PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοκκινίλα.


andreasp
09-12-05, 14:30
Το χρυσοψαρακι μου εχει εμφανισει κοκκινιλα στο δεξι του μαγουλο.
Του εδωσα να φαει. Εφαγε λιγο αλλα καμια σχεση με παλια που σκιζοταν!
Τι επαθε?
Παρολο που το ενυδρειο ειναι μικρο , με εσωτερικο φιλτρακι της Eheim, δεν εχω ουτε αμμωνια ουτε No2.

netblues
09-12-05, 15:26
Η κοκκινιλα ειναι ενδειξη βακτηριδιακης μόλυνσης, αντιμετωπιζεται με αντιβιωση και μπορει να οφελεται σε πολλους παράγοντες.
Το γεγονος ομως οτι το ψαρι βρίσκεται σε μικρο ενυδρείο δεν βοηθάει.
Ξεκινα συχνες αλλαγες νερού (με την λογική οτι η αλλαγη νερού αραιώνει τα πάντα..) Θα μπορουσες παραλληλα να του κανεις συντομα μπανια σε αντιβιωση (πχ bactopur κλπ) συμφωνα με τις οδηγιες του εκαστοτε φαρμάκου.

ΥΓ Διαβαζοντας όλες αυτές τις απώλειες που είχες τελεταία, αρχιζω να πιστεύω οτι τα χρυσοψαρα που χρησιμοποιησες για στρωσιμο μαλλον κουβαλησανε μεσα στο ενυδρειο και οτι αλλο μικροβιο κυκλοφορεί στην πιάτσα, και μολις μπηκαν τα τροπικά εγινε η σφαγή των αμνών.
Αυτό ειναι μια υποθεση (που δεν μπορει να αποδειχθει, αλλά ουτε και να απορριφθεί). Αν ομως ειχες στρωσει χωρις ψαρια, τοτε θα ειμασταν σιγουροι οτι ΔΕΝ ηταν απο τα χρυσοψαρα. Τωρα βεβαια δεν αλλαζει τιποτε, αλλά ειναι μια εξηγηση για τις "περιεργες" απωλειες που αντιμετωπιζεις.

andreasp
09-12-05, 17:20
Καλα... και αν το χρυσοψαρο κουβαλαγε διαφορα, ειναι δυνατον να νοσησε τωρα μετα απο 2 μηνες?

netblues
09-12-05, 17:23
το τι κουβαλαγε με το ποτε τα εβγαλε δεν ειναι το ιδιο.
και ουτε απαραιτητα συνδεονται.
παρολα αυτά
εχεις ακουσει την εννοια του φορέα?
συμβαινει συχνοτατα , και στα ψαρια, να κουβαλανε καποια μικροβια σε μικρους πληθυσμούς χωρις να εμφανιζουν άλλα συμπτωματα.
μόλις οι συνθηκες γινουν κατάλληλες.. εμφανιζονται τα συμπτωματα.

andreasp
09-12-05, 17:32
Και μου το λεγαν... "Παρε ενα κουταβι! " :)