Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Caridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=224)
-   -   Θέματα σχετικά με γενικές πληροφορίες για Amano. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80588)

ichigo 14-06-14 18:09

Μέχρι στιγμής έχω δυο απώλειες, μια εξαφάνιση και δυο επιζώντες. Οι δυο μάλιστα τελευταίες έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν κανονικά μέσα στο ενυδρείο. Τις δυο που πέθαναν τις είδα ένα πρωί στο βυθό να έχουν πάρει πορτοκαλί χρώμα ανάσκελες. Τώρα πιστεύω να φύγανε από δαγκώματα; Οι μετρήσεις είναι οι ίδιες στο ενυδρείο μου για να πεις ότι έφταιγε το νερό.

kifinas 14-06-14 22:36

Οι γαριδες δεν πανε με κανενα αλλο ειδος ψαριου οσο και να λενε μερικοι οτι ειναι shrimp safe. Εαν ειναι μεγαλες ισως επιζησουν με καποια ειδη ψαριων εαν ειναι μικρες τοτε ολα τα ψαρακια θα τις τιμησουν.

ichigo 14-06-14 22:47

Δεν τις λες και μικρές τις συγκεκριμένες. Και τα μεγάλα guppies δεν τις πλησιάζουν καν. Οι γόνοι πάνε και τα ενοχλούν. Που να ξέρω. Βλέπω κόσμο που λέει ότι πάνε με guppies και δεν έχουν κανένα πρόβλημα και είπα να προσπαθήσω.

korasidikos 14-06-14 23:25

ειχα μονομαχο με γαριδες τουλαχιστον 5 μηνες και εβγαλα πολλες γεννες,γιατι εχω ιαθερινες με γαριδες 2 μηνες και βγαζω γεννες κανονικα,και πολλοι αλλοι φιλοι εχουν ακομα και γκαπυ με γαριδες και μεγαλωνουν γεννες κανονικα!!βεβαια το κακο μπορει να συνβαινει ελπιζω οχι συνεχεια,ουτε μπορω να ειμαι συνεχεια απο πανω οποτε......

kifinas 14-06-14 23:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ichigo (Μήνυμα 842937)
Δεν τις λες και μικρές τις συγκεκριμένες. Και τα μεγάλα guppies δεν τις πλησιάζουν καν. Οι γόνοι πάνε και τα ενοχλούν. Που να ξέρω. Βλέπω κόσμο που λέει ότι πάνε με guppies και δεν έχουν κανένα πρόβλημα και είπα να προσπαθήσω.

H caridina japonica κοινως αμανο δεν αναπαραγονται σε γλυκο νερο οποτε αυτες που πηρες ειναι μονο εισαγωγης και μεγαλες σε μεγεθος ετσι ειναι δυσκολο να φαγωθουν απο ψαρια.

Εαν μιλαμε για neocaridina rcs - red cherry οποτε μιλαμε για γαριδες που ειναι ευκολες στην αναπαραγωγη τους ο γονος που θα βγει θα φαγωθει απο τα περισσοτερα εαν οχι ολα τα ψαρια οπως επισης οι γαριδες μικρες σε μεγεθος θα ειναι στρεσαρισμενες.

Εαν μιλαμε για caridina που ειναι δυσκολοτερες στην αναπαραγωγη τους δεν θα ηθελες με τιποτα να φτασεις μεχρι την γεννα και να δεις να τρωγονται απο shrimp safe ψαρακια.
Ειχα πολλα χρονια γαριδες με ψαρια και η αναπτυξη της αποικιας γαριδων ηταν απογοητευτικη, οταν βγηκαν τα shrimp safe ψαρακια εκανα μια αποικια με 2000 γαριδες.

Θα υπαρξουν και απαντησεις του στυλ (μα εγω τις κραταω και δεν τρωνε μπλα μπλα) αλλα εαν θελεις γαριδες στο ενυδρειο σου δυστηχως τα μωρακια απο τα 100 θα χανεις τα 99. Τωρα εαν το 1-2 γαριδακια που θα μεγαλωσουν και σε 3-4 μηνες δεις καμια 10 σε συνολο το θεωρησεις επιτυχια τοτε μπραβο.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 842954)
ειχα μονομαχο γαριδες τουλαχιστον 5 μηνες και εβγαλα πολλες γεννες,γιατι εχω ιαθερινες με γαριδες 2 μηνες και βγαζω γεννες κανονικα,και πολλοι αλλοι φιλοι εχουν ακομα και γκαπυ με γαριδες και μεγαλωνουν γεννες κανονικα!!βεβαια το κακο μπορει να τυχει μια φορα και οχι συνεχεια!

υγ/αναλυση δεν θελω!

Ειχα iriatherina την οποια την εβγαλα νεκρη απο το ενυδρειο μου γιατι τις κολλησε το γαριδακι στο στομα.

Εχει μικρο στομα το συγκεκριμενο ψαρι αλλα τον γονο θα τον φανε.

Οπως αναφερα και παραπανω αυτα που γραφω τα εχω ζησει προσωπικα.

Εαν ειστε ευχαριστημενοι με 10-20 παραπανω γαριδακια τοτε εχει καλως...

ichigo 14-06-14 23:43

Έχω πει ότι πήρα amano και ότι είναι μεγάλες σε μέγεθος σχεδόν όσο τα ενήλικα guppies. Οι γόνοι guppies και τα λίγα πιο μεγάλα πάνε και τα τσιμπάνε στην ουρά όσο έχω δει. Δεν περιμένω γέννες καθότι αδύνατο σε γλυκό νερό. Αν ήθελα γέννες θα σκεφτόμουν τις cherry αλλά δε θέλω να γίνεται αυτός ο χαμός με τα φαγώματα.
Δεν καταλαβαίνω όμως προς τι το ύφος αυτό?

kifinas 14-06-14 23:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ichigo (Μήνυμα 842958)
Έχω πει ότι πήρα amano και ότι είναι μεγάλες σε μέγεθος σχεδόν όσο τα ενήλικα guppies. Οι γόνοι guppies και τα λίγα πιο μεγάλα πάνε και τα τσιμπάνε στην ουρά όσο έχω δει. Δεν περιμένω γέννες καθότι αδύνατο σε γλυκό νερό. Αν ήθελα γέννες θα σκεφτόμουν τις cherry αλλά δε θέλω να γίνεται αυτός ο χαμός με τα φαγώματα.
Δεν καταλαβαίνω όμως προς τι το ύφος αυτό?

Απαντας στο μυνημα σου μονος σου. "το τσιμπανε την ουρα των αμανο" προσωπικα εμενα με στεναχωρει, δεν θελω να βλεπω ψαρια-γαριδες να ταλαιπωρουνται η να φαγωνονται απο αλλα ειδη.

Το υφος ειναι οτι πρεπει να δικαιολογουμε καθε τι που γραφουμε.

Το οτι καποιοι οπως εγω και οι περισσοτεροι εδω μεσα κανουμε-καναμε τουρλου το ενυδρειο μας γιατι μας αρεσει το κοινωνικο δεν ειναι σπανιο φαινομενο αλλα οχι οτι ειναι και σωστο.

Φιλικα και χωρις υφος....

ichigo 15-06-14 00:06

Και εμένα με στεναχωρεί όπως με στεναχωρεί το γεγονός ότι κάθονταν για μερικές μερες κρυμμένες. Απλά είδα ότι μερικοί δεν έχουν δει περίεργη συγκατοίκηση και είπα να δοκιμάσω. Λάθος μου? Λάθος μου. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν αυτοί που λένε ότι μόνο με τρία είδη ψαριών είναι safe οι γαρίδες και οι άλλοι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και σε άλλα κοινωνικά ενυδρεία όπως αυτό με guppies.
Και σχετικά με το ύφος, τι ακριβώς πρέπει να δικαιολογήσω?

kifinas 15-06-14 00:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ichigo (Μήνυμα 842965)
Και εμένα με στεναχωρεί όπως με στεναχωρεί το γεγονός ότι κάθονταν για μερικές μερες κρυμμένες. Απλά είδα ότι μερικοί δεν έχουν δει περίεργη συγκατοίκηση και είπα να δοκιμάσω. Λάθος μου? Λάθος μου. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί υπάρχουν αυτοί που λένε ότι μόνο με τρία είδη ψαριών είναι safe οι γαρίδες και οι άλλοι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και σε άλλα κοινωνικά ενυδρεία όπως αυτό με guppies.

Τα λαθη ειναι για να γινονται και να διορθωνονται.
Το καλυτερο δολωμα για να πας για ψαρεμα ειναι οι ζωντανες γαριδες, φαντασου να χωραει και στο στομα του ψαριου ειναι σαν να περναει μια μπριζολα απο διπλα σου και να μην αγγιξεις.
Τωρα οπως αναφερα και παραπανω θα υπαρχουν πολλοι που εχουν επιτυχημενες συγκατοικησεις με γαριδες, απλα εγω αντιπαραθετω οτι δεν προσεχουν το ενυδρειο τους καλα, και αυτο γιατι δεν θεωρω επιτυχια την μικρη αυξηση των γαριδων σε ενα ενυδρειο οταν δεν γνωριζουμε ποσες ακομη εχουμε χασει και εχουν γινει μεζες.

Alex_Salonica 16-06-14 08:20

Έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα για γαρίδες σε γαριδάδικα και γαρίδες σε ενυδρεία με ψάρια. Όσοι είχαν γαρίδες σε ενυδρείο με ψάρια(έστω και shrimp safe) και γαρίδες μόνες τους σε γαριδάδικο έχουν καταλάβει την διαφορά. Οι γαρίδες από ένστικτο μπροστά στη παρουσία ψαριών είναι επιφυλακτικές. Ειδικά οι γόνοι είναι ακόμα πιο επιφυλακτικοί.

Για διάφορους λόγους όμως προτιμάμε να έχουμε στο ενυδρείο μας μαζί με γαρίδες και ψάρια. Σε αυτή την περίπτωση προτιμάμε τα λεγόμενα safe shrimp ψάρια για να μηδενίσουμε τις απώλειες από τις γαρίδες. Οι γαρίδες σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστούν κάποιο χρόνο προσαρμογής για να συνηδειτοποιήσουν ότι δεν κινδυνεύουν και να τις δούμε να κολυμπάνε σε όλο το μήκος και πλάτος του ενυδρείου αλλά και πάλι δεν θα έχουν ίδια συμπεριφορά σε ενυδρείο μόνο με γαρίδες.

Αν θέλουμε να έχουμε ψάρια μαζί με γαρίδες, καλό είναι οι γαρίδες να μπουν πρώτες στο ενυδρείο ώστε να προσαρμοστούν και να εξοικειωθούν με το χώρο και τις κρυψώνες του.
Αν αυτό δεν είναι εφικτό επειδή υπάρχουν ήδη ψάρια μέσα στο ενυδρείο, τότε εισάγουμε τις γαρίδες πάντα βράδυ(με κλειστά φώτα) ώστε να δώσουμε την ευκαιρία στις γαρίδες να προσαρμοστούν χωρίς τα τσιμπήματα περιέργειας από τα ψάρια που προσθέτουν έξτρα στρες στις γαρίδες με δυσάρεστα αποτελέσματα.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, τα γκάπι είναι shrimp safe για τις ενήλικες γαρίδες αλλά όχι για το γόνο των γαρίδων. Αν βέβαια το ενυδρείο μας είναι πυκνοφυτεμένο και με πολλές κρυψώνες θα επιζήσουν πολλά νεογέννητα.

kifinas 16-06-14 15:38

Αλεξανδρε το μηδενησουμε τις απωλειες ειναι λιγο υπερβολικο.

Να ελλατωσουμε την θεωρω καλυτερη λεξη.

Κατα τα αλλα συμφωνω και δεν αναφερα οτι δεν μπορουμε, αλλα πιο ειναι το σωστο για αυτα τα πλασματα.

Εγω κρινω πρωτα τον εαυτο μου ο οποιος για 5+ χρονια προσπαθησα να αυξησω τον πλυθησμο με shrimp safe ψαρια και δεν τα καταφερα σε ικανοποιητικο βαθμο.

ichigo 19-06-14 13:57

Για αυτούς που τις έχουν σε κοινωνικό με guppies πως καταφέρνετε να τις ταισετε? Δεν νομίζω να προλαβαίνουν από τα τρελο guppies.

kifinas 21-06-14 00:41

προσπαθησες με μια τσιμπηδα να ριχεις τροφη κατευθειαν στον βυθο?

Να μην πεσει απο επανω.

ichigo 21-06-14 00:48

Δε το δοκίμασα με τσιμπίδα. Την έβρεξα λίγο για να βυθιστεί πιο γρήγορα στη πλευρά που κάθονται οι γαρίδες ενώ με το άλλο χέρι τάιζα τα guppies. Και πάνω που μαζεύτηκαν οι καημένες οι γαρίδες να πάρουν τροφή όλο το σμήνος των guppies έρχεται στο σημείο που είχε πέσει η τροφή των γαριδων στο βυθό. Τρια τρία τα guppies να κρατάνε ένα κόκκο τροφής στο στόμα τους. Ένα ενήλικο guppy πιο δίπλα να το έχει βάλει ολόκληρο στο στόμα και να πνίγεται και να το βγάζει ξανά έξω και μετά πάλι να το καταπίνει ολόκληρο. Οτι ναναι. Χαχαχαχα

nospanos 24-06-14 08:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 843133)
...τα γκάπι είναι shrimp safe για τις ενήλικες γαρίδες...

Χωρίς να θέλω να είμαι απόλυτος, δε θα συμφωνήσω μιλώντας για τις ενήλικες, γιατί όσον αφορά το γόνο το θεωρώ δεδομένο (το ότι θα γίνει μεζές) :D

Μετά από εισαγωγή - και μάλιστα μικρών γκάπυ 1cm - στο γαριδοενυδρείο, μέσα σε 2 λεπτά και μάλιστα μπροστά στα μάτια μου το γκαπάκι τσίμπησε ενήλικη γαρίδα λίγο μεγαλύτερη από το μέγεθός του... όπως κατάλαβες επιτόπου απόχη και πήγαν εξορία μόνα τους (σε μεγαλύτερο ενυδρείο :p).

Alex_Salonica 24-06-14 09:17

To "...τα γκάπι είναι shrimp safe για τις ενήλικες γαρίδες..." είναι η συνέχεια της πιο παραπάνω παραγράφου ... δηλαδή
"...Αν θέλουμε να έχουμε ψάρια μαζί με γαρίδες, καλό είναι οι γαρίδες να μπουν πρώτες στο ενυδρείο ώστε να προσαρμοστούν και να εξοικειωθούν με το χώρο και τις κρυψώνες του.
Αν αυτό δεν είναι εφικτό επειδή υπάρχουν ήδη ψάρια μέσα στο ενυδρείο, τότε εισάγουμε τις γαρίδες πάντα βράδυ(με κλειστά φώτα) ώστε να δώσουμε την ευκαιρία στις γαρίδες να προσαρμοστούν χωρίς τα τσιμπήματα περιέργειας από τα ψάρια που προσθέτουν έξτρα στρες στις γαρίδες με δυσάρεστα αποτελέσματα."

nospanos 24-06-14 09:26

Ναι, τα διάβασα όλα τα γραφώμενά σου, απλά το σχόλιό μου ήταν περισσότερο ως άποψή μου με βάση το τι παρατήρησα εγώ ;)
Δηλαδή λες αυτό το τσίμπημα που περιέγραψα εγώ να ήτανε όντως τσίμπημα "περιέργειας"?

Alex_Salonica 24-06-14 09:42

Αν ήταν ήδη τα γκάπι μέσα και μπήκαν οι γαρίδες μετά.. ναι.
Αν καταφέρουν και βρουν οι γαρίδες κρυψώνα ώστε να ηρεμήσουν και να προσαρμοστούν έχει καλώς, αν όμως κάνουν σπασμωδικά πετάγματα στη μέση του ενυδρείου τότε η κατάληξη μάλλον θα είναι μοιραία... γι αυτό πρέπει να μπαίνουν πρώτα οι γαρίδες ή στη χειρότερη περίπτωση να μπαίνουν με κλειστά φώτα, μιλώντας πάντα για γκάπι και τα συναφή.. γιατί αν π.χ. έχουμε κιχλίδες μέσα στο ενυδρείο ούτε τα σβηστά φώτα ούτε οι κρυψώνες τις σώζουν.

ichigo 27-06-14 09:53

Δυόμιση εβδομάδες μετά μπορώ να πω ότι τελικά είναι εύκολη η συμβίωση guppies με amano. Πέραν τις πρώτες απώλειες και εξαφανίσεις (μια από τις οποίες ακόμα δεν έχω καταλάβει) αγόρασα άλλες 4. Έχω τώρα σύνολο 7 και μου αλωνίζουν στη κυριολεξία το ενυδρείο. Πάνω σε φυτά ακόμα και δίπλα στα guppies. Χωρίς να δείχνουν να φοβούνται. Το πρόβλημα με τη τροφή λύθηκε προσωρινά με μια τροφή για guppies την οποία όλο περιέργως δεν την ακουμπάνε τα guppies και είναι η χαρά των amano μαζεύοντας τα από το βυθό σαν τρελά. Μια απορία έχω ωστόσο. Το παλιό τους κέλυφος πρέπει να το βγάζω από το ενυδρείο ή διασπάται?

Alex_Salonica 27-06-14 09:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ichigo (Μήνυμα 844904)
Το παλιό τους κέλυφος πρέπει να το βγάζω από το ενυδρείο ή διασπάται?

Αν δεν σε ενοχλεί αισθητικά καλό είναι αν το αφήνεις μέσα. Είναι πρώτης τάξης πηγή ασβεστίου και θα το φάνε οι ίδιες οι γαρίδες.

ichigo 27-06-14 10:07

Δεν με ενοχλεί καθόλου. Αφού τα τρώνε κιόλας, αν και δεν έχω δει να τα πειράζουν. Να φανταστώ ούτε προκύπτει θέμα με το ασβέστιο στο νερό, λόγω ποσότητας κελύφων στο βυθό? Έχω γύρω στα 4-5.

Alex_Salonica 27-06-14 10:09

Δεν υπάρχει κανένα θέμα ανησυχίας από τα κελύφη

evperis 28-11-14 21:59

τι ειδος ειναι? (amano)
 
1 Συνημμένο(α)
Την εχω καιρο και δεν ξερω το ειδος

Gandalf 01-01-15 16:40

νομιζω πως ειναι amano::cool:

giorgosg 01-01-15 17:31

Μην ειναι γαριδα τιγρης ?:confused:tiger shrimp
Για δες και εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28439

ChocolatePuma 01-01-15 21:17

Penaeus monodon - Asian tiger shrimp

Περίμενε και τους γαριδάδες...για πιο σίγουρη άποψη

nicpapa 04-01-15 03:04


Caridina cantonensis sp. "Tiger"


http://www.planetinverts.com/Tiger%20Shrimp.html

aquadann 20-02-15 21:42

Ερώτηση για Amano γαρίδες
 
Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι δυνατόν 2-3 πραγματάκια για τις γαρίδες Amano. Έχω κάνει και μια μικρή έρευνα στην google αλλα θα ήθελα και την γνώμη σας.

  • Σε ένα ενυδρείο 40 λίτρων μέχρι πόσες το πολύ μπορώ να βάλω μέσα?
  • Επίσης ο φωτισμός που έχω για το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι 6watt led και είναι λιγο πιο δυνατός απο τις παλιες άσπρες λάμπες pl. Θα υπάρχει πρόβλημα με τόσο έντονο φωτισμό?

Το ενυδρείο θα είναι λίγο φυτεμένο με ευκολα φυτά αλλα θα πρέπει να βάλω και επιφανείας για να μειώσω τον φωτισμό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

gallos 20-02-15 22:26

Νομίζω μέχρι 3 θα είσαι οκ! Αφού πάντα είναι στρωμένο το ενυδρείο σου! Σε ότι αφορά το θέμα με το φωτισμό, αφού έχεις εύκολα φυτά θα φουντώσουν όποτε θα κάνουν σκιές. Απο την άλλη οι δικές μου πάνε και κάθονται σε φύλλα φυτών πολύ κοντά στο φώς...

aquadann 20-02-15 22:39

το ενυδρείο είναι στρωμένο και μάλιστα ο βυθός κλείνει στους 3 μήνες.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gallos (Μήνυμα 876688)
Νομίζω μέχρι 3 θα είσαι οκ! Αφού πάντα είναι στρωμένο το ενυδρείο σου! Σε ότι αφορά το θέμα με το φωτισμό, αφού έχεις εύκολα φυτά θα φουντώσουν όποτε θα κάνουν σκιές. Απο την άλλη οι δικές μου πάνε και κάθονται σε φύλλα φυτών πολύ κοντά στο φώς...


σε τι θερμοκρασία τις έχεις ?

θα χρειαστω και μπόλικες κρυψώνες ?


ευχαριστώ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:40.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,04391 seconds with 10 queries