Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Συννεφάκια στο ταρατσόκηπο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81896)

Diskus fan 26-08-16 19:02

ΔΕΝ μιλάς όμορφα... ήταν στα τελευταία της.- :D

Τάκης 26-08-16 19:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 960067)
ΔΕΝ μιλάς όμορφα... ήταν στα τελευταία της.- :D

:smt082:smt082:smt082:smt082

delta66 26-08-16 19:09

Τεσπα, ετοιμοθανατη αλλα ζωντανη ακομα :D

pans3 27-08-16 11:09

Τι όμορφα ψαράκια και ενυδρείο! Έχω αρχίσει να τα γλυκοκοιτάζω... :p
Αλήθεια, πόση εξάτμιση έχεις τώρα με τις ζέστες, γιατί βλέπω ρίχνεις τη θερμοκρασία καμια 10ρια βαθμούς.

Τάκης 27-08-16 12:00

Ναι έχει πολύ εξάτμιση, αλλά επειδή έχω δίπλα βρύση με φίλτρο άνθρακα και βάζω κατευθείαν δεν μετράω πόσο νερό βάζω, αλλά καθε 2 ημέρες τουλάχιστον προσθέτω 2-3-4 λίτρα, πόσο ακριβώς θα σε γελάσω :)

pans3 27-08-16 12:16

χαχα αυτό φοβόμουν... Φοβάμαι πως στη δική μου περίπτωση, τόσο μεγάλες αναπληρώσεις θα κάνουν το νερό ακατάλληλο... είναι ήδη οριακό:(

Τάκης 27-08-16 12:19

Τι ψάρια έχεις ;

pans3 27-08-16 12:25

χαχα δεν έχω!!!:grin: Το ενυδρείο μου τρέχει μόνο με φυτά και σαλιγκαράκια για την ώρα. Ήθελα να περάσει το καλοκάιρι πριν κάνω το βήμα, στα συννεφάκια κλίνω, αλλά με προβληματίζει το πόσο θα επηρεάσει το νερό η τόση εξάτμιση!

Τάκης 27-08-16 12:27

Δεν έχουν πρόβλημα, δεν είναι ψάρια μαλακού νερού, μεγαλώνεις και λίγο τις αλλαγές σου και είσαι μια χαρά.
Σε εξωτερικό χώρο θες να το βάλεις ; Πόσα λίτρα είναι ;

pans3 27-08-16 12:39

Τώρα σου χαλάω το θέμα και δε μ'αρέσει...
63 λίτρα μικτά είναι το ενυδρείο, δεν είναι σε εξωτερικό χώρο, αλλά είναι τόσο παλίο το σπίτι και χωρίς μόνωση, που οι θερμοκρασίες είναι σαν να είναι έξω (35ρια χτυπάω). ph:8 στη βρύση. Αν τελικά καταλήξω στα συννεφάκια, θα πρέπει φαντάζομαι να κάνω και μικρές αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες που θα χρειάζομαι αναπλήρωση.

tsala 27-08-16 12:50

Δεν εχουν προβλημα απο την αναπληρωση οπως σου ειπε ο Τακης.
Απλα πρεπει να φτιαξεις την ψυξη τους ,με ανεμιστηρακια και κοντρολερ..

delta66 27-08-16 13:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pans3 (Μήνυμα 960257)
Τώρα σου χαλάω το θέμα και δε μ'αρέσει...
63 λίτρα μικτά είναι το ενυδρείο, δεν είναι σε εξωτερικό χώρο, αλλά είναι τόσο παλίο το σπίτι και χωρίς μόνωση, που οι θερμοκρασίες είναι σαν να είναι έξω (35ρια χτυπάω). ph:8 στη βρύση. Αν τελικά καταλήξω στα συννεφάκια, θα πρέπει φαντάζομαι να κάνω και μικρές αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες που θα χρειάζομαι αναπλήρωση.

35?
Αν ειναι σε χωρο που μενεις κι εσυ, καλυτερα θα ειναι να βαλεις και κλιματισμο. Οσες ωρες εισαι εκει και λειτουργει ο κλιματισμος, δεν θα υπαρχει εξατμιση.

pans3 27-08-16 13:10

Κοντρόλερ έχω πάρει, ανεμιστηράκι υπάρχει ένα 80ρι για την ώρα, το οποίο ζορίζεται και τις πολύ ζεστές μέρες δεν καταφέρνει να ριξει τη θερμοκρασία στους 28, οπότε θα υπάρξει ενίσχυση με 1-2 ακόμα. Δλδ μόνο με αναπλήρωση, δεν θα υπάρξει πρόβλημα με άνοδο του ph, ούτε μετά στις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού που λογικά θα ξαναπέφτει?

υγ. παιδιά, αν θέλετε να αποκόψετε τη συζήτηση σε νέο θέμα γιατί νιώθω άσχημα που χαλάω το θέμα του Τάκη


Σπύρο, δυστυχώς δεν μπορεί να μπει κλιματισμός, για την ώρα είμαι με τον ανεμιστήρα αγκαλιά όταν είμαι εδώ.

Τάκης 27-08-16 13:24

Μια χαρα τα λέμε εδώ, μην ανησυχείς.
Βάλε ανεμιστηράκια και μην ανησυχείς για την αναπλήρωση.
Και εμένα στη ταράτσα χτυπάει 36αρια, και στο ενυδρείο φτάνει και 27, αλλά αυτο δεν είναι συνέχεια και για πολύ καιρό, για λίγες ημέρες το χρόνο, βάζεις και μια αεραντλία και είσαι εντάξει

pans3 27-08-16 14:21

Ωραία!!! Τι ωραία; Τέλεια!!!!:D:D:D
Και πίστευα ότι δεν θα καταφέρω να βάλω ψαράκια παρα μόνο καμια red cherry!
Έτσι κι αλλιώς, οι όποιοι κάτοικοι, θα μπούν αφού θα έχει δροσίσει αρκετά,
για να μην τα παίξουν στη μεταφορά, λόγω απόστασης, αλλά θέλω να είμαι προετοιμασμένος για του χρόνου! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!:)
Κράτα το

Τάκης 12-09-16 09:20

Δείτε πως μπορεί να γίνει η στραβή.
Ανέβηκα το πρωί ταράτσα να μοιράσω τα γάλατα, να ταΐσω δηλαδή,
βλέπω στα συννεφάκια πως από το καταρακτάκη δεν τρέχει νερό,
συναγερμός, η αεραντλία δούλευε, άρα κόλλησε η αντλία,
ανοίγω το φίλτρο, το νερό ζεστό, πολύ ζεστό, κλείνω ρεύματα, βγάζω αντλία,
την ανοίγω τη καθαρίζω, την δοκιμάζω , δουλεύει,
εντωμεταξύ κρατάω σε ένα ποτήρι νερό από το ενυδρείο για να κάνω μετρήσεις αφού τελειώσω.
Δεν το έβαλα σε λειτουργία όμως, έβαλα ένα λάστιχο και ρούφαγε νερό από το φίλτρο,
και από την άλλη μεριά έριχνα φρέσκο νερό από το φίλτρο άνθρακα,
αν έπεφτε αυτό το νερό στο ενυδρείο, η θερμοκρασία από 23,5 που είχε το ενυδρείο δεν ξέρω πόσο θα ανέβαινε ,
το φίλτρο πρέπει να έχει 5-6 λίτρα νερό μέσα.
σύνδεσα την αντλία, άρχισε να δουλεύει , όλα καλά.
Κάνω μετρήσεις , όλα τέλεια , 0 Αμμωνία και νιτρώδη , < 5 Νιτρικά.
Κοιτάζω δίπλα στα χρυσόψαρα, δεν κατέβαινε νερό από το aquaponic, αντε πάλι,
κολλημένη και αυτή η αντλία, οι άλλες δύο μια χαρά.
Την βγάζω , την καθαρίζω , εντάξει και αυτή.
Ολες οι αντλίες, σε όλα τα ενυδρεία, και όλα τα φίλτρα, βιολογικά υλικά, τα πάντα , τα καθάρισα πριν φύγω διακοπές,
γύρω στη 1η Αυγούστου.
Και οι 2 αντλίες που κόλλησαν σήμερα είναι SICCE NOVA, έχω άλλη μία που λειτουργεί στο φυτεμένο, το απόγευμα που θα γυρίσω
θα καθαρίσω και αυτή, και έχω άλλη μία εφεδρεία.
Τέτοιες αντλίες έχω συνολικά 4,τις 2 τις έχω 4 χρόνια και τις άλλες 2, 2 χρόνια, ποια είναι που, τώρα δεν ξέρω, γιατί τις αλλάζω.
Αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί, αρχίζω πλέον και αναθεωρώ τις απόψεις μου για τις αντλίες SICCE NOVA, τις είχα σε εκτίμηση.
Πρέπει να αρχίσω να ψάχνω για άλλες αντλίες για να μη μείνω κρεμασμένος.
Το κακό πως σε αυτό το ενυδρείο, η αντλία είναι μέσα στο φίλτρο,
και ρουφάει νερό, δεν έχω βρει άλλες μικρές αντλίες που να έχουν στόμιο και να βάζεις λάστιχο να ρουφάνε νερό, όλες στέλνουν νερό.
Πρέπει να φτιάξω κάποιο κουτάκι , που να μπαίνει η αντλία μέσα, να υπάρχει και ένα σφουγγάρι για να μη ρουφήξει καμιά γαρίδα,
και αυτό να μπει μέσα στο ενυδρείο, και η αντλία να στέλνει νερό φίλτρο

Themis_aqua 12-09-16 10:06

.
 
Τακη δεν καταλαβα..
Περα απ το στασιμο νερο μεσα στο ενυδρειο επειδη δε δουλευε η αντλια γιατι να ανεβαινε η θερμοκρασια;Δηλαδη δουλευε ο θερμοστατης στο σαμπ,αφου εχεις stc πανω..:rolleyes:
Και κατι αλλο σχετικο που θελα να σε ρωτησω,ποσο ρυθμιζεις τη θερμοκρασια στο ενυδρειο,λαμβανωντας υπ οψιν και τα φυτα;Nα υποθεσω 20-22;

Τάκης 12-09-16 10:21

Θέμη κόλλησε η αντλία και υπερθερμάνθηκε, δεν έχω θερμαντήρα ακόμα στο ενυδρείο,
και το νερό ζεστάθηκε πολύ, υπερβολικά πολύ.
Το βράδυ θα κάνω μετρήσεις πάλι μήπως έχασα τη βιολογία από τη πολύ ζέστη.
Το χειμώνα τη θερμοκρασία την κατέβασα μέχρι τους 14,5, τα φυτά δεν έπαθαν,
απλά είχαν ελάχιστη έως και καθόλου ανάπτυξη, υγιέστατα όμως .
Ο Ήλιος φίλε μου είναι πηγή ζωής :)
--------------------
Αν το νερό του ενυδρείου είχε ζεσταθεί τόσο πολύ , φοβάμαι πως θα τα είχα χάσει τα ψάρια, αλλά και τα φυτά.
Το καλό που έχει , να είναι η αντλία έξω από το ενυδρείο

tsala 12-09-16 11:38

Tακη , μπορεις να δουλεψεις αυτες για μεσα στο ενυδρειο( η και μεσα στο κρεμαστο, απλα εχουν μικρο στομιο) ,βαζεις ενα προφιλτρο απο ebay και ειναι ετοιμη , δεν τραβαει τιποτα.

Τάκης 12-09-16 12:16

Με αυτό που έχουν για τον αέρα φοβάμαι πως θα χάνουν πίεση Γιάννη,
και δεν θα ανεβαίνει το νερό στο φίλτρο με καλή ροή, θα πρέπει να το κλείσω,
το σφουγγαράκι όμως είναι μια χαρά

Themis_aqua 12-09-16 12:30

Μου κανει εντυπωση που ζεσταθηκε τοσο που ανεβασε τη θερμοκρασια στο νερο αλλα απ την αλλη δεν καηκε..Ακομη κ με τα επωνυμα πρεπει να χουμε το νου μας.

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 12-09-16 12:37

Θέμη, σφήνωσε μάλλον από την γλίτσα και δεν γύρναγε,
ζεστάθηκε πολύ αλλά δεν κάηκε, έτσι ζέστανε και το νερό.
Αλλά σε 1,5 μήνα εύκολα κόλλησε, και δεν είχε και τίποτα σπουδαίο μέσα, λίγη γλίτσα,
πρέπει να πάει για αλλαγή αυτή

pans3 12-09-16 12:48

Στην αντλία που προτείνει ο tsala, δεν θα μπορούσε να προσαρμοστεί
λάστιχο στην εισαγωγή νερού, ωστε να χρησιμοποιηθεί όπως η αντλία
που έχει ο Τάκης τώρα στο φίλτρο;
Αυτό που λες Τάκη για τον αέρα νομίζω οτι είναι επιπλέον εξάρτημα,
αυτό που βλέπουμε ίσως είναι ρυθμιστής ροής της αντλίας.
https://www.google.gr/search?q=Aquae...Hc7D8g_kpUM%3A

Τάκης 12-09-16 12:55

Αν είναι ρυθμιστής ροής δεν υπάρχει θέμα, θα μπορεί να μπει,
και αν μπορεί να μπει και λάστιχο στη εισαγωγή σίγουρα κάνει,
θα δω
Ευχαριστώ παιδιά

delta66 12-09-16 14:26

Ειχε κυρηξει απεργια η sicce γιαυτο σταματησαν την ιδια μερα. :D

Τάκης 12-09-16 15:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 963941)
Ειχε κυρηξει απεργια η sicce γιαυτο σταματησαν την ιδια μερα. :D

:D:D:D:D
Πες το ψέμματα
2 στις 3 ίδιες αντλίες κόλλησαν την ίδια μέρα

tsala 12-09-16 15:07

Δεν ειναι για αερα κι εγω ετσι νομιζω, οτι ρυθμιζει ροη.
Απο ebay βεβαια βρισκεις οτι αντλια θελεις, αλλα δεν ξερω αν τις προτιμας (εγω ολες κινεζικες τις εχω)

Τάκης 12-09-16 15:20

Στα χρυσόψαρα Γιάννη οι 2 κύριες αντλίες είναι σαν και αυτές που βάζεις και εσύ :)
http://www.ebay.com/itm/131286326026...%3AMEBIDX%3AIT

tsala 12-09-16 15:39

Ε τοτε τι ασχολεισαι με αλλες μπαρουφες:D
Μπορεις επισης να βαλεις μια επωνυμη κινεζια:D ( κοστιζει βεβαια παραπανω) εξωτερικη αντλια που δεν παιζει να καει και μπορεις να την δουλεψεις κι εξω απ το νερο.
Σαν αυτην

delta66 12-09-16 15:40

Μηπως εγινε καμια μικροδιακοπη ρευαμτος και κολλησαν στην επανεκκίνηση?
Καποια φιλτρα με καταπονημενες αντλιες κολλανε ετσι.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03556 seconds with 11 queries