Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   72αρι για guppy (Σιγα σιγα) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=96889)

Dimitra_ 15-06-17 17:37

Τα σαλιγκάρια γενικά ειναι σημαδι οτι εχεις ενα καλό ενυδρείο , και τα μικράκια. Παρολα τα νιτρικά...
Χαίρομαι που τα νιτρικά σου είναι στο δέκα. Πιστεύω ο καθαρισμός του βυθού ηταν που βοήθησε... Μπορει απο τη γέννα να είχε πεθάνει κάνα μικρο κι να μην το ειχες καταλάβει. ,μπορεί να είχαν μείνει κατάλοιπα απο τις τροφές κι ακόμα κι περιττώματα ... Έκανες αλλαγή με το εμφιαλωμένο ;

Μπάμπης 15-06-17 17:39

Οχι μέχρι στιγμής δουλεύω νερό βρύσης. Λόγω δουλειάς δεν πρόλαβα να πάω να αγοράσω

Dimitra_ 15-06-17 17:40

Εντάξει, σιγα σιγα! Μην αγχωνεστε. Όλα θα γινουν στην ωρα τους . Αρκετα ταλαιπωρηθηκατε!

Μπάμπης 16-06-17 16:34

48ώρες με ελάχιστο τάισμα τα νιτρικά παραμένουν στο 10. Αντε να δούμε.

Καθυστερω και τη δοκιμή με το εμφιαλωμένο.

Κωστας Malawi 16-06-17 16:45

Αντε μια χαρα Μπαμπη!

Τάκης 16-06-17 17:39

Βρε Μπάμπη το φίλτρο και ο βυθός ήταν μάλλον,
όταν το έστρωνες έφυγε τροφή και έμεινε στο φίλτρο και στο βυθό και σου ανέβαζε νιτρικά.
Θεωρητικά έκανες μια βιολογία τούμπανο αλλά τσάκισες τα ψάρια στα νιτρικά.
Θα πρέπει μάλλον να καθαρίζεις το φίλτρο τακτικά

Μπάμπης 16-06-17 17:45

Θα το παρακολουθήσω μέχρι το επόμενο Σάββατο. Θα ταιζω με μέτρο. Αν πάνε όλα καλά θα αυξήσω λίγο την τροφή και πριν φύγω ταξίδι θα ξανά καθαρίσω το φιλτρο. Και κάθε 4η εβδομάδα θα καθαριζω το σφουγγαρι.

Αν τα νιτρικά μένουν σε νορμάλ επίπεδα δε θα μπλεξω με πηγές και εμφιαλωμένο νερό.
Κάποια στιγμή θα πάρω και φιλτρο στη βρύση για τα νιτρικα οπότε θα το διορθώσω κι αυτό.

Και μόλις μπορέσω θα πάρω και εξωτερικό φίλτρο για το ενυδρείο

DEXFISH 16-06-17 20:29

Πιες το νερό Μπάμπη.
Το σφουγγάρι πιστεύω θα θέλει κάθε 2 βδομάδες καθάρισμα. Και μια σκουπιτσα πού και πού να κάνεις γιατί η ροή σου σίγουρα δεν θα είναι και ιδανική με ένα φίλτρο. Κάπου θα μαζεύει μπιχλα.

Μπάμπης 16-06-17 20:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 1014441)
Πιες το νερό Μπάμπη.
Το σφουγγάρι πιστεύω θα θέλει κάθε 2 βδομάδες καθάρισμα. Και μια σκουπιτσα πού και πού να κάνεις γιατί η ροή σου σίγουρα δεν θα είναι και ιδανική με ένα φίλτρο. Κάπου θα μαζεύει μπιχλα.

Σταύρο δεν είχα προλάβει να το αγοράσω. Αύριο θα το επερνα το πρωί που δε δουλεύω.
Όσο θα είμαι εδώ θα το καθαριζω κάθε 15 ημέρες μέχρι να πάρω μεγάλο φίλτρο. Για το διάστημα του ταξιδιού θα μηνει 1 μήνα. Δε νομίζω να πηραζει

Τάκης 16-06-17 20:34

Να μάθεις τη γυναίκα σου να το καθαρίζει :)

Μπάμπης 16-06-17 20:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1014446)
Να μάθεις τη γυναίκα σου να το καθαρίζει :)

Χαχαχα. Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;

Με το ζόρι θα κάνει τις αλλαγες μια την εβδομάδα.

Δε χρειάζεται να ψάχνομαι για μπελάδες.

Μπάμπης 18-06-17 12:37

Φαίνεται ότι μπήκαμε στο σωστό δρόμο.

4ο 24ωρο και τα νιτρικά είναι στο 10-20. Ενώ ταιζω και δύο φορές την ημέρα.

Αλλαγή νερού την Τρίτη (στις 6 ημέρες)

tsala 18-06-17 12:39

ωραιος!

Dimitra_ 18-06-17 13:37

Πάντως από φόβο τις έχετε πάρει τις γυναίκες σας. ( ξέρω οτι κάνετε πλάκα μην παρεξηγηθω)
Αν τους δειξετε ποσό πανέμορφο χόμπυ είναι θα κολλήσουν κι εκείνες. Πιο πολύ ασχολούμαστε εγώ κι η μαμά με το ενυδρείο, παρα ο μπαμπάς μου.
Και το μικρόβιο για τα ενυδρεία το κολλησα εγώ στο συντροφο μου ,όχι εκείνος σε μενα :D
Εγώ σε οποίον θέλω να τον κολλήσω του δειχνω πως κοιμούνται το βράδυ τα ψαράκια , ή πως ακολουθούν το χέρι μου.
Καλά δεν μιλάμε για τα όσκαρ που μου έκαναν σαν σκύλοι που κουνανε την ουριτσα τους όταν ήθελαν φαι.
Νομιζω εύκολα κόλλας.

DEXFISH 18-06-17 13:57

Δεν κάνουμε καθόλου πλάκα χαχαχα. Ίσα ίσα που δεν τα λέμε και όλα για να μην φανεί πόση παντόφλα τρώμε! Η φύση έχει φροντίσει να αρέσουν τα ενυδρεία στον έναν από τους δύο αλλιώς θα ήταν όλο το σπίτι ενυδρείο και κάπου σε μία γωνία στο σαλόνι ένα γυάλινο κουτί που θα ήμασταν εμείς Χαχαχα

Μπάμπης 18-06-17 14:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 1014571)
Δεν κάνουμε καθόλου πλάκα χαχαχα. Ίσα ίσα που δεν τα λέμε και όλα για να μην φανεί πόση παντόφλα τρώμε! Η φύση έχει φροντίσει να αρέσουν τα ενυδρεία στον έναν από τους δύο αλλιώς θα ήταν όλο το σπίτι ενυδρείο και κάπου σε μία γωνία στο σαλόνι ένα γυάλινο κουτί που θα ήμασταν εμείς Χαχαχα

Χαχαχαχα
-------------------------
Δήμητρα ( τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση) δεν έχει να κάνει με το μικρόβιο του χόμπι.
Στη δική μου γυναίκα της άρεσουν τα ενυδρεία γι αυτό και το έχουμε στο σαλόνι του σπιτιού.
Απλά στις προτεραιότητες μας έχουν μια μικρή διαφορά στα όρια.

Ιδίως στην εποχή μας που τα οικονομικά είναι δύσκολα αυτή η διαφορά παίζει μεγάλο ρόλο.

Για να μη παρεξηγηθώ δεν την έχω απέναντι μου. Σέβεται το ενδιαφέρον μου για το χόμπι αλλά έχει άλλες προτεραιότητες.

Και για να συμπληρώσω λίγο αυτό που είπε ο Σταύρος καλό είναι να υπάρχει αυτή η διαφορά στα ενδιαφέροντα για να κραταει ο ένας στον άλλο τα " σχοινία "

tsala 18-06-17 14:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 1014571)
Δεν κάνουμε καθόλου πλάκα χαχαχα. Ίσα ίσα που δεν τα λέμε και όλα για να μην φανεί πόση παντόφλα τρώμε! Η φύση έχει φροντίσει να αρέσουν τα ενυδρεία στον έναν από τους δύο αλλιώς θα ήταν όλο το σπίτι ενυδρείο και κάπου σε μία γωνία στο σαλόνι ένα γυάλινο κουτί που θα ήμασταν εμείς Χαχαχα

σωστος, η παντοφλα παει συννεφο!:D

Konstantin 18-06-17 21:41

Επιτέλους ρέ Μπάμπη!!

Λάμπρος.Τ 18-06-17 22:22

Μπάμπη αν ξαναγραψεις αλλη μια λέξη για τα νιτρικά σου...θα αυτοκτονηθώ !!!!
Απο τις 12 σελίδες οι 11 ειναι για τα νιτρικά σου

Μπάμπης 18-06-17 22:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 1014619)
Μπάμπη αν ξαναγραψεις αλλη μια λέξη για τα νιτρικά σου...θα αυτοκτονηθώ !!!!
Απο τις 12 σελίδες οι 11 ειναι για τα νιτρικά σου

Χαχαχα.
Οχι ρε Λάμπρο να έχω και τύψεις.

Υπόσχομαι ότι αν δεν ξανά αναφέρω αυτή τη λέξη.

Μπάμπης 25-07-17 19:56

Μετα απο καιρο ξανα εδω με ερωτηση. :grin::grin::grin:

Συμφωνα με οσα μου ειπε η γυναικα μου και φωτογραφια που μου εστειλε (λοιπω απο το σπιτι εδω και 3 εβδομαδες) στο ενυδρειο δεν υπαρχει καθολου κερατοφυλλο.

Ενα μηνα μετα την προσθηκη του εχει μαδισει και εξαφανιστει ολο (και δεν ηταν λιγο).
Ειχε αρχισει απο νωρις να δειχνει τετοια σημαδια αλλα δεν το περιμενα τοσο πολυ.

Τι μπορει να φταιει; Οταν επιστρεψω τι θα συμβουλευατε να κανω;

Τάκης 25-07-17 20:05

ίσως έλλειψη καλού φωτισμού,
γιατί για νιτρικά δεν το συζητάω , υπάρχουν :)

Μπάμπης 25-07-17 20:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 1018361)
ίσως έλλειψη καλού φωτισμού,
γιατί για νιτρικά δεν το συζητάω , υπάρχουν :)

3 lendoταινιες 60εκ εχω 4,8w

Μπορω ομως να προσθεσω αλλη μια ή δυο αν τις σηκωνει ο μετασχηματιστης

tsala 25-07-17 21:40

4,8w/μετρο, δλδ ουτε 10 βατ συνολο.
ψοφια πράγματα.

θες καμια 5αρια μετρα λεντοταινια για ευκολο-μετρια φυτα.

Μπάμπης 25-07-17 22:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1018375)
4,8w/μετρο, δλδ ουτε 10 βατ συνολο.
ψοφια πράγματα.

θες καμια 5αρια μετρα λεντοταινια για ευκολο-μετρια φυτα.

Άρα η αιτία είναι ο φωτισμός. Μόλις επιστρέψω θα τσεκάρω το μετασχηματιστη και αναλόγως θα προσθέσω φωτισμό. Ίσως να χρησιμοποιήσω κι ένα παλιό μετασχηματιστη που έχω ώστε να φτάσω τα 5-6 μέτρα

tsala 25-07-17 22:29

με 2Α εισαι οκ για 4μετρα, καλύτερα οχι 5, να αφήσεις ενα περιθώριο.
αν έχεις κι αλλο μετασχηματιστη, τους βαζεις και τους δυο μαζι και καθαρισες.

Μπάμπης 25-07-17 22:33

Λοιπόν τώρα συνειδητοποιησα ότι τα λευκά είναι 7,2w. Τα χρώματα είναι 4,8w τα οποία ανάβουν 2 φορές από 1 ώρα

Οπότε με 7,2 w πόσα μέτρα λεντοταινιες χρειάζεται;

DEXFISH 26-07-17 06:33

Έχω ακούσει να μεγαλώνει κερατοφυλλο σε σκοτάδι. Προσωπικά δεν μου έχει κάτσει ποτέ αυτό το φυτό

tsala 29-07-17 21:01

Με 7.2 και με 3 μετρα κανεις δουλειά.
Με 4, ακομη καλύτερη

Μπάμπης 29-07-17 23:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1018571)
Με 7.2 και με 3 μετρα κανεις δουλειά.
Με 4, ακομη καλύτερη

Οπότε θα προσθέσω αλλά 3 χ 60εκ άρα θα φτάσω τα 3,60 μέτρα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,07454 seconds with 10 queries