PDA

Επιστροφή στο Forum : New Betta Breeding


nadyaxd
23-07-17, 10:26
Γεια σας φίλοι θα ηθελα να μοιραστω αυτο το θέμα μαζι σας.
Της προάλες πηρα αυτό το ζευγάρι μονομαχων και θα προσπαθήσω να τους ζευγαρώσω. :smt052
Οπως θα δείτε και εσείς μεχρι στιγμής πάνε ολα κάλα και θέλει ο ενας τον άλλον. ;)
Το μόνο θέμα που έχω αντιμετωπίσει μέχρι τώρα είναι οτι ο αρσενικός δεν έχει αρχήσει να κάνει καθόλου boublenest. :confused:
Τα ταϊζω με grindal worm και παράγγειλα microworms για τα μίκρα :grin:
Ας ελπίσω ότι άργα η γρύγορα θα αρχίσει να φτιάχνει και θα έχω μια υπέροχη γέννα :) :smt041

isidor
23-07-17, 14:49
Γεια σας φίλοι θα ηθελα να μοιραστω αυτο το θέμα μαζι σας.
Της προάλες πηρα αυτό το ζευγάρι μονομαχων και θα προσπαθήσω να τους ζευγαρώσω. :smt052
Οπως θα δείτε και εσείς μεχρι στιγμής πάνε ολα κάλα και θέλει ο ενας τον άλλον. ;)
Το μόνο θέμα που έχω αντιμετωπίσει μέχρι τώρα είναι οτι ο αρσενικός δεν έχει αρχήσει να κάνει καθόλου boublenest. :confused:
Τα ταϊζω με grindal worm και παράγγειλα microworms για τα μίκρα :grin:
Ας ελπίσω ότι άργα η γρύγορα θα αρχίσει να φτιάχνει και θα έχω μια υπέροχη γέννα :) :smt041

Ωραία χρώματα έχεις βρει.
Γιατί την έχεις στο μπουκάλι;

nadyaxd
23-07-17, 15:45
Την έχω έτσι όστε να μην μπορεί να την φτάσει και να φτίαξει boublenest.
Σταδιακά την βγάζω για να δω πως ανταποκρίνονται και μόλις είναι έτοιμη θα τους αφίσω να κάνουν την δουλειά τους :)

isidor
23-07-17, 16:20
Εγώ όσες φορές έκανα γέννα τα είχα μαζί.
Την έβγαλα μόνο όταν άρχισαν να βγαίνουν τα μωρά.
Γνωμη μου είναι τα βάλεις μαζί και όταν θελήσει θα την κάνει την φωλιά.

nadyaxd
23-07-17, 16:33
Εγώ όσες φορές έκανα γέννα τα είχα μαζί.
Την έβγαλα μόνο όταν άρχισαν να βγαίνουν τα μωρά.
Γνωμη μου είναι τα βάλεις μαζί και όταν θελήσει θα την κάνει την φωλιά.

Tωρα τα εχω αφισει και ειναι μαζι απλα ειναι καποιες φορες που ο αρσενικος την σκοτωνει ευτιχως σε αυτην τη περιπτωσει δεν γινετε απλα το εκανα προλυπτικα δεν θελω να ξαναγινει το ιδιο ατυχημα

isidor
23-07-17, 17:25
Έχεις δίκιο. Θέλουν προσοχή. Αν δεις πως τρώει πολύ ξύλο πρέπει να την απομονώσεις.

nadyaxd
23-07-17, 17:38
Έχεις δίκιο. Θέλουν προσοχή. Αν δεις πως τρώει πολύ ξύλο πρέπει να την απομονώσεις.

Eπειτέλους τα πρώτα σημαδία :grin:
Αρχισε και φτιαχνει bubblenest απλα επειδη εγινε λιγο ποιο επιθετικος τους ξαναχώρισα

Demetra
29-07-17, 20:03
μετά το θηλυκό έχεις ξεχωριστό ενυδρείο να το βάλεις; τα μικρά σκέφτηκες που θα τα μεγαλώσεις αυτό το ενυδρείο μου φαίνεται μικρό...τι θερμοκρασία έχει το ενυδρείο;

nadyaxd
30-07-17, 07:10
Ναι βέβαια έχω και άλλα ενυδρέια την μονομαχίνα μετα την βάζω στο μεγάλο ενυδρείο μαζί με της άλλες την μονομάχο τον αφίνω μέχρι τα μικρά να μπορούν να κολυμπήσουν μόνα τους και μετα η τον βάζω στο μεγάλο μαζί με της μονομαχίνες η σε ενα αλλο ενυδρείο αντιστίχου μεγέθους.Επείσης έχω ένα άλλο ενυδρείο το οποίο οταν μεγαλώσουν τα μικρά τα βάζω εκεί για το τελικό τους μέγεθος :)