Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Tanganyika (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=117)
-   -   Tαγκανικα σε rio125 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75236)

nazgul 03-02-14 11:21

Καλο ειναι να σφραγισεις την υποδοχη της λαμπας, για παραδειγμα με αρκετη μονωτικη ταινια.

Ο φωτισμος καλο ειναι στην Αφρικη να ειναι ο χαμηλοτερος δυνατος για εμενα. Μια grolux θα εβαζα στη θεση σου, που θα τονιζει και τα χρωματα των ψαριων, εστω και αν υπαρχει ρισκο για αλγες λογω φασματος. Φυσικα, ενα εξωτερικο φιλτρο με spray bar μπορει να δημιουργησει καλυτερη κυκλοφορια στο ενυδρειο, χωρις να ενοχλει τα ψαρια.

Αντζι 03-02-14 11:25

Χμμ εχω grolux sylvania να βαλω εκεινη καλυτερα λες δηλαδη ε;
Θα το επισπευσω το φιλτρο τελικα ναι..

genecr 03-02-14 11:32

μετά από διαφορες δοκιμές προσωπικά προτιμώ τις daylight όταν υπάρχει μια λάμπα

Αντζι 03-02-14 11:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genecr (Μήνυμα 818497)
μετά από διαφορες δοκιμές προσωπικά προτιμώ τις daylight όταν υπάρχει μια λάμπα

Ναι ε;μαλιστα

nazgul 03-02-14 11:54

Παράθεση:

μετά από διαφορες δοκιμές προσωπικά προτιμώ τις daylight όταν υπάρχει μια λάμπα
Αυτο ειναι και το πιο σωστο ισως. Απλα μια grolux δινει πολυ χρωμα στο ενυδρειο.

Αντζι 03-02-14 15:10

Δυστηχως δεν αναβει μονο η μια...τι επιλογες εχω τωρα;εχω τις 2 της juwel και 2 sylvania grolux.Να βαλω μια sylvania και την nature της juwel;Λεω επειδη η day ειναι πιο πολλα καλβιν απο την nature

nazgul 03-02-14 15:28

Mπορεις να κανεις και αλλη πατεντα για να περιορισεις το φωτισμο. Ντυνες με αλουμινοχαρτο μερος των λαμπτηρων και ετσι πηγαινει λιγοτερο φως στο ενυδρειο. Ειναι ασφαλες, το εχω κανει.

Τάκης 03-02-14 15:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 818549)
Mπορεις να κανεις και αλλη πατεντα για να περιορισεις το φωτισμο. Ντυνες με αλουμινοχαρτο μερος των λαμπτηρων και ετσι πηγαινει λιγοτερο φως στο ενυδρειο. Ειναι ασφαλες, το εχω κανει.

:smt023

Αντζι 03-02-14 15:50

Λοιπον εβαλα μια grolux και την juwel την nature να δω πως φαινεται.Το αποτελεσμα ειναι λιγο κοκκινο και κανει το ενυδρειο να φαινεται πιο βρωμικο γιατι τονιζει την καφε αλγη..
Αυτο με το αλουμινοχαρτο καλη ιδεα.Να το κανω ως εχω τις λαμπες τωρα η να βαλω λετε παλι την day και να βγαλω την sylvania;
Εαν ειναι θεμα γουστου μου αρεσε πριν καλυτερα αν και πολυ εντονο

nazgul 03-02-14 18:54

Οτι σου φαινεται καλυτερο στο ματι βαλε και δεν ενοχλει τα ψαρια, φυσικα.

Αντζι 03-02-14 18:59

Κοιτα, τα ψαρια τι τα ενοχλει να πω την αμαρτια μου ισως δεν μπορω να διακρινω...
Το ιδιο μου φαινεται οτι κινουντε και σημερα με την grolux μωρε.Λες και καταλαβαινω απο αυτα και εσυ :D

nazgul 03-02-14 19:02

Ενταξει ρε συ. Αν τα εβλεπες κινητικα πριν και τωρα θα προσπαθουσαν να κρυφτουν κατω απο καμια σκια, δεν θα τους αρεσε ο φωτισμος.

Αντζι 03-02-14 20:30

Α οχι μια χαρα ειναι και τωρα και πριν.

alphonse 03-02-14 20:56

1 Συνημμένο(α)
αναφερθηκε και πιο πανω αλλα αποψη μου ειναι οτι σε μια βιοτοπικη προσεγγιση,στην οποια επιτυχως εχεις επιδοθει,δεν απαραιτητα ασχημη η εντονη παρουσια αλγης....

ισα ισα...

Αντζι 03-02-14 21:06

Ναι δικιο εχεις αλλα μεσα απο τις ερωτησεις θελω να καταλαβω και καποια πραγματα για τον φωτισμο,με ποιες αλγες σχετιζεται ποια λαμπα,γενικα πως επιρρεαζει ο φωτισμος το ενυδρειο αναλογα τι εχεις επιλεξει.Επισης να βρω και τι ειναι πιο φυσικο για τα συγκεκριμενα ψαρακια.Αλγη δεν θελω να αποφυγω οχι.Δινω τετοια εντυπωση αλλα δεν ειναι αυτοσκοπος

Αντζι 08-02-14 17:21

Παιδια καλησπερα.Λυστε μου μια απορια.Πριν λιγο καθαρισα λιγο τοπικα με λαστιχο λεπτο την αμμο.Μετα ανοιξα για λιγο το wave maker ωστε να κυκλοφορησει λιγο πιο πολυ το νερο.Ξαφνικα ειδα κατι να παρασερνεται απο το ρευμα που μου εμοιαζε με ουριτσα..κλεινω αμεσως το wave και οντως ηταν μωρακι.Καθως ομως επεφτε προς τα κατω το ενα julies το εφαγε...Το περασε για τροφη;Ειναι συνηθες να τα τρωνε εαν τα πετυχουν;Ηταν μωρο μουλτις η τζουλι;και πως παρασυρθηκε;;στεναχωρεθηκα λιγο...
-------------------------
Παιδια ειδα και αλλο μικρακι.Οκ μουλτις ειναι.Σε λιγο θα ταισω τα μεγαλα.Να τριψω την τροφη τελειως για τα μικρα ε;
-------------------------
Και επισης μολις συνειδητοποιησα οτι ειχα και αλλες γεννες εδω και 2 εβδομαδες ομως τα παρεσυρε το wave maker...εβλεπα κατι ασπρα σαν ουριτσες να αιωρουντε οταν το ανοιγα και νομιζα οτι ηταν απο το filter wool η χαζη..κριμα ργμ..το σιγουρο ειναι οτι δεν θα τον ξανανοιξω στο συγκεκριμενο ενυδρειο.

vasilis 1988 08-02-14 17:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αντζι (Μήνυμα 819805)
Παιδια καλησπερα.Λυστε μου μια απορια.Πριν λιγο καθαρισα λιγο τοπικα με λαστιχο λεπτο την αμμο.Μετα ανοιξα για λιγο το wave maker ωστε να κυκλοφορησει λιγο πιο πολυ το νερο.Ξαφνικα ειδα κατι να παρασερνεται απο το ρευμα που μου εμοιαζε με ουριτσα..κλεινω αμεσως το wave και οντως ηταν μωρακι.Καθως ομως επεφτε προς τα κατω το ενα julies το εφαγε...Το περασε για τροφη;Ειναι συνηθες να τα τρωνε εαν τα πετυχουν;Ηταν μωρο μουλτις η τζουλι;και πως παρασυρθηκε;;στεναχωρεθηκα λιγο...
-------------------------
Παιδια ειδα και αλλο μικρακι.Οκ μουλτις ειναι.Σε λιγο θα ταισω τα μεγαλα.Να τριψω την τροφη τελειως για τα μικρα ε;
-------------------------
Και επισης μολις συνειδητοποιησα οτι ειχα και αλλες γεννες εδω και 2 εβδομαδες ομως τα παρεσυρε το wave maker...εβλεπα κατι ασπρα σαν ουριτσες να αιωρουντε οταν το ανοιγα και νομιζα οτι ηταν απο το filter wool η χαζη..κριμα ργμ..το σιγουρο ειναι οτι δεν θα τον ξανανοιξω στο συγκεκριμενο ενυδρειο.

! να τα χαίρεσαι :smt041 κρίμα για τα άλλα μικρούλια

Αντζι 08-02-14 17:36

Ναι κριμα αλλα δεν φανταστηκα ργμ

Κλεόβουλος 08-02-14 18:26

Τι τα ήθελες τα wave maker?
Άντε πάρε ένα τραγουδάκι και να προσέχεις τα υπόλοιπα από τα ρεύματα;)
BORKED

Αντζι 08-02-14 18:36

Για καλυτερα ρε συ κλεο.Τωρα βλεπω μονο ενα το οποιο το πηρε και το σηκωσε μαλλον το ρευμα και κρυβεται σε ενα κοχυλι μονο του ομως μακρια απο θυληκο.Ελπιζω να τα καταφερει ο μπομπιρας
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 819822)
Τι τα ήθελες τα wave maker?
Άντε πάρε ένα τραγουδάκι και να προσέχεις τα υπόλοιπα από τα ρεύματα;)
BORKED

Ειναι και αγαπημενο μου τραγουδακι.Ευχαριστωωωω :)

Κλεόβουλος 08-02-14 18:37

Θα τα καταφέρει κι αν όχι, τώρα που πήραν μπρος θα έχεις σύντομα κι άλλα ;)

Αντζι 08-02-14 18:38

Ευχαριστω κλεο.

nazgul 09-02-14 13:07

Τωρα θα ψαχνεις να βρεις πως σταματανε :D

Μην ανησυχεις, σιγα σιγα θα σκαψουν ολο το ενυδρειο τα multies και θα εχουν καλες κρυψωνες τα μικρα σου.

Αντζι 26-02-14 10:43

Λοιπον παιδια.Χθες επεστρεψα μετα απο 12 μερες απουσιας...
Βρηκα ενα αλλο ενυδρειο :)
Εχουν σκαψει πολυ σε φαση που οι βαλισνεριες εχουν καλυφθει ως την μεση περιπου και τα κοχυλια μπροστα αππ αυτες σχεδον εχουν καλυφθει.Βρηκα και μπομπιρακι να κυκλοφορει :)
Τα τζαμια περιμμετρικα ακριβως κατω απο το πλαισιο το μαυρο του rio στο καπακι ειχαν 5 ποντους παχος κατι σαν αλατα...επισης ενισχυθηκε η καφε αλγη κυριως στα φυτα.Σε μερικα κοχυλια βλεπω και ενα παχυ στρωμα λιγο σκουρο.Ειναι απο την μη αλλαγη νερου μαλλον ολα αυτα ε;Εχω ηδη ετοιμασει νερο.Ελπιζω να επανελθει με τις μερες..

Αντζι 28-02-14 12:14

Ερωτηση. Εααααν ηθελα να αλλαξω τις πετρες ποιος θα ηταν ο πιο ανωδυνος τροπος να το κανω με τα ψαρια μεσα;;;
Ηδη υπαρχει στα σκαρια πλανο για μεγαλυτερο ενυδρειο οποτε μηπως να περιμενω μια και καλη;
Τα μουλτις πως στο καλο θα τα μεταφερω σε νεο ενυδρειο που εχουν πλεον σκαψει σπηλιες και τα σχετικα;καλυτερα να προετοιμαστω καπως ωστε να ξερω...

Αντζι 03-03-14 00:58

Ρωταω εγω ξανα...
Εχω βαλει αλουμινοχαρτο οπως προτεινε ο nazgul στην πισω λαμπα(στην μιση)Ολα καλα ολα ωραια και ο φωτισμος ετσι ευχαριστει και το ματι μου αλλα κυριως τα ψαρακια μου.
Ελα ομως που προφανως εχουν θεμα οι βαλισνεριες...
εχουν γινει σχεδον ολα τα φυλλα καφε εως διαφανη και καποια κοβονται κιολας.
Κατω κατω τα νεα τα βλεπω πρασινα βεβαια.
Να προσθεσω κανενα trace για βοηθεια?Να αυξησω φωτοπεριοδο?τι??

nazgul 03-03-14 08:35

Καλημερες!

Όλα μαζι δεν μπορουμε να τα εχουμε :D
Περιπτωσεις:
1. Αυξανεις παλι την ενταση του φωτισμου, με αποτελεσμα να εχουν καλυτερη αναπτυξη τα φυτα σου, ή να αυξηθουν οι αλγες, ή και τα δυο.
2. Αφηνεις το φωτισμο ως εχει και κατα πασα πιθανοτητα ξεχνας τα φυτα. Θα επιβιωσουν μονο οι ανουμπιες.
3. Βαζεις trace, οπως λες ή καποιο υγρο λιπασμα και ταϊζεις τις αλγες. Η vallisneria μπορει να συνελθει, μπορει και οχι.
4. Καλυτερη για εμενα λυση, εφόσον μιλαμε για vallisneria, η οποια αντλει θρεπτικα κυριως από τις ριζες της, είναι να δοκιμασεις μιση ταμπλετα βυθου seachem κοντα στις ριζες της. Αν παρει τα πανω της, εχει καλως. Αν όχι, θα εχεις κανει το καλυτερο, χωρις να πειραξεις τις ισορροπιες του ενυδρειου.

Για τις προηγουμενες αποριες σου, θα ελεγα να μην πειραξεις τιποτα από τις πετρες, αν εχεις σκοπο να στησεις νέο ενυδρειο στα κοντα. Δεν ειναι απιθανο να μη στηθει καλα καμια πετρα, εχοντας αγχος να μην αναστατωσεις τα ψαρια σου και εχεις δραματα μετα. Για τα multies, η μετακομιση προϋποθετει να τους χαλασεις ότι εκαψαν, ετσι κι αλλιως. Οποτε, όταν ερθει η ωρα, απλα μεταφερεις τα κελυφη με τα ψαρια μεσα, στο νεο ενυδρειο.

Αντζι 03-03-14 22:14

Καταρχην χρονια πολλα και καλη Σαρακοστη να εχουμε!
Σε ευχαριστω nazgul για τον χρονο σου.
Εχεις δικιο.θελω πολλα ργμ.
Προς το παρων εβαλα μπροστα την.λαμπα με το αλουμινοχαρτο και πισω που ειναι οι βαλισνεριες την ανευ αλουμινοχαρτου και βλεπουμε εαν θα υπαρξει διαφορα.
Ταμπλετουλες τυχαινει να εχω αλλα στο ξεστησιμο που εκανα μετα την bga εβγαιναν μαυριλες απο το χαλικι οπου ειχε ταμπλετα και ας ειχαν περασει μηνες οποτε φοβαμαι μην γινει η αμμος χάλι ργμ αλλιως καλη λυση μου ακουγεται..
Ενυδρειο μεγαλυτερο ειναι στο αμμεσο μελλον ναι οποτε το αφηνω ως εχει καλυτερα.

Αντζι 05-03-14 23:27

update!
Ενα φαινεται αλλα κυκλοφορουν και αλλα 2 τουλαχιστον..:smt035:smt035

BORKED

nazgul 06-03-14 01:28

Αντε να δεις ποσα θα γινουν τωρα! :D

Να τα χαιρεσαι!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02708 seconds with 10 queries