PDA

Επιστροφή στο Forum : μωρά guppys πως να τα σώσω;


bakogiannisd
16-12-05, 20:58
γειά σας
είχα ένα ενυδρείο 20λτ με 10 guppys με εσωτερικό φίλτρο, έβλεπα τις μάνες με πρισμένες τις κοιλιές
αλλά πουθενά μικρά. Μία μέρα που έκανα συντήριση του φίλτρου έβγαλα απο μέσα 10 μικρα και ευτυχώς ζωντανά!
μετά απο αυτό μετέφερα τα ψάρια σε καινούριο ενυδρείο 100λτ, δυστηχώς δεν έχω ακόμη αληθινά φυτά μέσα μόνο κάποια
ψευτικα. τα μικρά τα έχω στο μεγάλο σε γενύστρα. ήθελα να σας ρωτήσω, να μεταφέρω τα μικρά στο 20λιτρο ή θα διακυνδηνέψω να τα τραβήξει το φίλτρο πάλι;
και θα ήθελα να μου προτέινετε κάποια φυτά για τα ενυδρεία μου μιας και οι γέννες βλέπω θα είναι συχνες! Πρέπει να σώσω τα μικρά....help!

deMetrIs
16-12-05, 21:10
ενα καλο φυτό και θα κρυβονται/γλυτώνουν πολλα μικρα ειναιτο java moss

deMetrIs
16-12-05, 21:12
α!!! και για να μην σου τα ξαναρουφήξει το φιλτρο βαλε τουλι πανω στο φίλτρο

bakogiannisd
16-12-05, 21:31
σε ευχαριστώ πολύ

rita
17-12-05, 10:41
μονο μην τα εχεις με τις μαμαδες!!γιατι οι μαμαδες τα μωρακια μαμ!

CASPER
17-12-05, 18:28
Καλησπέρα
Εγώ έχω κερατόφυλλο που επιπλέει στην επιφάνεια. Εδώ και κάτι εβδομάδες που έχω τα γεννητούρια, κρύβονται μια χαρά εκει μέσα. Βέβαια... "πας εξερχόμενος συλείπτεται".... ή μάλλον "τρώγεται". Οσα όμως (τα περισσότερα δηλαδή) την έχουν μυριστεί τη δουλειά και μένουν μέσα στο κερατόφυλλο, είναι μια χαρά.

Celda
17-12-05, 22:57
Δεν ξέρω αν θα ακουστεί σκληρό και μιλώ πάντα με την μικρή εμπειρία μου στα ζωοτόκα...αλλα ίσως κάποια που τρώγονται απο τα ενήλικα να είναι για καλό...
Διότι έτσι δεν μειώνεται μόνο ο αριθμός, αλλα και τα πιο αδύναμα και "ανόητα" χάνουν το στοιχημα...

Κατά την αποψή μου το κερατόφυλλο κάνει φοβερή δουλειά. Και τα ενηλικα θηλυκά μου γεννούν εκεί μόνο.

Για το φιλτράκι, αυτο που είπαν με το τουλι είναι το καλύτερο...:) Και θα μπορούσες να δοκιμασεις κάποια άλλη τροφή για να δυναμώσουν. Τώρα τελευταία δοκιμάζω ζωντανές αρτέμιες και εχω ενθουσιαστεί με τα αποτελέσματα:smt118

Κωνσταντίνα