PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτη φορά αντίστροφη οσμωση


Nikith
24-07-17, 15:04
Καλησπέρα παιδιά.

Σήμερα θα χρησιμοποιήσω πρώτη φορά το σύστημα αντίστροφης όσμωσης για τα 2 ραμιρεζι μου

Λοιπόν την συνδεσμολογια θα μου την κάνει κάποιος άντρας γιατί σαν γυναίκα δεν κατέχω.

1) Μετά αφού πάρω το καθαρό νερό από αντίστροφη οσμωση το βάζω μόνο αυτό κατευθείαν στο ενυδρείο η πρέπει να το αναμειξω με νερό βρύσης και να κάνω μετρήσεις με υγρά τεστ και αφού φτάσω στο επιθυμητό αποτέλεσμα τότε το βάζω μέσα;;;;;;; εγώ έχω 60 λίτρο οπότε η αλλαγή που κάνω κάθε φορά ειναι περίπου στα 20 λίτρα.

2)και κάτι ακόμα, φαντάζομαι ότι το κατέβασμα στις μετρήσεις πρέπει να γίνει σταδιακά κάθε εβδομάδα.... Ώστε να μην πάθουν σοκ τα ψάρι με μια απότομη αλλαγή;;;;;;

Αυτά προς τον παρόν, πρώτη φορά ασχολούμαι με ενυδρείο γενικά οπότε κάθε βοήθεια πολύτιμη.

KostasGR
24-07-17, 15:11
Εγώ στα Ramirezi βάζω μόνο όσμωση. Ό,τι κάνεις κάν'το σταδιακά.

redman
24-07-17, 22:46
Χωρις να ξερω πολλα απο ΑΟ, το "καθαρο" νερο της ειναι τοσο "καθαρο" που δεν μπορει να επιβιωσει μικροοργανισμος εκει. Αν δεν κανω λαθος, μονο ενα ποσοστο θα ειναι απο ΑΟ και το αλλο βρυσης. Απο κει και περα θα βαλεις οτι αλλο ζουμακι ( μαγνησια, καλια κτλ κτλ) χρειαζεται για να φτασεις τις επιθυμητες παραμετρους.
Τελος, οπως ειπωθηκε και παραπανω, οτι κανεις καντο σταδιακα, οσο λιγοτερες οι μεταβολες τοσο καλυτερα για το συστημα σου.

Τάκης
24-07-17, 23:23
Σταδιακά θα πρέπει σίγουρα,
από εκεί και πέρα πρέπει να μπαίνει και νερό βρύσης αποχλωριομένο για να φέρεις τη GH εκεί που θες.
Μόνο από Α/Ο το θεωρώ υπερβολή , ίσως και επικίνδυνο.
Το νερό από Α/Ο είναι στείρο , νεκρό,
οι ζωντανοί οργανισμοί έχουν ανάγκη και από κάποια ιχνοστοιχεία

tsala
25-07-17, 04:12
σταδιακα με νερο βρυσης..
στα 20 λιτρα αλλαγης , λογικα με 4-5 λιτρα νερο βρυσης, θα σαι οκ.
κανε τεστ και μερικες δοκιμες σε 1 λιτρο νερο να βρεις την αναλογια.

KostasGR
25-07-17, 11:39
Σταδιακά θα πρέπει σίγουρα,
από εκεί και πέρα πρέπει να μπαίνει και νερό βρύσης αποχλωριομένο για να φέρεις τη GH εκεί που θες.
Μόνο από Α/Ο το θεωρώ υπερβολή , ίσως και επικίνδυνο.
Το νερό από Α/Ο είναι στείρο , νεκρό,
οι ζωντανοί οργανισμοί έχουν ανάγκη και από κάποια ιχνοστοιχεία

Σε περίπτωση που δουλεύουμε μόνο με Α/Ο προσθέτουμε και ιχνοστοιχεία. Επικίνδυνο, όχι, δεν είναι.

Τάκης
25-07-17, 11:54
Σε περίπτωση που δουλεύουμε μόνο με Α/Ο προσθέτουμε και ιχνοστοιχεία. Επικίνδυνο, όχι, δεν είναι.
Ετσι πες, πως προσθέτεις ιχνοστοιχεία,
άλλο μόνο από Α/Ο , και άλλο μόνο από Α/Ο και με ιχνοστοιχεία,
είναι παρόμοιο σαν να προσθέτεις και νερό βρύσης.
Μόνο από Α/Ο και χωρίς ιχνοστοιχεία ή χωρίς πρόσμειξη με νερό βρύσης είναι επικίνδυνο.

KostasGR
25-07-17, 11:59
Μπράβο κύριε Τάκη!

Τάκης
25-07-17, 12:10
Μπράβο κύριε Τάκη!
Δεν είναι για τα μπράβο,
αλλά θα πρέπει να εξηγούμε αναλυτικά
γιατί κάλλιστα κάποιος θα πάει να βάλει σκέτο νερό από Α/Ο
και να έχει πρόβλημα

Nikith
25-07-17, 12:16
Ευχαριστώ πολυ για όλες τις απαντήσεις.......

delta66
25-07-17, 13:01
Σε περίπτωση που δουλεύουμε μόνο με Α/Ο προσθέτουμε και ιχνοστοιχεία. Επικίνδυνο, όχι, δεν είναι.
Τα ιχνοστοιχεια δεν ανεβαζουν GH.
Θελεις και μεταλλικα αλατα για ρυθμιση σκληροτητας.
Περισσοτερα εδω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71969
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=501195#post501195