PDA

Επιστροφή στο Forum : Galaher


epistimon
02-12-05, 16:46
Έχει κανένας πληροφορίες για τα καρχαριοειδή Galaher; Δε μπορώ να βρώ τίποτα στο internet μεχρι τώρα. Ψάχνω διατροφικές συνήθειες, συνθήκες διαβίωσης, γενικότερες πληροφορίες κτλ.

klaz
02-12-05, 17:06
δοκιμασες αναζητηση στο google.....?

soza
02-12-05, 19:10
Μηπως κανεις λαθος στο ονομα?

epistimon
02-12-05, 19:54
Για να ρωταω σχετικα με το ειδος αυτο στο FORUM, σημαινει οτι το εχω ψαξει και στο google και σε αλλες μηχανες αναζητησης. Οσο για το ονομα, σε 3-4 διαφορετικα καταστηματα pet shop που τον έχω δει, μου εχουν πει το ιδιο ονομα. Το καταστημα μαλιστα που το αγορασα, πουλαει μόνο ψάρια, δεν ειναι γενικά Pet Shop, αλλα μονο για ενυδρεια. Ο Galaher, μοιάζει πάρα πολύ με Pangasius, αλλα μου είπαν ότι δεν είναι το ίδιο. Μια άλλη πιθανή ονομασία είναι Siamese Shark, η οποιία όμως σε αναζήτηση στο Google, έβγαλε αντιστοιχία στο Pangasius.

Tolis
03-12-05, 00:44
Απ'οτι θυμαμαι το κοινο ονομα gallaher μαλλον δωθηκε στην ελλαδα, οποτε δυσκολο να το βρεις σε αναζητηση. Και απ'οτι επθσης θυμαμαι δοθηκε στο Pnagasius sutchi

halvas69
03-12-05, 00:48
Όπως το είπε ο Τόλης είναι το Pangasius sutchi.

epistimon
03-12-05, 10:07
Παιδια, απολυτα κατανοητο το θεμα με τη διπλη ονομασια (μονο τα Σκοπια εχουν διπλη ονομασια), αλλα μου κανει εντυπωση που σε ελληνικα sites με πληροφοριες για ψαρια, δεν υπαρει τιποτα σχετικο με αυτον, αφου τον βαφτισαμε εμεις ετσι με το ζορι. Τελικα ο Gallaher ειναι ενα Pangasius; Μοιαζουν σα δυο σταγονες νερο, αλλα διαφερουν ελαχιστα στο μεγεθος (οχι λογω ηλικιας) και κατα πολυ στην τιμη: Gallaher (10cm)19 ως 25 ευρω Pangasius (7cm) 5 ως 8 ευρω. Στο κεντρο της Αθηνας βρηκα Gallaher 20cm με 50 ευρω μόνο!!! Καλα που δεν τον πήρα. Ή μας κοροϊδευουν ή ....

sot-zoe
03-12-05, 10:26
Θα εχεις δει φανταζομαι ποσο μεγαλο γινεται .

epistimon
03-12-05, 13:58
και τελικα το gallaher ειναι ιδιο με το pangasius ή κοντινοι συγγενεις;

Giorgos
03-12-05, 15:18
Το Pangasius είναι απλά το γένος του ψαριού. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλά διαφορετικά είδη Pangasius που διαφέρουν λίγο μεταξύ τους, όπως είναι τα hypophthalmus (που έχει αντικαταστήσει το sutchi), bocourti, djambal και πολλά πολλά ακόμη. Όλα ανήκουν στην οικογένεια των γατόψαρων που ονομάζεται Pangasiidae.

halvas69
04-12-05, 19:52
Βρε αφου τα είχαμε χθες δίπλα μας και τα 2 δεν έβγαλε κανένας μία φώτο να την ανεβάζει να χαρούμε τα 2 τέρατα ?