PDA

Επιστροφή στο Forum : Νανισμός στις γαρίδες.


sarpijk
31-07-17, 14:02
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω το εξής ερώτημα. Σε κύβο 30 λίτρων είχα βάλει γαρίδες neocaridina orange. Είχα ήδη γύρω στις 5 και ο φίλος Tsala μου έδωσε γύρω στις 10 ακόμα. Σύντομα οι γαρίδες πολλαπλασιάστηκαν και άρχισα να βλέπω και αυγωμενες αλλα και πολλά γαριδάκια .

Φτάνουμε στο σήμερα όπου εδώ και δύο μήνες περίπου δε βλέπω γαρίδες να είναι αυγωμενες αλλά το χειρότερο είναι ότι οι ήδη υπάρχουσες δε μεγαλώνουν και έχουν πολύ μικρό μέγεθος.

Σίγουρα πολύ πιθανό να πρόκειται για τυχαιο γεγονός καθώς και οι καλοκαιρινοί μήνες με την αύξηση της θερμοκρασίας δεν είναι και ο,τι καλύτερο.

Βρήκα όμως μια αναφορά σε ξένο φόρουμ ότι όταν ο αριθμός των γαρίδων αυξάνεται ειδικά σε μικρό ενυδρείο τότε όντως μένουν μικρές και εαν μειώσουμε τον πληθυσμό θα δούμε να μεγαλώνουν και πάλι κανονικα.

Εδώ η σχετική αναφορά.http://www.plantedtank.net/forums/88-shrimp-other-invertebrates/150002-shrimp-growth-stunting.html#/topics/150002




Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

alexis cosmo
01-08-17, 21:28
Στεφανε αυτο εχω δει σε καποιο ντοκιμαντερ οτι γινεται σε πολλα ειδη αλλα δεν θυμαμαι πως και τι.
Παντος συμβαινει σιγουρα.
Αν θυμηθω το ντοκιμαντερ θα το μεταφερω εδω.

sarpijk
01-08-17, 21:31
Πρόσφατα είχα βάλει μια red cherry στο 80αρι. Δεν είχε άλλες γαρίδες εκτός από 2 αμανο. Μέσα σε λίγο καιρό είχε γίνει δίπλασια από τις red cherry που είχα στα 60 λίτρα.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Themis_aqua
01-08-17, 22:48
Πρόσφατα είχα βάλει μια red cherry στο 80αρι. Δεν είχε άλλες γαρίδες εκτός από 2 αμανο. Μέσα σε λίγο καιρό είχε γίνει δίπλασια από τις red cherry που είχα στα 60 λίτρα.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk

Ειναι γεγονος αυτο που αναφερεις Στεφανε!!οταν εστησα το μεγαλο που χω τωρα,μετεφερα οσες red cherry ειχα στο 60αρι..μεσα σε 2 μηνες οι γαριδες εγιναν σχεδον διπλασιες,μου κανε τρομερη εντυπωση..Αρα τυχαιο δεν ειναι:)