Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   1000+lt Κοινωνικό Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58479)

tsantos 10-01-16 13:23

https://www.youtube.com/watch?v=8bmgPrv6M00
BORKED

Lth1 10-01-16 13:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsantos (Μήνυμα 914106)

:rolleyes::rolleyes::smt041:smt041:smt041:smt041:s mt041:smt041

Κωστας Malawi 10-01-16 13:41

τωρα τι να πω?οτι ειναι ονειρο?για σενα οχι αλλα για μενα ναι!!τον χωρο τον εχω αλλα απο βαρος φοβαμαι..εσυ σε τι οροφο το εχεις?

tsantos 10-01-16 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 914113)
τωρα τι να πω?οτι ειναι ονειρο?για σενα οχι αλλα για μενα ναι!!τον χωρο τον εχω αλλα απο βαρος φοβαμαι..εσυ σε τι οροφο το εχεις?

Και για μενα ονειρο ηταν!!!βεβαια οταν το βλεπεις καθε μερα μετα σου φαινετε λιγο μικρο και κανεις αλλα ονειρα για 4-5-6000lt...
Οταν το εφτιαξα ηταν σε νεοκτιστο διαμερισμα στον πρωτο οροφο αλλα ρωτησα πρωτα τον μηχανικο που εφτιαξε την οικοδομη και μου ειχε πει (για το συγκεκριμενο σημειο που ηθελα να το βαλω) αφοβα ακομα και για τα διπλα λιτρα-βαρος,τωρα εχω παει σε ισογειο.Αν μπορεις να βρεις τον μηχανικο της οικοδομης να τον ρωτησεις,ειναι ο μονος που μπορει να σου πει.

Κωστας Malawi 10-01-16 14:10

μιας και εισαι σε ισογειο σου ευχομαι να κανεις ακομα μεγαλυτερο!!!!
εγω περιμενω απαντηση απο το μηχανικο πολυ συντομα γιατι ειμαι στο δευτερο οροφο.καπου στα 900-1000 λιτρα ειμαι ενταξει πιστευω.στα 3 μετρα μηκος.αλλα αμα βαλεις και βασεις και πετρες κλπ θα φτασει σχεδον 1,5 τονο.
ευχομαι να το κανω τοσο ομορφο οσο και το δκο σου!!

tsantos 10-01-16 14:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 914116)
μιας και εισαι σε ισογειο σου ευχομαι να κανεις ακομα μεγαλυτερο!!!!
εγω περιμενω απαντηση απο το μηχανικο πολυ συντομα γιατι ειμαι στο δευτερο οροφο.καπου στα 900-1000 λιτρα ειμαι ενταξει πιστευω.στα 3 μετρα μηκος.αλλα αμα βαλεις και βασεις και πετρες κλπ θα φτασει σχεδον 1,5 τονο.
ευχομαι να το κανω τοσο ομορφο οσο και το δκο σου!!

Μου ειχε πει οτι αν ειναι να μπει σε εξωτερικο τοιχο δεν εχει προβλημα κανενα ακομα και για ποιο παλιες κατασκευες σπιτιων γιατι εκει ειναι ολα τα σιδεροδεσιματα και αντεχει πααααρα πολυ!ακομα ποιο δυματο σημειο ειναι σε γωνια παλι εξωτερικων τοιχων,το μεγαλο προβλημα για πολλα κιλα ειναι αν μπει σε ενδιαμεσο τοιχο η στη μεση απο δωματιο!Υπομονη λοιπον να δουμε τι πορισμα θα βγαλει!
Σου ευχομαι να το κανεις οπως το ονειρευεσαι!!!

Κλεόβουλος 10-01-16 20:31

Άλεξ βλέπω τον τσίμπησες τον petricola :p

tsantos 13-01-16 07:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 914159)
Άλεξ βλέπω τον τσίμπησες τον petricola :p

Με το καλημερα:D :smt117

tsantos 10-02-16 18:43

6 Συνημμένο(α)
Ενα μηνα μετα το extra στησιμο για τα multifasciatus τα οποια δεν εμφανιστηκαν ποτε (ηρθαν ολα τους νεκρα κατα τη μεταφορα :( )οι πετρες εχουν τρελαθει στην αλγη :grin::grin::grin: κ εγω εχω τρελαθει να καθαριζω τζαμια σχεδον καθε μερα,αξιζει ομως την ταλαιπωρια :p

Artemisia 10-02-16 19:09

Πολύ όμορφο !!! Προσωπικά μου αρέσει πάρα πάρα πολύ η άλγη πάνω στις πέτρες ;) δίνει φυσική ομορφιά .

tsantos 11-02-16 14:08

Σε ευχαριστω πολυ Αρτεμισια!!!
-------------------------
Εχω σκοπο να βαλω σε σημεια java fern για να γινουν καποιες πετρες και τα ξυλα μαλιαρα,μιας και ασχολεισε και με φυτα που δεν εχω ιδεα λες να του παει η θα χασω την μπαλα και θα γινει κομφουζιο εκει μεσα?
-------------------------
Εκανα πατατα δεν ειναι java fern το βρισκω και σου λεω!Ασχετος εντελως :D
-------------------------
Το βρηκα
Riccia fluitans

Artemisia 11-02-16 16:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsantos (Μήνυμα 920143)
Σε ευχαριστω πολυ Αρτεμισια!!!
-------------------------
Εχω σκοπο να βαλω σε σημεια java fern για να γινουν καποιες πετρες και τα ξυλα μαλιαρα,μιας και ασχολεισε και με φυτα που δεν εχω ιδεα λες να του παει η θα χασω την μπαλα και θα γινει κομφουζιο εκει μεσα?
-------------------------
Εκανα πατατα δεν ειναι java fern το βρισκω και σου λεω!Ασχετος εντελως :D
-------------------------
Το βρηκα
Riccia fluitans

χαχαχαχα Τώρα γελάμε :D:D απο φυτά έχω λίγο μεσάνυχτα μην νομίζεις... διαβάζω απλά ότι αγοράζω ή μου χαρίζουν ή ασχολούμαι ...
Αν σου αρέσει εσένα να βάλεις , γιατι να μην βάλεις ??? Πάρε μια μικρή ποσότητα για αρχή βάλε την και βλέπεις το αποτελέσμα . Αν σου αρέσει βάζεις και άλλη Riccia ;) Tωρα που διαβαζα λέει οτι παρέχει οξυγόνο και τρέφεται απο τα απόβλητα των ψαριών όποτε ρίχνει και τα Νιτρικά , δεν έχει ιδιαιτερες αναγκες (ευκολη ) .
Να σου πώ τι μου αρέσει πολύ σε αυτά τα είδη ψαριών , σκληρά φυτά π.χ. Crinum calamistratum και Crininum Natans ;) άλλα δεν ξέρω.... :D
Υ.γ. Τα φιλιά μου στην Κέρκυρα είναι η κολλητή μου εκεί ;)


tsantos 12-02-16 23:52

:grin: πειραμα θα κανω με τα riccia,πετρα μεσα σε δυχτακι γιατι δυστηχως αλλα φυτα τα τραβανε τα ξεριζωνουν και μετα τα βλεπω να κανουν βολτα μεχρι να τα βγαλω.παιζουν ομως το ευχαριστιουνται ;)
Καποια στιγμη ειχα στριμωξει μεσα σε μια τρυπα απο πετρα λιγη java moss και δεν την πειραζαν,μολις μεγαλωσε και εδειχνε οτι πιαστηκε καλα στην πετρα ξαφνικα την εχασα,την ειχε o πατερας απ τα τωρινα μου frontosa στο στομα του και επαιζε :smt052
Για να δουμε,σε ευχαριστω πολυ!
Θα δωσω θα δωσω :smt039

Artemisia 13-02-16 00:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsantos (Μήνυμα 920800)
:grin: πειραμα θα κανω με τα riccia,πετρα μεσα σε δυχτακι γιατι δυστηχως αλλα φυτα τα τραβανε τα ξεριζωνουν και μετα τα βλεπω να κανουν βολτα μεχρι να τα βγαλω.παιζουν ομως το ευχαριστιουνται ;)
Καποια στιγμη ειχα στριμωξει μεσα σε μια τρυπα απο πετρα λιγη java moss και δεν την πειραζαν,μολις μεγαλωσε και εδειχνε οτι πιαστηκε καλα στην πετρα ξαφνικα την εχασα,την ειχε o πατερας απ τα τωρινα μου frontosa στο στομα του και επαιζε :smt052
Για να δουμε,σε ευχαριστω πολυ!
Θα δωσω θα δωσω :smt039

Nα είσαι καλά θα περιμένω να δώ το αποτέλεσμα :D:D

tsantos 29-02-16 11:35

12 Συνημμένο(α)
Πριν καμια δεκαρια μερες παρελαβα τα Riccia fluitans,τα εκοψα κομματακια και τα μοιρασα σε 3 ενυδρεια,εκει που πανε ποιο γρηγορα ειναι στα βατραχια μαλλον επειδη ειναι ποιο μαλακο το νερο,τα αλλα δυο εχουν λιγο αλατι και ph κοντα στο 9 :mad:
Απο βιασυνη δεν τα εβαλα σε δυχτακι απλα τα σφηνωσα σε χαραμαδες και μικρες τρυπες,βλακεια μου βεβαια γιατι ξερω οτι τα Frontosa ειναι μεγαλοι καταστροφεις!!!Απ τα 8 κομματακια που εβαλα ειναι ακομα στη θεση τους τα 3,τα αλλα τα ψαρεψα και τα εβαλα πανω στο ξυλο ισα να βρεχονται.Δεν εχουν τρελη αναπτυξη αλλα τα καταφερνουν για την ωρα!
Παρελαβα και 4 τελικο μεγεθος Chalinochromis ndobhoi υπεροχες φατσες!!!Σε ευχαριστω Κωνσταντινε!!!
2 αρσενικα και 2 θυληκα,το ενα αρσενικο δεν αντεξε το stress και το βρηκα την αλλη μερα νεκρο.Τα αλλα 3 αργησαν να προσαρμοστουν,περιπου μια εβδομαδα ηταν κρυμμενα αλλα πλεον ειναι μια χαρα και νομιζω οτι θα εχω και συντομα μωρα!Εχουν συμπεριφορα απο Julidochromis απλα ειναι λιγο ποιο χαλαρα!Το ενα θυληκο δεν εχει καθολου ουρα και ουτε θα βγαλει την εχασε πριν 1,5 χρονο σε τσαμπουκα οταν ηταν μικρη,δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα ουτε σε ευσταθεια ουτε σε τιποτα και αν ειναι να δω μωρα απο αυτην θα ειναι,ειναι πολυ αγαπημενη με τον αρσενικο,ολη μερα μαζι!:D
Καποια πτερυγια που εχουν φαγωμενα ειναι απ τα Brichardi που τα ταραξαν στις φαπες τις πρωτες μερες οταν δεν ηξεραν τα κατατοπια :D
Τελος το μπλα μπλα,λιγες φωτο.

Κλεόβουλος 29-02-16 12:05

Πανέμορφα τα Χαλινοφόρα!! :)

Artemisia 29-02-16 17:56

Aλέξανδρε Πανέμορφο :smt041:smt041
Να τα χάιρεσαι τα Chalinochromis ndobhoi (ούτε να τα προφέρω δεν μπορώ χαχαχαχαχα ) πραγματικά "μούρες" ;)
Βγάλε και μία όλο το ενυδρείο να χαζέψουμε :D:D Δεν θέλω τσιγκουνιές ;)

tsantos 04-04-16 00:33

Frontosaκια!!!!!!!!
 
5 Συνημμένο(α)
Μετα τη δευτερη προσπαθεια αφου την πρωτη δεν τα κρατησε λογο μικρης ηλικιας σημερα βρηκα μικρα!!!:smt041:smt041:smt041Ειναι λιγο χαλια οι φωτο γιατι ειναι μεσα σε σπηλια και επρεπε να χρησιμοποιησω φλας.Τα φυλαει ολο το κοπαδι μαζι!!!

alexis cosmo 04-04-16 10:16

Αντε μπραβο να σου ζησουν τα μικρουλια.

Artemisia 04-04-16 10:49

Να σου ζήσουν Αλέξανδρε τα μικρούλια :D:D Να τα χαίρεσαι !!

Λάμπρος.Τ 04-04-16 19:32

Φίλε μου, τώρα διάβασα όλο το θέμα σου. Τι μπορώ να πω?

Καταρχήν να σου ζήσουν τα μωράκια και να τα καμαρώσεις και να έχεις και άλλες γέννες.
Κατά δεύτερον να μην έχεις ποτέ ξανά κάποια ατυχία.
και τρίτον όντως έχεις ένα πανέμορφο ενυδρείο και μπράβο σου που άντεξες και μπορείς να το απολαμβάνεις.:smt038:smt038:smt023

tsantos 04-04-16 20:04

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!!!!!!
Ελπιζω να ζησουν αρκετα μιας και τα φυλανε ολοι!!!
Λαμπρο ειχα στεναχωρηθει τοσο πολυ τοτε με τις αναποδιες,που ειχα το ενυδρειο αδειο στο σαλονι για περιπου 6 μηνες και ελεγα να το σπασω να φυγει απο τη μεση,δεν ειχα ορεξη με τιποτα να κατσω να το φτιαξω.Τα ψαρια λυπηθηκα και το εφτιαξα που τα ειχα στον κουβα ολο αυτο το καιρο!

Λάμπρος.Τ 04-04-16 20:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsantos (Μήνυμα 935271)
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!!!!!!
Ελπιζω να ζησουν αρκετα μιας και τα φυλανε ολοι!!!
Λαμπρο ειχα στεναχωρηθει τοσο πολυ τοτε με τις αναποδιες,που ειχα το ενυδρειο αδειο στο σαλονι για περιπου 6 μηνες και ελεγα να το σπασω να φυγει απο τη μεση,δεν ειχα ορεξη με τιποτα να κατσω να το φτιαξω.Τα ψαρια λυπηθηκα και το εφτιαξα που τα ειχα στον κουβα ολο αυτο το καιρο!

Φίλε μου σε καταλαβαίνω. Όταν ξεκινάς κάτι με μεγάλη αγάπη και όρσξη και ξαφνικά εκεί που πας να το χαρείς αρχίζουν οι αναποδιές πραγματικά σου ερχετε τρέλα και θες να τα κάνεις όλα κομμάτια.
Αλλά σκέψου τι απολαμβάνεις τώρα ζωντανά εσύ και εμείς μέσα απο τις φωτογραφίες σου. Να σαι καλά και να μας δείχνεις ωραία πράγματα συνέχεια.

tsoui 04-04-16 22:02

Χεχε να τα χαιρεσαι τσ πιτσιρικια!!!!

Πάνος 05-04-16 08:29

να σου ζησουν! :p

tsantos 05-04-16 09:04

Να στε καλα παιδια,σας ευχαριστω πολυ!!!

kouman 05-04-16 09:13

φοβερη δουλεια φιλε μου εκει περα! ηδικα αυτην η αλγη!!!!!!!

tsantos 05-04-16 09:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 935387)
φοβερη δουλεια φιλε μου εκει περα! ηδικα αυτην η αλγη!!!!!!!

Ποια,αλγη:D
Που σε ρε Σακη???
Να σε καλα φιλε!!!

egeorgiou 05-04-16 10:23

καλό μεγάλωμα τώρα
από τις ελάχιστες γέννες δίχως stripping ή απομόνωση του θηλυκού

Πολύ δεμένο κοπάδι.:smt041

tsantos 05-04-16 11:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou (Μήνυμα 935406)
καλό μεγάλωμα τώρα
από τις ελάχιστες γέννες δίχως stripping ή απομόνωση του θηλυκού

Πολύ δεμένο κοπάδι.:smt041

Παρα πολυ!
Για να δουμε ποσα θα επιζησουν,ειναι ενας κακομουτσουνος (altolamprologus compressiceps mutondwe) που κοιταζει ολη μερα μεσα στη σπηλια,κατι θα εχει αρπαξει δεν μπορει!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02384 seconds with 11 queries