Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   Sarasa comet aquarium. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87420)

MINA 07-10-15 12:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 901542)
τελεια τελεια...και ποσα φυτα κρινεις απαραιτητα..1-2-3?!!

Είχα βάλει κερατοφυλλο 6 ματσάκια.
Για έναν που προέρχεται από τον κόσμο του reef , αυτές οι τιμές είναι τσάμπα!!!!
Η egeria αργει λίγο να πάρει .
Η LEMNA είναι πολύ γρήγορη και με αυτή ταιζω και τα χρυσόψαρα τακτικά.

Lth1 07-10-15 12:28

Ωραια ωραια θα φτιαξω λοιπον ενα απο τα 5 διαχωρισματα ετσι...με φυτα για τα νιτρικα :-)

MINA 07-10-15 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 901568)
Ωραια ωραια θα φτιαξω λοιπον ενα απο τα 5 διαχωρισματα ετσι...με φυτα για τα νιτρικα :-)


Αντε φτιάχτο και ανεβασέ το να το δουμε

Lth1 07-10-15 21:25

ευκολα..οταν τελειωσω με την ολη κατασκευη θα γινει καλη παρουσιαση :-)

delta66 07-10-15 23:09

"The stone wool (πετροβάμβακας) is best removed when under water".
0'.48"

BORKED


Παράθεση:

Ασφάλεια υλικού:
Ο πετροβάμβακας είναι υλικό το οποίο πρέπει να χειρίζεται με ιδιαίτερη προσοχή. Μπορεί να προκαλέσει ερεθισμούς στα μάτια στο δέρμα και στο αναπνευστικό σύστημα. Παρατεταμένη έκθεση μπορεί να προκαλέσει μακροχρόνια προβλήματα υγείας και ορισμένα είδη πετροβαμβακα είναι καταχωρημένα σαν καρκινογόνες ουσίες προς τον άνθρωπο .
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0...BA.CE.BF.CF.8D

Lth1 08-10-15 06:07

Σπυρο αφου δεν θα πειραξω τον πετροβαμβακα απλα θα το αφησω το φυτο μαζι με αυτο μεσα στο χωρισμα...θα υπαρξει ποβλημα?!?

MINA 11-10-15 17:36

Δεν ξέρω αν stone wool και πετροβάμβακας είναι το ίδιο υλικό .
Η ελληνική απόδοση μπορεί να μοιάζει αλλά δεν ξέρω αν εννοούν το ίδιο πράγμα.
Θα μου επιτρέψεις δύο ενστάσεις :
1) αν πρέπει να τα φυτέψεις στο χώμα είναι λογικό να πρέπει να βγάλεις το stonewool. Είναι λογικό αλλά όχι αυτονόητο για κάποιους, για αυτό και το αναφέρει ( έτσι νομίζω τουλάχιστον ).
Σε οδηγίες τροχόσπιτου έγραφε '' όταν κινείτε, μην αφήνεις τη θέση του οδηγού για να πας στο πίσω μέρος ''.
2) αν ήταν καρκινογόνο, δεν θα το έβαζαν στα φυτά αλλά και δεν θα πέρναγε από τις Αμερικάνικες αρχές πιστοποίησης προιόντων ( αν το μεταφράζω σωστά στα Ελληνικά ). Στην Αμερική τα ευκόλως ενοούμμενα, παραλείπονται.
3) Τα έχω ετσι 10 μήνες . Δεν είδα κάτι περίεργο. Μέχρι που άνθιζαν αλλά έγιναν γεύμα!

delta66 11-10-15 18:04

Ο πετροβαμβακας (rock wool ή stone wool) ανηκει στους ορυκτοβάμβακες (Mineral wool). https://en.wikipedia.org/wiki/Mineral_wool
"Specific mineral wool products are stone/Rockwool and slag wool"
"Stone wool is a furnace product of molten rock at a temperature of ..."

Αν πατησεις μαλιστα αριστερα languages > ελληνικα, θα σε βγαλει αυτοματα στο λημμα "πετροβαμβακας"

Στον IARC τα εχουν ως "possibly carcinogenic to humans" και επειδη υπαρχουν διαφορα Grades ας πουμε, δεν μπορουν να μπουν ολα στην ιδια κατηγορια τοξικοτητας.
Περισσοτερα εδω Safety of material

Σημασια επισης για μενα εχει οτι επειδη το ξερω απο πρωτο χερι, αφου εχω δουλεψει με πετροβαμβακα, (ηχοθερμομονωση για το στουντιο) και ξερω τι μπορεις να παθεις στα ματια, δερμα, και αναπνευστικο αν δεν το δουλεψεις υπο απολυτη προστασια (γαντια, μασκα, κλπ). Και οχι μονο οταν το δουλευεις, αλλα και αν μετα την εγκατασταση δεν το καλυψεις απο πανω με αλλο υλικο (πετροβαμβακς > τσουβαλι ή παλιες κουρτινες > και απο πανω γυψοσανιδα).
Εχω και την υποδειξη της tropica οτι ""The stone wool is best removed when under water", τι αλλο θελω για να μη ρισκαρω στο ενυδρειο μου, οπως και να προτεινω το ιδιο και στους αλλους??
Δεν επιμενω να το κανετε. Απλα τεκμηριωνω οσο πληρεστερα γινεται την αποψη μου.
Αν μου δωθουν στοιχεια για να αλλαξω αποψη. Πολυ ευχαριστως να τα διαβασω.
Σε δεκα μηνες δεν μπορεις να δεις τα αποτελεσματα της εκθεσης σε "υποπτο για καρκινογενεση" υλικο. Αλλα ακομα κι αν το δουμε καποτε, ποσοι θα το καταλαβουμε και δεν θα πουμε το γνωστο "θανατος χωρις λογο"?

Lth1 11-10-15 18:19

μεσα στο σαμπ τοτε πως θα το τοποθετησω?!

delta66 11-10-15 18:30

Στο σαμπ θα θελεις και φωτισμο για τα φυτα, ετσι?
Θα βαλεις?
Η βιολογια δεν το πολυγουσταρει. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933
Γιατι δεν βαζεις ενα φυλλοδεντρο στο ενυδρειο που τραβαει τα αντερα του απο νιτρικα? (με τη ριζα στο νερο και το φυτο ακουμπησμενο στο καπακι)
Εμενα μου αρεσει και σαν διακοσμητικο στο ενυδρειο.
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...f0alpha810.jpg http://www.aquatek.gr/rimages/albums...qua-th_352.jpg http://www.aquatek.gr/rimages/albums...redemerald.jpg

Ή γιατι δεν φτιαχνεις Algae scrubber, αντι να σχολεισαι με κανονικα φυτα στο σαμπ?


Μη νομιζεις ομως οτι θα εισαι safe απο αλγες με οποιοδηποτε τροπο. Ιδιως με κανονικα φυτα στο σαμπ και ιδιως σε χρυσοψαραδικο.
Δες και στο 2ο και 3ο βιντεο της Μινας (στο 1ο ηταν ακομα νωρις) το φυτα και το ξυλο.
Ελαχιστος φωτισμος με σωστες λαμπες και οχι πολυκαιρισμενες, ή led, μικρη φωτοπεριοδος, οχι απευθειας ηλιος, ειναι χρησιμα.
Η διακόσμηση λιτη και τοποθετημενη ετσι ωστε αν χρειαστει, να ειναι ευκολο να βγει για καθαρισμα κατα καιρους.
Μαθε να ζεις με αυτην. Ειναι το φυτο των χρυσοψαρων και οχι μονο :)
Αλλα να την κρατας σε χαμηλα επιπεδα και να καθαριζεις το μπροστινο τζαμι μονο, για να βλεπεις. :)

Lth1 11-10-15 18:36

φυλλοδεντρο κανει την ιδια δουλεια απλα ειναι εξω απο το σαμπ δεν χρειαζομαι και φωτισμο εξτρα φανταζομαι...που βρισκω φυλλοδεντρα?!

delta66 11-10-15 18:41

Φυλοδεντρο στα φυτωρια. Οχι δεν χρειαζεται αν εχει φωτισμο χωρου. Του συμπεριφερερσαι (απο αποψης φρωτισμου) σαν το ειχες σε γλαστρα σχ εσωτερικο χωρο.
Το δικο μου ειναι Philodendron erubescens (Red Emerald ποικιλια)
Εδω οι "απαιτησεις" του http://phyto.gr/philodendron/ με λιγα λογια, αν το βαλεις οπως φαινεται στις φωτο και εχεις λιγο φως απο εξω στο χωρο, τα εχεις καλυψει ολα. Δεν θελει τιποτα αλλο.
Αλλη επιλογη ειναι ο "ποθος"., αλλα σε εμενα δεν εκανε τη δουλεια που κανει το φυλοδεντρο. Αργουσε πολυ. Ισως γιατι τα ειχα και τα δυο μαζι και το ενα ανταγωνιζοταν το αλλο. Το φυλοδεντρο νικησε κατα κρατος παντως.

Αν θελεις να βαλεις κατι στο σαμπ σονι και καλα, δεν χρειαζεται φυτο που θελει φυτεμα.
Πχ το κερατοφυλλο που ειναι ρουφηχτρα νιτρικων, το πετας απλα στο νερο. Φωτακι θελει ομως κι αυτο.

Lth1 11-10-15 18:48

Εγινεεε θα δω τι θα κανω τοτενες..και το ενα ακουγεται καλο και το αλλο εξισου..Ευχαριστω και τους δυο για τις πληροφοριες :-)

MINA 11-10-15 21:10

Δεν έχω ούτε τις γνώσεις ούτε την εμπειρία του Σπύρου .
Οπότε αν το λέει , προφανώς το έχει ψάξει αρκετά και θα έχει δίκιο.
Θα τον βγάλω και εγώ άμεσα.
Συμφωνώ και με το φυλλόδεντρο . Είναι ωραίο και κάνει καλή δουλειά

Lth1 11-10-15 21:17

θα κοιταξω να βρω ενα :-)

MINA 18-10-15 06:32

Το ενυδρείο σε λίγες ημέρες μετακομίζει στο μπαλκόνι.
Ετοιμάστηκε νέα βάση από κοιλοδοκό ύψους 50cm , αλλά προβληματίζομαι με το θέμα του σαμπ.
Αυτό που έχω δεν χωράει άρα πρέπει να βάλουμε κάτι άλλο. Ίσως πλαστική κούτα από LEROY με ύψος 30cm.
Δεν θα έχει φωτισμό , ούτε θερμοστάτη, ούτε αναπλήρωση. Μόνο φίλτρο και αλλαγές νερού.
Ο χώρος που καταλαμβάνει στο σπίτι , πλέον χρειάζεται για άλλη χρήση αλλά δεν θα μπορούσα να αποχωριστώ τα χρυσόψαρά μας.

Lth1 18-10-15 08:04

χωρισματα μεσα στο σαμπ πως θα κανεις?!Θα κολισεις πλαστικα χωρισματα?!

MINA 18-10-15 16:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 902774)
χωρισματα μεσα στο σαμπ πως θα κανεις?!Θα κολισεις πλαστικα χωρισματα?!

Δεν χρειάζονται χωρίσματα. Αν βάλεις πχ γλάστρα, στην μια μεριά κάνεις τρύπα να πέφτει το νερό μέσα στο ενυδρείο και στην άλλη την εισαγωγή. Ενδιάμεσα βάζεις μπλε σφουγγάρι ή το κάνεις σαντουιτσ, μπρος - πίσω μπλε σφουγγάρι και ανάμεσα ελαφρόπετρα.
Μιλάμε πάντα για overhead sump.

Lth1 18-10-15 16:57

ετσι μια χαρουλα :-)

MINA 27-11-15 17:45

Το ενυδρείο είναι ήδη στο μπαλκόνι από 1/11/2015. Λειτουργεί αβάδιστα.
Το σαμπ αντικαταστάθηκε από πλαστική δεξαμενή, 45 λίτρων, γεμάτη ελαφρόπετρα, που ήδη είχα.
Μέσα έβαλα τον βασιλικό, τον πόθο, τις ανούμπιες, τον κισσό καθώς και το ωραίο φύλλο. Δεν είναι μεγάλα αλλά έχουν πολύ καλή ανάπτυξη. Η αντλία είναι συνεχούς ροής -- για όσους τους ενδιαφέρει η ενυδρειοπονία.
Επίσης έβαλα πριν μερικές ημέρες και δύο βολβούς από νούφαρα λευκά.
Σε λίγο και το βίντεο.

MINA 16-12-15 22:52

Όταν λέω σε λίγο .......... δεν το εννοώ ακριβώς.

https://www.youtube.com/watch?v=x9sui7uKPJk

tsala 16-12-15 23:30

ωραιος! εχουν γινει δισκοι, σαν τα δικα μου :D:D:D
τι θερμακρασια εχεις τωρα?
εβαλες/ θα βαλεις καποια θερμανση?

MINA 17-12-15 06:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 910942)
ωραιος! εχουν γινει δισκοι, σαν τα δικα μου :D:D:D
τι θερμακρασια εχεις τωρα?
εβαλες/ θα βαλεις καποια θερμανση?

Ευχαριστω
Η θερμοκρασια εχει φτασει και τους 13 , ισως και λιγοτερο.
Δεν την παρακολουθω συνεχεια.
Θερμανση extra δεν προβλεπει το project.

alexis cosmo 17-12-15 06:09

Μονωσε το τοτε για να μην εχεις προβληματα.
Αν θες ριξε μια ματια στην μονωση που εκανε ο takis.gt
Που και αυτος τα εχει στην ταρατσα εξω.

MINA 17-12-15 07:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 910954)
Μονωσε το τοτε για να μην εχεις προβληματα.
Αν θες ριξε μια ματια στην μονωση που εκανε ο takis.gt
Που και αυτος τα εχει στην ταρατσα εξω.

Δεν νομιζω να χρειαζεται μονωση. Τα χρυσοψαρα ειναι ψαρια λιμνης. Οταν πεσει πολυ η θερμοκρασια ριχνουν τους ρυθμους τους......

tsala 17-12-15 13:48

13 ειναι μια χαρα,τα δικα μου στους 13 ζευγαρωνουν:D
ετσι οπως τα ειδα νομιζα πως εχεις 3 :D
προβλημα με θερμοκρασια , σιγουρα δεν θα εχεις... αν βλεπεις οτι πεφτει κατω απο 6, τοτε ενα ντυσιμο με dow θα εισαι οκ.

MINA 17-12-15 15:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 910979)
13 ειναι μια χαρα,τα δικα μου στους 13 ζευγαρωνουν:D
ετσι οπως τα ειδα νομιζα πως εχεις 3 :D
προβλημα με θερμοκρασια , σιγουρα δεν θα εχεις... αν βλεπεις οτι πεφτει κατω απο 6, τοτε ενα ντυσιμο με dow θα εισαι οκ.

Και τα δικα μου πριν μερικες ημερες....... ξαναγεννησαν
Δεν ειναι 3...... ειναι 6 μεγαλα και 3 απο γεννες , τα οποια εξελισονται σε γαιδουρια. Αλλα και εγω ταιζω απλοχερα.
Μπορει και 6 φορες την ημερα ειδικα το ΣΚ που ειμαι σπιτι

tsala 17-12-15 16:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MINA (Μήνυμα 911001)
Δεν ειναι 3.......

Εννοουσα 3 βαθμους, οχι 3 ψαρια ;)
ισως δεν το εθεσα σωστα..

MINA 18-12-15 05:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 911008)
Εννοουσα 3 βαθμους, οχι 3 ψαρια ;)
ισως δεν το εθεσα σωστα..

Μεχρι τους 3 βαθμους.......... εχουμε καιρο!!!

Lth1 19-12-15 08:50

Μια χαρουλα...να ρωτησω τι ταιζεις και γινονται τοσο μεγαλα,γτ θυμαμαι ενα απο αυτα τα μικρα πριν λιγο καιρο και τωρα το βλεπω να εχει παρει διαστασεις καλες...φτου φτου
καθως επισης με την θερμοκρασια δεν εχεις θεμα??Φαγητο και χαμηλη θερμοκρασια εννοω...λογω χαμηλου μεταβολισμου..
Κατα τα αλλα μια χαρα!Μπραβο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02623 seconds with 11 queries