PDA

Επιστροφή στο Forum : Caridina babaulti


Vassilisk
10-09-17, 18:06
Εδω και 10 μερες διαβαζω για αυτο το ειδος και σημερα αγορασα 5 που θα φτασουν σε 2 3 μερες και θα ηθελα να ρωτησω αν κανεις εχει εμπειρια με το ειδος και προβληματα που αντιμετοπισε. Θα μπουνε μαζι με κατι ρεδ τσερι σε ενα 25λ φυτευμενο μεχρι να μεγαλωσει ο πλυθησμος.

lingistis
11-09-17, 11:44
Ποιο τύπο Caridina babaulti θα πάρεις; από χομπίστα;

Γενικά είναι σχετικά εύκολες στην διατήρηση τους για κάποιον που έχει εμπειρία με γαρίδες π.χ. με red cherry.

Το ενυδρείο σου είναι μικρό και θα έχεις θέματα που θα σε κουράσουν και δύσκολα θα δεις τον πληθυσμό να αυξάνεται π.χ. διακυμάνσεις στις παραμέτρους νερού, ανταγωνισμό με τις red cherry, συνθήκες κορεσμού κλπ. Καλά είναι να μπουν μόνες τους σε φυτεμένο ενυδρείο πάνω από 40 λίτρα.

Επίσης ο αρχικός πληθυσμός σου είναι μικρός. Μια ομάδα των 10 με 20 νεαρών ατόμων είναι καλά για μια πρώτη αποικία η οποία θα πάρει τα πάνω της όταν θα αρχίσουν την αναπαραγωγή τα πρώτα δικά σου μικρά, δηλαδή μετά από 3 μήνες.

kostascb
11-09-17, 12:14
25λ θεωρείται μικρό για φυτεμένο με γαρίδες ή για τις συγκεκριμένες; Κάτι nano 20λ που λανσάρουν dennerle και άλλες εταιρείες σαν γαριδάδικα είναι συνταγή για αποτυχία δηλαδή;

Vassilisk
11-09-17, 15:58
Συμφωνω απολυτος αλλα το σχεδιο ειναι πως σιγα σιγα θα μπουνε και σε αλλα 3 ενυδρεια φυτευμενα και τελικος θα φτιαξω μια εσωτρρικου χωρου λιμνουλα μονο γις γαριδες

sarpijk
11-09-17, 17:31
Σε 30 λίτρα είχα βάλει και εγώ μια ομάδα περίπου 10 γαρίδες μαζί με neocaridina orange. Δεν τις είδα να αναπαράγονται και τελικά ο πληθυσμός χάθηκε. Πιστεύω ότι έφταιξε το μικρό ενυδρείο σε συνδυασμό με τον ανταγωνισμό από τις neocaridina. Τώρα έχω βάλει μια νέα ομάδα 10 άτομα πάλι σε 80 λίτρα φυτεμένο και περιμένω να πολλαπλασιαστούν.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Vassilisk
11-09-17, 17:45
Σε 30 λίτρα είχα βάλει και εγώ μια ομάδα περίπου 10 γαρίδες μαζί με neocaridina orange. Δεν τις είδα να αναπαράγονται και τελικά ο πληθυσμός χάθηκε. Πιστεύω ότι έφταιξε το μικρό ενυδρείο σε συνδυασμό με τον ανταγωνισμό από τις neocaridina. Τώρα έχω βάλει μια νέα ομάδα 10 άτομα πάλι σε 80 λίτρα φυτεμένο και περιμένω να πολλαπλασιαστούν.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
Καλη τυχη!!!

lingistis
12-09-17, 07:29
25λ θεωρείται μικρό για φυτεμένο με γαρίδες ή για τις συγκεκριμένες; Κάτι nano 20λ που λανσάρουν dennerle και άλλες εταιρείες σαν γαριδάδικα είναι συνταγή για αποτυχία δηλαδή;

Τα 20 λίτρα είναι μικρό για κάθε είδους αποικία γαρίδων.

Τα 20λιτρα που λανσάρουν είναι ειδικά και για έμπειρους χομπίστες. Βασικά χαρακτηρίζονται ως ενυδρεία ειδικού σκοπού (άρα μικρής διάρκεια) που στήνονται για συμμετοχή σε εκθέσεις, διαγωνισμούς κλπ και αφού φωτογραφηθούν ξεστήνονται και από την αρχή ξανά. Όσοι τα διατηρούν για μεγάλα διαστήματα πρέπει να είναι συνέχεια από πάνω τους.

Yiannis
12-09-17, 08:24
Να παραθέσω και την δική μου άποψη.
Τα 25 lit. ενυδρείο ειναι μια χαρά σαν χώρος για να αρχίσεις μια αποικία με 10-20 ατομα . Πέντε ειναι σίγουρα λίγες.
Επειδή οι γαρίδες ειναι κοινωνικές και ζουν σε μεγαλες αποικίες, αισθάνονται ανασφάλεια όταν είναι μία εδώ και η άλλη πολύ..παρακάτω. Τότε έχουν την τάση να κρύβονται και να μην βλέπεις καμμία τελικά.
Απλά λόγω του μικρού όγκου νερού χρειάζεται προσοχή στις μεγάλες αλλαγές νερού - να φτιάχνεται σωστά το νερο πρώτα - όπως και στην τακτικότητα της συντήρησης του μικρού ενυδρείου. Δεν υπάρχουν ανοχές για να το παραμελείς :cool:
Όταν με το καλό ξεπεράσουν τις 80-10..φροντίζεις για μεγαλύτερο χώρο.
Το δικό μου ενύδρειο με τις Babaulti Green ειναι 22 λιτ. Έχει μέσα τουλάχιστον 80. Οι θηλυκες οταν αυγώνονται και κάνουν την πράσινη γραμμή στην ράχη..είναι από τις πιό όμορφες γαρίδες :cool:
Η συγκατοίκηση με Red Cherry δεν είναι καλή ιδέα...

Vassilisk
12-09-17, 19:34
Να παραθέσω και την δική μου άποψη.
Τα 25 lit. ενυδρείο ειναι μια χαρά σαν χώρος για να αρχίσεις μια αποικία με 10-20 ατομα . Πέντε ειναι σίγουρα λίγες.
Επειδή οι γαρίδες ειναι κοινωνικές και ζουν σε μεγαλες αποικίες, αισθάνονται ανασφάλεια όταν είναι μία εδώ και η άλλη πολύ..παρακάτω. Τότε έχουν την τάση να κρύβονται και να μην βλέπεις καμμία τελικά.
Απλά λόγω του μικρού όγκου νερού χρειάζεται προσοχή στις μεγάλες αλλαγές νερού - να φτιάχνεται σωστά το νερο πρώτα - όπως και στην τακτικότητα της συντήρησης του μικρού ενυδρείου. Δεν υπάρχουν ανοχές για να το παραμελείς :cool:
Όταν με το καλό ξεπεράσουν τις 80-10..φροντίζεις για μεγαλύτερο χώρο.
Το δικό μου ενύδρειο με τις Babaulti Green ειναι 22 λιτ. Έχει μέσα τουλάχιστον 80. Οι θηλυκες οταν αυγώνονται και κάνουν την πράσινη γραμμή στην ράχη..είναι από τις πιό όμορφες γαρίδες :cool:
Η συγκατοίκηση με Red Cherry δεν είναι καλή ιδέα...

Εχω αλλο ενα αδειο 20λ να βαλω μεσα απο αλλα ενυδρεια χαλικη και να τις βαλω εκει μετα απο 2 εβδομαδες?
-------------------------
Τα 20 λίτρα είναι μικρό για κάθε είδους αποικία γαρίδων.

Τα 20λιτρα που λανσάρουν είναι ειδικά και για έμπειρους χομπίστες. Βασικά χαρακτηρίζονται ως ενυδρεία ειδικού σκοπού (άρα μικρής διάρκεια) που στήνονται για συμμετοχή σε εκθέσεις, διαγωνισμούς κλπ και αφού φωτογραφηθούν ξεστήνονται και από την αρχή ξανά. Όσοι τα διατηρούν για μεγάλα διαστήματα πρέπει να είναι συνέχεια από πάνω τους.

οπως ειπα οι γαριδες μπαινουν εκει μεχρι να στρωθει ο βυθως για ενα αλλο αδειο 25 λ και τελικος θα μπουνε και σε αλλα 2 μεγαλυτερα ενυδρεια 5 ξερω πως ειναι λιγες αλλα προσπαθω να κανω και ενα 200λ σε πλαστικο κουτι και να ειναι ετοιμο για γαριδες και μπορει τετρα για ποπουλατιον κοντρολ

Yiannis
13-09-17, 08:11
Εχω αλλο ενα αδειο 20λ να βαλω μεσα απο αλλα ενυδρεια χαλικη και να τις βαλω εκει μετα απο 2 εβδομαδες?
-------------------------
Προτιμότερη ιδέα μου φαίνεται..
Έχεις φίλτρο/υλικά φίλτρου στρωμένα για να χρησιμοποιήσεις εκτός από το χαλίκι?
Αν ναί, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα :)

Vassilisk
13-09-17, 15:30
-------------------------
Προτιμότερη ιδέα μου φαίνεται..
Έχεις φίλτρο/υλικά φίλτρου στρωμένα για να χρησιμοποιήσεις εκτός από το χαλίκι?
Αν ναί, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα :)

εχω 3 φιλτρα στωμενα αλλα ο βυθος ξερω πως χρειαζεται για τις γαριδες

Yiannis
14-09-17, 08:07
Ναι βέβαια..Ξέπλυνε καλά με νερό του ενυδρείου το παλιό χαλίκι πριν το βάλεις στο καινούριο.. Μπορείς να συμπληρώσεις με φρέσκο χαλίκι αν δεν σε φθάνει. Μισό παλιό - μισό καινούριο ειίαι μια χαρά.. Πάντα ουδέτερα πετρώματα χρησιμοποιούμε.

Vassilisk
14-09-17, 15:03
Ναι βέβαια..Ξέπλυνε καλά με νερό του ενυδρείου το παλιό χαλίκι πριν το βάλεις στο καινούριο.. Μπορείς να συμπληρώσεις με φρέσκο χαλίκι αν δεν σε φθάνει. Μισό παλιό - μισό καινούριο ειίαι μια χαρά.. Πάντα ουδέτερα πετρώματα χρησιμοποιούμε.

Αυτο θα κανω! Ωραια αρα λυθηκε το προβλημα μου