PDA

Επιστροφή στο Forum : Sos Φυτα:αληθινα Ή Ψευτικα?


bakogiannisd
13-12-05, 12:23
Γεια Σασ
Εχω Ενα Ενυδρειο 100 Λιτρων Και Χρησιμοποιω Και Φιλτρο Βυθου. Το Ειδοσ Του Ενυδρειου Ειναι Κοινωνικο Με Μερικα Guppys Πρωσορινα Και Μερικα Ψευτικα Φυτα. Η Επιλογη Μου Ηταν Αναγκαια (αν Και Δεν Μου Αρεσει Το Αισθητικο Αποτελεσμα) Γιατι Δεν Ξερω Αν Μπορω Να Βαλω Φυτα Με Το Εγκατεστημενο Φιλτρο Βυθου. Θα Ηθελα Να Με Βοηθησετε
Σασ Ευχαριστω

pStathis
13-12-05, 12:48
αρχικά πρέπει να αναρωτηθείς πόσο χρονο και χρήμα είσαι διατεθιμένος να δαπανήσεις για τα αληθινά φυτά. Απο ότι ξέρω το φίλτρο βυθού θα σου δημιουργήσει έστω μακροπρόθεσμα πρόβλημα με τα αληθινα φυτα και δεν θα το συνιστούσα. Πρέπει να ξέρεις οτι τα φυτά χρειάζονται αρκετή φροντίδα (λίπάσματα,φως,κλαδέματα) ειδικά αν δεν θέλεις να περιοριστείς σε φυτά χαμηλών απαιτήσεων. Σίγουρα πάντως το αισθητικό αποτέλεσμα είναι κατα πολύ ανώτερο με αληθινά φυτά

ΠΕΤΡΟΣ
13-12-05, 12:53
αποψη μου να βγαλεισ το φιλτρο βυθου γιατι ειναι ξεπερασμενο δηλ.αχρηστο και να φυτεψεισ το ενυδρειο σου.το αισθητικο αποτελεσμα ενοσ φυτεμενου ενυδρειου και ενοσ με ψευτικα φυτα δεν ειναι το ιδιο.σαφωσ το πρωτο υπερισχυει.αρχισε ομωσ με φυτα χαμηλων απαιτησεων.

lasal
13-12-05, 12:59
Ρίξε μια ματιά εδώ για εύκολα φυτά
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=4537

Theokyr
13-12-05, 13:01
Το φίλτρο βυθού είναι ξεπερασμένο και παντελώς άχρηστο. Προτείνω να το βγάλεις άμεσα. Αρκεί να έχει ένα καλό εξωτερικό φίλτρο. Το ζωντανά φυτά είναι πιο εύκολα από ότι νομίζεις αν τηρούνται ορισμένες προυποθέσεις που θα σου εξηγήσουν οι πιο έμπειροι.

Θεόφιλος

bakogiannisd
13-12-05, 13:29
Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Εάν βγάλω το φίλτρο βυθού πως θα γίνετε ο καθαρισμός του βυθού, θα μπορώ να χρησιμοποιώ σκούπα; Εχω ένα εσωτερικό φίλτρο με σφουγκάρι-μακαρόνι και υαλοβάμβακα. Το ενυδρείο ειναι το δεύτερο που έχω και αγορασμένο απο τον Μαρινόπουλο.Εχω μία αντλία απο το πρώτο ενυδρείο(120 λίτρα) αχρησιμοποίητη, να την αλλάξω με αυτή που έχει το ενυδρείο; Σας ευχαριστώ

bakogiannisd
13-12-05, 13:40
Φίλε lasal
Μετα απο την ανάγνωση του θέματος που μου πρότεινες, θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν κρατήσω το φίλτρο βυθού μπορώ να παρω κάποια anubias και να τα δέσω σε κάποιο ξύλο ή πέτρα; θα ήθελα την γνώμη σου

george
13-12-05, 13:52
Φίλε lasal
Μετα απο την ανάγνωση του θέματος που μου πρότεινες, θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν κρατήσω το φίλτρο βυθού μπορώ να παρω κάποια anubias και να τα δέσω σε κάποιο ξύλο ή πέτρα; θα ήθελα την γνώμη σου

Eννοειται...μπορεις επισεις να βαλεις και αλλα φυτα που "πιανονται" πανω σε βραχους ή ξυλα οπως Java moss,Java fern κλπ.

dimitris21
13-12-05, 16:23
Φίλε lasal
Μετα απο την ανάγνωση του θέματος που μου πρότεινες, θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν κρατήσω το φίλτρο βυθού μπορώ να παρω κάποια anubias και να τα δέσω σε κάποιο ξύλο ή πέτρα; θα ήθελα την γνώμη σου

Επειδή πιστεύω ότι, με το που θα βάλεις το πρώτο φυτό θα γλυκαθείς και θα θέλεις και δεύτερο και τρίτο και ούτε ο καθεξής, θα σου πρότεινα να βγάλεις το φίλτρο βυθού τώρα που είναι ακόμα νωρίς γιατί σε βλέπω να προβληματίζεσαι αργότερα όπως προβληματίστηκα και εγώ και τότε είναι πιο πολύπλοκα τα πράγματα.

lasal
14-12-05, 00:04
Με κάλυψαν ο george_lasal και ο dimitris_lasal .
:smt056
:D:D:D:D

Ιορδάνης
20-01-06, 18:09
Καλησπέρα,
Μπορείς να κάνεις σκούπα βυθού και επιβάλλεται να κάνεις με κάθε αλλαγή νερού μία φορά την εβδομάδα.Σαφώς τα αληθινά φυτά είναι μια "φασαρίζικη" αλλαγή στο ενυδρείο σου αλλά το αποτέλεσμα πίστεψέ με θα σε ανταμείψει!Θα πρέπει να αφαιρέσεις το φίλτρο βυθού όπως αναφέρανε οι προλαλήσαντες και να πας στην λύση ενός εξωτερικού φίλτρου ή και εσωτερικού ανάλογα στην τσέπη σου.Ταπεινή μου άποψη βέβαια είναι το εξωτερικό.Στην περίπτωση και των 2 θα πρέπει να τα βάλεις να δουλέψουν για κάποιο χρονικό διάστημα παράλληλα μέχρι το νέο φίλτρο σου αποκτήαει την δική του βιολογία και αποικία βακτηριδίων.Τώρα για την αντλία που αναφέρεις παραπάνω είναι απλή αντλία (κυκλοφορητής) ή φίλτρο όπως αυτό που ήδη έχεις;
Φιλικά Ιορδάνης

bakogiannisd
23-01-06, 09:57
κυκλοφοριτής απλός που τραβάει το νερό μέσω ενός σωλήνα απο το φίλτρο βυθού