στο ιδιο πρόβλημα είχα το επιθυμητο αποτέλεσμα (πληρης αφανισμος πλαναριων) με 1mg/lt.
Οι red cherries μου σε αυτην την δοσολογια δεν ειχαν προβλημα, ουτε τα ψαρια και οι κρυπτοκορίνες :cool:

Τάκης 20-04-15 19:02

Ξεθάβω το θέμα, όχι για το τρόπο θεραπείας αλλά για να σας πω έναν τρόπο για εύκολο υπολογισμό δοσολογίας.
Κατά αρχή βρήκα Panacur πολύ εύκολα σε πετ-σοπ που έχει και κτηνιατρικά φάρμακα (έχει δίπλα στο γραφείο μου
;) ), πήρα χαπάκια των 250mg ,047 του Ευρώ το ένα.
Έβαλα σε μια δοσομετρική μεζούρα 250 ml αποχλωριομένο νερό, έβαλα το χάπι στο μούλτι, έριξα από τη μεζούρα 100 ml νερό, το χτύπησα πολύ καλά να διαλυθεί, πρόσθεσα και το υπόλοιπο , σύνολο 250 ml νερό, και το χτύπησα πάλι, το άφησα κανα 10λεπτο στο νερό και το χτύπησα πάλι. Έχω πλέον 250 ml φάρμακο με 250 mg δραστική ουσία, κάθε 1 ml από αυτό το μείγμα είναι 1mg δραστικής ουσίας. Στο ενυδρείο μου με 130 λίτρα καθαρό νερό ήθελα να ρίξω 0,60 mg/l , επομένως συνολικά θέλω 78 mg, πήρα 80 ml από το υγρό και έχω συνολικά 80mg panacur και το έριξα σιγά σιγά στο ενυδρείο.

Σε λίγες ημέρες θα δω τα αποτελέσματα :)

delta66 20-04-15 19:08

Εκανες καμια μελετη αν αντιδρα και πως, το φαρμακο με το νερο βρυσης?
Σε καποια πχ αναλογα με το πεχα, την ποσοτητα ασβεστιου κλπ, το φως επισης, διαφοροποιειται η δραστικοτητα τους.
Επισης το πιο σημαντικο ειναι οτι μπορει οταν διαλυθουν, να εχουν συγκεκριμενη χρονικη διαρκεια και μαλιστα μικρη (ωρες).
(αυτα τουλαχιστον ισχυουν για μερικα φαρμακα που μελεταγα)

Τάκης 20-04-15 19:18

Δεν διάβασα για αυτό το φάρμακο κάτι τέτοιο, αλληλεπίδραση με νερό βρύσης ph κλπ.
Ξέχασα να πω πως ότι περίσσεψε το πέταξα, δεν αξίζει το κόπο και το κόστος είναι πολύ μικρό για να το φυλλάξω για επόμενη δόση.
Επίσης όποιος θέλει μπορεί να πάρει τα 250 ml από το νερό του ενυδρείου.
Να αναφέρω πως διάβασα ότι υπάρχουν και χαπάκια των 100mg , με αυτά τα χάπια βάζουμε 100 ml νερό, δηλαδή για κάθε mg που έχει το χάπι βάζουμε και τόσα ml νερό, νομίζω πως τα ml που έχει το χάπι είναι αμελητέα

tsala 20-04-15 22:34

Τακη ομως το χαπι ειναι αδιαλυτο στο νερο.. στο μουλτι διαλυθηκε?
γιατι εαν εμειναν κοκκοι μεσα στο νερο πως μπορεις να ξερεις ποσους κοκκους εχεις παρει και ποσα mg εχεις στο τελος?

Τάκης 20-04-15 22:48

Το τράβηξα από το μούλτι με τη σύριγγα αμέσως μετά το τελευταίο χτύπημα Γιάννη, όλο το μίγμα έγινε ένα άσπρο νεφέλωμα.
Οι σύριγγες που έχω όμως δεν είναι με βελόνα, δεν είναι λεπτές δηλαδή, είναι αυτές που έχουν για γέμισμα μελανοδοχείων

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps54ezwcps.jpg

Τάκης 22-04-15 10:29

Μετά από 24 ώρες δεν βλέπω πλανάρια, κρυβόντουσαν ανάμεσα στο ελάχιστο κενό φίλτρου και τζάμι, εκεί τώρα βλέπω μόνο γόνο γαρίδες.
Όλοι οι υπόλοιποι κάτοικοι του ενυδρείου μια χαρά, όπως και όλα τα φυτά, και ειδικά οι κρυπτοκορίνες.
Δεν κρίνω απαραίτητο να βάλω και άλλη δόση

tsala 22-04-15 10:33

στα λεγα μια δοση αρκει :D
Μια χαρα! ειναι ευκολο θεμα τα πλαναρια πλεον!
Ευχαριστουμε τον Σαββα και τα αλλα παιδια για το θεμα!

genecr 22-04-15 10:34

ελάφρυνε και λίγο το χέρι στο τάισμα για να μην εμφανιστούν ξανά :p

Τάκης 22-04-15 10:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genecr (Μήνυμα 886286)
ελάφρυνε και λίγο το χέρι στο τάισμα για να μην εμφανιστούν ξανά :p

Πολύ φοβάμαι πως έφταιγαν τα γκρινταλ που τάιζα. Κάπου έχω διαβάσει πως έχει παρατηρηθεί ότι εμφανίζονται πιο πολύ όταν ταίζουμε γκρίνταλ.
Οσο για τα φαγάκι δεν τα αφήνω νηστικά, τα έχω καλοθρεμένα, χωρίς όμως υπερβολές. τα ταίζω το απόγευμα στις 6-7 που γυρίζω σπίτι και κατα τις 10-11 το βράδυ

Themis_aqua 31-05-17 18:35

Απεκτησα κι εγω πλαναρια..zw
Απομακρυνα μηχανικα καμποσα,αλλα βλεπω πως εχουν πολλαπλασιαστει οποτε θεραπεια ο μονος δρομος...:(
Διαβασα το ποστ απ την αρχη..Κανουμε σκονη το πανακουρ και ριχνουμε την αναλογη ποσοτητα στο ενυδρειο ή ακολουθωντας τη μεθοδο του Τακη με το μπλεντερ
Για 150 λιτρα βρε παιδια,να ριξω περιπου μισο χαπι ή λιγο παραπανω τι λετε;Μπερδευτηκα λιγο με τη δοσολογια..
Και για να δω θα βρω εδω πανακουρ....:rolleyes:

Τάκης 31-05-17 19:19

Θέμη 90mg θες,
κάνε τον τρόπο που είπα και ρίξε 90ml από το διάλυμα

Lth1 31-05-17 22:19

Πως τα απεκτησες Θέμη???

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Themis_aqua 31-05-17 23:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1011953)
Θέμη 90mg θες,
κάνε τον τρόπο που είπα και ρίξε 90ml από το διάλυμα

:smt020:smt023
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 1012021)
Πως τα απεκτησες Θέμη???

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αντε πες μου κι εσυ βρε Λουκα πως τα απεκτησα;;..
Γενικα δεν ταιζω πολυ,προσεχω.Αλλα εχω μια υποψια οτι μπορει να βγηκαν απ τις ταμπλετες που ριχνα στις γαριδες..Ταμπλετες για corydoras ειναι και τις πηρα απο τοπικο petshop οι οποιες ομως εμεναν αρκετες ωρες αδυαλυτες στο χαλικι..Βεβαια οι γαριδες επεφταν πανω σαν τρελες,δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο..
Εντωμεταξυ διαβαζω πως μπορει να τρωνε γονο γαριδας τα πλαναρια....

Lth1 01-06-17 00:10

Απλα ρωτάω για να δω σε γενικες γραμμες πως εμφανίζονται??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

loupo68 01-06-17 16:31

Τα έχω και εγώ,τα παρατήρησα πριν 2 εβδομάδες.Μαζί με τα Planaria,έχω και κάτι άλλα πολύ πιό λεπτά,σαν ψιλές κλωστές,σε μικρότερο αριθμό.
Εμφανίστηκαν λίγο μετά την εισαγωγή των γαρίδων,πιθανότατα από τα pellets που τις ταίζω(γιατί οι άλλες δύο τροφές είναι η DIY με αρακά-καρότο-σπιρουλίνα,και φύλλα μουριάς).
Το θέμα είναι ότι έριξαπροχθές 25ml panacur με τον τρόπο του Τάκη(διάλυμα),και 2 μέρες μετά υπάρχουν ακόμη στο τζάμι του ενυδρείου.
Πρέπει να ξαναρίξω δεύτερη δόση?

Dimitra_ 01-06-17 16:56

Και εμένα με το φαι για τις γαρίδες μου εμφανιζεται ,ή ΜΡ τέτοιο φαι που λες. Αν μείνει έστω κι λίγο μέσα κι δεν φαγωθεί. Αυτό ήταν.

Τάκης 01-06-17 17:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από loupo68 (Μήνυμα 1012122)
Τα έχω και εγώ,τα παρατήρησα πριν 2 εβδομάδες.Μαζί με τα Planaria,έχω και κάτι άλλα πολύ πιό λεπτά,σαν ψιλές κλωστές,σε μικρότερο αριθμό.

Νίκο πρέπει να ύδρες, είναι χειρότερες από τα πλανάρια και φεύγουν πιο δύσκολα,
είναι αρπακτικά και τρώνε γόνο ή και γαρίδες
για δες αν μοιάζει με αυτό

https://snoopit24.files.wordpress.com/2015/12/ydra2.png

loupo68 01-06-17 17:35

Όχι Τάκη,δεν είναι ύδρες.
Είναι σαν πολύ ψιλές τρίχες,λευκές,αιωρούνται ήρεμα,και ξαφνικά κάνουν μερικές κινήσεις σαν ελατήριο.Τα βρήκα σε ένα υπόμνημα,νομίζω το όνομα είναι κάτι σε "νηματώδες".Σίγουρα δεν είναι ύδρες.
Αυτό που με ενδιαφέρει άμεσα,είναι αν μπορώ να επαναλάβω την δόση panacur γιατί ακόμη βλέπω Planaria στο τζάμι,και αν ναί,μέχρι πόσες δόσεις μπορώ να ρίξω?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02556 seconds with 11 queries