PDA

Επιστροφή στο Forum : Γρανιτης....


Pritanis
14-12-05, 20:57
Βρηκα καταπληκτικες πετρες γρανιτη σε διαφορα σχηματα και μεγεθη ..... Εχω ακουσει οτι λογω του βαθους εξορυξης τους ειναι ραδιενεργοι!!!! Πιστευω οτι ειναι λιγο υπερβολικο αλλα επειδη υπαρχουν ειδικοι εδω θα ηθελα τη γνωμη τους..... Κανουν για ενυδρειο;;;;

netblues
15-12-05, 00:05
Ρε θα μας τρελλανεις σημερα.. Η ραδιενεργεια εξαρταται απο το βαθος εξόρυξης? Μηπως να χτισουμε και κανενα πυρηνικο εργοστασιο εκει στα βαθια, να βουλωσει και η τρυπα απο την εξορυξη, να εχει και τζαμπα καυσιμο..

Και φυσικα, αν ειναι ραδιενεργος ο γρανιτης καθολου δεν σε νοιαζει που θασαι διπλα του ε?? Τα ψαρια μην παθουν τιποτε...
Σοβαρεψου..... :D:D:D

Αμα δεν εχει τιποτε επικινδυνες προεξοχες που να κόβουν και ειναι καθαρός τοτε δεν υπαρχει κανενα πρόβλημα.

ΥΓ Αμα ειναι ραδιενεργες θα φωσφοριζουν και στο σκοταδι, οποτε δεν χρειαζεσαι moonlight... τυχερε...

pStathis
15-12-05, 00:18
ΥΓ Αμα ειναι ραδιενεργες θα φωσφοριζουν και στο σκοταδι, οποτε δεν χρειαζεσαι moonlight... τυχερε...
.
Κοίτα...άμα φωσφορίζουν είναι καλή περίπτωση,
:smt030 :smt030 :smt030 θέλω και εγώ τζάμπα moonlight :p :p !


Πάντως χωρίς πλάκα όλα τα πετρώματα είναι λίγο-πολύ ραδιενεργά (αρκετές φορές περισσότερο απο την μέση τιμή του εδάφους) αλλά αν δεν ζείς 24ώρες/24ώρο σε τέτοιο περιβάλλον( για μερικές δεκαετίες) δεν έχεις να φοβηθείς τιποτα :eek:

Pritanis
15-12-05, 11:50
Netblues θα σε δαγκωσω...... Ετσι μου ειπαν και για αυτο ρωτω δεν ειπα οτι το ξερω στα σιγουρα..... Μηπως σε χτυπησε κανενα απο τα ρευματα της αυτοματης ανατολης - δυσης και τσίτωσες;;;;; Και εμενα μου εκανε εντυπωση αφου ο γρανιτης χρησιμοποιηται σε πολλα σπιτια ως παγκος και δαπεδα και σε τεραστιες ποσοτητες.....

netblues
15-12-05, 11:56
:D:D
Ε οχι και τσιτωσα... :p:p
Φυσικη ραδιενεργεια υπαρχει παντου..
Το τσερνομπιλ να ειναι καλα...
Αυτο που λεω ειναι οτι το κουλο της υποθεσης ειναι ο ισχυρισμος οτι επειδη ειναι απο μεγαλο βαθος εξορυξης.
Να πω οτι το μετρησανε κατι γινεται..
Αλλα ετσι γενικως και αοριστως επειδη ειναι απο μεγαλο βαθος ειναι και ραδιενεργό, ε ειναι καπως..
Δλδ το πετρελαιο που το βγαζουνε απο ακομα πιο βαθεια τι ειναι? Πυρηνικο καυσιμο? :D

halvas69
15-12-05, 18:32
Δλδ το πετρελαιο που το βγαζουνε απο ακομα πιο βαθεια τι ειναι? Πυρηνικο καυσιμο? :DΑμέ δεν είδες που πάει η τιμή του ?
Σε λίγο θα το φοράμε και στο δεξί, σαν κόσμημα (Που έλεγε μία διαφήμιση)

caverman
21-12-05, 13:26
Το ότι είναι ραδιενεργοί λιγάκι παραπάνω σε σχέση με τα υλικά που ερχόμαστε σε επαφή καθημερινά είναι σίγουρο. Οι επαγγελματίες (πάγκοι , κουζίνες κλπ) ισχυρίζονται ότι ακτινοβολεί μόνο η επιφάνεια που δεν έχει υποστεί επεξεργασία (δηλ όχι η λεία του πάγκου ) αλλά από κάτω, πιθανόν και για λόγους πωλήσεων.
Το πόσο ραδιενεργοί είναι θα στο πεί ένας μετρητής gaiger. Αμφιβάλω εάν τους μετράνε πριν τους εισάγουν (Βραζιλία , Κίνα , Τουρκία κλπ)
Πάντως ο PStathis έχει δίκιο , δεν χρειάζεται να ανυσηχείς εάν δεν ... κοιμάσε αγκαλιά μαζί τους.:) :smt045

laskarino
25-12-05, 21:28
Εχω ακουσει οτι λογω του βαθους εξορυξης τους ειναι ραδιενεργοι!!!!
Είσαι και λίγο μακριά! Αν είσουν κοντά μας, θα μπορούσα να σε στείλω σε μέρος κοντά στην Αθήνα και να μαζέψεις γρανίτες από την επιφάνεια της Γης! Αυτό δεν στο λέω για να είσαι σίγουρος ότι δε θα είναι ραδιενεργοί, αλλά για να σου δείξω ότι αυτός που ξέρει ότι είναι ραδιενεργοί λόγω του βάθους εξόρυξης, δεν ξέρει μάλλον ότι γρανίτη βρίσκεις και κάτω ακριβώς από τα πόδια σου!
Αν πληρούν τις προϋποθέσεις που κοιτάμε για όποια πέτρα βάζουμε στα ενυδρεία μας, βάλτες άφοβα!!!;)

ΥΓ: Άμα θέλετε το συνεχίζουμε και πιο πολύ, στο τι είναι ραδιενέργεια, χρόνος ημίσιας ζωής ραδιενεργών ισοτόπων και ποια πετρώματα μπορούν να είναι ραδιενεργά.