PDA

Επιστροφή στο Forum : Αν οι Murphy και Rhyne τα καταφέρουν ίσως φτιάξω και ένα θαλασσινό


Κλεόβουλος
21-10-17, 12:38
Πάντα ήμουν σκεπτικιστής σε σχέση με το αλμυρό τμήμα του χόμπυ μας (για λόγους που θα καταλάβετε απ' το παρακάτω άρθρο)
πράγμα που (μαζί με τις λειψές μου γνώσεις και την αν-εμπιστοσύνη στις ικανότητες μου) με απέτρεπε να ασχοληθώ.
Τώρα δυο επιστήμονες, οι Murphy και Rhyne, προσπαθούν να βρουν μια λύση ώστε να επιλέγεις και να διατηρείς θαλασσινά ψάρια
με τουλάχιστον λιγότερα ηθικά διλήμματα.
(για να μη μου την πέσουν οι αλμυροί φίλοι μου, να ξεκαθαρίσω ότι γνωρίζω πως και τώρα υπάρχει τρόπος να φτιάξεις ένα όμορφο θαλασσινό ενυδρείο
με είδη μόνο αναπαραγωγής).
Να αρχίσω να ετοιμάζομαι? :)

Διαβάστε το είναι ενδιαφέρον
https://www.smithsonianmag.com/science-nature/can-we-ever-have-cyanide-free-aquarium-fish-180963255/

voas
21-10-17, 13:39
Ευχαριστούμε Κλεοβουλε για το όμορφο άρθρο!

Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις, για τον τροπο αιχμαλωσίας των ψαριών με δηλητήριο και κατα ποσο αυτο μπορει να αλλάξει, ειναι δύσκολο πιστεύω στην παρούσα φαση!

Το κοστολόγιο οπως ανέφερε θα ειναι απαγορευτικό αλλα και η εναλλαγή των ψαριών επίσης!

Καλό ακούστηκε εκει που Συσχέτισε τα βίο φρούτα με τα ψάρια, αλλα και παλι θα εχει μεγάλες δυσκολίες οπως έχουν και αυτα!

Οταν ξεκίνησα με το θαλασσινό μου ειχε κανει μεγάλη εντύπωση η μεγαλύτερη θνησιμότητα στην αναλογία με το γλυκο, οταν μου είπαν διάβασα και έφαγα τα «χαστούκια» μου, έγινα πολύ επιλεκτικός και συγκεκριμένος.....

Τέλος κλείνοντας, το πιο όμορφο αλλα ανέφικτο για εμάς, ειναι να βουτήξεις εσυ και να πιάσεις το ψαράκι που θα φιλοξενήσεις στον ύφαλο σου, υπάρχει και σχετική δραστηριότητα!