Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Εσωτερική Λιμνούλα για Betta (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89788)

alexis cosmo 24-06-16 01:21

Έτσι ακριβώς είναι Άρτεμις.
πανέμορφος ο κούκλος σου και καλός μπαμπάς.

Artemisia 24-06-16 07:56

Ο καλύτερος Αλέξη μου :D Σε ευχαριστώ που τον μεγάλωσες και μου τον έδωσες :D Θα τον φροντίζω σαν τα μάτια μου ;)

Τάκης 24-06-16 10:46

Αρτεμησία το έχουμε ξαναπεί, με ότι ασχοληθείς, το κάνεις σωστά :)
Να τον χαίρεσαι

Artemisia 24-06-16 11:08

Ευχαριστώ πολύ πολύ Τάκη μου για τα καλά σου λόγια :D:D Προσπαθώ πάντα :D

DEXFISH 26-06-16 19:34

Επειδή δεν θυμάμαι και είναι πολλά τα σχόλια για να το ψάξω, έχεις 1 αρσενικό και 2 θηλυκά; Τα θηλυκά είπες τα έβγαλες προσωρινά; Γιατί αυτό; έχεις ψαχτεί για κάποιο είδος ρυζιού; Με ενδιαφέρει κάτι παρόμοιο για ένα προτζεκτ και γι' αυτό έχω τόσες απορίες. Είμαι ανάμεσα σε κάτι τέτοιο ή με αρλεκίνους για ασιατικό. Επίσης, θηλυκά betta βρίσκεις εύκολα;

Artemisia 26-06-16 20:06

Καλησπέρα :) έχω 1 αρσενικό και 3 θηλυκά. Τα απομακρυνα για μικρό διάστημα σε άλλη δεξαμενή για να μεγαλώσω τα μικρά τους. Εύκολα βρίσκεις θηλυκά betta αλλά καλύτερα να ζητήσεις από συνχομπιστα. Με ρύζι δεν ασχολήθηκα γιατί τους έχω βάλει πολλά φυτά για λίμνες και ενυδρειακα είναι το ίδιο ευτυχισμενοι. Εγώ τους έχω σε 150 λίτρα και τώρα πια και τα μικρά έχουν μεγαλώσει και είναι όλοι μαζί :) Αν αποφασίσεις μου λες να σου στείλω φυτά .

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DEXFISH 26-06-16 20:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 950348)
Καλησπέρα :) έχω 1 αρσενικό και 3 θηλυκά. Τα απομακρυνα για μικρό διάστημα σε άλλη δεξαμενή για να μεγαλώσω τα μικρά τους. Εύκολα βρίσκεις θηλυκά betta αλλά καλύτερα να ζητήσεις από συνχομπιστα. Με ρύζι δεν ασχολήθηκα γιατί τους έχω βάλει πολλά φυτά για λίμνες και ενυδρειακα είναι το ίδιο ευτυχισμενοι. Εγώ τους έχω σε 150 λίτρα και τώρα πια και τα μικρά έχουν μεγαλώσει και είναι όλοι μαζί :) Αν αποφασίσεις μου λες να σου στείλω φυτά .

Στάλθηκε από το SM-G800F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κοίτα, εγώ ψωνίζω από τη φίλη μας την Ελένη, οπότε αν χρειαστώ κάτι μπορεί να βολέψει και με κοινή αποστολή. Αν βγάλεις θηλυκά έχε με στα υπ' όψιν. Βέβαια, από την άλλη, από Κομοτηνή για Χίο είναι δύσκολη η αποστολή ψαριών! Π.χ. η Ελένη δεν μου στέλνει ψάρια! Εγώ αν πάω τελικά σε μονομάχους, σκεφτόμουν για ενυδρείο χαμηλό με μεγάλο μήκος και πλάτος (έχω δει ένα παρόμοιο εδώ στο φόρουμ) και σκέφτομαι μήπως βρω κάτι σε ρύζι (δεν έχω ιδέα) και να το συνδυάσω με ρίζες κτλ.

Artemisia 26-06-16 20:31

Εμ είσαι μακρία :D τι να κάνει και αυτη η φίλη μου :D:D και εγω απο την Ελένη πήρα τα ενυδρειακά . Betta δεν έχει αυτη την στιγμή . Είναι δύσκολο να τα στείλω τόσο μακριά τα κορίτσια μου , αλλά για φυτά όσα θέλεις ;)
Και μένα η Λίμνη μου έχει βάθος 33 εκατ. μόνο , δεν τους αρέσει το βάθος αλλά θέλουν χώρο αρκετό γιατι και τα κορίτσια είναι επιθετικά μεταξύ τους .

DEXFISH 26-06-16 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 950358)
Εμ είσαι μακρία :D τι να κάνει και αυτη η φίλη μου :D:D και εγω απο την Ελένη πήρα τα ενυδρειακά . Betta δεν έχει αυτη την στιγμή . Είναι δύσκολο να τα στείλω τόσο μακριά τα κορίτσια μου , αλλά για φυτά όσα θέλεις ;)
Και μένα η Λίμνη μου έχει βάθος 33 εκατ. μόνο , δεν τους αρέσει το βάθος αλλά θέλουν χώρο αρκετό γιατι και τα κορίτσια είναι επιθετικά μεταξύ τους .

Α είναι τσαούσες και οι κοπέλες ε; Ναι η απόσταση είναι μεγάλο πρόβλημα για μένα γενικά. Οι χομπίστες στη Χίο είναι επιπέδου βρεφονηπιακού σταθμού στο μεγαλύτερο ποσοστό τους, οπότε μόνο από πετ μπορώ να πάρω ή με αποστολή από Αθήνα, Σάμο, Λέσβο με πλοίο.

Artemisia 26-06-16 20:48

Σταύρο και εδώ το ίδιο στην Κομοτηνή 10 άτομα ξέρω που σχολούνται σοβαρά .... μην νομίζεις . Αν δεν είχα και την Ελένη , δεν ξέρω τι θα έκανα .... Βάλε μια αγγελία αν το πάρεις απόφαση, ποτέ δεν ξέρεις μπορεί κάποιος να μπορεί να σου στείλει με καράβι απευθείας ;) Αλλιώς θα δούμε, ποτέ δεν ξέρεις :D

kgf12345 26-06-16 21:55

Σημείωση: Σβηστήκανε μερικά άσχετα πόστ (κυρίως "συγχαρητήρια" καί "ευχαριστήρια"),
ώστε να περιοριστεί λίγο το μέγεθος του θέματος καί να μπορεί να το παρακολουθήσει πιό εύκολα όποιος θελήσει;)

Artemisia 04-07-16 22:55

Tα betta μεγάλωσαν και το μυστήριο λύθηκε
 
Εδώ και 10 μέρες είναι όλα μαζί μικρά μεγάλα :D Μεγάλωσαν πάρα πολύ γρήγορα και απο ότι φαίνεται είναι όλα κορίτσια :D:D
Το μυστήριο λύθηκε και δεν μεγαλώνω αυτα που περίμενα, αλλά Χρυσόψαρα :smt108 Θυμήθηκα τι είχα κάνει , είχα φέρει 1 Υάκινθο απο την λίμνη κάποια στιγμή και έφερα και αυγά :smt020
Βιντεάκι ;) :
BORKED

https://www.youtube.com/watch?v=jnOZ...ature=youtu.be

Τάκης 05-07-16 10:03

Δηλαδή μέσα στους μονομάχους μεγάλωσαν χρυσόψαρα ;
Έλα βρε
όταν το λέω εγώ δεν με ακούς, λέπι πιάνεις, ψάρι γίνεται :D
ΥΓ Δες το βίντεο, δεν παίζει, μόνο από το λινκ φαίνεται :)
Μάλλον δεν έχεις βάλει σωστά την εντολή [ΥΤ]jnOZzCWO3P8[/ΥΤ]

odin79 05-07-16 10:23

μπραβο Αρτεμις πολυ καλη δουλεια εκανες και το χρυσοψαρο κουκλι εχει κεφαλι διαφορετικο ε?πορτοκαλι?

Artemisia 05-07-16 10:33

Eυχαριστώ αγαπημένε μου Τάκη :grin: Το χρυσόψαρο φαίνεται στο 00:08 , 1:07 και το δεύτερο στο 00:20 . Θα πάνε στην Λιμνούλα σε λίγο καιρό , γιατι έχουν αρχίσει να φέρονται σαν τα betta . ;)

Eυχαριστώ πολύ Γιαννάκο μου :D καταλάθος έκανα καλή δουλειά χαχαχαχα ;)

odin79 05-07-16 10:56

δεν εκανες καταλαθος καλη δουλεια καταλαθος βρεθηκαν εκει τα χρυσοψαρα και επειδη κανεις καλη δουλεια τα ψαρια πηγαν τοσο καλα!

kgf12345 05-07-16 11:12

ενδιαφερον.τωρα που το ξερεις,παρατηρησε λιγο τους μονομαχους με το χρυσοψαρο και πεσμας τι βλεπεις απο συμπεριφορες αν μπορεσεις.πως κινουνται και πως συμπεριφερονται τα διαφορα μικρα.
ακομα καλυτερα αν τραβας βιντεακια αβερτα:) φανταζομαι δεν εχεις και πολυ χρονο γιαυτο,αλλα το βρισκω ενδιαφερον:D
οτι παρει το ματι σου γραψτο:)

πραγματι σαν μονομαχος φερεται :D
κοιτα να δεις!:o

πωπω,ζηλευω!!!!:D

Artemisia 05-07-16 11:51

Τα μικρά μονομαχάκια έχουν ξεκινήσει να ορίζουν την περιοχή τους όπως και ποιο θα κυνηγήσει πρώτο , τα μικρότερα (σε μέγεθος) είναι σε μεγαλύτερη απόσταση απο το φαί .
Οι μεγάλες δεν τα ενοχλούν αλλά τα "τσεκάρουν" και μάλιστα νομίζω ξεχωρίζουν ποια μικρά είναι δικά τους (με τα χρώματα) .
Τα χρυσόψαρα έχουν μιμητική συμπεριφορά (κατα ένα τρόπο) και όταν ξεκινάει κυνηγητό τρέχουν πίσω απο τα betta επίσης μιμούνται τον τρόπο που τρώνε , στήνουν καρτέρι για τις λάρβες θα τρελαθώ ..... Τα χρυσόψαρα στην Λίμνη μου δεν φέρονται έτσι , αυτο θα είναι ένα πρόβλημα στην προσαρμογή τους .....
Θα προσπαθώ να βγάζω βιντεο αλλά το upload στην Ελλάδα με τρελαίνει zw

alexis cosmo 05-07-16 14:39

Εισαι η μονη που εβγαλες μονομαχοχρυσοψαρα χαχαχαχα
Αν αρχισουν να αναπνεουν απο την επιφανεια εκει να φοβηθεις χαχαχαχα

Artemisia 05-07-16 14:49

Χαχαχαχαχα καταλάθος Αλέξη :D αυτά παθαίνεις αν μεταφέρεις φυτά :cool: για δες και τα δικά σου μην έχεις κανένα kinder εκπληξη :D:D:D
Μια χαρά μεγάλωσαν όμως , όσο γρήγορα μεγάλωσαν και τα betta , τρωνε απίστευτες ποσότητες κατεψυγμένων τροφών ;)

alexis cosmo 05-07-16 15:56

Λες να βρω κανενα koi στην μομομαχιερα?? Χαχαχα

Artemisia 05-07-16 16:18

Εεεεεε εντάξει βρε ψαράκι είναι και αυτό :D θα κάνεις μετα μια λιμνούλα-πισίνα ;)

tsoui 06-07-16 01:02

Να δω βιντεο με χρυσοψαρο σου να κανει flaring και τι στον κοσμο διπολικα θα γινουν:D

delta66 06-07-16 01:45

Τι θερμοκρασια εχει το νερο?

Artemisia 06-07-16 07:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 952495)
Να δω βιντεο με χρυσοψαρο σου να κανει flaring και τι στον κοσμο διπολικα θα γινουν:D

Χρήστο δεν θα το δούμε αυτο :D:D:D θα τα έχω μετακομίσει νωρίτερα ;) Διπολικά έχουν γίνει χαχαχαχαχα

Artemisia 06-07-16 07:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 952497)
Τι θερμοκρασια εχει το νερο?

27 βαθμούς έχω Σπύρο , έβαλα και την έξοδο του φίλτρου πιο ψηλά να έχω λίγη ανατάραξη :rolleyes:
Ξέρω , δεν είναι συνθήκες για να μεγαλώνω χρυσόψαρα αλλά έτυχε :roll: .
Πιο πολύ με απασχολούσαν οι σκληρότητες αλλά ούτε αυτές είναι ακραίες kh:6 ph:6,5 μέτρησα εχθές . Νο3:0 Πάντα :D

Lth1 06-07-16 09:40

Πως το καταφερνεις το νο3 μηδεν ακομα δεν εχεις πει το μυστικο σου :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Artemisia 06-07-16 10:09

Λουκά δεν έχω μυστικό :D και στα Κόι κοντά στο 0 είναι άντε μέχρι 5 . ;)
Πάντα έχω πολλά λίτρα, μικρότερο αριθμό ψαριών, μεγάλα φίλτρα κάθε βδομάδα αλλαγές συντήρηση φίλτρων (στα μεγάλα ψάρια) και προσέχω τι ταϊζω ;) να μην μένει φαγητό ποτε :D
Επίσης κοιτάω σε ψάρια με μεγάλες ανάγκες να έχω 2πλή μηχανική φίλτρανση και μετά βιολογική.
Εντάξει τα Betta έχουν φίλτρο που θα σήκωνε και χρυσόψαρα και όποτε έχω χρόνο κάνω 1 έξτρα καθάρισμα , εξάλλου δεν είναι δύσκολο όπως στα Κόι που θέλω 1 ώρα για τα φίλτρα :rolleyes:

Τάκης 06-07-16 10:51

Πολλά φυτά Λουκά, αυτό είναι το μυστικό,
σε σχέση όμως με την ιχθυοφόρτιση πολλά φυτά, πάρα πολλά.
Και ειδικά μη συγκρίνεις τις λίμνες,
είναι στον Ήλιο και τα φυτά μεγαλώνουν καλπάζοντας, και γίνονται ρουφήχτρες νιτρικών.

delta66 06-07-16 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 952509)
27 βαθμούς έχω Σπύρο , έβαλα και την έξοδο του φίλτρου πιο ψηλά να έχω λίγη ανατάραξη :rolleyes:
Ξέρω , δεν είναι συνθήκες για να μεγαλώνω χρυσόψαρα αλλά έτυχε :roll: .
Πιο πολύ με απασχολούσαν οι σκληρότητες αλλά ούτε αυτές είναι ακραίες kh:6 ph:6,5 μέτρησα εχθές . Νο3:0 Πάντα :D

Για μονομαχους τετοια εποχη ειναι χαμηλα η θερμοκρασια. Για χρυσοψαρα ειναι προς τα ψηλα ορια.
Το πεχα ειναι χαμηλο για χρυσοψαρα. Για τους κοινους μονομαχους (betta splendens) ειναι καλα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,08943 seconds with 11 queries