Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   DIY ενυδρειο 6000+ λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68629)

thanasis76 04-06-13 13:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Commando (Μήνυμα 768737)
ωραια λυση!το ειχα δει και παλαιοτερα καπου στο foroum μας για φιλτρανση μιας λιμνης αλλα δεν θυμομουν πως λεγοταν!ωραιο παντως θα εχεις και αναταραξη του νερου και οξυγονωση!

ναι, βοηθαει σε ολα, αν και για οξυγωνο θα εχω αεραντλια...;)

Billy T 04-06-13 13:24

το μονο δεν θα κανει πολυ θορυβο?
και πως θα το φτιαξεις?με ζαρντινιερες?γιατι εκει στο παραθυρο και την πορτα απ τις φωτο δεν μου φαινεται να χωρανε μεγαλα κουτια.
πολθ καλη ιδεα παντως μπραβο

Crazy_Beaver 04-06-13 13:34

Τα τζάμια θα τα μετανιώσεις!

thanasis76 04-06-13 14:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver (Μήνυμα 768742)
Τα τζάμια θα τα μετανιώσεις!

???? λιγες λεξεις για να καταλαβω....:D:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Billy T (Μήνυμα 768740)
το μονο δεν θα κανει πολυ θορυβο?
και πως θα το φτιαξεις?με ζαρντινιερες?γιατι εκει στο παραθυρο και την πορτα απ τις φωτο δεν μου φαινεται να χωρανε μεγαλα κουτια.
πολθ καλη ιδεα παντως μπραβο

στο σεναζι του ενυδρειου περιμετρικα θα μπει πλακακι 30 εκατ. που ειναι αρκετο για να φτιαξω το φιλτρο.

Crazy_Beaver 04-06-13 14:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 768752)
???? λιγες λεξεις για να καταλαβω....:D:D:D
-------------------------

Αστο φίλε, νόμιζα ότι αναφέρεσαι στα τζάμια της κατασκευής!Τώρα κατάλαβα ότι αναφέρεσαι στα πλαϊνά τζάμια του οικήματος!:smt076

thanasis76 04-06-13 14:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver (Μήνυμα 768754)
Αστο φίλε, νόμιζα ότι αναφέρεσαι στα τζάμια της κατασκευής!Τώρα κατάλαβα ότι αναφέρεσαι στα πλαϊνά τζάμια του οικήματος!:smt076

ok!!! απλα θελω να ακουω γνωμες και ηθελα να δω αν ειχες κατι στο μυαλο σου...;);)

milion 04-06-13 15:54

Καλησπερα Θανάση.
Θέλω να σου πω για κάποιους προβληματισμούς μου με τον τρόπο φίλτρανσης που αναφέρεις και βλέπω στο βίντεο..
1. Απαίτηση για υψηλό μανομετρικό από τις αντλίες (+ κόστος σε αντλίες και + κόστος σε κατανάλωση που θα έχουν)
2. Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος δεν θα αχρηστεύετε η βιολογία των υλικών??
3. Αυξημένη εξάτμιση λόγο ανατάραξης?

Μήπως αν και με το εσωτερικό σαμπ περιορίζεις λίγο το ενυδρειο αλλά εξασφαλίζεις όλα τα παραπάνω??

:confused::confused::confused::confused:

thanasis76 04-06-13 16:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από milion (Μήνυμα 768774)
Καλησπερα Θανάση.
Θέλω να σου πω για κάποιους προβληματισμούς μου με τον τρόπο φίλτρανσης που αναφέρεις και βλέπω στο βίντεο..
1. Απαίτηση για υψηλό μανομετρικό από τις αντλίες (+ κόστος σε αντλίες και + κόστος σε κατανάλωση που θα έχουν)
2. Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος δεν θα αχρηστεύετε η βιολογία των υλικών??
3. Αυξημένη εξάτμιση λόγο ανατάραξης?

Μήπως αν και με το εσωτερικό σαμπ περιορίζεις λίγο το ενυδρειο αλλά εξασφαλίζεις όλα τα παραπάνω??

:confused::confused::confused::confused:

τα εχω σκεφτει ολα αυτα που γραφεις.
το μανομετρικο θα ειναι 1 μετρο περιπου, το κοστος στην αντλια και το ρευμα ειναι μικρο για ενα μετρο διαφορα.
σε περιπτωση διακοπης ρευματος εχουμε το ιδιο προβλημα πως με ολα τα αλλα φιλτρα...
και οσο για την αναταραξη θα ειναι μικρη σχετικα, δεν θα πεφτει το νερο ουτε απο ψηλα ουτε αποτομα... ;);)

milion 04-06-13 16:16

Με το καλό και γρήγορα λοιπόν...:D:D:D:D

thanasis76 04-06-13 16:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από milion (Μήνυμα 768776)
Με το καλό και γρήγορα λοιπόν...:D:D:D:D

:smt052:smt052

Commando 04-06-13 17:53

σε τί εργασιες βρισκεσαι τωρα???πλακακια ή τζαμια???

thanasis76 05-06-13 10:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Commando (Μήνυμα 768796)
σε τί εργασιες βρισκεσαι τωρα???πλακακια ή τζαμια???

τελειωσα τα φωτα χθες. ειμαι στην παραγγελια για τα τζαμια και θα ξεκινησω τα πλακακια...
-------------------------
μιας και τελειωσα με τα βαψιματα και εκλεισε και το παραθυρο, ανεβαζω 1 φωτο με το παραθυρο κλειστο πολυ καλλητερα ετσι...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps808718a3.jpg

και μια φωτο απο το ενυδρειο φωτισμενο.
η φωτο τραβιχτηκε βραδυ χωρις φλας στην μηχανη...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps259f7c80.jpg

Billy T 05-06-13 10:52

πολυ ωραιο.απλα οπως και να εχει οταν μπει νερο θα δεις αν ειναι οκ ο φωτισμος.αναμενουμε;)

lingistis 05-06-13 23:10

Θανάση την πορτα και παράθυρο τα είχες φυσικό φωτισμό; Γιαυτό δεν τα έχτισες εξ αρχής;

Να σου πω μια γνώμη... βασικά με χαλάει το οπτικό που τα βλέπω έτσι αν και είναι ωραία βαμμένα. Μήπως να τα χτίσεις ή να βάλεις μια τσιμεντοσανίδα ώστε και πιο όμορφα θα δείξει και δεν θα έχεις έγνοια μπάς και σπάσει κάποια στιγμή κάποιο γυαλί από έξω και πέσει μέσα στο ενυδρείο ;)

imichal 05-06-13 23:17

εγω παλι λεω να τα χτισεις και να δωσεις λιγο ακομα ....υψος !!!:grin::grin:

thanasis76 06-06-13 06:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lingistis (Μήνυμα 769147)
Θανάση την πορτα και παράθυρο τα είχες φυσικό φωτισμό; Γιαυτό δεν τα έχτισες εξ αρχής;

Να σου πω μια γνώμη... βασικά με χαλάει το οπτικό που τα βλέπω έτσι αν και είναι ωραία βαμμένα. Μήπως να τα χτίσεις ή να βάλεις μια τσιμεντοσανίδα ώστε και πιο όμορφα θα δείξει και δεν θα έχεις έγνοια μπάς και σπάσει κάποια στιγμή κάποιο γυαλί από έξω και πέσει μέσα στο ενυδρείο ;)

δεν εχεις αδικο για τα τζαμια, αλλα απο μεσα τωρα δεν κανω κατι. το ενυδρειο ειναι ετοιμο και καθαρο για να μπουν πλακακια. με φανταζεσαι να αρχισω παλι μαστορεματα...?? ενα κομματι πλακε θα μπει απο την εξω μερια μην τυχον και σπασει κανα τζαμι.
στην αρχη το ειχα αφησει για να εχω φυσικο φωτισμο, αλλα τελικα ειναι τοσο εντονος που θα εχω αλγες....:(:(
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 769155)
εγω παλι λεω να τα χτισεις και να δωσεις λιγο ακομα ....υψος !!!:grin::grin:

εσυ το πας να με φορολογισουν ε????:D:D:D

kouman 06-06-13 09:16

μια χαρα τον βλεπω τον φωτισμο...! αντε να το δουμε και γεματο! ακομη τα τζαμια?

Stefs 06-06-13 09:22

Καλη Συνεχια !!!:p:p

thanasis76 06-06-13 13:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 769233)
μια χαρα τον βλεπω τον φωτισμο...! αντε να το δουμε και γεματο! ακομη τα τζαμια?

τα τζαμια τα περιμενω... τωρα πρεπει να μπουν πλακακια... ;);)

Billy T 06-06-13 13:59

θα αρχισεις σημερα?περιμενουμε φωτο...:)

thanasis76 06-06-13 14:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Billy T (Μήνυμα 769296)
θα αρχισεις σημερα?περιμενουμε φωτο...:)

μαλλον σημερα θα βαλω μερικα...
κατσε γιατι ειμαι στην πιο πολυ εξοδη φαση του ενυδρειου και με εχει πιασει ζαλαδα....

Billy T 06-06-13 14:24

να σου πω την αληθεια εχω αγχωθει μεχρι κι εγω με τα εξοδα που εχεις να κανεις αυτη τη περιοδο.αν δεν γινομαι αδιακριτος θα μπορουσες να μας πεις τι λεφτα εχεις χαλασει ως τωρα για ολα αυτα καθως και τι ακομα σου μενει να αγορασεις?απλα για να δουμε τι εξοδα εχει η κατασκευη ενος τετοιου κολοσου και να παρουνε μια ιδεα οσοι ισως ενδιαφερονται για κατι αναλογο...

thanasis76 06-06-13 15:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Billy T (Μήνυμα 769300)
να σου πω την αληθεια εχω αγχωθει μεχρι κι εγω με τα εξοδα που εχεις να κανεις αυτη τη περιοδο.αν δεν γινομαι αδιακριτος θα μπορουσες να μας πεις τι λεφτα εχεις χαλασει ως τωρα για ολα αυτα καθως και τι ακομα σου μενει να αγορασεις?απλα για να δουμε τι εξοδα εχει η κατασκευη ενος τετοιου κολοσου και να παρουνε μια ιδεα οσοι ισως ενδιαφερονται για κατι αναλογο...

μεχρι τωρα τα εδεινα λιγα λιγα... αλλα πρεπει να τα βαλω κατω με ηρεμια για να τα υπολογισω....
παντος αυτα που θελω τωρα ειναι κανα 300αρι για τα τζαμια
κανα 100αρι για σιλικονες, κανα 150αρι για αντλιες κανα 100 για το φιλτρο....
χονδρικα χονδρικα...

ANEMOS 06-06-13 15:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 769317)
μεχρι τωρα τα εδεινα λιγα λιγα... αλλα πρεπει να τα βαλω κατω με ηρεμια για να τα υπολογισω....
παντος αυτα που θελω τωρα ειναι κανα 300αρι για τα τζαμια
κανα 100αρι για σιλικονες, κανα 150αρι για αντλιες κανα 100 για το φιλτρο....
χονδρικα χονδρικα...

Επρεπε να χρεωνεις τα κλικ στο θεμα σου :D

Billy T 06-06-13 15:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 769317)
μεχρι τωρα τα εδεινα λιγα λιγα... αλλα πρεπει να τα βαλω κατω με ηρεμια για να τα υπολογισω....
παντος αυτα που θελω τωρα ειναι κανα 300αρι για τα τζαμια
κανα 100αρι για σιλικονες, κανα 150αρι για αντλιες κανα 100 για το φιλτρο....
χονδρικα χονδρικα...

100αρι για τις σιλικονες?τοσο πολυ?:confused::confused::confused:
κυκλοφορητη θα παρεις καποιον απο εκεινους που βρηκες και εβαλες στο αλλο θεμα?

thanasis76 06-06-13 15:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ANEMOS (Μήνυμα 769320)
Επρεπε να χρεωνεις τα κλικ στο θεμα σου :D

μπορει να μην χρεωνω αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν δεχομαι προσφορες...:D:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Billy T (Μήνυμα 769323)
100αρι για τις σιλικονες?τοσο πολυ?:confused::confused::confused:
κυκλοφορητη θα παρεις καποιον απο εκεινους που βρηκες και εβαλες στο αλλο θεμα?

κυκλοφοριτες μεχρι να ερθει η ωρα τους βλεπουμε... μπορει να μου βρει και κανα παιδι και κανα αλλο....
σιλικονες ναι... αν σκεφτεις οτι θελω καμια 15αρια....

Billy T 06-06-13 15:49

πο ρε φιλε.εγω με τα λεξοτανιλ θα ημουν.αντε καλο κουραγιο και καλη δυναμη:p

Christophoros 06-06-13 16:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 768801)
τελειωσα τα φωτα χθες. ειμαι στην παραγγελια για τα τζαμια και θα ξεκινησω τα πλακακια...
-------------------------
μιας και τελειωσα με τα βαψιματα και εκλεισε και το παραθυρο, ανεβαζω 1 φωτο με το παραθυρο κλειστο πολυ καλλητερα ετσι...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps808718a3.jpg

και μια φωτο απο το ενυδρειο φωτισμενο.
η φωτο τραβιχτηκε βραδυ χωρις φλας στην μηχανη...

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps259f7c80.jpg

παρακολουθω το θεμα σου απο την αρχη οταν μασ ενθουσιασεσ πιστεβω ολουσ με τον φανταχτερο σου τιτλο diy6000+ και το παρακολουθουσα και συνεχιζω να το παρακολουθω με ενδιαφερον απο τοτε δεν ετιχε να γραψω ποτε αυτη ειναι η προτη φορα
αλλα φηλε η φοτο σου ειναι εκπλικτικη προσπαθω να φανταστω ποσο ακομι πιο ομορφο θα γηνει
μπραβω σου παντοσ εισαι μαστορασ
θα υθελα να σε ροτισω καπια πραγματα και να σου ισιγιθω καπια αλλα
1. αν θα κανεισ τελικα αυτο το υδοσ φιλτρανσησ φροντισε να κανεισ και κατι για να το καλιπτησ να μιν σου χαλα απο ομορφια το ενυδρειο
2. φανταζομε να βαλεισ άμμο η κατι τελοσ παντον για υποστρομα μην το αφισεισ ετσι οποσ κανουν σε πολλα μεγαλα ενυδρια
3. απο aguaskape τι σκευτεσε να κανεισ μου φανταζει πολυ ομορφο να βαλεισ 2-3 κοματια μεγαλεσ ριζεσ και 2-3 μεγαλουσ βραχουσ η και αρκετουσ μικρουσ σκορπιουσ
4. ο φοτισμοσ σου θα φανταζε πιο ενδιαφερον αν εκανεσ συνδιασμο το ασπρο καθαρο φοσ με ενα απαλο κητρινο
5. τελικα θα το κανεισ μπαλανταριουμ??
6. οσκαρ δεν θα βαλεισ??
συγνομι για τα ορθογραφικα

thanasis76 06-06-13 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Christophoros (Μήνυμα 769341)
παρακολουθω το θεμα σου απο την αρχη οταν μασ ενθουσιασεσ πιστεβω ολουσ με τον φανταχτερο σου τιτλο diy6000+ και το παρακολουθουσα και συνεχιζω να το παρακολουθω με ενδιαφερον απο τοτε δεν ετιχε να γραψω ποτε αυτη ειναι η προτη φορα
αλλα φηλε η φοτο σου ειναι εκπλικτικη προσπαθω να φανταστω ποσο ακομι πιο ομορφο θα γηνει
μπραβω σου παντοσ εισαι μαστορασ
θα υθελα να σε ροτισω καπια πραγματα και να σου ισιγιθω καπια αλλα
1. αν θα κανεισ τελικα αυτο το υδοσ φιλτρανσησ φροντισε να κανεισ και κατι για να το καλιπτησ να μιν σου χαλα απο ομορφια το ενυδρειο
2. φανταζομε να βαλεισ άμμο η κατι τελοσ παντον για υποστρομα μην το αφισεισ ετσι οποσ κανουν σε πολλα μεγαλα ενυδρια
3. απο aguaskape τι σκευτεσε να κανεισ μου φανταζει πολυ ομορφο να βαλεισ 2-3 κοματια μεγαλεσ ριζεσ και 2-3 μεγαλουσ βραχουσ η και αρκετουσ μικρουσ σκορπιουσ
4. ο φοτισμοσ σου θα φανταζε πιο ενδιαφερον αν εκανεσ συνδιασμο το ασπρο καθαρο φοσ με ενα απαλο κητρινο
5. τελικα θα το κανεισ μπαλανταριουμ??
6. οσκαρ δεν θα βαλεισ??
συγνομι για τα ορθογραφικα

φιλε σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια και χαιρομαι που σου αρεσει, οπως επισης χαιρομαι που μοιραζομαι μαζι σας το ονειρο μου για τα ψαρια μου και τα ενυδρεια...
στις παρατηρησεις σου τωρα...
θα κανω αυτο το ειδος φιλτρου για 2 λογους, πρωτον γιατι ειναι ενα απο τους καλλητερους τροπους να φιλτραρεις πολλα λιτρα και ευκολο στο καθαρισμα. δευτερον για να μην μειωσω χωρο απο τα ψαρια μου εσωτερικα του ενυδρειου. φαντασου οτι θα χρειαζομουν να παρω απο το ενυδρειο τουλαχιστον 30εκατ. απο το μηκος του... οσο για την ομορφια θα το ντυσω εξωτερικα με το ιδιο πλακακι που θα εχει ολο το ενυδρειο εσωτερικα, οποτε καπος θα δενουν ολα μαζι...
για υποτρωμα θα μπει λευκη χαλαζιακη αμμο, και για αισθητικους λογους αλλα και επιδη θα βαλω σαλαχια καποια στιγμη και εχουν αναγκη την αμμο για να νιωθουν ασφαλες...
για το aguaskape αρχικα τιποτα, λογο οικονομικων... μολις μπορεσω θελω να βαλω στην μια γωνια μια μεγαλη ριζα και ισως 1-2 βραχους.
ο φωτισμος για την ωρα μου αρεσει. οταν μπουν νερο και ψαρια θα δω αν χρειαζεται καποιες αλλαγες.
στυλ παλανταριουμ σιγουρα πιο πισω θα γινει... αλλα σιγα σιγα... παλι λογο οικονομικων.
τελος οσκαρ δεν νομιζω, ειναι ενα ψαρι που δεν με ενθουσιαζει... αλλα ποτε δεν ξερεις...
και παλι ευχαριστω που εγραψες και συμμετεχεις μαζι μας...
-------------------------
και τωρα στο ενυδρειο... ξεκινησα να βαλω πλακακια αλλα ειχα ξεχασει το πιο σημαντικο... ξεχασα να παρω τροχο για να κοβω οπου χρειαζεται τα πλακακια....:smt013:smt013 παντος δεν το εβαλα κατω και για πρωτη φορα στη ζωη μου εβαλα πλακακια... δεν ειναι ουτε ευκολο , αλλα ουτε και δυσκολο. δεν μπορω να πω οτι τα εβαλα καλα, αλλα αν σκεφτω οτι το χτισιμο δεν ηταν ισιο... καλα ειναι... τουλαχιστον τα εβαλα....:D:D:D σε λιγο ανεβαζω φωτο....:smt112:smt112

ANEMOS 06-06-13 18:21

[QUOTE=thanasis76;769327]μπορει να μην χρεωνω αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν δεχομαι προσφορες...:D:D:D
-------------------------


Αν με αφησεις να βαλω ταμπελα στο τοιχο το συζηταμε :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,04558 seconds with 10 queries