Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=142)
-   -   Κατασκευή και στήσιμο 2μετρου Orinoco river tank... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17387)

ΔημήτρηςΤ 27-07-16 11:05

Λες να εχω προβλημα;;;εχω εντονη αναταράξη.

Kostas G. 27-07-16 12:38

Πρόβλημα με ποιό φυτό και με τι τύπο καλλιέργειας;

ΔημήτρηςΤ 27-07-16 14:10

Τωρα σωθηκες.μου αρεσε το φυτο που εχεις πανω στην επιφάνεια δεν ξερω ονομασία.αλλα νομιζω σ χαλάω το θέμα.....

Kostas G. 27-07-16 14:35

Hydrocotyle leucocephala είναι, πληγή σκέτη, ο ρυθμός ανάπτυξης είναι υπερβολικά γρήγορος και δίνω και πετάω τσάντες super market κάθε μήνα... Αλλά έχει αντέξει τα πάντα από την αρχή του ενυδρείου, οπότε το κρατάω. Κάνει μεγάλα φύλα 5εκ+ διάμετρο και ανθίζει και καρπίζει όλη την ώρα(και φυτρώνουν και μωρά πάνω στα ξύλα).

Αρκετά θρέπτικά θέλει, αν τα έχει, δεν παθαίνει τίποτα

Savou 26-08-16 00:03

Οτι και να πω λιγο θα ειναι!
Απο υγρασιες πως πας?
Δουλευεις απο οτι ειδα αφυγραντηρα?

Kostas G. 26-08-16 08:05

Πάει για αναβάθμιση σύντομα... Είναι μικρό:grin:

Επειδή το ενυδρείο το λειτουργώ ανοιχτό εν μέρη, έχω υψηλή υγρασία στον χώρο και λειτουργώ αφυγραντήρα για να μένει σε αποδεκτά επίπεδα(τον χειμώνα το ταβάνι υδρώνει χωρίς αφυγραντήρα). Το ενυδρείο επίσης θερμαίνει επαρκώς όλο τον χώρο. Δεν έχω όμως υγρασίες στα έπιπλα ή τοίχους που να προέρχονται από το ενυδρείο. Ο χώρος που το έχω είναι ακριβώς πάνω από υπόγειο ποτάμι, οπότε πάντα ήταν σχετικά υψηλή η υγρασία.

Στο επόμενο ενυδρείο που θα έχω μέσα στο σπίτι, θα φτιάξω υπερυψωμένο καπάκι για να βλέπω τα φυτά που βγαίνουν έξω από το νερό χωρίς να αυξάνει η υγρασία. Και απαραίτητα καπάκι και στο sump

Savou 26-08-16 10:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 959944)
Πάει για αναβάθμιση σύντομα... Είναι μικρό:grin:

Επειδή το ενυδρείο το λειτουργώ ανοιχτό εν μέρη, έχω υψηλή υγρασία στον χώρο και λειτουργώ αφυγραντήρα για να μένει σε αποδεκτά επίπεδα(τον χειμώνα το ταβάνι υδρώνει χωρίς αφυγραντήρα). Το ενυδρείο επίσης θερμαίνει επαρκώς όλο τον χώρο. Δεν έχω όμως υγρασίες στα έπιπλα ή τοίχους που να προέρχονται από το ενυδρείο. Ο χώρος που το έχω είναι ακριβώς πάνω από υπόγειο ποτάμι, οπότε πάντα ήταν σχετικά υψηλή η υγρασία.

Στο επόμενο ενυδρείο που θα έχω μέσα στο σπίτι, θα φτιάξω υπερυψωμένο καπάκι για να βλέπω τα φυτά που βγαίνουν έξω από το νερό χωρίς να αυξάνει η υγρασία. Και απαραίτητα καπάκι και στο sump

Με το καλό η αναβάθμιση λοιπόν και όπως πάντα με πλήρες φωτογραφική ενημέρωση! :p

Kostas G. 26-08-16 11:18

Ευχαριστώ!:p

tsala 26-08-16 11:46

Κωστα το βρηκες τελικα το νεο ενυδρειο;
Ξερεις διαστασεις;

Kostas G. 26-08-16 12:19

Δεν έχει κλείσει ακόμα η συμφωνία αλλά παίζει ένα 3x1x1 με 850λ sump

Tanganyiκας 26-08-16 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 959999)
Δεν έχει κλείσει ακόμα η συμφωνία αλλά παίζει ένα 3x1x1 με 850λ sump

:smt119:smt119:smt120:smt119:smt119

Αυτά είναι!!!!!

Savou 26-08-16 12:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 959999)
Δεν έχει κλείσει ακόμα η συμφωνία αλλά παίζει ένα 3x1x1 με 850λ sump

Αυτά είναι ενυδρεία! Για το καπάκι το εννοείς? Απλά θα το έχεις κρεμαστό?

Kostas G. 26-08-16 12:26

Όχι για καπάκι, σε μεγαλύτερο ενυδρείο αναφέρομαι

Savou 26-08-16 12:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 960003)
Όχι για καπάκι, σε μεγαλύτερο ενυδρείο αναφέρομαι

Ναι το κατάλαβα! Πιο πάνω μου ειπες ότι το μεγαλύτερο ενυδρεο θα έχει υπέρυψωμενο καπακι για να βλεπεις τα φυτα! Πως θα το κανεις δηλαδη?

Kostas G. 26-08-16 12:36

Ανάλογα πως θα κάτσει στον χώρο και πως δω οτι βολεύει. Το κύριο πλάνο που παίζει είναι μάλλον ξύλινο με επίστρωση ρητίνης και ακρυλικό ή τζαμι για τα τμήματα που ανοίγουν.

tsala 26-08-16 13:40

Πισινα!!
Με το καλο Κωστα!!
Γιατι δεν αφηνεις την σταθμη πιο χαμηλα ,για μην παιδευεσαι με το καπακι;
Μην μου πεις ,οτι θα κοψεις λιτρα:D

Ρε συ Κωστα , σε τετοιο τερας πως κανεις συντηρηση;
Αν θες να φυτεψεις κατι στον βυθο θελει στολη:D

Savou 26-08-16 13:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 960010)
Πισινα!!
Με το καλο Κωστα!!
Γιατι δεν αφηνεις την σταθμη πιο χαμηλα ,για μην παιδευεσαι με το καπακι;
Μην μου πεις ,οτι θα κοψεις λιτρα:D

Ρε συ Κωστα , σε τετοιο τερας πως κανεις συντηρηση;
Αν θες να φυτεψεις κατι στον βυθο θελει στολη:D

Εδώ θα φτιάξει τέτοια πισίνα στην στολή θα κολλήσει! :p

tsala 26-08-16 14:28

Σωστο κι αυτο:D

Kostas G. 26-08-16 16:45

Το ενυδρείο έκλεισε και αν όλα πάνε καλά, το ξεκινάω σύντομα.

Θέλω να αξιοποιήσω όλα τα λίτρα μια και το ενυδρείο είναι φτιαγμένο να λειτουργεί με πλήρη στάθμη, αλλά και γενικά χρειάζονται τουλάχιστον 40 εκ κενό για φυτά. Άρα θα έβγαινε χαμηλή η στάθμη και δεν θα φαινόταν ιδιαίτερα όμορφο με την υγρασία στο τζάμι νομίζω. Ενώ στο καπάκι με κατάλληλο εξαερισμό στο διαφανές τμήμα πρέπει να μην ιδρώνει και τα ψάρια θα έχουν μεγαλύτερο χώρο κίνησης. Το καπάκι με ζωντανό background θα είναι δευτερεύον project, δεν με νοιάζει ιδιαίτερα ακόμα. Θέλω να αρχίσει να λειτουργεί ως ενυδρείο πρώτα και μετά προσθέτω και τέτοια.

Επειδή το ενυδρείο είναι έτοιμο, δεν είχα επιλογή στο ύψος. Ίσως χρειάζεται να βουτάω που και που αλλά αν έχω χώρο για να το κάνω αυτό σχετικά άνετα, μου αρέσει, κανένα πρόβλημα με αυτό :)

Να πω την αλήθεια μικρό μου φαίνεται το ενυδρείο, αλλά θα με βολέψει καλύτερα από το 2μετρο προς το παρόν, οπότε μου αρέσει. Καλό είναι για μια αναβάθμιση

tsala 26-08-16 18:32

Ε ,δεν σου ειναι τιποτα αρκετο!!!:p
Αντε με το καλο , περιμενουμε εν αγωνιως!!!
Πως θα γινει η μεταφορα;
Χωραει να μπει απο πορτες το τερας;

Savou 26-08-16 18:37

Γυαλί θα είναι?

delta66 26-08-16 18:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 960035)
Το ενυδρείο έκλεισε και αν όλα πάνε καλά, το ξεκινάω σύντομα.

Ωρε τι θα δουν παλι τα ματια μας :cool:

Tanganyiκας 26-08-16 19:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 960035)
Να πω την αλήθεια μικρό μου φαίνεται το ενυδρείο, αλλά θα με βολέψει καλύτερα από το 2μετρο προς το παρόν, οπότε μου αρέσει. Καλό είναι για μια αναβάθμιση

Κώστα μου φαίνεται θες να μας τρελάνεις!!!!!!

nikolakis94 26-08-16 20:52

Με το καλο φιλε το θηριο.Εχω στολη αν ενδιαφέρεσαι να προσλαβεις προσωπικο για την συντηρηση.:D:D

Kostas G. 26-08-16 23:29

Όνειρο όχι ιδιαίτερα μακρινό παραμένει ένα 6x4x2+μ, οπότε το 3μ θα υστερεί εμφανώς. Αλλά καλό θα είναι για μέχρι τότε, δεν παραπονιέμαι. Από γυαλί είναι, χοντρό και βαρύ.

Μάλλον με γερανάκι και φορτηγό θα μεταφερθεί αλλά θα έχει ζόρι στις μανούβρες και σκάλες λογικά. Το έχω λίγο άγχος.
Από μεγάλα παράθυρα και μπαλκονόπορτες χωράει. Από φαρδιά πόρτα χωρίς κάσα, ίσως.

Και εγώ δύτης χρόνια είμαι :D Τώρα και στο ενυδρείο αν χρειαστεί.
Φυσικά οι δύτες δείχνουν τα ευρήματά τους στους υπόλοιπους, οπότε δεκτές οι καταδυτικές επισκέψεις :D

Savou 26-08-16 23:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 960168)
Όνειρο όχι ιδιαίτερα μακρινό παραμένει ένα 6x4x2+μ, οπότε το 3μ θα υστερεί εμφανώς. Αλλά καλό θα είναι για μέχρι τότε, δεν παραπονιέμαι. Από γυαλί είναι, χοντρό και βαρύ.

Μάλλον με γερανάκι και φορτηγό θα μεταφερθεί αλλά θα έχει ζόρι στις μανούβρες και σκάλες λογικά. Το έχω λίγο άγχος.
Από μεγάλα παράθυρα και μπαλκονόπορτες χωράει. Από φαρδιά πόρτα χωρίς κάσα, ίσως.

Και εγώ δύτης χρόνια είμαι :D Τώρα και στο ενυδρείο αν χρειαστεί.
Φυσικά οι δύτες δείχνουν τα ευρήματά τους στους υπόλοιπους, οπότε δεκτές οι καταδυτικές επισκέψεις :D



Ουρές θα κάνουμε!

delta66 26-08-16 23:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 960168)
Όνειρο όχι ιδιαίτερα μακρινό παραμένει ένα 6x4x2+μ, οπότε το 3μ θα υστερεί εμφανώς. Αλλά καλό θα είναι για μέχρι τότε, δεν παραπονιέμαι. Από γυαλί είναι, χοντρό και βαρύ.

Μάλλον με γερανάκι και φορτηγό θα μεταφερθεί αλλά θα έχει ζόρι στις μανούβρες και σκάλες λογικά. Το έχω λίγο άγχος.
Από μεγάλα παράθυρα και μπαλκονόπορτες χωράει. Από φαρδιά πόρτα χωρίς κάσα, ίσως.

Δεν μπορει να κολληθει εκει μεσα?

Kostas G. 27-08-16 09:21

Είναι έτοιμο ενυδρείο, δεν θα κολληθεί για μένα

Λάμπρος.Τ 27-08-16 10:24

Καταρχήν είναι πισίνα δεν είναι ενυδρείο...χαχαχαχα
Και κατα δευτερον... έχω αρχίσει ήδη να ετοιμάζω τις μπουκάλες....
Μπράβο.... !!!! Τι να πω και εις ανώτερα ????
Που θα παει μετά στην λίμνη του Μαραθώνα ????
Απίστευτος !!!!!

Kostas G. 27-08-16 14:13

Μακάρι να ήταν πισίνα λάμπρο, σε αυτές τις διαστάσεις δεν χωράμε ούτε να στρίψουμε δυστυχώς.
Το πλάνο είναι για 6x4x2μ στο σχετικά κοντινό μέλλον. Θέλει 1-2 χρονάκια όμως για να γίνει κάτι τέτοιο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02786 seconds with 10 queries