Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   voas reef tank 550l (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=86342)

mixalakis 22-09-15 22:45

φανταζομαι οτι τραβηξες γραμμη απο τον πινακα οπου υπάρχει ρελε. μπορεις βεβαια να βαλεις κι αλλο ρελε στον πινακα αυτο που να λειτουργει σαν γενικος. απο κει και περα βαζεις 4 8αρες για αρχη και τροφοδοτεις τα πολυπριζα ( τα 3 ζευγαρια σε 3 ασφαλειες ) και το ups σε μια. τα 2 πολυπριζα καντα να παιρνει απο το ups. νομιζω οτι εισαι κομπλε.

voas 22-09-15 22:55

οπα μιχαλη
ρελε?που?εχω τραβηξει ένα καλωδιο 2.5αρι από τον πινακα του σπιτιου στο χωρο του ενυδρείου οπου εκει θα βαλω το πινακακι με τα πολύμπριζα...την συνδεσμολογια την καταλαβα.
-------------------------
ααααααα λες για τον κεντρικο πινακα του σπιτιου αν εχει ρελε?ναι εχει.

mixalakis 22-09-15 23:13

αν θες βαζεις ενα γενικο πριν για ολο το συστημα , αλλιως πας στις ασφαλειες απευθειας.

voas 22-09-15 23:26

κοιτα μιχαλη όπως εχουμε πει και παλιοτερα κανουμε μεχρι εκει που μπορούμε και καταλαβαίνουμε και γιαυτο θα ερθει ενας ηλεκτρολόγος την παρασκευη το απόγευμα σπιτι για να τα συνδεσει μονο γιατι εγω δεν ηθελα να ρισκάρω και να εκανα καμια λαλακια για 30ευρω που θα μου παρει ο μαστορας.
-------------------------
εγω το ειχα σκεφτει αλλιως:
1ον στα δυο κεντρικα πολύπριζα να περασω το ups
2ον απομενουν 6 πολύμπριζα τα οποια θα πεσουν το καθενα σε μια ασφαλεια
3ον στο μπαλκονι εχει 3 πολύμπριζα που θα περνουν από την 8η ασφαλεια..

mixalakis 22-09-15 23:30

νομιζω οτι ειναι υπερβολικό τόσες ασφάλειες αλλά κακό δεν κανει να εχεις ανεξαρτησία σε όλα τα πολυπριζα. αφου θα ερθει ο ηλεκτρολογος θα στα πει καλυτερα. καλο θα ειναι να του εχεις μια λιστα με τα φορτια που θα μπουν στα πολυπριζα.

voas 22-09-15 23:57

1η σκιμμερ
2η θερμοστάτης ελεν θερμ.
3η φωτιστικο
4η ριακτορες
5η diy ανεμ/κια στο "χωρο" της βασης γενικα
6η ups>θα είναι 2πολυμπριζα με τους 3 κυκλοφοριτες την αντλια επ. και καμια λεντοταινια
7η εχω περασει καλωδιο στο μπαλκονι και εχω φτιαξει κουτι με 3 πολύμπριζα οπου στο 1ο θα βαλω την αντλια αλαγης νερου το κυκλοφ/τη του δοχ. προετ. και τον μικρο θερμοστατη.στο άλλο θα βαλω την αντλια από το δοχειο αναπλ. και μπορει για το καλοκαιρι κανενα ανεμ/κι και το 3ο για το chiller στο μελλον
8η καβα να την εχουμε
στην 7η σκέφτομαι να βαλω μεγαλιτερη ασφαλεια λογο chiller.
-------------------------
η μπουκαλα co2 με όλα τα "καλούδια" της χρειαζεται ρευμα?
η αντ.οσμ. χρειαζεται ρευμα η' τραβαει από την πιεσει της βρυσης?
-------------------------
παιδια ξεχναω τιποτα ??????

sailor247 23-09-15 00:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 899925)
1η σκιμμερ
2η θερμοστάτης ελεν θερμ.
3η φωτιστικο
4η ριακτορες
5η diy ανεμ/κια στο "χωρο" της βασης γενικα
6η ups>θα είναι 2πολυμπριζα με τους 3 κυκλοφοριτες την αντλια επ. και καμια λεντοταινια
7η εχω περασει καλωδιο στο μπαλκονι και εχω φτιαξει κουτι με 3 πολύμπριζα οπου στο 1ο θα βαλω την αντλια αλαγης νερου το κυκλοφ/τη του δοχ. προετ. και τον μικρο θερμοστατη.στο άλλο θα βαλω την αντλια από το δοχειο αναπλ. και μπορει για το καλοκαιρι κανενα ανεμ/κι και το 3ο για το chiller στο μελλον
8η καβα να την εχουμε
στην 7η σκέφτομαι να βαλω μεγαλιτερη ασφαλεια λογο chiller.
-------------------------
η μπουκαλα co2 με όλα τα "καλούδια" της χρειαζεται ρευμα?
η αντ.οσμ. χρειαζεται ρευμα η' τραβαει από την πιεσει της βρυσης?
-------------------------
παιδια ξεχναω τιποτα ??????

Η μπουκαλα co2 χρειαζεται ρευμα αν την δουλεψεις με ηλεκτρομαγνητικη η ph controller.Η οσμωση δεν χρειαζεται ρευμα εκτος αν παρεις οσμωση με αντλια booster

voas 23-09-15 14:35

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!σημερα παραγγειλα τα τζαμια για το σαμπ 120χ30χ38
120ευρω μου ειπε ο τζαμας ρονταρισμενα με μια τρυπα στην πλατη για την υπερ/ση.η τιμη καλη ειναι η΄ σταζει αιματακι ο λαιμος μου?
-------------------------
ευχαριστω sailor!!!!

Sakisdraminos 24-09-15 05:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 899981)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!σημερα παραγγειλα τα τζαμια για το σαμπ 120χ30χ38
120ευρω μου ειπε ο τζαμας ρονταρισμενα με μια τρυπα στην πλατη για την υπερ/ση.η τιμη καλη ειναι η΄ σταζει αιματακι ο λαιμος μου?
-------------------------
ευχαριστω sailor!!!!

Τι Τζαμι πηρες?

voas 24-09-15 08:38

καλημερα σακη!8ΑΡΙ ΡΟΝΤΕ..

voas 25-09-15 16:38

1 Συνημμένο(α)
καλως τα μας τα τζαμια του sump!http://www.aquatek.gr/vb/attachment....6&d=1443191817Συνημμένο Αρχείο 73906στο ένα τζαμι της πλατης εγινε και τρυπα για να μπει το ποτηρι που θα καταληγει σε σωληνα αποχέτευσης..

Sakisdraminos 25-09-15 19:23

Μπορώ να πω ότι ζηλεύω λίγο!!!!
η μυρωδιά από την σιλικόνη μου λυπεί, καιρό έχω να γεμίσω τα χέρια μου και να μην καθαρίζουν!!!:D:D:D

voas 25-09-15 20:58

σακη οι αναμνήσεις ξαναγυρίζουνε και μου θυμιζουν τα περασμένα.......
και τωρα περιμενω τον κωστα να ερθει να κανει τα μαγικα του!

voas 26-09-15 15:32

1 Συνημμένο(α)
περιμενοντας τον ηλεκτρολογο....http://www.aquatek.gr/vb/attachment....9&d=1443273857Συνημμένο Αρχείο 73929
τα 2 αριστερα πολύμπριζα θα πεσουν πανω στο ups που μπει αριστερα γωνια πανω και θα ειναι πανω σε μια ασφαλεια μονο του.

voas 27-09-15 21:31

2 Συνημμένο(α)
καλησπέρα σε ολο το φορουμ!σημερα το βραδυ εφτιαξα το πορτακι στα πολύμπριζαhttp://www.aquatek.gr/vb/attachment....3&d=1443382042Συνημμένο Αρχείο 73973η σιλικονη παιδια αυτή κανει?την ξερει κανεις?δεν μου γεμιζει το ματι....

mixalakis 28-09-15 17:29

Δεν την ξέρω

voas 28-09-15 19:50

καταλαβα παω για άλλη μιχαλη!:smt120

voas 28-09-15 19:53

1 Συνημμένο(α)
καλησπέρα σε ολους!νεες παραλαβες ......http://www.aquatek.gr/vb/attachment....9&d=1443462704Συνημμένο Αρχείο 73999

voas 28-09-15 20:21

τελικα πηρα 800αρι ups τα παιδια στον καυκα μου ειπαν ότι και τον μικροτερο να επαιρνα δεν θα ειχα θεμα.και 8 ασφαλειες 16ρες και ένα γενικο διακοπτη....

alan boy 28-09-15 23:05

ποσο πηγε το ups ?

voas 28-09-15 23:30

75ευρω χωρις φπα & 8 ασφαλειες 16αρες 1 διακοπτη και 1 πολυμπριζο 2θεσ. 120ευρω όλα και θα παρω 23ευρω πισω(περναει στα εξοδα)

alan boy 28-09-15 23:44

δηλαδη πανω στο ups τι θα συνδεσεις; καποιον κυκλοφοριτη ; και πως γινεται; εχει καποια πριζα ή θελει καποια πατεντα;

τωρα ειδα οτι θα βαλεις αυτα
6η ups>θα είναι 2πολυμπριζα με τους 3 κυκλοφοριτες την αντλια επ. και καμια λεντοταινια

λεω εγω τωρα δεν ειναι πολλα;ποση ωρα δηλαδη μπορει να κραταει;
βασικα ειμαι και εγω για αγορα ups γιατι στο νησι εχουμε πολλες διακοπες

Sakisdraminos 29-09-15 06:19

Πολυ δυνατο ξεκινημα φιλε!!!
Λεπτομεριες στο φουλ....
τι ups πηρες

voas 29-09-15 09:02

καλημερα παιδια!alan boy στον καυκα μου ειπαν οτι για το συνολο των watt που θα ριξω πανω στο ups θα κραταει εως και 50 λεπτα .αλλα και 30-35 να κραταει μια χαρα θα ειμαι.....
σακη καλημερα ευχαριστω φιλε για τα καλα σου λογια....
το ups ειναι legrand-niky 800

Sakisdraminos 29-09-15 10:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 900756)
καλημερα παιδια!alanboy στον καυκα μου ειπαν οτι για το συνολο των watt που θα ριξω πανω στο ups θα κραταει εως και 50 λεπτα .αλλα και 30-35 να κραταει μια χαρα θα ειμαι.....
σακη καλημερα ευχαριστω φιλε για τα καλα σου λογια....
το ups ειναι legrand-niky 800

Ποσα βατ τους ειπες??
δεν ειναι και πολυ μεγαλο δεν νομιζω να κραταει τοσο ολο το ενυδρειο!

voas 29-09-15 11:06

οχι ολο σακη.τους 3 κυκλοφοριτες την αντλια επ. & και κανενα λεντακι για το χωρο εκει......συνολο γυρω στα 120watt τα βγαλαμε με τα παιδια εκει.και μιση ωρα να ειναι δεν εχω θεμα μια χαρα πιστευω ειναι
.

mixalakis 29-09-15 12:07

εγω πιστευω πλεον οτι αυτό που χρειάζεται γενικά είναι ενας κυκλοφορητής για 6-8 ώρες. Μετά αρχίζουν τα προβλήματα.


οι εμπειροι ας μας πουν τι είναι αποδεκτό.

voas 29-09-15 12:49

μιχαλη καλημερα!6-8 ωρες εαν εχω διακοπη θα τρεχω για πιο σοβαρα πραγματα....
συνηθως οι διακοπες που εχω ειναι του δεκαλεπτου αντε τεταρτου
εαν δω οτι με τους 3 κυκλ/τες & την αντλ.επ. εχω μεγαλη απωλεια χρονου τοτε θα κρατησω μονο τον εναν πανω στο ups & την αντλ.επ. εεεε του φουστη δεν νομιζω και τοτε?
-------------------------
βοηθεια απο παλαιουρες κυριοιιιιιιιιιιιι..........
-------------------------
μιχαλη σκεφτομαι το ups να το βαλω πανω σε μια ξυλινη βασουλα διπλα απο τα πολυμπριζα.τι λες θα εχει θεμα με υγρασιες και κτλ.
-------------------------
και εκει πανω στο χωρο σκεφτομαι να φτιαξω μια κατασκευουλα και να βαλω περιμετρικα 3-4 ανεμιστηρακια που να βαρανε το χωρο ετσι ωστε να αποφευχθουν υδρατμοι υγρασιες κτλ.υπολογισε οτι πανω απο το ενυδρειο θα φτιαξω συρταρωτο πορτακι που θα κατεβαινει και δεν θα φαινεται τιποτα.
ακομα το εχω στο μυαλο μου το σχεδιο να σου πω την αληθεια, αλλα το υλικο που θα παιξω θα ειναι μαλλον αλουμινιο..

mixalakis 29-09-15 13:26

δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα αυτό γιατί εμένα το σαμπ ειναι εκτος σπιτιου οπότε και δεν ξέρω τι σημαίνει υγρασία...

γενικά πάντως το ups πρέπει να είναι ψηλά....

voas 29-09-15 14:38

αμα βαλω μια jebao 3000λιτρ/ωρ στο δοχ.προετ. αντι για την king3 εχει θεμα?γιατι την εχει το πετσουπερ μαρκετ στα ιδια λεφτα και το aquariumshop θελει ενα μηνα να ερθει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,04155 seconds with 10 queries