PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι αλγη ειναι?


Mindcrime
14-01-18, 20:32
Γεια σας παιδια! Εχει εμφανιστει εδω και κανα τριμηνο πανω στη μος. Τι ειδος αλγης ειναι? Και αν ξερετε, την τρωνε οι red cherry?

rottbea
14-01-18, 20:53
Καλησπερα.Για hair algae μου μοιαζει.
διαβασε εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36876
συμπληρωσε και αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30971

G_AQUA
14-01-18, 20:55
Πράσινη τριχοειδής είναι αν και στην πρώτη φωτό φέρνει και λίγο από κλαδοφόρα. Την πρώτη οι γαρίδες της τρώνε αλλά αν είναι πολύ, μην περιμένεις να "καθαρίσουν" οι γαρίδες, θα πρέπει να δεις τι την δημιουργεί και να την περιορίσεις...
Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου.

petrosdio
15-01-18, 00:18
cladophoda δυσκολη αλγη...δεν την τρωνε οι γαριδες

Mindcrime
21-01-18, 20:36
Γεια σας παιδια. Πριν λιγες μερες ανεβασα φωτο για να μου πειτε τι αλγη εχω και δυστηχως εχω cladophoda. Τα προβληματα τωρα ειναι οτι η αλγη ειναι πανω στη μος, η μος εχει κατακλησει σχεδον ολο το ενυδρειο και δε ξερω πως να την κουρεψω γιατι στο ενυδρειο εχω και γαριδες. Τι κανω λοιπον σε αυτη την περιπτωση ρε παιδια?

rottbea
21-01-18, 21:18
Γεια σας παιδια. Πριν λιγες μερες ανεβασα φωτο για να μου πειτε τι αλγη εχω και δυστηχως εχω cladophoda. Τα προβληματα τωρα ειναι οτι η αλγη ειναι πανω στη μος, η μος εχει κατακλησει σχεδον ολο το ενυδρειο και δε ξερω πως να την κουρεψω γιατι στο ενυδρειο εχω και γαριδες. Τι κανω λοιπον σε αυτη την περιπτωση ρε παιδια?

Τα λινκ που σου εγραψα τα διαβασες?

Mindcrime
21-01-18, 22:00
Δημητρη το λινκ για την αναγνωρηση αλγεων το ειχα διαβασει και γενικα το ειχα ψαξει αρκετα πριν κανω το θρεντ, αυτο που ρωταω ομως τωρα ειναι αλλο και δε καταλαβαινω γιατι μεταφερθηκε εδω.

rottbea
21-01-18, 22:12
Για να σου δωσουν συμβουλες πανω στο θεμα.
Για να αφαιρεσεις οση περισσοτερη μπορεις,παρε ενα κομματι ξυλου(καλαμακι απο σουβλακι)πληγωσε την ακρη του με ενα μαχαιρι(χαρακιες)και βγαλε οση μπορεις!

G_AQUA
22-01-18, 22:24
Η κλαδοφόρα στο μάζεμά της θέλει προσοχή γιατί σπάει σε μικρότερα κομμάτια και μεταφέρεται παντού στο ενυδρείο. Αν το κάνεις βιαστικά και απρόσεκτα, δεν θα έχει αποτέλεσμα. Από την μια θα μαζεύεις κι από την άλλη θα φουντώνει.

Ότι κάνεις θα το κάνεις αφού κλείσεις το φίλτρο για μερικά λεπτά. Μετά θα κάνεις ένα σκούπισμα βυθού να μαζέψεις κομμάτια που πιθανόν έχουν πέσει.

Πες μας όμως περισσότερες λεπτομέρειες για το ενυδρείο γιατί οι άλγες αν απλωθούν παντού δεν αντιμετωπίζονται τόσο εύκολα. Ειδικα η κλαδοφόρα είναι περίεργη και δύσκολη. Και να καταφέρεις να την βγάλεις μηχανικά (κάτι που αποκλείεται όταν έχει πιάσει παντού) αν δεν αλλάξεις παραμέτρους (φως, λίπανση κλπ) σε λίγο πάλι θα ξαναβγεί....