Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   'Ηρθε και η ώρα μου. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80369)

kostas82 24-08-16 11:29

Από ότι καταλαβαίνω , έχουμε μερικά προβληματάκια τα οποία πρέπει να διορθώσουμε , να τα πιάσουμε ένα ένα να ξέρουμε και τι κάνουμε.
Η ακροπόρα στην δεύτερη φωτό νεκρή είναι; αν ναι βγάλτην να πάει στην ευχή.Ιχνοστοιχεία πως συμπληρώνεις ;Γιατί βλέπω το kh στο 6,5 που θέλει να το πάς κοντα στ0 7,5 και το μαγνήσιο στο 1400. Και παίζει και το ασβέστιο σου να είναι πεσμένο πολύ .

Γιαννης Μ5 24-08-16 14:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 959563)
Από ότι καταλαβαίνω , έχουμε μερικά προβληματάκια τα οποία πρέπει να διορθώσουμε , να τα πιάσουμε ένα ένα να ξέρουμε και τι κάνουμε.
Η ακροπόρα στην δεύτερη φωτό νεκρή είναι; αν ναι βγάλτην να πάει στην ευχή.Ιχνοστοιχεία πως συμπληρώνεις ;Γιατί βλέπω το kh στο 6,5 που θέλει να το πάς κοντα στ0 7,5 και το μαγνήσιο στο 1400. Και παίζει και το ασβέστιο σου να είναι πεσμένο πολύ .

Κωστα,το μαγνησιο ειναι 1400, το kh εγραψα λαθος και ειναι στο 7,5,ασβεστιο ειμαι στο 370 περιπου(ξεχασα να το γραψω).Ολα αυτα με το ενυδρείο να τρεχει μονο του σχεδόν 11 μερες.Ριχνω χερατα οτι χρειαζεται και οταν χρειαζεται γιατι ακομη με τις εβδομαδιαίες αλλαγες καλυπτομαι αφου δεν εχω καταναλωσεις....Στην δεύτερη φωτο ειναι σινουλαρια.
Ειλικρινα εχω ξενερωσει αφου 2+ χρονων ενυδρειο επρεπε να πεταγε......Ολη αυτη η καφε γλυτσα απο που προερχεται;;;;;

golf4470 24-08-16 15:21

Γιάννη τι ακριβώς ρίχνεις χερατα κ σε τι αναλογίες;

Sakisdraminos 24-08-16 16:04

Γιάννη τα ζουμιά δεν είναι καθαρά έχουν και άλλες ουσίες .
Βέβαια σε νομίζω ότι είναι από τα ζουμιά .

Δεν θέλω να ακούω ξενερώνω ...
Κατά ενυδρεία μας δεν γίνεται να γίνουν φύση αλλά και να γινόταν πάλι και στην φύση υπάρχουν ππροβλήματα .

Γιαννης Μ5 24-08-16 16:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από golf4470 (Μήνυμα 959659)
Γιάννη τι ακριβώς ρίχνεις χερατα κ σε τι αναλογίες;

Δημήτρη ριχνω kh και ca.Ριχνω πολυ σπανια,γιατι φεν χρειάζεται,αλλα και οταν χρειάζεται διαλυω σε ενα λιτρο νερου οσμωσης μια κουταλια υλικο.Αυτο μου ανεβαζει περιπου μια μοναδα το kh ενω για το ca ακολουθω την ιδια διαδικασια αλλα δεν θυμαμαι ακριβως ποσο ανεβαζει.Παντως σιγουρα μεσα στα προβλεπομενα.Ολο αυτο πεφτει με σωληνακι αεραντλιας σταγονα σταγονα.Αυτος ο φιλος σου με το dinoflagellates,υπαρχει περιπτωση να μπορεσει να δει τις φωτο μπας και το αναγνωρισει;;;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 959679)
Γιάννη τα ζουμιά δεν είναι καθαρά έχουν και άλλες ουσίες .
Βέβαια σε νομίζω ότι είναι από τα ζουμιά .

Δεν θέλω να ακούω ξενερώνω ...
Κατά ενυδρεία μας δεν γίνεται να γίνουν φύση αλλά και να γινόταν πάλι και στην φύση υπάρχουν ππροβλήματα .

Σιγουρα Σακη δεν ειναι απο τα ζουμια...Το θεμα ειναι να βρω απο τί ειναι.Αφαιρεσα τον αντιφωσφορο προκειμενου να κρατησω σε μια ισορροπία τα νιτρικα με τα φωσφορικα....

golf4470 24-08-16 19:04

Επειδή διαβάζει το φόρουμ θα του πω να τα δει.

Γιαννης Μ5 24-08-16 19:51

Ευχαριστώ ρε Δημήτρη.
Εν τω μεταξυ,εχθες καθάρισα τα τζαμια και σημερα,παλι σε ορισμενα σημεια επιασε αυτη την καφετιλα......

kostas82 24-08-16 20:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 959688)
Δημήτρη ριχνω kh και ca.Ριχνω πολυ σπανια,γιατι φεν χρειάζεται,αλλα και οταν χρειάζεται διαλυω σε ενα λιτρο νερου οσμωσης μια κουταλια υλικο.Αυτο μου ανεβαζει περιπου μια μοναδα το kh ενω για το ca ακολουθω την ιδια διαδικασια αλλα δεν θυμαμαι ακριβως ποσο ανεβαζει.Παντως σιγουρα μεσα στα προβλεπομενα.Ολο αυτο πεφτει με σωληνακι αεραντλιας σταγονα σταγονα.Αυτος ο φιλος σου με το dinoflagellates,υπαρχει περιπτωση να μπορεσει να δει τις φωτο μπας και το αναγνωρισει;;;
-------------------------


Σιγουρα Σακη δεν ειναι απο τα ζουμια...Το θεμα ειναι να βρω απο τί ειναι.Αφαιρεσα τον αντιφωσφορο προκειμενου να κρατησω σε μια ισορροπία τα νιτρικα με τα φωσφορικα....

Καλύτερα να ξαναβαλεις τον αντιφωσφορο δυσκολο να χαλασει η ισορροπία εφοσον δεν ακολουθεις καποια προβοιοτικη μεθοδο ,μαλλον προβλημα δημιουργεις και τροφοδοτεις και το προβλημα με φωσφορικα, δευτερον κανε δυαλυματα με ασβεστιο ,μαγνησιο και kh οπως πρεπει συμφωνα με της οδηγιεε της fauna για την balling για πιο ευκολη και σωστή προσθήκη

voas 28-08-16 12:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 959715)
Καλύτερα να ξαναβαλεις τον αντιφωσφορο δυσκολο να χαλασει η ισορροπία εφοσον δεν ακολουθεις καποια προβοιοτικη μεθοδο ,μαλλον προβλημα δημιουργεις και τροφοδοτεις και το προβλημα με φωσφορικα, δευτερον κανε δυαλυματα με ασβεστιο ,μαγνησιο και kh οπως πρεπει συμφωνα με της οδηγιεε της fauna για την balling για πιο ευκολη και σωστή προσθήκη

γιαννη κανένα νεο έχουμε?
έκανες τπτ απο αυτά που πρότεινε ο κωστας?

Γιαννης Μ5 28-08-16 18:15

Εβαλα τον αντιφωσφορο....Τα διαλύματα δεν τα εφτιαξα μιας και το ενυδρειο ακομη δεν ζητησε προσθηκη.Απο σημερα δεν αναβω το φωτιστικο να δω πως θα παει.Αυριο λογικα θα παρω και αμπουλες βακτηρια συν τα βακτηρια που ριχνω τώρα...
-------------------------
Δυστηχως καποιος φιλος,ως παθών,αναγνωρισε το dinoflagellates.Να δω πως θα ξεμπλεξω τωρα....

golf4470 28-08-16 18:17

Γιάννη συγγνώμη που θα στο πω αλλα αν ειναι αυτο μόνο με restart. Ο Γιωργος το αναγνώρισε;

Γιαννης Μ5 28-08-16 18:21

Οχι Μητσε.Στο Facebook.Περιμένω και τον φιλο σου.
Αν παει για ξεστημα ισως να ειναι οριστικο.Το μονο που με κρατα ειναι τα ψαρια μου που τρωνε απο το χερι μου.Κατοικιδια πραγματικα!!!!!!Τα κοραλια θα τα χασω ολα και δεν ξανα αγοράζονται....

golf4470 28-08-16 18:30

Δεν ειναι τπτ το restart. Μισή μέρα δουλειά. Βάζεις τα ψάρια κ τα Κοράλλια σε ένα άλλο ενυδρείο, βράζεις το βράχο, Πλένεις το ενυδρείο με ξύδι κ τα βάζεις όλα μέσα. Το πολυ πολυ βάζεις κ λίγο ζωντανό βράχο. Αν θες βοήθεια εδώ ειμαι. Έχω κ ένα ενυδρεία κι 120λτ αν θες.

Sakisdraminos 28-08-16 18:53

Κοράλλια για τέτοιες περίπτωσης υπάρχουν πολλά......
Μην τρελαίνεσαι .
Τα κοράλλια ίσως να είναι λιγο κάπως αλλάμην πτόησε .

Γιαννης Μ5 28-08-16 19:57

Ευχαριστώ ρε παιδια.Σκεφτομουν,επειδη στις διακοπές μαζεψα τραγανα νεκρη και επειδη την εχω βρασει,την αφησα 5 μερες στον Ηλιο και τωρα την τρεχω με ενα κυκλοφορητη σε ενα 25 κιλο κουβα απο αλατι,αλλάζοντας το νερο καθε μερα(γλυκο) μπας και εβαζα αυτη σαν στησιμο.Τα κοραλια ομως που εχουν τετοιο πανω τους,την γλυτωνουν ή πανε για πέταμα;;;
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από golf4470 (Μήνυμα 960530)
Δεν ειναι τπτ το restart. Μισή μέρα δουλειά. Βάζεις τα ψάρια κ τα Κοράλλια σε ένα άλλο ενυδρείο, βράζεις το βράχο, Πλένεις το ενυδρείο με ξύδι κ τα βάζεις όλα μέσα. Το πολυ πολυ βάζεις κ λίγο ζωντανό βράχο. Αν θες βοήθεια εδώ ειμαι. Έχω κ ένα ενυδρεία κι 120λτ αν θες.

Ζωντανο βράχος Δημητρη εχω μονο αυτον μεσα στο ενυδρείο.

Sakisdraminos 28-08-16 20:02

Γιάννη πρέπει να κάνεις νερό θαλασσινό και να τα βάλεις στο βαρέλι να ζωντανέψει .
φυσικά με βακτήρια και λίγο τροφή για ψάρια .

Μετά από κάποιες μέρες (σαν να είναι σε νέο ενυδρείο μόλις μηδενίσει αμμωνία θα μπορείς να κάνεις το ρε σταρτ .
τα κοράλλια άμα είναι ζωντανά ναι αλλά θα πρέπει να τα καθαρίσεις τέλειο από της αλγες.

Sakisdraminos 28-08-16 20:04

Την ημέρα της αλλαγής θα πρέπει να ξεπλύνεις όλο το σύστημα καλά με χλωρίνη και ξύδι και να το στήσεις από την αρχή .

επίπονο τα ενυδρεία έχουν και τα δύσκολα .

Γιαννης Μ5 28-08-16 22:08

Φαντάζομαι και νερο θα πρεπει να ειναι ολο φρεσκο....

Sakisdraminos 29-08-16 01:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 960607)
Φαντάζομαι και νερο θα πρεπει να ειναι ολο φρεσκο....

Ναι Γιάννη για να μην πάρεις τπτ απότο παλιό σετ απ.
Δύσκολη η αρχή της νέας σεζόν.
Ελπίζω στο καλύτερο ......

voas 29-08-16 09:24

καλημέρα γιαννη!
πολύ χαίρομαι που πας σε update!
οτι βοήθεια θέλεις ακομα και έμπρακτη εδω είμαστε φιλαρακι!
κράτα μας ενήμερους και στο βήμα βήμα της αναβάθμισης σου!
καλή συνέχεια!

kostas82 29-08-16 10:12

Γιάννη εμένα πάλι δεν μου αρέσουν τα restart και πολύ...
πιστεύω πως το πρόβλημα διορθώνεται απλά πρέπει να το αντιμετωπήσουμε λίγο πιο σοβαρα από ότι φαίνεται.
Θέλω μετρήσεις ph( μέτρα το απόγευμα όμως ), φωσφορικά , νιτρικα , πόσες ώρες φωτοπερίοδο έχεις .
Πόσο αντιφ. έχεις και που τον δουλεύεις και ενερ.ανθρακα καθώς και πότε τα αλλαξες τελευταία φορά.
Ακόμα θα βοηθήσει πολύ να βάλλεις φωτογραφίες γενικές και τοπικές καθαρές όσο μπορείς.

Γιαννης Μ5 29-08-16 10:54

Αυτη την στιγμη εχω τυλιξει ολο το ενυδρειο...Και εγω Κωστα,δεν ειμαι για επανεκκίνηση,θα το παλεψω λιγο πρωτα.

kostas82 29-08-16 11:05

πρέπει να τους κόψεις το φαγητό για να φύγει το πρόβλημα ιδιαίτερα τα φωσφορικά , αλλά και τα νιτρικά που έχεις πολλά. Ενας τρόπος να στεγνώσεις το ενυδρείο από αυτά είναι να ξεκινήσεις κάποια μέθοδο προσθήκης οργανικού άνθρακα σαν την βότκα , η οσμωσή σου σε τι κατάσταση είναι;

Γιαννης Μ5 29-08-16 11:09

Σε καλη.Τον αλλο μηνα ειναι για αλλαγη προφιλτρων.tds βγαζει 8.
Ποια βακτηρια ριχνετε με την βοτκα;

kostas82 29-08-16 11:14

εγώ προτιμώ δύο , το mb7 για σταθερή προσθήκη και επικουρικά μια φορά την εβδομάδα το special blend για το τελευταίο υπάρχουν αντίστοιχα το mb πάλι της brightwell και το biomate της korallen zught.

voas 02-09-16 11:09

καλημέρα γιαννη!
τι λέει φίλε έκανες τπτ με τα βακτήρια?

Γιαννης Μ5 02-09-16 12:01

Δεν εχω κανει κατι.....Εκανα μια 4ημερη συσκοτιση και εχει καθαρισει το ενυδρειο.Βεβαια δεν επαναπαυομαι,σιγα μην ξεμπερδεψα τοσο ευκολα.....
Ιδωμεν.......

Γιαννης Μ5 03-09-16 13:12

4 Συνημμένο(α)
Μαζεψα λιγη τραγανα στις διακοπες και σημερα επαιζα λιγο μαζι της....Για πειτε και εσεις καμια ιδεα....

kostas82 03-09-16 13:53

Δεν χρειάζεται να τα ενώσεις τα νησιά, στο δεύτερο δεξιά κάνε καμιά σπηλιά

Sakisdraminos 03-09-16 13:53

Ωραίο είναι αλλά έχει μεγάλη διαδικασία!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02720 seconds with 10 queries