Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   λιμνη αναγκαστικα!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87652)

manos3 17-08-16 14:45

Μπράβο Σταύρο, βάλˊ τη σε μια σειρά σιγά σιγά. Μια παρατήρηση μόνο, δεν πρόσεξα αν το έχουν αναφέρει προηγουμένος... κρύψε το liner όσο καλύτερα μπορείς ώστε να μην μένει έξω από το νερό και σε απˊ ευθείας έκθεση στον ήλιο γιατί χαλάει. Καίγεται, χάνει την ελαστικότητά του και γενικά έχει μικρότερη διάρκεια ζωής.

Τάκης 17-08-16 14:58

Και εσύ φίδια ;

pavos 17-08-16 15:41

Τάκη κι εγώ!!!! ασε πολυ σιχαμενο θεαμα...δεν τα μπορω καθολου

πήγα κ 10 μικρά χρυσοψαρα από δικιά μου γέννα.... ένα τα φάγανε βέβαια... Δεν ξέρω το φίδι η τα ψάρια. Μάλλον τα ψάρια. να δούμε εξέλιξη.

Μάνο ότι κ να κάνω κάποιο κομμάτι γύρω στους 30 πόντους θα φαίνεται

odin79 17-08-16 15:59

μπραβο ρε φιλε αισθητη διαφορα

Artemisia 18-08-16 09:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavos (Μήνυμα 958605)
5η μερα σημερα...
μετα απο αλλες 2 μερες με φοβερη ζεστη και πολυ ηλιο πηγα να δω τη λιμνη.
Το νερο κρυσταλλο !!!!:smt041:smt041 το νεο φιλτρο φαινεται να κανει δουλεια αλλα εχω αρκετο δρομο ακομη για την αναβαθμιση....δεν θα επαναπαυθω!!!!
οι 2 πρωτες φωτογραφιες...
ανθισμενο νουφαρο.
το νερο τη 2η μερα μετα απο ολικη αλλαγη νερου...ισα που διακρινεις τα ψαρια!!

στις επομενες 2 το νερο σημερα μετα απο σχεδον ολικη αλλαγη νερου 5 μερες μετα.

και ενα απροσμενος επισκετης που τελικα δεν επρεπε να ρθει!!!

Να την χαρείς Σταύρο τώρα θα βλέπεις και τα ψάρια να μεγαλώνουν :D Μια χαρά και το Νούφαρο :D
Καημένο φίδι :(

odin79 18-08-16 17:51

Σταυρο ποσο σου κοστισε και απο που την πηρες?

pavos 18-08-16 18:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 958822)
Σταυρο ποσο σου κοστισε και απο που την πηρες?

ποια???

odin79 18-08-16 20:31

η uv βρε

pavos 18-08-16 21:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 958835)
η uv βρε


Η uv είναι μέσα στο φίλτρο.. . το φίλτρο κάνει 100ε κ 24μεταφορικα από Γερμανία.
Αν πάρεις σκέτη είναι πιο ακριβή από τι έχω δει

tsala 18-08-16 21:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από odin79 (Μήνυμα 958835)
η uv βρε

Γιαννη , εγω εχω βαλει μια τετοια στα 7watt και ειμαι ευχαριστημενος.
Την ιδια σε 5watt εχει βαλει και ο tkalamat στην λιμνη του.

Με μια 13-18watt θα εισαι καλυμενος σιγουρα

pavos 18-08-16 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 958841)
Γιαννη , εγω εχω βαλει μια τετοια στα 7watt και ειμαι ευχαριστημενος.
Την ιδια σε 5watt εχει βαλει και ο tkalamat στην λιμνη του.

Με μια 13-18watt θα εισαι καλυμενος σιγουρα

που την εχεις γιαννη?

tsala 18-08-16 23:41

Στα χρυσοψαρα Σταυρο

odin79 18-08-16 23:46

ευχαριστω Γιαννη γιατι σημερα σα να πρασινησε λιγο!

pavos 21-08-16 16:53

2 Συνημμένο(α)
Ταπεινα Koi αγορασμενα απο pet shop...
Δεν ειναι καποια εκλεκτη αναπαραγωγη κάποιου γνωστου Ιαπωνα Ogata....χωρις ταυτοτητα....ισως απο Ισραηλ,Κινα,Σιγκαπουρη ποιος ξερει???
Εδω ενα ψαρι που μεσα σε 4 μηνες εγινε τετραπλασιο σε λιμνη που δεν ειχε πανακριβα βιολογικα υλικα.... κι ομως, εγω τρελαινομαι για τα ψαρια μου....
μεσα σε λιγους μηνες εκανα και συνεχιζω να κανω αυτο που αλλοι καναν σε 2 και 3 χρονια....και ξερω οτι εχω πολυ δρομο ακομα....

Η λιμνη ειναι κατι που δεν τελειωνει ποτε τελικα!!!!

Ευχαριστω πολυ οσους με βοηθησαν.
ευχομαι να μπορεσω να βοηθησω κι εγω οπως μπορω με τη σειρα μου

pavos 21-08-16 17:02

1 Συνημμένο(α)
για καποιο λογο ανεβηκε στραβα η πρωτη φωτογραφια

odin79 21-08-16 17:15

να τα χαιρεσαι Σταυρο ειναι πανεμορφα.η αγαπη για τα ζωντανα μας,μας ωθει να προσπαθουμε παντα για την καλυτερη διαβιωση τους.

Artemisia 21-08-16 20:00

Να το χαίρεσαι Σταύρο το κουκλάκι :D:D

tsala 21-08-16 21:25

Να το χαιρεσαι!!
Πολυ ομορφο! Ειναι μωρο ακομα!:p

pavos 21-08-16 21:34

καποια στιγμη....ισως πριν το χειμωνα, θα κανω ενα καλο καθαρισμα τη λιμνη κ τα φιλτρα (ελπιζω να τα εχω κανει τους επομενους 2 μηνες) θα κανω και μια ωραια φωτογραφηση τα ψαρια μου και μια μετρηση να δουμε ποσους ποντους εγιναν....

απο τα 10 χρυσοψαρα που πηγα ( δικια μου γεννα ) μετρησα σημερα 7. τα πιο μικρα μαλλον φαγωθηκανε... τα αλλα εχω την εντυπωση πως δωσαν μποι. τελικα ειναι απιστευτο το ποσο γρηγορα μεγαλωνουν αν βρουνε λιτρα!!!!

kgf12345 21-08-16 23:34

το ψαρι στη φωτο παραπανω φαινεται πανεμορφο,να το χαιρεσαι:)
για τα λιτρα και το μεγεθος,συμφωνω.
εχει αποδειχτει παμπολλες φορες και ισχυει για τα περισσοτερα ψαρια,αν οχι ολα:)

Artemisia 22-08-16 11:14

Μεγαλώνουν πολύ γρήγορα τα ψάρια όταν έχουν χώρο :D βοηθάνε και οι συνθήκες ;)

odin79 23-08-16 20:18

Σταυρο πως πας με την αλγη πες μας εντυπωσεις απο την uv

pavos 23-08-16 20:53

λοιπον....
οπως εχουμε ξαναπει, ολες οι λιμνες δεν ειναι ιδιες...
στην πρωτη φωτογραφια ειναι το προχειρο φιλτρο που εκανα (50λ) με καμια 30λ ελαφροπετρα αν δεν κανω λαθος... πρεπει να ειχα παρει 3 Χ12λ απο πρακτικερ... κι επειδη ηταν χειμωνας και ουδέν μονιμότερον του προσωρινού εμεινε ετσι μεχρι τωρα....ενα μεγαλο λαθος ηταν οτι ειναι διαφανες και επομένως η αλγη που εμενε μεσα εκανε φωτοσύνθεση.....

η λιμνη μετα απο ολικη αλαγη νερου σε 3 μερες ξαναηταν εντελώς πράσινη..

με το που ηρθε το φιλτρο εκανα αλλαγη νερου σχεδον ολικη.... για να μη φρακάρει το φιλτρο....εδωσα την εξοδο στην εισοδο απο το βαρελακι και ξέπλυνα με νερο βρυσης καλα την ελαφρόπετρα να φύγουν τα πολλα γιατι ηταν πρασινο μπατακι απο αλγη.... αρα βιολογια καπουτ!!!!

10 μερες μετα η 11W UV εχει το νερο κρυσταλλο.......
κάλυψα προχειρα το μπετονι να μη το χτυπαει ο ηλιος και μεσα στη βδομαδα θα παρω κι αλλη ελαφροπετρα και μεγαλυτερο βαρελι....επειδη εχω κ θεμα χωρου σκεφτομαι 2 των 80λ μαλλον....

αυριο θα παρω και τη νεα αντλια θα πρεπει να τα κρυψω ολα να φαινονται ωραια......
οποτε εχω ακομη πολυ δουλεια

τωρα αν εκανε δουλεια η uv τα συμπερασματα δικα σας:D

pavos 23-08-16 20:59

2 Συνημμένο(α)
....

odin79 23-08-16 21:17

καμια σχεση!!ευχαριστω

Yiannis59 23-08-16 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavos (Μήνυμα 959494)
λοιπον....
οπως εχουμε ξαναπει, ολες οι λιμνες δεν ειναι ιδιες...
στην πρωτη φωτογραφια ειναι το προχειρο φιλτρο που εκανα (50λ) με καμια 30λ ελαφροπετρα αν δεν κανω λαθος... πρεπει να ειχα παρει 3 Χ12λ απο πρακτικερ... κι επειδη ηταν χειμωνας και ουδέν μονιμότερον του προσωρινού εμεινε ετσι μεχρι τωρα....ενα μεγαλο λαθος ηταν οτι ειναι διαφανες και επομένως η αλγη που εμενε μεσα εκανε φωτοσύνθεση.....

η λιμνη μετα απο ολικη αλαγη νερου σε 3 μερες ξαναηταν εντελώς πράσινη..

με το που ηρθε το φιλτρο εκανα αλλαγη νερου σχεδον ολικη.... για να μη φρακάρει το φιλτρο....εδωσα την εξοδο στην εισοδο απο το βαρελακι και ξέπλυνα με νερο βρυσης καλα την ελαφρόπετρα να φύγουν τα πολλα γιατι ηταν πρασινο μπατακι απο αλγη.... αρα βιολογια καπουτ!!!!

10 μερες μετα η 11W UV εχει το νερο κρυσταλλο.......
κάλυψα προχειρα το μπετονι να μη το χτυπαει ο ηλιος και μεσα στη βδομαδα θα παρω κι αλλη ελαφροπετρα και μεγαλυτερο βαρελι....επειδη εχω κ θεμα χωρου σκεφτομαι 2 των 80λ μαλλον....

αυριο θα παρω και τη νεα αντλια θα πρεπει να τα κρυψω ολα να φαινονται ωραια......
οποτε εχω ακομη πολυ δουλεια

τωρα αν εκανε δουλεια η uv τα συμπερασματα δικα σας:D

Μην αγορασεις αλλο βαψε το με σκουρα λαδομπογια εξωτερικα την επαθα και εγω πριν καιρο ;)

aliens- 23-08-16 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pavos (Μήνυμα 959494)
.... ξέπλυνα με νερο βρυσης καλα την ελαφρόπετρα να φύγουν τα πολλα γιατι ηταν πρασινο μπατακι απο αλγη.... αρα βιολογια καπουτ!!!!.....

......εχω ακομη πολυ δουλεια

Το τελευταίο ξανά πες το ;)

Επειδή διαβάζουν και άλλοι.... κανονικά τα υλικά φίλτρου τα πλένουμε με το νερο της λίμνη. Αλλιώς καταστρέφεται μεγάλο κομμάτι της βιολογίας. Από την στιγμή που έκανες ολικη αλλαγή νερού και έχεις βιολογία "καπουτ" δεν έχει και μεγάλη σημασία πως καθάρισες τα φίλτρα αυτή την φορά!

Λογικό το μηχανικό σου φίλτρο να κάνει δουλειά. Τα σφουγγάρια που έχει είναι σε άριστη κατάσταση. Κρατάνε το παραμικρό. Το πρόβλημα είναι ότι σε κάποιους μηνες, όσο και να τα καθαρίζεις δεν θα ξανά φτάσουν σε αυτή την κατάσταση που είναι τώρα και να κανουν τόσο καλή δουλειά. Αν γινόταν αυτό θα συνέχιζα και εγώ και όλοι μας με τέτοια υλικά. Δυστυχώς όμως θα δεις στην πορεία αυτό που σου λέμε με τους υπόλοιπους. Ακριβώς τα ίδιο πρόβλημα έχει και ή ελαφρόπετρα.

Με υπομονή και καλό καθάρισμα μία χαρά φίλτρανση θα έχεις. Αν σε κουράσει όμως, εδώ ήμαστε με ποιο εύκολους αλλά ποιο ακριβούς τρόπους.

Τάκης 24-08-16 00:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aliens- (Μήνυμα 959500)
Από την στιγμή που έκανες ολικη αλλαγή νερού και έχεις βιολογία "καπουτ" δεν έχει και μεγάλη σημασία πως καθάρισες τα φίλτρα αυτή την φορά!

Παναγιώτη εννοείς πως επειδή έκανε 100% αλλαγή θα έχανε έτσι και αλλιώς τη βιολογία ;

odin79 24-08-16 00:17

αυτο με το μπουκωμα της ελαροπετρας δεν το καταλαβαινω πολλοι στις λιμνες τους εχουν χρονια τωρα ελαφροπετρα χωρις να εχουν θεματα ουτε με το ποσο καθαρο νερο εχουν ουτε με την βιολογια τους.το ιδιο και σε ενυδρεια.πως αποδυκνυεται οτι μπουκωνει η αλαφροπετρα?το οτι καποιο αλλο υλικο μπορει να ειναι πιο πορωδες απο την αλαφροπετρα σημαινει οτι δεν μπουκωνει?συγνωμη για τις ερωτησεις απλα μου κανει εντυπωση.τελος με την ολικη αλλαγη νερου και το πλυσιμο των φιλτρων δεν χανεται ολη η βιολογια απλα αδυνατιζει,η δε αλλαγη νερου ακομα και ολικη δεν επηρεαζει την βιολογια imo

kgf12345 24-08-16 00:49

αλλο μηχανικη φιλτρανση, αλλο βιολογικη.
μην τα μπερδευουμε.
κιεγω στη λιμνουλα μου ελαφροπετρα ειχα και μαλιστα με φυτα πανω της και μια χαρα βιολογια ειχα και μια χαρα εκαναν μηχανικη φιλτρανση οι ριζες των φυτων ΚΑΙ η αλγη που επιανε πανω τους σαν χαλι.(στην κυριολεξια χαλι-ταπητας)

δεν καταλαβαινω που ειναι το "προβλημα"...
ολα τα υλικα μηδενος εξαιρουμενου,θα βουλωσουν-μπουκωσουν αν τα βαλεις σε νερο και εκτεθουν στον ηλιο.η θα πιασουν αλγη η θα βουλωσουν αν περναει νερο απο πανω τους.

μπορεις να βαλεις και οδοντοβουρτσες για φιλτρανση αν θες, αλλα παλι το ιδιο θαναι το αποτελεσμα.
το προβλημα,ξεκιναει οταν πιανουμε να κανουμε κατι που γινεται φυσικα απο μονο του,με τεχνητα μεσα.
δεν υπαρχει κανενα υλικο που θα μπει σε ενα βαρελι οπου θα περναει βρωμικο νερο απο μεσα του 365 μερες το χρονο και δεν θα βουλωσει.

το ζητουμενο ειναι να υπαρχει ισορροπια.καθε τι που μπαινει πρεπει να οφελει σε κατι με καποιο τροπο.και χωρις καθολου φιλτρο μπορει να τρεξει μια λιμνη χωρις προβληματα, κιας ειναι γεματη ψαρια.γινεται παντου στη φυση:rolleyes:
αυτα τα περι "ακριβων" υλικων που κανουν τη "διαφορα" τακουω βερεσε....

σε λιμνη χωρις φυτα που τη βαραει ο ηλιος ολημερις τι περιμενεις?
κανενα φιλτρο και κανενα υλικο δεν θα σταματησει την αλγη απτο να αναπτυχθει.
το φιλτρο δεν το βαζουμε για να αντικαταστησει τη δουλεια των φυτων,αλλα για να τη συμπληρωνει και να κραταει τη βιολογια.

αυτη ειναι προσωπικη γνωμη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02818 seconds with 10 queries