Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Νεος μονομαχος... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25467)

dr.geo 08-07-08 14:53

γεια σας παιδια...ηρθε ο καιρος να αλλαξω το χαλικι οπως μου ειχατε πει....μια απορια ομως??ποσο πρεπει να παρω??το ενυδρειο ειναι 20λιτρο με διαστασεις της βασης του 19χ40 περιπου.....θελω απλα να ειναι αρκετο και να μπορω να στερεωνω καλα τα φυτα.....

Maverick 08-07-08 15:14

Συνήθως το χαλίκι το πουλάνε με το τσουβαλάκι, οπότε παίρνεις ένα και είσαι καλυμένος...

dr.geo 08-07-08 23:59

πηρα και χαλικι και η αλλαγη θα γινει αυριο....θα εχετε και φωτο συντομα....απλα στο pet shop ειδα εναν εκπληκτικο πορτοκαλι μονομαχο....ηταν ολος ενα γλυκο ανοικτο πορτοκαλι!!!!!!!κουκλος πραγματικα.......

mariah 09-07-08 01:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dr.geo (Μήνυμα 279408)
πηρα και χαλικι και η αλλαγη θα γινει αυριο....θα εχετε και φωτο συντομα....απλα στο pet shop ειδα εναν εκπληκτικο πορτοκαλι μονομαχο....ηταν ολος ενα γλυκο ανοικτο πορτοκαλι!!!!!!!κουκλος πραγματικα.......

Αντε χτυπα τον!!!Αυριο σε βλεπω να τον παιρνεις!χεχε!!!:D

delta66 09-07-08 02:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mariah (Μήνυμα 279412)
Αντε χτυπα τον!!!Αυριο σε βλεπω να τον παιρνεις!χεχε!!!:D

Φυσικα μαζι με τον μοναμαχο να παρει και το ενυδρειο του. ;)

AlexandraT 09-07-08 09:18

Να προτείνω κάτι, μπορεί και να μην είναι σωστό
Αντί να αλλάξεις το χαλίκι και να το αντικαταστήσεις, γιατί να μην εριχνες από πάνω το καινούριο? Και λιγότερος κόπος θα ήταν, και θα έφτιαχνες ένα πολύ ωραίο εφέ με το κόκκινο στρώμα απο κάτω....
Για σκέψου το....

dr.geo 09-07-08 10:18

Ευχαριστω για την ιδεα....θα δω...τωρα λιγο δυσκολο να τον παρω....μακαρι ομως να μπορουσα....

delta66 09-07-08 18:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AlexandraT (Μήνυμα 279429)
Να προτείνω κάτι, μπορεί και να μην είναι σωστό
Αντί να αλλάξεις το χαλίκι και να το αντικαταστήσεις, γιατί να μην εριχνες από πάνω το καινούριο? Και λιγότερος κόπος θα ήταν, και θα έφτιαχνες ένα πολύ ωραίο εφέ με το κόκκινο στρώμα απο κάτω....
Για σκέψου το....

Εγω δε θα το εκανα για δυο λογους τουλαχιστον.
Α. αν ηταν διαφορετικης διαμετρου το χαλικι, αργα ή γρηγορα το πιο ψιλο θα πηγαινε στον πατο και το χοντρυτερο θα εμενε απο πανω.
Β. Ακομα και ολοιδιο σε διαμετρο χαλικι να εβρισκα, παλι σε καποια εργασια φυτεματος ή μεταφυτεματος ή καθαρισμο βυθου κλπ θα ερχοταν τα πανω κατω και θα ..... κλπ

dr.geo 09-07-08 20:51

Η αλλαγη εγινε....εβαλα αρκετο χαλικι....λιγο παραπανω αλλα εμενα μου αρεσε.....για φωτος αυριο γιατι τωρα πρεπει να φυγω....

dr.geo 18-08-08 11:15

γεια σας...μετα απο καιρο εχω ακομα μια απορια...ελειπα για 3ημερο απο το σπιτι και τωρα που γυρισα βλεπω οτι απο τον μονομαχο λειπει ουρα...σαν κομμενη μοιαζει...απο τι μπορει να εγινε???:confused::confused:
-------------------------
βοηθεια??κανεις??:confused::confused::confused:

imichal 18-08-08 11:26

Συνηθως Φθαρμένες ή λιωμένες ουρές ειναι σημαδι fin rot . Βάλε όμως μια φωτο και πες μας και τι μετρησεις εχεις για να μπορουμε να πουμε με πιο σιγουρια....

ΥΓ. Το fin rot συνηθως εμφανιζεται αν το ψάρι δεν έχει καλες συνθηκες πχ. υψηλο ph...

dr.geo 18-08-08 11:43

δυστυχως δεν μπορω να κανω μετρησεις τωρα γιατι δεν εχω τα απαραιτητα μαζι μου....αλλα δεν ειναι λιωμενη η ουρα...σαν να ειναι ευθεια κομμενη την βλεπω..........

lucy 18-08-08 12:13

Και ο δικός μου έτσι είχε πάθει. Τον είδα μια μέρα με κομμένη κι όχι μαδημένη ουρά. Δεν είχε καμιά αλλαγή στην συμπεριφορά του ούτε στην όρεξή του.
Από τότε όμως η ουρά μεγαλώνει πολύ αργά και άνισα. Είναι όμως ενωμένη και δεν έχει σχισήματα.
Δεν μπορώ να φανταστώ από τι έγινε.

dr.geo 18-08-08 12:20

akribvw etsi kai emena..eixe vevaia mia anataraxh to xaliki katw..den einai opws to afisa...alla mono tou na paleue??

lucy 18-08-08 13:11

Λυπήσου με dr.!!!
Ελληνικά ή αγγλικά!!! όχι στον αχταρμά!

dr.geo 18-08-08 13:24

νομιζα οτι το ειχα στα ελληνικα γιατι ετσι συνηθως γραφω αλλα ηταν αγγλικα και βαριομουν να το αλλαξω....που λες και εμενα ετσι ακριβως ειναι....μονο που ειδα και μια αναταραχη στα χαλικια..δεν ηταν οπως τα αφησα...αλλα μονος του να παλευε???:confused::confused:

delta66 18-08-08 14:38

ποις ηταν στο σπιτι οσο ελειπες?:D

dr.geo 18-08-08 14:40

ο καρχαριας μου!!!!:D:D:D:D
κανεις δεν ηταν.................

dr.geo 31-08-08 23:48

ρε παιδια ψωφησε μολις τωρα διχως καμια προειδοποιηση....θερμοκρασια καλη και η ταιστρα μια χαρα δουλευε....μηπως αγχωθηκε σημερα στο ταξιδι???το ειχα με λιγο νερο μεσα στο ενυδρειο....
-------------------------
ποοοοοο πολυ στεναχωρεθηκα παιδια....ηταν το δευτερο μαλλον ψαρι μου και το πρωτο που μου ψοφησε ενω ηταν τοσο καιρο μαζι μου......κριμα....

Maverick 02-09-08 10:58

Κρίμα... Ή απο το στρες του ταξιδιού ή από απότομη αύξηση της θερμοκρασίας (είχε ζέστη? μήπως το έβλεπε ο ήλιος κατά τη διάρκεια του ταξιδιού?) πήγε...

lucy 02-09-08 11:37

Έχω 2 αρσενικά μπλε, αν σ’ ενδιαφέρει το χρώμα να σου δώσω ένα (ή και τα δυο, για δόσιμο είναι άλλωστε!)

dr.geo 02-09-08 12:37

απο το στρες θα ηταν....απο ζεστη λιγο δυσκολα...ουτε ηλιο ειχε και κλιματιστικο δουλευε....λουσυ σε ευχαριστω πολυ αλλα δεν με προλαβες...αγορασα εναν εχτες...μπλε κουκλο...ο σιμος!!!!!

lucy 02-09-08 13:26

Να σου ζήσει!!! :)

dr.geo 04-09-08 20:19

3 Συνημμένο(α)
Στην προσπαθεια μου να ξεπερασω το προηγουμενο ψαρι ειπα θα κανω το ενυδρειο καινουργιο σχετικα..λοιπον σας παρουσιαζω τον νεο μπλε μονομαχο μου με ονομα σιμος...εβαλα και καινουργια φυτα...πειτε μου αν σας αρεσαν..το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα σας αρεσουν οι φωτο...δεν μπορουσα καλυτερες..:grin::grin::grin::grin:

dr.geo 04-09-08 20:19

α και μηπως γινεται να μου πειτε τι φυτο ειναι αυτο στην πρωτη φωτο???

Πάνος 04-09-08 20:47

να σου ζησει ο σιμος!! εχινοδωρος ειναι στην πρωτη φωτο...θελει και καμια ταμπλετα στη ριζα αν δεν εχεις υποστρωμα..

dr.geo 04-09-08 20:51

τι ταμπλετα???πολυ ωραιο ειναι παντως..γεμισε ολη την γωνια..

PascM 04-09-08 20:54

Ταμπλέτα λιπάσματος, ή κάποιο υγρό λίπασμα σε ελάχιστες δόσεις.

dr.geo 04-09-08 21:02

α εχω υγρο λιπασμα...της flourish ενα γενικο λιπασμα...κανει??1 φορα την εβδομαδα??

PascM 04-09-08 21:06

Δοκίμασε σιγά σιγά όμως μην πλακωθείς στις άλγες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02949 seconds with 11 queries