PDA

Επιστροφή στο Forum : firemouth


karalioman
18-12-05, 00:50
Έχω ένα πρόβλημα με τα firemouth. Νόμιζα πως είχα 2 θηλυκά. Αλλά ήρθες σήμερα στο μαγαζί ένας φίλος(ας πούμε ) που έχει πετ . και μου είπε πως είναι ζευγάρι. Ποίος είναι ο πιο εύκολος τρόπος να τα ξεχωρίσω? Είναι περίπου 6-7 εκατοστά.

Giorgos
18-12-05, 01:28
Όταν τα ψάρια αυτά φτάσουν το μέγεθος των 7 εκατοστών (σεξουαλική ωριμότητα), οι διαφορές είναι εμφανείς. Τα αρσενικά συνήθως έχουν πιο έντονα χρώματα και το τελείωμα του ραχιαίου τους πτερυγίου καταλήγει σε εντυπωσιακές, μακριές νημάτινες προεκτάσεις ενώ τα θηλυκά διαθέτουν ένα σκούρο σημάδι στο ραχιαίο πτερύγιο και είναι πιο στρουμπουλές όταν ετοιμάζονται για αναπαραγωγή.
Επίσης, όταν ετοιμάζονται για ζευγάρωμα, τα όργανα αναπαραγωγής τους (μπροστά από το εδρικό τους πτερύγιο) διακρίνονται πολύ εύκολα και έτσι μπορεί να διαχωριστεί άνετα το φύλο τους με απλή οπτική παρατήρηση. Το όργανο εναπόθεσης αυγών της θηλυκιάς (ovipositor) έχει σχεδόν το διπλάσιο πάχος από αυτό του αρσενικού του οποίου καταλήγει σε μύτη και έχει κλίση ελαφρώς προς το πίσω μέρος του σώματος.

karalioman
18-12-05, 01:38
Μάλιστα. Το κατανόησα φίλε μου και σε ευχαριστώ για την ενημερώσει. Αν είχες και την δυνατότητα να μου στείλεις Φώτο από αρσενικά και θηλυκά (λέω εγώ τώρα)θα ήτανε η κορυφαία ενημερώσει-εξηγήσει.

halvas69
18-12-05, 10:13
Ρίξε μία ματιά σε αυτό το link για να δεις τις διαφορές : http://www.tropicalfishcentre.co.uk/firemouth.htm

mikenuke
18-12-05, 13:24
Επισης στο νεο τευχος του ενυδρειου (8ο), θα εχει αναλυτικο αρθρο και πολλες φωτογραφιες.Υπομονη!

karalioman
20-12-05, 01:02
Ok halvas69 είδα to link ;) και με έλισσε μερικές απορίες. Δηλαδή μου έδωσε μια ιδέα πως τα ξεχωρίζουμε, mikenuke όταν λες το νέο τεύχος λες του Ιανουαρίου? Γιατί εδώ Λάρισα :( δεν κυκλοφορεί και πόλη το περιοδικό. Και πρέπει να το προλάβω.

mikenuke
20-12-05, 02:15
Τοσες φορες που σε καλεσαμε στην συναντηση του Ιανουαριου, αμα δεν εχουμε το περιοδικο τοτε, θα στο φερω εγω!

Giorgos
21-12-05, 00:09
mikenukeόταν λες το νέο τεύχος λες του Ιανουαρίου? Όχι. Στο τεύχος του Δεκεμβρίου που πρόκειται να κυκλοφορήσει... αλλά ας μην χαλάμε όλες τις "εκπλήξεις" του περιοδικού.

karalioman
22-12-05, 15:22
Ok. Θα κοιτάξω να το βρω εδώ.;) Για την συναντήσει θα μας ενημερώσετε και θα έρθουμε.:p