PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο βρώμικα είναι ?


crazyio
07-12-05, 15:30
καλησπέρα .....
σε ενα ενυδριάκι 4.5 λίτρων ΜΕ φίλτρο έχω 4 γκάπυ.
Όντας φαντάρος είχα να δώ τα ενυδριάκια μου ΜΟΛΙΣ 1 εβδομάδα ....
όταν σήμερα ήρθα σπίτι είδα το ενυδριάκι με τα γκάπυ σχεδόν ΚΑΦΕ !!!
είχε γεμίσει το χαλίκι καφετίλα και το φιλτράκι είχε στουμπώσει στην βρώμα .. !!!
πριν μια βδομάδα που τα είχα ξαναδεί και καθαρίσει δεν ήταν ούτε το 1/10 βρόμικα απο αυτή τη φορά .... πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να έγινε και μέσα σε μια εβδομάδα ΠΗΞΑΝΕ στην βρώμα ....
ευχτυχώς δεν είχα απώλειες αλλά μου έφηγε η μαγκιά να καθαρίσω το φιλτράκι στα λεπτά του μέρη που ήταν αρκετά στενά ....
τα άλλα 2 ΙΔΙΑ ενυδριάκια , με τα ίδια φιλτράκια που έχω απο έναν μονομάχο μέσα ήταν πεντακάθαρα .....
γιατί τόσο βρώμα .... ταίζω πολυ λιτά και δεν περισσεύει τίποτα ...

mikenuke
07-12-05, 18:01
ταίζω πολυ λιτά και δεν περισσεύει τίποτα ...
Εσυ ναι, οι γονεις σου κανουν το ιδιο?

Lsourtzo
09-12-05, 09:56
Κοίτα …
Καταρχάς 4.5 λίτρα είναι πολύ λίγα έτσι και αλλιώς για 4 ψαράκια … άρα είναι πολύ εύκολο να τα βρομίσουν …
Ψάξε να βρεις τις αιτίες που πιθανόν έκαναν το φίλτρο να σταματήσει …
Κατά την γνώμη μου πρώτα σταμάτησε το φίλτρο και μετά βρόμισε το ενυδρείο, όχι το ανάποδο !!

Σε ενυδρείο 5 λίτρων με 4 ψαράκια ακόμα και 4 μέρες χωρίς φίλτρο θα ήταν αρκετές για να γίνει χαμός !! :smt062

crazyio
30-12-05, 21:26
Αργοπορημένη απάντηση αλλά δυστυχώς μετά απο τόσο καιρό ξανα ήρθα σπίτι ......
το φιλτράκι ΔΕΝ ειχε σταματήσει αλλά ήταν ΠΝΗΓΜΕΝΟ στην βρώμα .... είχε γεμίσει καφετίλα με ίνες ... μόνο έτσι μπορώ να το χαρακτηρήσω αυτό γιατι για άλγη δεν πρόκειται μια και δεν έχω αληθινά φυτά ..
ναι, έχω πέι στους δικούς μου να ταίζουν λίγο, τους έχω δείξει πόσο και τόσο ταίζουν ..... εξάλου ταίζουν απο λίγο ανα 2 μέρες ... :-|
σήμερα πάλι είχανε πολύ βρωμιά, λιγότερη απο την προηγούμενη φορά αλλά και πάλι αρκετή ...
θα διορθωνόταν με ακόμα πιο συχνή αλλαγή νερού ?
αλλάζεται το 50% του νερού ανά εβδομάδα λόγο ύπαρξης του φίλτρου ...

halvas69
30-12-05, 21:39
... είχε γεμίσει καφετίλα με ίνες ... μόνο έτσι μπορώ να το χαρακτηρήσω αυτό γιατι για άλγη δεν πρόκειται μια και δεν έχω αληθινά φυτά ..
Το να έχεις φυτά δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να υπάρχει άλγη.
Και ναι, προχώρησε σε πιό συχνές αλλαγές νερού όπως λές και εσύ.

crazyio
31-12-05, 03:14
Μάλιστα ...... και εγώ νόμιζα πως μόνο με την ύπαρξη φυτών έχουμε συμπτώματα άλγης .... zw
τελικά όντος ..... θα προβώ σε πιο συχνές αλλαγές νερού ..... είναι η μόνη λύση ... :smt100

Fonamstel
04-01-06, 02:57
4 γκαπάκια σε 4 λίτρα...:smt021

Αυτό δεν είναι "ενυδρειάκι"... βάζο είναι.

κάθε μέρα 50% αλλαγή νερού μπορείς να κάνεις? (δλδ οι δικοί σου μια που τυχαίνει να είσαι φαντάρος)? - πάλι λίγο είναι.

Βάλτα τα καημένα τα ψαράκια σε νερό... :smt021 τουρσί τα έκανες :smt087

filoxenos
05-01-06, 00:32
Με συγχωρείς για την παρατήρηση, αλλά 4 γκάππυς σε 4,5 λίτρα νερό, θα έλεγα ότι είναι έγκλημα!
Ολοι μας κάνουμε καταστρατηγήσεις στους "κανόνες", αλλά όχι κι έτσι... Σε τόσο χώρο, ούτε ένα δεν μπορείς να έχεις, εκτός κι αν είναι μωρό, και αυτό για λίγο! Σκέψου ότι αυτά είναι αιχμάλωτά σου και δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Μόνο εσύ μπορείς να κάνεις.
Πάρε επειγόντως ενυδρείο ή δώσε άμεσα τα ψάρια.
Μην παίζεις με τις ζωές ζωντανών οργανισμών.
Είναι κρίμα...

klaz
05-01-06, 00:53
ναι,ειναι απαραδεκτο.....πολυ λιγα λιτρα=πολλα προβληματα.....για τα συγκεκριμενα λιτρα,ωραια θα ηταν να ζει μια ανουμπια για παραδειγμα...........................

filoxenos
05-01-06, 01:09
... ή δύο σαλιγκάρια, Melanoides tuberculata για παράδειγμα... :D

andreasp
05-01-06, 08:30
καλησπέρα .....
σε ενα ενυδριάκι 4.5 λίτρων ΜΕ φίλτρο έχω 4 γκάπυ.


Αν ψαξεις το Forum, θα δεις προσφορα για 60λιτρο ενυδρειο, με φιλτρο, θερμαντηρα στα 60ευρω τελική τιμή.
Οτι πρέπει ειναι για σενα! Εξαλλου στο 60 λιτρο θα βαλεις αρκετα ακομα guppakia που σου αρεσουν.

ΠΕΤΡΟΣ
05-01-06, 16:22
θα συμφωνησω με τουσ παραπανω.

κοιτα το εδω http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?p=95346#post95346

60 δεν ειναι τιποτα και τα ψαρακια(ασε που θα μπορεσεισ να βαλεισ και αλλα) θα ειναι μια χαρα.