PDA

Επιστροφή στο Forum : Reef σε Rio 125


Karlos7
05-01-18, 16:57
Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Πριν από 8 μήνες ξεκίνησα ένα nano reef σε ένα rio 125 lt.

10 κιλά βράχος με λεπτό αραγωνίτη (το οποίο μετανιωσα)

Ψάρια: 2 Amphiprion occelaris, 1 xanthopterus, 1 yellow tang, 1 carpenters wrasse, 1 chrysous wrasse

Κοράλια: hairy mushrooms, mushrooms, zoanthus, button polyps, caulastrea, turbinaria peltata,ricordea, sarcophyton, star polyps, sinularia, goniopora,catalaphyllia

Ασπόνδυλα:3 ερημιτες και μια γαριδα cleaner

Φωτισμος: 2 Τ5 (blue + marine white) + 2 DYI blue & white led - Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες

Θέρμανση: 150 w θερμοστάτης juwel & DYI μ ανεμιστηράκια πάνω σε STC-1000

Υποστήριξη οργανισμων: κοπήποδα ζωντανά βακτήρια special blend & αμπούλες prodibio, αμινοξεα, βιταμινες, φυτοπλακτον και ζωοπλακτον.

Διατροφή οργανισμών ocean nutrition flakes, κατεψυγμενη artemia, mysis, κοπήποδα ζωντανά και κατεψυγμένο καλαμαρι και γαριδα.

Παράμετροι:
PH: 7,7
ΚΗ: 8,7
ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:10
PO4<0.03
Mg: 1440
CA: 420
Θερμοκρασία:25,5
Αλατοτητα:1,026

Αλλαγές νερού 20-25 lt κάθε 10 μέρες με tropic Marine pro reef

Εξοπλισμός:
Εξωτερικό φίλτρο:Astro 2210
Κυκλοφορητές RW-4 & fluval
Θερμοστατης juwel 150 w
Skimmer fluval
Αυτόματη Αναπλήρωση tunze
Αντίστροφη όσμωση

Κάθε συμβουλή και γνώμη δεκτή.

Καλώς σας βρήκα!

nasos_discus
05-01-18, 17:31
Καλώς ήρθες Νικόλα!!!
Είχα δεν είχα σε έφερα στο gab :D
Έτσι να μεγαλώνει η παρέα των αλμυρων!!

Πάρε και το link για την φόρμα παρουσίασης http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70893

Sakisdraminos
05-01-18, 17:54
Μπράβο Νίκο!
Ωραίο ενυδρείο !
Περιθώρια βελτιώσεις θα υπάρχουν πάντα !

Karlos7
05-01-18, 18:47
Ευχαριστώ πολύ παιδια!

Παναγιώτης Κ
05-01-18, 22:22
Πολύ ωραίο το ριφακι σου φίλε μου. Μπράβο.

Όμορφα ζωντανά.

Για λεντ τι έχεις βάλλει;


Τον ξανθοπτερο, θα σε στεναχωρήσω, αλλά ετοιμάσου σε λίγο να τον δωσεις(θέλει πολλααα λίτρα)

Karlos7
06-01-18, 00:36
Πολύ ωραίο το ριφακι σου φίλε μου. Μπράβο.

Όμορφα ζωντανά.

Για λεντ τι έχεις βάλλει;


Τον ξανθοπτερο, θα σε στεναχωρήσω, αλλά ετοιμάσου σε λίγο να τον δωσεις(θέλει πολλααα λίτρα)

Ναι το ξέρω ότι ο ξανθοπτερος θέλει πολλά λιτρα και συντομς θα πρεπει να μετακομισει.τον λάτρεψα σαν ψάρι, τρομερός χαρακτήρας και αλγοφαγος με πολύ ωραία κίνηση μέσα στο ενυδρείο.μέχρι στιγμής είναι οκ και βολτάρει καλά.

Τα Led τα έφτιαξα με λεντοταινία μπλε και λευκη και RGB μέσα σε αλουμινένιο κουρτινοξυλο με καπάκι plexiglass. Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά για τα λεφτά του fair enough.
Επόμενο βήμα φωτιστικό Led όπου θα ήθελα καμιά ιδέα τι μπορώ να βάλω για ενυδρείο 80 πόντους μηκος και 50 ύψος.

voas
06-01-18, 01:14
Καλώς όρισες στο φόρουμ μας συνονόματε...

Σου εύχομαι Καλη διαμονή και να καμαρώνεις τον υπέροχο ύφαλο σου...

Φυσικά και υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης οπως ισχύει για όλους μας, αλλα εδω προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο, με γνώμονα την υγιεινή του υφαλου...

Προσπάθησε να ανεβάσεις το ph λιγο και να χαμηλωσεις ανάλογα το kh
Επίσης αν θέλεις ανέβασε και την θερμοκρασία 1 με 1,5 βαθμό..

Σιγα σιγα θα τα ρυθμίσουμε ολα, Καλη συνεχεια να εχεις!

Karlos7
07-01-18, 16:52
Καλησπέρα.
Την θερμοκρασία την πήγα στους 26 max 26.5 όταν ανοίγουν τα φώτα.
Το PH ανεβαίνει με τη χρήση αεραντλιας?

voas
07-01-18, 17:33
Καλησπέρα Νίκο....

Καλα εκανες με την θερμοκρασία και την ανέβασες ..

Τωρα, την άνοδο του πχ την επιτυγχάνεις με Καλη οξυγόνωση του χώρου, Καλη ανατάραξή της κυκλοφορίας....

απο εκει και περα μπορεις επίσης να τραβήξεις ενα σωληνάκι απο τον αέρα του σκίμμερ σε εξωτερικό χώρο, ετσι ώστε να τροφοδοτείται με φρέσκο αέρα...

Τελος υπάρχει και η λύση του ριακτορα καλκ, δουλεύοντας τον συνδυαστικά με ph κοντρολερ!

Καλη συνέχεια!

Karlos7
07-01-18, 19:08
Έχω βάλει αεραντλία με χρόνο διακόπτη και την ανοίγω 2 ωρίτσες κάθε απογευμα. Σε ποιο επίπεδο πρέπει να είναι το PH?

Sakisdraminos
07-01-18, 20:36
8 το ελάχιστο.
Αλλά υπάρχει θεωρία και για λιγότερο αλλά καλό κανει πάνω από 8!

Karlos7
07-01-18, 23:15
Ευχαριστώ

voas
12-01-18, 20:08
Καλησπέρα Νικόλα....

Τι νεα φιλαρακι πως παει ο ύφαλος, είχαμε καμια εξέλιξη ή κάποια αλλαγή;

Karlos7
17-01-18, 21:06
Καλησπέρα Νικόλα....

Τι νεα φιλαρακι πως παει ο ύφαλος, είχαμε καμια εξέλιξη ή κάποια αλλαγή;

Καλησπέρα παιδιά όλα καλά!
Οι μετρήσεις σταθερες στις επιθυμητές τιμές εκτός από το PH που το salifert το δείχνει στο 7.5 κατι το οποίο δεν εμπιστεύομαι και πολύ.

Έβαλα 3 νέα κοράλλια. Μια eyphylia divisa μια montipora και μια seriatopora.

Η bubble μου έχει στρεσαριστει καο δεν ξέρω γιατί.το φως και η ροή δεν έχει αλλάξει.
-------------------------
Γιατί δεν μπορώ να ανεβάσω φώτο λόγω μεγέθους?

nasos_discus
17-01-18, 21:44
Καμία φώτο θα δούμε :D:D

Βάλε φώτο και την bubble

Karlos7
18-01-18, 08:27
Photo update

Karlos7
18-01-18, 08:32
Την bubble το απόγευμα

golf4470
18-01-18, 10:20
Καλως ηρθες κ από μένα. Χάρμα οφθαλμου το ενυδρείο σου!
Πες μας πως σκεφτεσαι το led φωτιστικό σου? Θεωρώ το φάσμα των λεντοταινίων που έχεις βάλει οτι δεν είναι σωστό, μπορεις να πεις μερικά χαρακτηριστικά τους?

Karlos7
18-01-18, 10:34
Καλως ηρθες κ από μένα. Χάρμα οφθαλμου το ενυδρείο σου!
Πες μας πως σκεφτεσαι το led φωτιστικό σου? Θεωρώ το φάσμα των λεντοταινίων που έχεις βάλει οτι δεν είναι σωστό, μπορεις να πεις μερικά χαρακτηριστικά τους?
Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Μου δίνουν δύναμη να συνεχίσω. Οι λεντοταινίες είναι RGB smd5050. Έχω φτιάξει 2 κομμάτια 80 πόντων όσο είναι και το μήκος του ενυδρείου όπου στο καθενα έχει 2.5 μέτρα λεντοταινία. Στο μετρο βγάζει 14 w. Την μια την παίζω στο μπλε και στην άλλη έχω βραχυκυκλωσει όλα τα χρώματα και βγάζει ένα έντονο ψυχρο λευκό.επίσης έχω και 2 Τ5 μια λευκή Marine και μια μπλε. Θα ήθελα ένα Led φωτιστικό που να με καλύψει στους 80 πόντους μηκος .

golf4470
18-01-18, 10:39
Πιστεύω με 2-3 multichip συνολικά 60-80w θα είσαι μια χαρά. Ρώτησα για το φάσμα τι αντιστοιχία έχεις σε χρώματα κ ποσά nm είναι αλλά δεν έχει σημασία αφού θα φτιάξεις άλλο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παναγιώτης Κ
18-01-18, 11:26
Το update σου ήταν ότι πρέπει! Πολύ καλο !

Karlos7
18-01-18, 11:39
Το update σου ήταν ότι πρέπει! Πολύ καλο !

Φιλαρακια μου χαίρομαι πραγματικά πολύ που σας αρέσει!

Παναγιώτης Κ
18-01-18, 11:42
Φιλαρακια μου χαίρομαι πραγματικά πολύ που σας αρέσει!

Έχεις κάνει πολύ καλή κατανομή του βράχου εκμεταλλευόμενος τον όποιο χώρο του ΡΙΟ 125.

nasos_discus
18-01-18, 11:47
ετοιμάσου να φτιάξουμε το led και δεν θα πιστεύεις τα χρώματα που θα δείς .:D:D

Karlos7
18-01-18, 11:54
Οι φωτο ειναι απο της14/01 και η bubble είναι μια καλα. Ειχα αλλαξει νερο την προηγουμενη το βραδυ. Στις 16/01 έριξα μια αμπουλα reef booster της prodibio και από εκεί και μετά την είδα μαζεμένη. Θα δω και σήμερα πως ειναι και θα σας ανεβάζω φώτο για σχόλια.
-------------------------
ετοιμάσου να φτιάξουμε το led και δεν θα πιστεύεις τα χρώματα που θα δείς .:D:D

Χρόνια Πολλά και καλά!
-------------------------
Έχεις κάνει πολύ καλή κατανομή του βράχου εκμεταλλευόμενος τον όποιο χώρο του ΡΙΟ 125.

Ήθελα να είναι αεράτη και όχι μπουκωμενο και έκανα αυτο το σχέδιο με καμάρες όπου έχει πολύ κλήρωση κυκλοφορια

Karlos7
18-01-18, 18:49
Εδώ η bubble φαίνεται μαζεμένη στο κέντρο. Ροή και φως δεν άλλαξε. Όπως είπα από τις αρχικές φώτο απλά ταισα με Reef boost της prodibio.

Karlos7
19-01-18, 07:59
https://youtu.be/dN5hBRiODrc

nasos_discus
19-01-18, 08:58
Νικόλα πανέμορφο το ενυδρείο σου , απόλαυσα την πρώτη τζούρα καφέ βλέποντας το βιντεάκι σου :D:D:D.
Να πω ότι από κοντά είναι ακόμη πιο όμορφο.
Τώρα μέτρα να δείς καταναλώσεις.

Παναγιώτης Κ
19-01-18, 11:20
Πολύ καλο!

Ο κυματισμός που κάνει η jebao πολύ καλός, όμως μου φαίνεται πως πρέπει να αυξήσεις λίγο την κυκλοφορία σου.

Karlos7
19-01-18, 11:27
Νικόλα πανέμορφο το ενυδρείο σου , απόλαυσα την πρώτη τζούρα καφέ βλέποντας το βιντεάκι σου :D:D:D.
Να πω ότι από κοντά είναι ακόμη πιο όμορφο.
Τώρα μέτρα να δείς καταναλώσεις.

Πολύ καλο!

Ο κυματισμός που κάνει η jebao πολύ καλός, όμως μου φαίνεται πως πρέπει να αυξήσεις λίγο την κυκλοφορία σου.
Ναι λέω και εγώ να το ανεβάσω λίγο παίζω στο W1 σε δύναμη 2.θα το πάω στο 3
Στο w2 και δύναμη 1 είναι δυνατό.
Και τον έχω και στραμμένο προς τα επάνω λιγο

Παναγιώτης Κ
19-01-18, 11:44
Ναι λέω και εγώ να το ανεβάσω λίγο παίζω στο W1 σε δύναμη 2.θα το πάω στο 3
Στο w2 και δύναμη 1 είναι δυνατό.
Και τον έχω και στραμμένο προς τα επάνω λιγο

Θα το δεις όπως θα το ρυθμίζεις γιατί στο βίντεο φαίνεται ότι η παλμική κίνηση είναι καλή, αλλά δεν υπάρχουν ζώνες ροής νερού.

nasos_discus
19-01-18, 12:32
Θα το δεις όπως θα το ρυθμίζεις γιατί στο βίντεο φαίνεται ότι η παλμική κίνηση είναι καλή, αλλά δεν υπάρχουν ζώνες ροής νερού.

Καλημέρα, πώς το βλέπεις ότι δεν υπάρχουν ζώνες νερού και τι είναι αυτό? Πώς το φτιάχνεις?
Ευχαριστώ

Karlos7
19-01-18, 12:36
Ναι ούτε εγώ το κατάλαβα. ..

Παναγιώτης Κ
19-01-18, 13:26
Ζώνες ροής νερού φαίνεται πως δεν υπάρχουν γιατί τα κοράλλια δεν κανουν στροβυλισμους. Στην ουσία εχεις χαμηλή ΡΟΗ γενικά. Έχουν μόνο το πάνω κάτω απο το w1.
Το πρόβλημα μπορεί να λυθεί τοποθετώντας ένα 3ο κυκλοφοριτη.

Τοποθετώντας 2 stream pumps η μια απέναντι από την άλλη θα δημιουργήσεις ζώνες ροής νερού σαν του πλυντηρίου φαντάσου και με τη jebao στο w1 δίνεις και το «φυσικό» πάνω κάτω που ήδη έχεις.


ΥΓ: τα είπα λίγο περίεργα. Δεν ξέρω αν το καταλάβατε:D

nasos_discus
19-01-18, 13:32
Ζώνες ροής νερού φαίνεται πως δεν υπάρχουν γιατί τα κοράλλια δεν κανουν στροβυλισμους. Στην ουσία εχεις χαμηλή ΡΟΗ γενικά. Έχουν μόνο το πάνω κάτω απο το w1.
Το πρόβλημα μπορεί να λυθεί τοποθετώντας ένα 3ο κυκλοφοριτη.

Τοποθετώντας 2 stream pumps η μια απέναντι από την άλλη θα δημιουργήσεις ζώνες ροής νερού σαν του πλυντηρίου φαντάσου και με τη jebao στο w1 δίνεις και το «φυσικό» πάνω κάτω που ήδη έχεις.


ΥΓ: τα είπα λίγο περίεργα. Δεν ξέρω αν το καταλάβατε:D

Οκ το κατάλαβα, αλλά νομίζω αν βάλει την rw4 στο w2 πρόγραμμα θα κάνει αυτό που λες μαζί με την παλμικη κίνηση :D
Ευχαριστούμε

Karlos7
19-01-18, 13:48
Οκ το κατάλαβα, αλλά νομίζω αν βάλει την rw4 στο w2 πρόγραμμα θα κάνει αυτό που λες μαζί με την παλμικη κίνηση :D
Ευχαριστούμε
Στο w2 θα χάσω το παλμικο. .

nasos_discus
19-01-18, 15:45
Όχι απλά δεν θα είναι τόσο έντονο.

Karlos7
21-01-18, 10:26
Ζώνες ροής νερού φαίνεται πως δεν υπάρχουν γιατί τα κοράλλια δεν κανουν στροβυλισμους. Στην ουσία εχεις χαμηλή ΡΟΗ γενικά. Έχουν μόνο το πάνω κάτω απο το w1.
Το πρόβλημα μπορεί να λυθεί τοποθετώντας ένα 3ο κυκλοφοριτη.

Τοποθετώντας 2 stream pumps η μια απέναντι από την άλλη θα δημιουργήσεις ζώνες ροής νερού σαν του πλυντηρίου φαντάσου και με τη jebao στο w1 δίνεις και το «φυσικό» πάνω κάτω που ήδη έχεις.


ΥΓ: τα είπα λίγο περίεργα. Δεν ξέρω αν το καταλάβατε:DΚαλημέρα.
Έβαλα άλλον έναν κυκλοφορητή Κινέζο 3000 λιτρ από την απέναντι πλευρά να χτυπάει επιφάνεια και γωνία.η RW παίζει στο W1 στο 5.έχω την εντύπωση ότι έχω ροή καλύτερη. Το βράδυ με το που κλείσουν τα φώτα κλείνει και ο κυκλοφορητής που πρόσθεσα και η RW γυρνάει σε night Mode.

Karlos7
23-01-18, 19:48
Πρόσφατα έτυχε να γνωρίσω τον Νικόλα κατά το GAB VOAS! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΌΣ άνθρωπος και χομπιστας με γνώσεις και διαθεση να βοηθήσει από τον πιο αρχαριο.η οργάνωση του αποτελεί σημείο αναφοράς και ο καλοπροεραιτος χαρακτήρας του σε σκλαβωνει. ..και στο τέλος έφυγα και με frags που έκοψε χωρίς να το ζητήσω καν! Ευχαριστώ Νικόλα!είσαι σημείο σταθμός για το hobbie χάρηκα που σε γνώρισα και περιμένω νέα συνάντηση όχι για frags αλλά για να ανταλλάξουμε απόψεις!

Παναγιώτης Κ
23-01-18, 21:40
Μπράβο στο Νίκο και στα παιδιά που πάνε μπροστά το χομπυ