PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξεκινημα Reef 300 Λιτρα


Σελίδες : [1] 2

Rayden
06-07-17, 10:01
Καλημερα/σπερα. Μετα απο καμια 15αρια χρονια ενασχολησης με τα ενυδρεια γλυκου νερου, ηρθε η ωρα να δοκιμασω την τυχη μου με τα αλατια!! (Καποια ****** για αρχη και βλεπουμε)

Για την αποφυγη των λαθων του ξεκινηματος του γλυκου (μεγαλωσαμε κιολας) θα χρειαστει η βοηθεια σας.

Εχουμε και λεμε. Ενυδρειο Juwel Rio 300. Αρχικα θα αφαιρεθει το ενα καθετο σταθερο της βασης και θα μετακινηθει το αλλο ωστε να χωρεσει να sump μηκους 80εκ. Θα ενυσχηθει και η βαση με κοιλοδοκο για να ειμαστε σιγουροι.

Το sump θα εχει διαστασεις 80*35*45 και διαταξη οπως φαινετε στο σχημα. (Ειναι καλο η' παμε για αλλα)

Αυτο που με προβληματιζει πιο πολυ ειναι η υπερχειληση. Σκεφτομαι 3 τρυπες συνολο στην πλατη, 2
για υπερχειληση και 1 για επιστροφη. Ουτε καν σαν σκεψη να της κανω μονος, οποτε στο ψαξιμο για ειδικο (Nidal??). Αν υπαρχει καποιος που μπορει να κανει την δουλεια ενα PM αν γινετε.

Απο εξοπλισμο σκεφτομαι τα εξεις:
- Skimmer: (Κατα σειρα προτημησης). Tunze 9410 η' Deltec SC1456 η' Coral Box D700. Ειναι καλα η' συνεχιζω το ψαξιμο?
- Κυκλοφορια: 2*RW-15
- Αντλια επιστροφης: Jebao DCS-4000
- Αναπληρωση: Hydor Smart Level Control (Το δοχειο της οποιας αναγκαστικα παει για μπαλκονι. Θα εχουμε θεμα εκει? Ποσα μετρα μακρια μπορει να ειναι απο το Sump?)
- Reactors: 2*Phosban Reactors 150 για ανθρακα και αντιφωσφορο.
- Refracometer: Grotech Optical
- Αλατι: Tripic Marine Pro Reef
- Φωτισμος: 4*Τ5* 54W για αρχη και βλεπουμε. Βασικα υπαρχει και δευτερο φωτιστικο για το Ριο και σκεφτομαι να βαλω και τα δυο και να μεινει ανοιχτο το υπολειπο κενο ( Η' να κοπουν τα καπακια καταλληλα για να κλεινει κιολας). Ειμαστε Οκ για αρχη?
- Tests: NH3, NO2, NO3, KH, PO4, CA, Mg.
- Live Rock: 35 κιλα
- Fiji white sand 36 kg (Μαλλον πολλα για δυο δαχτυλα)

Υπαρχουν διαθεσιμα απο το γλυξο:
- 2*Jager*300W
- Ετοιμο συστημα ψυξης με ανεμιστηρακια
- RO 3 σταδιων με DI
- Ηλεκτρονικο PH meter
- Δεξαμενη προετοιμασιας νερου 100 λιτρων με κυκλοφοριτη και θερμαντηρα
- Controller θερμοκρασιας Elliwel 915
- UV Lamp

Ειναι καλος ο εξοπλισμος για αρχη? Καμια προταση για αλλαγη η' προχωραω στις αγορες. Θελουν και κανα μηνα να ερθουνε. Υποψην οτι το ενυδρειο θα στειθει απο Σεπτεμβρη για να αποφυγω την αγορα Chiller για φετος...

Αλλος κοσμος η θαλασσα παντως. ...storage/emulated/0/Download/Sump Rio 300 Finaljpg.jpg

Rayden
06-07-17, 10:04
Το σχεδιο του sump

voas
06-07-17, 11:27
Καλημερα/σπερα. Μετα απο καμια 15αρια χρονια ενασχολησης με τα ενυδρεια γλυκου νερου, ηρθε η ωρα να δοκιμασω την τυχη μου με τα αλατια!! (Καποια ****** για αρχη και βλεπουμε)

καλή αρχη σου εύχομαι στα αλάτια φίλε μου!
είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε σε ότι μας χρειαστείς!

Για την αποφυγη των λαθων του ξεκινηματος του γλυκου (μεγαλωσαμε κιολας) θα χρειαστει η βοηθεια σας.

Εχουμε και λεμε. Ενυδρειο Juwel Rio 300. Αρχικα θα αφαιρεθει το ενα καθετο σταθερο της βασης και θα μετακινηθει το αλλο ωστε να χωρεσει να sump μηκους 80εκ. Θα ενυσχηθει και η βαση με κοιλοδοκο για να ειμαστε σιγουροι.

οκ. μια χαρα!

Το sump θα εχει διαστασεις 80*35*45 και διαταξη οπως φαινετε στο σχημα. (Ειναι καλο η' παμε για αλλα)

κάποια χωρίσματα είναι περιττά, από την στιγμή που θα έχεις και media ριακτορες!

Αυτο που με προβληματιζει πιο πολυ ειναι η υπερχειληση. Σκεφτομαι 3 τρυπες συνολο στην πλατη, 2
για υπερχειληση και 1 για επιστροφη. Ουτε καν σαν σκεψη να της κανω μονος, οποτε στο ψαξιμο για ειδικο (Nidal??). Αν υπαρχει καποιος που μπορει να κανει την δουλεια ενα PM αν γινετε.

nidal δύναμη, πολύ καλό παιδί και φίλος!

Απο εξοπλισμο σκεφτομαι τα εξεις:
- Skimmer: (Κατα σειρα προτημησης). Tunze 9410 η' Deltec SC1456 η' Coral Box D700. Ειναι καλα η' συνεχιζω το ψαξιμο?

το deltec ποιοτικά είναι καλύτερα!

- Κυκλοφορια: 2*RW-15 ο
- Αντλια επιστροφης: Jebao DCS-4000

οκ ..... μια χαρα!

- Αναπληρωση: Hydor Smart Level Control (Το δοχειο της οποιας αναγκαστικα παει για μπαλκονι. Θα εχουμε θεμα εκει? Ποσα μετρα μακρια μπορει να ειναι απο το Sump?)

εμένα είναι μπαλκόνι στα 3-4 μέτρα και τρέχει σούπερ η 12v αντλία


- Reactors: 2*Phosban Reactors 150 για ανθρακα και αντιφωσφορο.
- Refracometer: Grotech Optical
- Αλατι: Tripic Marine Pro Reef

οκ....μια χαρά

- Φωτισμος: 4*Τ5* 54W για αρχη και βλεπουμε. Βασικα υπαρχει και δευτερο φωτιστικο για το Ριο και σκεφτομαι να βαλω και τα δυο και να μεινει ανοιχτο το υπολειπο κενο ( Η' να κοπουν τα καπακια καταλληλα για να κλεινει κιολας). Ειμαστε Οκ για αρχη?
- Tests: NH3, NO2, NO3, KH, PO4, CA, Mg.
- Live Rock: 35 κιλα
- Fiji white sand 36 kg (Μαλλον πολλα για δυο δαχτυλα)

οκ....μια χαρα

Υπαρχουν διαθεσιμα απο το γλυξο:
- 2*Jager*300W
- Ετοιμο συστημα ψυξης με ανεμιστηρακια
- RO 3 σταδιων με DI
- Ηλεκτρονικο PH meter
- Δεξαμενη προετοιμασιας νερου 100 λιτρων με κυκλοφοριτη και θερμαντηρα
- Controller θερμοκρασιας Elliwel 915
- UV Lamp

οκ.... μια χαρα, ενα tds μόνο αν μπορείς να πάρεις!

Ειναι καλος ο εξοπλισμος για αρχη? Καμια προταση για αλλαγη η' προχωραω στις αγορες. Θελουν και κανα μηνα να ερθουνε. Υποψην οτι το ενυδρειο θα στειθει απο Σεπτεμβρη για να αποφυγω την αγορα Chiller για φετος...

Αλλος κοσμος η θαλασσα παντως. ...storage/emulated/0/Download/Sump Rio 300 Finaljpg.jpg

μια χαρά όλα καλά, μπραβο φίλε πολύ χάρηκα με τον τρόπο που προσεγγίζεις την έναρξη του!

voas
06-07-17, 11:28
Το σχεδιο του sump

περίμενε τον εξοπλισμό πρώτα, για να δεις διαστάσεις και μετά κόλλα τα χωρίσματα του σαμπ!
κάποια χωρίσματα είναι περιττά πιστεύω....

Rayden
06-07-17, 13:44
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Ειμαστε και γειτονες (Πειραιας) βλεπω. Και εγω για deltec ημουν να σου πω την αληθεια αλλα ειναι οριακα στο υψος. Αν υπολογισεις και το παχος του sump θα μενει 1εκ για να αφαιρεθει το κυπελο του skimmer(51εκ το skimmer +15 για το κυπελο). Οταν φτιαχτει το sump ,θα ξαναγινει ακριβης μετρηση και θα αποφασισω αν ειναι.

TDS στο προγραμμα και αυτο λειπων. Μενει οταν με το καλο ξεκινησει, η αποφαση αν θα παμε σε δοσομετρηκη η' CR (μαλλον προς το πρωτο με κοβω παντως για αρχη).

Το sump λες να εχει ενα χωρισμα στη μεση και καλα ειναι ε? Θα μαζεψω τον εξοπλισμο και θα αφησω τις μπαφλες για μετα αν ειναι.

Βουρ για αγορες...Ευχαριστω και παλι

voas
06-07-17, 13:49
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Ειμαστε και γειτονες (Πειραιας) βλεπω. Και εγω για deltec ημουν να σου πω την αληθεια αλλα ειναι οριακα στο υψος. Αν υπολογισεις και το παχος του sump θα μενει 1εκ για να αφαιρεθει το κυπελο του skimmer. Οταν φτιαχτει το sump ,θα ξαναγινει ακριβης μετρηση και θα αποφασισω αν ειναι.

TDS στο προγραμμα και αυτο λειπων. Μενει οταν με το καλο ξεκινησει η αποφαση αν θα παμε σε δοσομετρηκη η CR (μαλλον προς το πρωτο με κοβω παντως για αρχη).

Το sump λες να εχει ενα χωρισμα στη μεση και καλα ειναι ε? Θα μαζεψω τον εξοπλισμο και θα αφησω τις μπαφλες για μετα αν ειναι.

Βουρ για αγορες...Ευχαριστω και παλι


Όποτε θελεις να περάσεις από το σπίτι μου να πιούμε καφεδάκι, ίσως πάρεις και μερικές ιδέες!;)

Rayden
06-07-17, 14:14
Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ, αλλα ειμαι αρκετα μακρια αυτη τη στιγμη!!!. Καπου μεση Ινδικου Ωκεανου να καταλαβεις (Ναυτικος). Εξ ου και ο απλετος χρονος για διαβασμα! Τι να κανω, πρωτα βγαινει η ψυχη και μετα το χουι οπως λενε!

Σε καμια τριανταρια μερες που γυρναω ευχαριστως να το κανονισουμε.

voas
06-07-17, 14:24
Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ, αλλα ειμαι αρκετα μακρια αυτη τη στιγμη!!!. Καπου μεση Ινδικου Ωκεανου να καταλαβεις (Ναυτικος). Εξ ου και ο απλετος χρονος για διαβασμα! Τι να κανω, πρωτα βγαινει η ψυχη και μετα το χουι οπως λενε!

Σε καμια τριανταρια μερες που γυρναω ευχαριστως να το κανονισουμε.



ααα ....οκ, μια χαρά!
καλές θάλασσες να έχεις σου εύχομαι, όταν έρθεις με το κάλο εδώ είμαστε!

golf4470
06-07-17, 17:04
Καλή αρχή κ από μένα! Βλέπω μπαίνεις δυναμικά. Ότι σου είπε ο Νίκος παραπάνω συμφωνώ απόλυτα. Στα 400λτ δούλευα το coralbox d700 μια χαρά.

Rayden
06-07-17, 21:12
Ευχαριστω. Θα δειξει πως θα παει στη πορεια..
Το skimmer το εχω σαν τριτη επιλογη για την ωρα. Αν τελικα χωραει το deltec λεω να ακουσω το Voas και να καταληξω εκει

Rayden
17-07-17, 20:53
Πρωτες αφιξεις....Μονο το Skimmer μενει, οπου τελικα λογω υψους το Tunze 9410. Το Deltec ενω γραφει στο manual 51cm ολα τα μαγαζια το εχουν σαν 52,5 και ειναι που ειναι οριακα λεω να μην το ρισκαρω.

voas
17-07-17, 21:11
Καλορίζικα φίλε όλα να είναι και καλοδούλευτα!
Τι ύψος εχεις εσωτερικα στο σαμπ και προβληματίζεσαι;

Rayden
17-07-17, 21:19
Καλησπερα. 68εκ ειναι το υψος της βασης του Ριο. Αν ειναι το υψος του Deltec 52,5εκ και θελει 15εκ για να αφαιρεθει το κυπελο παμε στα 67,5. Βαλε και.το παχος του γυαλλιου απο το sump, θα πρεπει να το γυρο για να το βγαλω (το κυπελο)φανταζομαι μετα.

Βεβαια.στο manual που κατεβασα γραφει υψος 51εκ και ετσι εστω οριακα το περνει. Και μιας και ειπες οτι ειναι καλο εκλεινα προς αυτο στην αρχη. Σε ολα ομως τα μαγαζια που κοιταξα εχουν σαν υψος τα 52,5εκ...

Αν πιστευεις οτι.ειναι εφικτο να χωρεσει το παραγγελνω και αυτο και απλως μετα στην αναμονη του εξοπλισμου....

voas
17-07-17, 21:37
Καλησπερα. 68εκ ειναι το υψος της βασης του Ριο. Αν ειναι το υψος του Deltec 52,5εκ και θελει 15εκ για να αφαιρεθει το κυπελο παμε στα 67,5. Βαλε και.το παχος του γυαλλιου απο το sump, θα πρεπει να το γυρο για να το βγαλω (το κυπελο)φανταζομαι μετα.

Βεβαια.στο manual που κατεβασα γραφει υψος 51εκ και ετσι εστω οριακα το περνει. Και μιας και ειπες οτι ειναι καλο εκλεινα προς αυτο στην αρχη. Σε ολα ομως τα μαγαζια που κοιταξα εχουν σαν υψος τα 52,5εκ...

Αν πιστευεις οτι.ειναι εφικτο να χωρεσει το παραγγελνω και αυτο και απλως μετα στην αναμονη του εξοπλισμου....

Στο δικό μου σαμπ εσωτερικα το ύψος ειναι 61cm,το σκίμμερ μου ειναι 51-52cm!
Στο συγκεκριμένο μοντέλο 1456 το κύπελλο ειναι βιδωτο, με μια πολύ απλή κίνηση βγαίνει!
Σίγουρα εαν εκανα ξανά την βάση θα έδινα εσωτερικα ακόμα 15-20cm οπως εκανα μετέπειτα στο σαμπ του νάνο μου!
Το σαμπ τι ύψος εχει;

Rayden
17-07-17, 21:45
Το sump.δεν εχει φτιαχτει ακομα. Ελεγα να το κανω 45 εκ. Αν πιστευεις οτι γινετε η δουλεια κλεινει και αυτο μολις μου πεις

voas
17-07-17, 21:54
Μια χαρά ειναι το ύψος, τα εσωτερικα χωρίσματα να υπολογίσεις το ύψος του καταρράκτη, ετσι ώστε να αποδίδει βάση κατασκευαστή το σκίμμερ, νομιζω ειναι απο 15 έως 25 cm

Rayden
17-07-17, 22:01
Αφου το εχεις και εσυ, για να το λες κατι θα ξερεις. Οποτε Deltec το skimmer!!Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου

voas
17-07-17, 22:13
Αφου το εχεις και εσυ, για να το λες κατι θα ξερεις. Οποτε Deltec το skimmer!!Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου

Να εισαι καλα φιλε!

voas
18-07-17, 20:05
Παρένθεση στο θέμα!
-----------------------
αλλαγή όροι χρήσης του photobucket, παρακαλούμε να ενημερωθείτε εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=1017773#post1017773) για την διασφάλιση των φωτογραφιών σας, στο φόρουμ μας!

Rayden
23-07-17, 10:35
Καλημερα σε ολους. Θα χρειαστει κατι τετοιο?
Αν ναι τι διαστασεις θα πρεπει να εχει? Σκεφτομαι να φτιαξω ενα διαστασεων 24*5,6*16.

voas
23-07-17, 12:17
Καλημερα σε ολους. Θα χρειαστει κατι τετοιο?
Αν ναι τι διαστασεις θα πρεπει να εχει? Σκεφτομαι να φτιαξω ενα διαστασεων 24*5,6*16.

Αν αποφασίσεις να κανεις "μπαλκόνι" υπερχ/σης, ναι θα το χρειαστείς,πρόσεξε μονο το χτενακι να το κανεις ρυθμιζόμενο για να εχεις την στάθμη νερου όπου επιθυμείς!

Rayden
19-08-17, 12:31
Μαζευομαστε σιγα σιγα.... Το skimmer μενει ακομα απο τον βασικο εξοπλισμο, αλλα πιστευω απο εβδομαδα να το ερθει και αυτο. Μετα τρυπες/υδραυλικα/sump και αλμυριζω :-)

golf4470
19-08-17, 13:17
Καλοριζικα! Να τα βρέξεις γρήγορα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Sakisdraminos
20-08-17, 10:00
Φίλε καλή αρχή!
Δεν το είχα δει το θέμα σου .
Φαίνεται ότι κάνεις καλό ξεκίνημα θα σου πρότεινα το deltec φοβερό σκιμερ ποιοτικά μέσα στα καλύτερα.

Θα σου έλεγα να κάνεις ένα επιπλο καινούργιο άμα μπορείς λίγο πιο ψηλό.
Χρειάζεται χώρος, μιας που θα είναι εργαστήριο από κάτω.

Μετά βράχο πάρε νεκρό και όχι ζωντανό.
Θα το ζωντανέψεις με βακτήρια.
Δεν ξέρεις τι μπορείς να κουβαλάει ο ζωντανός.

Κάτι ακόμα από φώτα με 4 λάμπες οκ για αρχή μετά σίγουρα άμα πας σε σκληρά ίσως λίγο ακόμα δύναμη θα χρειαστείς.

Ριακτορα ασβεστίου να βάλειςόχι δοσομετρικη εφόσον υπάρχει το οικονομικό.
Δεν θα την χρειαστείς από την αρχή οπότε θα έχεις και χρόνο για να το πάρεις.

voas
20-08-17, 10:18
καλορίζικα καλοδούλευτα φιλαρακι μου!
κάτι καλό βλέπω να γεννιέται εδώ..........αναμένουμε με αγωνία!

Rayden
22-08-17, 02:21
Ευχαριστω!!! Τωρα ειμαι σε φαση μετατροπης της βασης. Πιστευω σε κανενα διημερο θα ειναι ετοιμη. (Sakisdraminos το σκεφτηκα πολλες φορες αλλα δεν πηρα αδεια απο το ετερον ημιση:D)

Σκιμμερ το Deltec αλλα θα ερθει τελικα σε κανα δυο εβδομαδες.Δεν με χαλαει γιατι ακομα ειμαι σε διακοπες:p . Φωτισμο μαλλον απο νεο ετος αν αλλαξει κατι. Γενικα σκεφτομαι να το παω low low το stocking να μαθαινω και στην πορεια σιγα σιγα. Για αρχη καποια ****** και μετα θα δεξει.

Ευχαριστω για καθε βοηθεια! Voas(νικος)καπου πανω γραφεις οτι τα χωρισματα του sump ειναι πολλα. Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποια???:smt120

voas
22-08-17, 18:50
Ευχαριστω!!! Τωρα ειμαι σε φαση μετατροπης της βασης. Πιστευω σε κανενα διημερο θα ειναι ετοιμη. (Sakisdraminos το σκεφτηκα πολλες φορες αλλα δεν πηρα αδεια απο το ετερον ημιση:D)

Κανε μας ενα σχεδιάκι της βάσης και πως θα την τροποποιήσεις!

Σκιμμερ το Deltec αλλα θα ερθει τελικα σε κανα δυο εβδομαδες.Δεν με χαλαει γιατι ακομα ειμαι σε διακοπες:p . Φωτισμο μαλλον απο νεο ετος αν αλλαξει κατι. Γενικα σκεφτομαι να το παω low low το stocking να μαθαινω και στην πορεια σιγα σιγα. Για αρχη καποια ****** και μετα θα δεξει.

Σιγα σιγα, ολα μια χαρά.....

Ευχαριστω για καθε βοηθεια! Voas(νικος)καπου πανω γραφεις οτι τα χωρισματα του sump ειναι πολλα. Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποια???:smt120

Εγω θα σου πρότεινα το αριστερό χωρισμα να το σηκώσεις 10 πόντους ψιλά, ετσι ώστε να περνάει απο κατω το νερο, στην συνέχεια θα κρατούσα μονο το δεξί χώρισμα δίνοντας του κλήση ενός πόντου προς τα αριστερα!

Να εισαι καλα φιλε και να περνάς καλα στις διακοπές σου!

Rayden
22-08-17, 19:55
Kαλησπερα. Νικο τωρα σχεδιο που ζητας μου βαζεις δυσκολα (λογω τριων μικρων παιδιων, μολις ανοιγει το PC: Ο Μπαμπας παιζει....ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!:rolleyes::ro lleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Παρολα αυτα, στα γρηγορα. Τα εσωτερικα καθετα αφαιρεθηκαν και θα μπει μεσα μπροστα ενας κοιλοδοκος 30μμ*3μμ σε σχημα Π οπου θα ακουμπαει στο πατωμα με δικα του τακουνια. Το Sump θα πιασει τους 80 ποντους και διπλα σκεφτομαι ενα κατι σαν ντουλαπακι (Πολυ μικρο) γισα ισα να χωραει καμια 15 μπριζες,

To Sump ετσι εννοεις?
Απο Αρχες Σεπτεμβρη που θα γυρισω κερναω καφεδακι οποτε ευκαιρισεις. θα χρειαστω και το τηλεφωνο του Nidal να κανουμε την υπερχηληση αν μπορεις

kostas82
23-08-17, 11:50
Καλή αρχή και από εμένα , το πρώτο χώρισμα στο σαμπ θα αναγκάζει το νερό να περνάει από κάτω για να ξεχωρίζουν οι φυσαλίδες του σκιμμερ και να μήν περνάνε ξανά στο ενυδρείο, οπότε η πρώτη μπαφλα να έχει γύρω στα 8 εκ κενό από κάτω , στην συνέχεια μπορείς να βάλεις ακόμα μία μπαφλα η οποία θα τερματίζει κάτω στον πάτο του σαμπ και θα έχει 5εκ απόσταση από την πρώτη , έτσι ώστε το νερό να αναγκάζεται να πηγαίνει προς τα επάνω.το μεσαίο διαμέρισμα του σαμπ καλό είναι να χωράει κάνα τριάρι ριακτορες γύρω στους τριάντα πόντους είναι οκ πιστεύω, τώρα θα βάλεις την Τρίτη μπαφλα η οποία θα αναγκάζει το νερό να περνάει από κάτω και αμέσως άλλη μια με ελαφριά κλίση προς τα αριστερά για να μην κάνει φασαρία το νερό η οποία θα είναι αυτή που θα ρυθμίζει και το ύψος νερού στα πρώτα δύο διαμερίσματα οπότε δώσε βάση εκεί. Την πρωτελευταια μπαφλα μπορείς και να μην την βάλεις αν θες .

Rayden
23-08-17, 20:31
Ευχαριστω Κωστα, και για την καλη αρχη και για την απαντηση.

Το Σχεδιο δλδ οπως αυτο?? Δεδομενου οτι το Sump θα ειναι 80εκ, και το skimmer (Deltec SC1456) ειναι 26εκ (ακολουθει απορια!!)το μεσαιο διαμερισμα θα ειναι 28εκ. Εκτος και αν μικρηνει το διαμερισμα επιστροφης αλλα διαβαζω οτι πρεπει να ειναι μεγαλουτσικο γιατι εκει εκδηλωνετε ολη η εξατμιση. :confused::confused:

Παιζει τπτ με το πως θα τοποθετιθει το skimmer? Tι εννοω. Το Skimmer ειναι 26*15. Με περνει δλδ να το βαλω στο πλαι (15*26 μιας και το sump θα εχει πλατος 35-37εκ) και να ειναι πιο μικρο το πρωτο διαμερισμα (πχ 20εκ)????

voas
23-08-17, 20:57
Καλησπέρα......
Το σχέδιο που εκανες ειναι σωστο, σύμφωνα με τα λεγόμενα του αδερφού, αλλα εχεις κανει λάθος την στάθμη, οπου στο πρώτο-δεύτερο θα ειναι ιδια και στο τρίτο της επιστροφής θα ειναι πέντε με δεκα πόντους χαμηλότερα δημιουργώντας ετσι κυκλική ροη, βάζοντας εκει και τα φλοτερ της αναπλήρωσης!
Τωρα εαν τοποθετήσεις ριακτορα ενεργού ανθρ. και αντιφωσφορου, το ενδιάμεσο κάθετο χώρισμα δεν θα το χρειαστείς και θα εξοικονομήσεις και χώρο!
Εαν ομως τοποθετήσεις τα υλικά σε τούλι-Καλτσα, τότε καλό ειναι να το βάλεις και να τοποθετήσεις ανάμεσα εκει τα υλικά!

Rayden
23-08-17, 21:06
Καλησπερα Νικο. Τα υλικα θα μπουνε σε reactorakia. Τα εχω παραλαβει ειδη αυτα. Οκ, το επιασα αυτο με τη σταθμη. Ετσι το ειχα, αλλα με τις αλλαγες:confused:...

Εννοεις οτι δεν χρειαζεται η μεσαια μπαφλα σωστα?? Θα εχει δλδ αυτη που λεει ο Κωστας που εχει 12εκ απο τον πατο και μετα η κεκλιμενη?

voas
23-08-17, 21:40
Καλησπερα Νικο. Τα υλικα θα μπουνε σε reactorakia. Τα εχω παραλαβει ειδη αυτα. Οκ, το επιασα αυτο με τη σταθμη. Ετσι το ειχα, αλλα με τις αλλαγες:confused:...

Εννοεις οτι δεν χρειαζεται η μεσαια μπαφλα σωστα?? Θα εχει δλδ αυτη που λεει ο Κωστας που εχει 12εκ απο τον πατο και μετα η κεκλιμενη?

Πολύ σωστά, ακριβώς ετσι!
Στο μεγάλο μου ενυδρείο το εχω κανει κατ αυτόν τον τροπο, στο μικρο με τον άλλον....δουλεύοντας το, με τούλι!

Sakisdraminos
24-08-17, 06:25
Μην υπολογίζεις ακριβώς μοίρασε τα κενά που θα δημιουργήθουν στα διαμερίσματα και προσπάθησε να υπολογίσεις και εξοπλισμό που θα βάλεις αργότερα.

Rayden
05-09-17, 14:00
Μετα απο αναμονη ενος μηνα!!!!Επιτελους σημερα ηρθε το skimmer 😊. Αγοραστηκε και ενα chiller καλου κακου. Μενει μονο μια παραγγελεια απο aquaristic ( απο 06/08!!!! Και εχει μεσα ολα τα τεστακια και το ρεφρακτομετρο) και οι τρυπες/υπερχυληση. Σημερα εχουμε κανονισει να μιλησουμε με Nidal οποτε θα υπαρξει καποια προοδος.

Sakisdraminos
05-09-17, 14:13
Μπράβο αλανι σωστές αγορές φοβερά αποτελέσματα με λίγο διάβασμα!

voas
05-09-17, 16:29
μπραβο μπραβο πολύ σε χαίρομαι!
είμαι σίγουρος για την επιτυχία σου!

Rayden
05-09-17, 19:24
Εγω παλι οχι και τοσο Νικο:smt120...Θα δειξει. Την Παρασκευη περημενω τον Νidal για τις τρυπες. Δυο τελικα απο οτι μου ειπε. Μια για υπερχηληση και μια για επιστροφη.

Sakisdraminos
05-09-17, 19:40
2 για επιστροφή φίλε!
Μια δεν ειναι safe!

voas
05-09-17, 23:58
Δυο τρύπες για υπερχείλιση και μια για επιστροφή.... Συνεννοηθείτε πριν ερθει, για να ειστε έτοιμοι!
Σε αρχικό ποστάρισμα αναφέρεις για 35 κιλά ζωντανού.....ίσως πρεπει να ξανασκεφτείς τα κιλά/ζωντανός!
Τα πηγαίνεις περίφημα, μην αγχώνεσαι καθόλου....σύντομα θα ξεκινήσεις το ταξίδι στο όνειρο!

Rayden
06-09-17, 00:12
Καλησπερα. Μολις σου εστειλα PM και σε ρωτσγα ακριβως αυτο:D

Οκ. Τρεις τρυπες οπως ηταν το αρχικο πλανο. Τα κιλα ειναι πολλα?? Για ποσα να κοιταω??

Ευχαριστω και παλι για ολες τις συμβουλες και εσενα και τον Σακη

Μιχαλης

Sakisdraminos
06-09-17, 05:23
Πάρε νεκρό βράχο όχι ζωντανό.
Σε 15 20 περίπου θα μπορείς να βάλεις ψαράκια.

Μην τρώμε την φόλα δεν είναι τόσο ζωντανός όσο φαντααζομαστε ούτε μας διαβεβαίωσε κανείς ότι δεν θα έρθουν μαζί με τον βράχο διαφορά ζωντανά που να μην θέλουμε !

Rayden
06-09-17, 09:32
Καλημερα Σακη. Οκ νεκρο τοτε. Τα κιλα ειναι οκ η' 35 ειναι.πολλα?

voas
06-09-17, 10:01
Καλημερα Σακη. Οκ νεκρο τοτε. Τα κιλα ειναι οκ η' 35 ειναι.πολλα?

πολλά είναι Μιχαλη, πάρε 20-25 νεκρο για αρχη και το βλεπουμε!

Rayden
06-09-17, 16:24
Οκ. Οτι πεις. Θα κοιταξω να παρω καμια 25αρια κιλα νεκρου αν ειναι. Απο που????

voas
06-09-17, 19:59
Βάλε αγγελία ζήτησης ν.βραχου....

Κανε βόλτες σε ενυδρειακα μαγαζιά ή Παρε τους τηλ και ρώτησε!

Τα εγχώρια μαγαζιά συνήθως διαθέτουν συνθετικο, εγω θα προτιμούσα νεκρό κοράλλι....

Ο ν.Βράχος ειναι ελαφρής, πορώδης και να διαλέξεις διαφορα κομματια μέτρια και αρκετές πιατέλες!

Μπορεις να παραγγείλεις και απο μαγαζί εξωτερικού να σου στείλουν τα κομματια της αρεσκείας σου!

Rayden
08-09-17, 17:24
Μεγαλο βημα μπροστα σημερα. Ηρθε ο Nidal και ανοιχτηκαν οι τρυπες. Χειρουργος το παλικαρι. Πηρα και τα PVC που μου ειπε. Δυο ερωτησουλες

1. Η συνδεσμολογια για τις υπερχηλησεις ειναι σωστη?
2. Για την επιστροφη? Με λαστοιχο το ανεβαζουμε το νερο?

Παντως περισσευουν απο αυτα που μου ειπε 2 γωνιες φ50 90 μοιρων:smt120:smt120

voas
09-09-17, 01:26
Καλησπέρα Μιχάλη!

Αλφαδολαστιχο θα πάρεις απο χρωματοπωλείο!

Δεν σου περισσεύουν οι δυο γωνιές, θα μπουν εσωτερικα των συνδέσμων της υπερχείλισης, χωρις να κολληθούν,παρα μονο με τεφλον και εν συνεχεια τα ποτήρια της, ετσι θα ρυθμίσεις την επιθυμητή στάθμη νερου στο main!

Μια χαρά ειναι η συνδεσμολογία των pvc, στο Τ μετα τον σύνδεσμο εξωτερικα, απο την πανω του μεριά,θα μπει μια ταπα, να της ανοίξεις μια τρύπα μικρη με ενα τρυπάνι, για να εκτονώνεται ο αέρας πριν κατέβει απο τους σωλήνες!

Τους σωλήνες εσωτερικα του γωνιασματος στο σαμπ, επίσης δεν θα τους κολλήσεις, παρα μονο με τεφλον, για να μπορεις να τους προσαρμόσεις όπου θες στο μέλλον ή και να βγάλεις εαν χρειαστεί το σαμπ απο την βάση!

Καλα κολλήματα, καλό τσεκάρισμα και φυσικά Καλη επιτυχία!

Sakisdraminos
10-09-17, 07:32
Ωραίος τι φαρδος εσωτερικό έχει η τρύπα της επιστροφής;

alan boy
10-09-17, 08:36
Φίλε το Σκιμερ σου είναι αυτό;
https://www.aquapro2000.de/en/Protein-Skimmer/Deltec-Skimmer/Deltec-TC-SC-series/Deltec-SC-1456-internal-skimmer-24-V::11508.html

Sakisdraminos
10-09-17, 09:27
Πολύ καλό το σκιμμερ .
Θα κάνεις πολύ καλή δουλειά!

Rayden
11-09-17, 09:14
Καλησπερα. Σακη φ35 η' 40/θα ελεγα. Δεν θυμαμαι ακριβως.

Ναι φιλε μου, αυτο ειναι το skimmer μου.
-------------------------
Καλημερα σε ολους. Σακη φ20 τελικα ειναι το εσωτερικο της επιστροφης

voas
11-09-17, 09:18
μια χαρά Μιχάλη!
ποιο είναι το επόμενο βήμα τώρα, ξεκινάμε να φτιάχνουμε και να προσαρμόσουμε το σαμπ στον χώρο!

Rayden
11-09-17, 09:24
Καλημερα Νικο. Το sump το παραλαμβανω σημερα:D Θα πεταχτω να παρω και 2 γωνιες φ50 45 μοιρων να αλλαξω το γωνιασμα προς το sump σημερα. Μετα.... μενει να ερθει το refractometer και τα τεστακια (Απο 06/08η παραγγελεια!!!!) και ξεκιναω

Sakisdraminos
11-09-17, 16:00
Μπράβο αγόρι πολύ καλά!

Rayden
11-09-17, 21:56
Αργα....:twisted: αλλα σταθερα. Αυριο κολλαω τα υδραυλικα, και περημενω το refractometer.....

Εχει σημασια οου θα ειναι η αναρροφηση και που η εξαγωγη για τα ριακτορακια? Σκεφτομαι αναρροφηση απο το μεσαιο διαμερισμα και εξαγωγη στο διαμερισμα του skimmer. Το chiller? Το ιδιο?

Σχετικα με το chiller. Το chiller ειναι το JBL Arcica 200 οπου οι οδηγειες γραφουν οτι θελει μινιμουμ ροη 1800 λιτρα περιπου? Σαν πολλα δεν ειναι? Θα προλαβαινει να κανει δουλεια?

Sakisdraminos
12-09-17, 09:30
Του τσιλερ η έξοδος καλό είναι να είναι στο τελευταίο διαμέρισμα του σαμπ!

Άνθρακας και αντίφως μετά το σκιμμερ!

voas
12-09-17, 09:42
Αργα....:twisted: αλλα σταθερα. Αυριο κολλαω τα υδραυλικα, και περημενω το refractometer.....

καλώς να τα δεχτείς μιχαλη!

Εχει σημασια οου θα ειναι η αναρροφηση και που η εξαγωγη για τα ριακτορακια?
Σκεφτομαι αναρροφηση απο το μεσαιο διαμερισμα και εξαγωγη στο διαμερισμα του skimmer. Το chiller? Το ιδιο?

καλό είναι να τα βάλεις οπως σου ειπε και ο σακης!
στο πρώτο διαμέρισμα το σκιμμερ, στο μεσαίο οι ριακτορες με θερμαντηρα και στο τελευταίο, δίπλα απο την αντλ. επ, η αντλία του chiller!


Σχετικα με το chiller. Το chiller ειναι το JBL Arcica 200 οπου οι οδηγειες γραφουν οτι θελει μινιμουμ ροη 1800 λιτρα περιπου? Σαν πολλα δεν ειναι? Θα προλαβαινει να κανει δουλεια?


και εμένα πολλά μου ακούγονται, στο δικό μου δουλεύω την αντλία στις 1.300
αλλά κάνει και μια διαδρομή με κανάλια για να βγει στο μπαλκόνι, δοκίμασε λίγο και θα βρεις την επιθυμητή λειτουργία της!

καλή συνέχεια φιλαράκι.....

Rayden
14-09-17, 15:13
Καλησπερα σε ολους. Αγορασα σημερα αυτον τον αρραγωνιτη. Ειμαστε οκ η' παμε για αλλα?

Και κατι ακομα. Ποσα γραμμαρια ανα λιτρο ανθρακα και ποσα αντιφωσφορο? Ειναι σωστο το καθε 100 λιτρα 80gr ανθρακας και 40gr αντοφωσφορος?

golf4470
14-09-17, 17:03
Αν θυμάμαι καλά ειναι:
Άνθρακας 100γρμ ανα 400λτ
Αντιφώσφορο σιδήρου 50-100γρμ ανα 300λτ

Rayden
14-09-17, 21:20
Αντιφωσφορο ( waterwaves) γραφει 100gr σε 400 λιτρα. Ανθρακα αυτο που βρηκα αναφερει για 80gr καθε 100 λιτρα. 240gr παντως στο ρεακτορακι δεν βλεπω να χωρανε....

80gr σε 300 λιτρα. Ειχες δικιο φιλε μου, ευχαριστω

Sakisdraminos
14-09-17, 21:22
1 γρ στα 4 λίτρα είναι πολύ καλά άμα είναι σε ριακτορα με σωστή ροή και σωστή κοκο μέτρια!

Rayden
14-09-17, 21:48
Αυτο βρηκα και εγω Σακη. Ευχαριστω πολυ. Συνδεσα και οσμοσηνσημερα οποτε αυριο πθστευω να βαλω να γεμιζει σιγα σιγα

kostas82
14-09-17, 21:54
Πάμε γερά!

voas
14-09-17, 22:13
Αυτο βρηκα και εγω Σακη. Ευχαριστω πολυ. Συνδεσα και οσμοσηνσημερα οποτε αυριο πθστευω να βαλω να γεμιζει σιγα σιγα

Μπράβο Μιχάλη με το καλό!

Παμε τωρα για το aquascape....

Rayden
15-09-17, 14:25
Καλησπερα σε ολους. Η πρωτη μ#///κια εγινε σημερα. Εδινε ενας συνχομπιστας ζωντανο βραχο (70kg!!)απο το ενυδρειο του που το διαλαει, σε εκπληκτικη τιμη και δεν μπορεσα να αντισταθω....

Αυτη τη στιγμη τον εχω σε ενα βαρελι 200 λιτρων με 2 κυκλοφοριτες στο σαλονι!

Απο εδω και περα. Πως προχωραμε? Τον πεταω και παμε για αλλα? Τον βραζω/Ψηνω? Περημενω κανενα διημερο να γεμισει το ενυδρειο και να σπασει το αλατι και τον ριχνω εκει και περημενω κανα μηνα?

Οσο ενθουσιαστικα εκεινη την ωρα αλλο τοσο εχω ξενερωσει αυτη τι στιγμη. Παρορμητικος οπως παντα. ..

Sakisdraminos
15-09-17, 14:41
Εγώ θα τον είχα στεγνώσει και από την αρχή!!

alan boy
15-09-17, 15:27
Γιατί πως είναι ο βράχος; έχει απτεζιες;

kostas82
15-09-17, 15:39
Άστον ζωντανό και γεμησε το ενυδρείο σου

Rayden
15-09-17, 18:30
Καλησπερα σε ολους. Ευχαριστω για ακομα μια φορα για ολες τις συμβουλες.

Σακη: Εμπλεξα σημερα φιλε με μια παρεα και κατεβηκαμε Πειραικη για μπυρες. Δεν μπορουσες να κατσεις απο την μυρωδια του πετρελαιου. Η δε ακτη γεματη στο fuel. Τον λυπαμαι να τον ξερανω. Ανοιγω το βαρελι και περνω καμια τζουρα μυρωδια θαλασσα να καταλαβεις...

Κωστα, αυτοκανω απο χθες πολυ αργα βραδι. Εχω βαλει την οσμωση και γεμιζει σιγα σιγα. Πιστευω αυριοκαποια στιγμη θα ειναι γεματο. Μετα θα προσθεσω αλατι και θα το αφησω να σπασει μεχρι την Δευτερα.

Ο Βραχος ειναι καμια 70 κιλα. Εγω θελω 25. Σκεφτομαι να διαλεξω καποια κομματια και να τα βαλω την Δευτερα μεσα με ολα τα μηχανηματα να δουλευουν. Και βλεπω απο εκει και περα.

Ακουω γνωμες.
Και μια απορια ακομα!
Τα φωτα τα ανοιγω απο την αρχη? Σταδιακα η' Μπαμ ενα δεκαωρο?

kostas82
15-09-17, 19:44
Αν έχει γεμίσει το ενυδρείο σχεδόν ρίξε το αλάτι για όλα τα λίτρα συνολικά, 35γρ ανά λίτρο .
Και βάλε ένα κυκλοφοριτη να το λιώσει , μετά όταν γεμίσει και πες σαμπ θα αραιώσει και θα έρθει στην σωστή αλατότητα.
Άνοιξε όλα τα εργαλεία και ξεκινά να σκέφτεσαι πως θα κάνεις το στήσιμο του βράχου.

Rayden
15-09-17, 20:19
Καλησπερα Κωστα. Πιστευω σε κανενα δυωρο θα πιασει τους κυκλοφοτητες, οποτε θα βαλω το αλατι οπως λες και θα το αφησω.

Για στησημο δυο νησακια σκεφτομαι δεξια και αριστερα. Αν και με 1,20μ μηκος δεν ξερω αν θα βγει. Αλλιως ενα νησακι στη μεση.

Οποτε βαζω σημερα αλατι και αυριο βαζω τα παντα να δουλευουν.
Φωτα ανοιγω? Αλλου διαβαζω φουλ απο αρχη ωστε να αντιμετοπισεις τις αλγες απο αρχη, αλλου σταδιακα μια ωρα την μερα, αλλου καθολου οσπου να στρωσει! Σταδιακα μου φαινεται πιο σωστο. Μια ωρα την ημερα και βλεπουμε.

Sakisdraminos
15-09-17, 20:20
Ότι θέλεις φιλαράκι όλα γίνονται.
Η γνώμη μου ήταν με βάση να μην κουβαλάς κανένα παράσιτο.
Συνέχισε και βλέπουμε.

Rayden
15-09-17, 20:46
Καλησπερα Σακη. Φιλε, ενω σκεφτομουνα στην αρχη για ζωντανο με ψησατε ( με Νικο) και ειπα για νεκρο. Ηταν ομως εκπληκτικη τιμη και μου φανηκαν πολυ καλα κομματια και δεν μπορεσα να αντισταθω. Λαθος ισως αλλα ειπαμε, παρορμιτηκος....

Τωρα τι να σου πω, δεν ξερω. Απο τι στιγμη που δεν εχει ζωντανα το ενυδρειο δεν με πολυνοιαζει. Το πολυ πολυ αν δουμε (εσεις βασικα, μεχρι να ξυπνησω και εγω) τπτ το ξεστηνω, το πλενω με ξυδι και ξανα.....

Με τον φωτισμο τι λες εσυ? Σταδιακα?

voas
15-09-17, 21:15
Καλησπέρα Μιχάλη...

Ο Σάκης στο λεει, οπως κοι εγω σε προηγούμενα ποστ, απο την άποψη οτι θα ξεκινήσεις απο το μηδέν την βιολογία του υφαλου σου, ξέροντας οτι θα ειναι πεντακάθαρος απο διαφορα παράσιτα απταιζιες και οτι αλλο ανεπιθύμητο οργανισμό μπορει να εχει ο ζωντανός βράχος ξένου ενυδρείο!

Συνήθως τέτοιου είδους μετάβαση κανουμε απο ενυδρείο σε ενυδρείο του ίδιου προσώπου ή καλού φίλου που γνωρίζει τον ύφαλο του!

Πολύ πολύ Καλη κατασκοπεία με φακό το βράδυ στον βράχο και εξονυχιστική παρατήρηση ενα ενα τα κομματια πριν φτιάξεις το aquscape βάζοντας τα κομμάτι κομμάτι σε κουβα και παρατήρηση για τυχών απταιζιες!

Ειναι κρίμα με το Καλημερα να αντιμετωπίσεις ενα πρόβλημα που μπορει να γίνει μάστιγα στον ύφαλο σου για χρόνια!

Στο φωτισμό τωρα καλό ειναι να ρωτήσεις τον προηγούμενο κάτοχο του βραχου που πήρες, τι φωτιστικο ειχε και στο ποσο δουλευε την ένταση!

Επίσης καλό ειναι να σου πει τις τιμές του ενυδρείου του και αν ειχε απταιζιες στο παρελθόν!

Σιγα σιγα Μιχάλη μην βιαστείς, ολα θα πανε καλα....

Rayden
15-09-17, 22:09
Καλησπερα Νικο. Φιλε μου δεν το βιαζομαι ιδιαιτερα. Σιγα σιγα εχω σκοπο να το παω. Εχεις δικιο σε αυτο που λες, αλλα ειπαμε παρορμιτικος...Μιλησα με το παλικαρι, δεν ειχε ποτε προβλημα με απταιζιες. Τον βραχο τον ειχε σε βαρελι κανενα τριημερο αρα, χωρις φωτισμο. Παντως τα κομματια φαινονται αλλου. Βεβαια δεν ξερω κιολας οποτε ολα σχετικα ειναι

Rayden
16-09-17, 15:55
Ακομα μια ερωτησουλα....

Το βανακι το μαυρο δεξια στο κυπελο του skimmer τι ακτιβως κανει???

golf4470
16-09-17, 15:58
Αυτό είναι drain αν λείπεις καιρό μπορείς να βάλεις το σωλήνα με ανοιχτό το βανάκι σε ένα άλλο δοχείο ώστε να βγάζει το βρώμικο νερό κ να μην ξεχυλισει το κύπελλο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Rayden
16-09-17, 16:02
Ευχαριστω πολυ φιλε μου

Rayden
18-09-17, 11:13
Καλημερα σε ολους. Μπηκε ο βραχος, 27κιλα συνολο. Μπηκαν σε λειτουργια και τα μηχανηματα. Ενα καποιο θορυβο τον εχει η υπερχηληση.... Το chiller βεβαια κανει την ζημια:rolleyes: Εβαλα και 75ml Special Blend

Πως σας φαινεται η πρωτη προσπαθεια? Το δεξι νγσακι μου αρεσει αρκετα. Το ξταμαρι αριστερα οχι και τοσο.....

Κατι ακομα. Τα φωτα λεω να τα αναβω σταδιακα μια ωρα την ημερα εως φτασουμε τις δεκα ωρες. Το σκιμερ ποτε θα αρχισει να βγαζει μπιχλα? Μετρησεις λεω να κανω το απογευμα η αυριο το πρωι αν δεν προλαβω

voas
18-09-17, 11:32
Καλημερα σε ολους. Μπηκε ο βραχος, 27κιλα συνολο. Μπηκαν σε λειτουργια και τα μηχανηματα. Ενα καποιο θορυβο τον εχει η υπερχηληση.... Το chiller βεβαια κανει την ζημια:rolleyes: Εβαλα και 75ml Special Blend

Πως σας φαινεται η πρωτη προσπαθεια? Το δεξι νγσακι μου αρεσει αρκετα. Το ξταμαρι αριστερα οχι και τοσο.....

Κατι ακομα. Τα φωτα λεω να τα αναβω σταδιακα μια ωρα την ημερα εως φτασουμε τις δεκα ωρες. Το σκιμερ ποτε θα αρχισει να βγαζει μπιχλα? Μετρησεις λεω να κανω το απογευμα η αυριο το πρωι αν δεν προλαβω



φωτοοοοο?

Rayden
18-09-17, 12:42
Σωστα:smt120

Rayden
18-09-17, 21:37
Και μια ερωτησουλα για τα βακτιρια.... Γραφουν πανω στο κουτι οτι τα βακτιρια θα παραμεινουν ενεργα σε SG 1.017 με 1.025. Αυτη τι στιγμη εχω 1.026. Πρεπει να την ριξω λιγο και να ξαναβαλω η' δεν παιζει ρολο?

Naxian
18-09-17, 22:21
Καλή αρχή και από μένα (ναι ζηλεύω πολύ :D ) !!

Δεν ξέρω αν φταίνει οι φώτο αλλά μήπως τα νησάκια σου χρειάζονται να τα κάνεις λίγο πιο ευάερα και ευήλια; Ξέρεις ρε παιδί μου, να περνάει περισσότερο και πιο εύκολα νερό και να δημιουργηθούν και καλύτερες κρυψώνες. Αν κάνω λάθος ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη!

voas
18-09-17, 23:23
Καλησπέρα Μιχάλη!

Για αρχη δες ποια κομμάτια ειναι για την βάση, οπως χοντρά και ατσούμπαλα και ποια για επάνω, οπως πιατελίτσες, κλαδια και αλλα πιο κομψά κομματια....

Θα χρειαστείς και μερικά μικρα για κόντρες, ανάμεσα απο κομματια για να δώσεις αέρα ή σταθερότητα!

Χώρισε τα και Δώσε χώρο ανάμεσα τους, προσπάθησε να δημιουργήσεις σπηλιές, χαραμάδες και διαμπερές περάσματα στο καθε νησί!

Φτιάξε εξεδρουλες αμφιθεατρικές εξωτερικα, για να τοποθετήσεις αργότερα τα κοραλλακια σου!

Παρε τσιμεντακι και πιάσε τις ενώσεις των κομματιών ή όπου ακουμπούν μεταξυ τους, για να μην εχεις ατυχήματα...

Ο βράχος χρειάζεται Καλη ροη, χωρίς νεκρα σημεία.....πειραματίσου λιγο και θα τα καταφέρεις μια χαρά!

Rayden
18-09-17, 23:29
Φιλε μου τι συγνωμη, σαμπως εγω ξερω. Μπορει να ειναι και ετσι οπως το λες. Παντως πιστευω οτι τα αδικουν και οι φωτο λιγο. Σακηηηη, Νικοοο καμια ιδεα?

Εκατσα και εκανα μια μετρηση ηχου λιγο το απογευμα που βρηκα λιγο χρονο. Το πιο πολυ θορυβο τον κανει μια maxijet 1000που δινει στα ριακτορακαι. Μαλλον θα παρει ποδι και παμε για αλλα. Καμια καλη επιλογη?

Το σκιμμερ εχω την εντυπωση οτι δεν δουλευει σωστα:smt120:smt120 πολυ μπουρμουλιθρα και απο βρωμα τπτ... ( οπως το πολυ λαδι και απο πατατα τπτ...:D)
Βεβαια μπορει να μην εχει και τπτ να βγαλει οπως φανταζομαι

Οποιος θαλασσινος εχει ορεξη κερναω καφε.... ( Θα εχει ανακρηση ομως με ερωτησεις....)
-------------------------
Νικο μαζι γραφαμε:)

Τσιμεντο λεω να μην βαλω ακομα μεχρι να καταληξω σε καποιο σχεδιο. Κομματια αλλο τπτ. Εχω καμια 35αρια κιλα ακομα ζωντανου και καμια 20 κιλα ψωφιου. Φαντασια δεν παιζει, μαλλον θα επιστρατευσω τη γυναικα. Παιζει βεβαια να μου τα πεταξει ολα στο κεφαλι και να παιζει πινγκ πονγκ με τα βραχια και το κεφαλακι μου.....

Θα προσπαθησω παλι αυριο για το aquascape 1.2

voas
18-09-17, 23:51
Μιχάλη για την ανάδευση των υλικών δεν χρειάζεσαι μεγάλη ροη, με μια μικρούλα Jebao 10/15 € ειναι αθόρυβη και κανεις δουλεια!

Πήγαινε την ένταση της αντλίας στο κοντρολερ του σκίμμερ στο 3, στην συνεχεια ανέβασε την Βάνα του αέρα σιγα σιγα, κοιτώντας το ύψος του αφρού να φτάσει στο ύψος της βάσης του κυπέλλου.....τέλος ανεβάζεις την ένταση του κοντρολερ μέχρι ο αφρός να φτάσει στα μεσα του κυπέλλου!

Όρεξη εχουμε, χρόνος μηδέν....αλλα θα προσπαθήσω να περασω, Παρε παντως ενα τσιμεντακι 3κιλο ταχυπιχτο durostick d11 να το εχεις, θα σου χρειαστεί!

Rayden
19-09-17, 08:57
Ευχαριστω Νικο για ακομα μια φορα. Δεν πειραζει, και μονο η σκεψη αρκει. Παντως αν μπορεσεις χαρα μου.

Αντλιουλα ειναι προς αλλαγη. Θα παρω και το τσιμεντακι που λες.
-------------------------
Καλητερευουν τα πραγματα η' μια απο τα ιδια? Διαμπερεςπαντως ειναι απο ολες τις πλευρες. Το οτι αν τα κουνησει ενα φτερνισμα παιζεινα καταρευσουν σαν τους διδυμους πυργους αλλο αυτο. Μολις δωσετε το τελικοοκ, ριχνω μπετα παντως για ασφαλεια.....

Βακρηρια την day 8 παλι σωστα?

Πολυ πολυ πολυ δυσκολη δουλεια αυτο το aquascape. Στην επομενη αλλαγη θα φωναξω τον λοστρωμο....:D

Rayden
19-09-17, 09:03
Απο τον καημο μου ξεχναω τις φωτο....

voas
19-09-17, 09:41
κανε λίγο υπομονή και άστα όπως είναι.........θα περάσω το απόγευμα,εκτός απρόοπτου να στα μοντάρω!
πάρε τσιμεντο και βακτήρια special blend......

Rayden
19-09-17, 10:42
:cool::grin::cool:
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=87346&d=1505810505

voas
19-09-17, 12:02
:cool::grin::cool:

αστραπιαίες κινήσεις......μπραβο Μιχάλη!

Rayden
20-09-17, 00:25
Αυτα ναι ειναι ευαερα και ευηλια! Οχι σαν τα νταμαρια τα δικα μου. Φυσικα και δεν τα εκανα εγω, αλλιως παλι νταμαρε θα ειχαν βγει. Ενα μεγαλο ευχαριστω στο Νικο (Voas) και στον Δημητρη (golf4470) που αφηερωσαν το απογευμα τους να με ξεστραβωσουν λιγο.... Και φυσικα την εκπληκτικη κατασκευη των νησιων. Καθομαστε με τη γυναικα μου και τα χαζευουμε. Που να μπουνε και ζωντανα μεσα, μπροστα στο ενυδρειο θα κοιμαμαι:D

Εγινε και σιφωναρισμα του βυθου ( κατοπιν υποδηξεως του Νικου) και αλλαγη 50 λιτρα νερο. Αυριο θα ξαναριξω και βακτηρια και θα αρχισω τις μετρησεις

Ακολουθει φωτογραφικο υλικο της κατασκευης...

Δημητρης στα τσιμεντα, Νικος στη κατασκευη, Ριτσα επιβλεψη....
Εγω μαλλον πιο πολυ καπνιζα και επινα μπυρες μαλλον!! Επλαθα και την πλαστελινη...:rolleyes:

Rayden
20-09-17, 00:30
Στην αρχη ειχα παθει πλακα με το δεξι νησακι. Αλλα τελικα εχω παθει πλακα και με τα δυο:D

Και παλι ευχαριστω πολυ Νικο- Δημητρη

Naxian
20-09-17, 08:49
Πω πω συγχαρητήρια παιδιά, φανταστική δουλειά! Πάρα πολύ ωραίο στήσιμο!!! Άντε σε καλή μεριά!

voas
20-09-17, 09:51
μπράβο Μιχάλη!
και εμείς σε ευχαριστούμε για την περιποίηση που μας είχες εχθές....
να είστε καλά να το χαρείτε φιλαρακι μου!

Γιαννης Μ5
20-09-17, 12:15
Μπραβο στα παιδια και Μιχαλη,καλη αρχη τωρα που γεμισες!!!!

Sakisdraminos
20-09-17, 15:33
Μπράβο σε όλους.
Ξεκινάω από την αρχή.
Μπράβο στην γυναίκα σου για την υπομονή.
Σε εσένα για το μέχρι τώρα στάδιο πολύ σωστό.
Και στο τέλος τα μεγάλα αλανια του φόρουμ που κάθε φορά μας δείχνουν ποια είναι η ουσία του να είσαι χόμπιστας.

Είμαι σίγουρος ότι περισσότερο χερομαστε όταν βοηθάμε κάποιον πάρα όταν απλά κοιτάμε μόνοι μας το δικό μας ενυδρείο!

Καλή συνέχεια σου εύχομαι!

golf4470
20-09-17, 15:35
Καλορίζικο Μιχάλη σου εύχομαι να το χαρείς. Εμείς ευχαριστούμε περάσαμε πολύ ωραία.


Sent from my iPhone using Tapatalk

voas
20-09-17, 15:47
[QUOTE=Sakisdraminos;1021694]
Είμαι σίγουρος ότι περισσότερο χαιρόμαστε όταν βοηθάμε κάποιον, πάρα όταν απλά κοιτάμε μόνοι μας, το δικό μας ενυδρείο!



μπραβο Σάκη, φανταστική προσέγγιση έκανες!

αυτή είναι η πραγματικότητα, είμαι σίγουρος ότι αν ήσουν Αθήνα, το επίπεδο γενικότερα θα ήταν ακόμα ψηλότερο!

αν και πιστεύω ότι εχθές στο σπίτι του Μιχάλη, θα είχες βουτήξει πρώτος τα χέρια σου!:grin:

alan boy
20-09-17, 16:23
MΠΡΑΒΟ παιδια σε ολους.
πολυ ομορφο το αποτελεσμα.
αυτα ειναι τα ωραια του χομπυ :)

Rayden
20-09-17, 16:38
Καλησπερα σε ολους. Σακη τα μπραβο μονο στα παλικαρια που διχνουν καθε φορα τι σημαινει να εισαι χομπιστας και πανω απο ολα ανθρωπος. Μακαρι ολοι να ακολουθουσαμε τετοια παραδειγματα, ολα θα ηταν λιγο καλητερα στην καθημερινοτητα μας. (Τωρα που το ξανασκεφτομαι θα δεχτω και για τη Ριτσα γιατι πιστευα οτι οταν ειδε τα στιμεντα στο σαλονι μια καποια μουρμουρα θα την ειχα, αλλα ενθουσιαστηκε απο το αποτελεσμα και τη γλυτωσα:cool:)

Στα δικα μας τωρα και δυο φωτο πιο καθαρες γιατι με την θολλουρα χθες αδικουνταν το αποτελεσμα. Ερηξα και 75ml special blend καθως και λιγη τροφη. Εν αναμονη της αμμωνιας...

Νικο, με τη ρυθμιση που εκανες χθες στο σκιμμερ γεμιζε το κυπελλο νερα. Σου λεω απελπιστηκα καθε μιση ωρα αδειασμα, αφου σκεφτομουν οτι αν ειναι ετσι τον ηπιαμε....
Το χαμηλωσα λιγο και τωρα ολα καλα. Μπιχλα μπιχλα παντως ακομα δεν βγαζει

Μετρησεις πιο βραδι που θα ηρεμισουν οι καννιβαλοι...

Rayden
20-09-17, 16:39
Παλι ξεχασα τις φωτο...:rolleyes::confused::rolleyes:

Sakisdraminos
20-09-17, 16:43
Ωραίο αποτέλεσμα.
Το σκιμερ το ρυθμίζεις μόνος σου .
Σε κάθε σημείο είναι διαφορετικό!

voas
20-09-17, 16:48
Έκανε δουλεια το τσιμέντο και γέμιζε το κύπελλο, απλα σου έδειξα ενα μπούσουλα να εχεις στην ρύθμιση του και που πρεπει να ειναι η στάθμη του!
Καλα εκανες και το χαμηλωσες, αργότερα οταν καθαρίσει απο την θολούρα του τσιμέντου, το ξανανεβαζεις αν χρειαστεί στο σημείο που είπαμε!
Με τα βακτήρια φυσιολογικά θα αρχίσει να βγαζει βρόμα σιγα σιγα....
Τι εκανες τελικά, αλλαξες νερο; ολα οκ με το aquascape, βάλε καμια φωτο αν καθάρισε καθόλου!
Καλη συνεχεια φιλαρακι....

Rayden
21-09-17, 16:18
Καλησπερα σε ολους. Εν μεσω βαψηματων εγιναν και οι πρωτες μετρησεις.

ΝΗ4: 0,5
ΝΟ2: 0,25
ΝΟ3: 25

Νικο, ναι αλλαγη νερου εκανα 50 λιτρα με το που φυγατε. Πηγα το SG 1,026 παλι
Εχει καθαρισει αρκετα, βεβαια τωρα που εφυγε η θολουρα ολο και κατι βλεπω αλλα με την επομενη αλλαγη. Βγαζω και κανενα με μια τσιμπιδα αν ειναι πιο μεγαλουτσικο.

Λάμπρος.Τ
21-09-17, 21:26
Μπράβο..μπράβο...!!!

Πολύ ωραίο !!!

Άντε και στα "δικά" μας...οι "ελεύθερες" !!! :D:D:D

voas
21-09-17, 23:49
Μια χαρά ολα Μιχάλη!
Τωρα δώσε του χρόνο να ξεκινήσει την ξεκινήσει σιγα σιγα να παιρνεις μπρος.....

voas
21-09-17, 23:50
Μπράβο..μπράβο...!!!

Πολύ ωραίο !!!

Άντε και στα "δικά" μας...οι "ελεύθερες" !!! :D:D:D

Χαχαχαχαχαχα

GiorgosT
22-09-17, 22:33
Πολύ όμορφο Μιχάλη μπράβο και στα παιδιά.Ρε να μην έχουμε κάποιον κοντά να μας βγάλει λίγο τα γράσα από τα μάτια!!

Stratos mak
23-09-17, 00:16
Μπραβο Μιχάλη καλη αρχη και απο εμένα παρά πολυ όμορφο εγινε μπραβο και στα παιδια για την βοηθεια τους, άψογο αποτέλεμα αντε να στρώσει να ξεκινήσεις να το γεμίζεις.

voas
23-09-17, 22:40
Πολύ όμορφο Μιχάλη μπράβο και στα παιδιά.Ρε να μην έχουμε κάποιον κοντά να μας βγάλει λίγο τα γράσα από τα μάτια!!

Έλα βρε Γιωργο, υπάρχουν πολλοί Μακεδόνες θαλασσινοί καλοί και έμπειροι, έτυχε η περίοδος τωρα που κανουν off...

Άσε που αν επαναπατριστεί ο Σάκης, θα τους αναζωπυρώσει όλους εκει τους νομούς!

voas
23-09-17, 22:41
Μιχάλη τι νεα εχουμε, πως παει το ενυδρείο;

Σακης
24-09-17, 10:17
Μιχάλη ωραίο αποτέλεσμα μπράβο κ καλή συνέχεια.

Rayden
24-09-17, 21:12
Καλησπερα σε ολους. Ευχαριστω καταρχας ολα τα παιδια για τα σχολια.
Ψιλιχαθηκα,λογω μιας απρογραματιστης εκδρομης στο Ναυπλιο.

Εχουμε και λεμε, σημερινες μετρησεις: ΝΗ3/ΝΗ4 0,5
ΝΟ2 0,5
ΝΟ3 25 με 50
Κατευθασαι και η διατομικη (αν δεν κανω λαθος) αλγη.

Αυτο το μωβ που φαινεται στη κοντινη φωτο τι ειναι?

Sakisdraminos
24-09-17, 23:58
Με το καλό να μηδενισεις....

Rayden
26-09-17, 08:59
Καλημερα σε ολους. Εχει κανενας την αναπληρωση απο waterwaves με τα δυο φλοτερακια? Το σχεδιο εινσι σωστο? Ενω το συνδεω ετσι οπως δειχνει κσθε φορα δουλευει μονο το ενα φλοτερακι. Αν συνδεσεις μονο ενα, και τα δυο φλοτερακια φαινεται να δουλευουν σωστα. Μολισ τα βαλεις σε σειρα δουλευει μονο το ενα. Δοκημασα κια παραλληλα αλλα τζιφος., παλι μονο το ενα οπλιζει.

Τι υπουλο μηχανηματακι παντως αυτο? Αν αποτυχει το φλοτερακι τον πινουμε??? Καμια ασφαλειστικη πανεντα αν ξερει καποιος θα ηταν χρησιμη. Οπως επισης και το πως τσ στερεονουμε πιο ψηλομονιμα

Sakisdraminos
26-09-17, 09:10
Το σχέδιο ειναι σωστό. Όταν βάζεις σε σειρά θα πρέπει να δουλεύουν όταν και τα δύο είναι κάτω αν γίνεται κάτι άλλο υπάρχει θέμα.

alan boy
26-09-17, 09:28
7 χρόνια ίσως και Παραπάνω δουλεύω αναπληρωση με ένα φλοτερ. Πότε δεν πλημμύρισα. Το θέμα είναι γύρω από το φλοτερ να μην υπάρχουν άλλα πράγματα που μπορεί κατά λάθος να κάτσουν πάνω του και να σταματήσουν ή να αρχίσουν τη λειτουργία του.(πχ μια φορά το καλώδιο της αντλ επιστροφής είχε κάτσει στο φλοτερ και δεν το άφηνε να κατέβει ευτυχώς δεν έγινε το αντίθετο )
Τωρα εσύ αποφασίζεις. Αν αισθάνεσαι πιο ασφαλής με 2 φλοτερ πάω πάσο

Rayden
26-09-17, 09:59
Σακη, τα συνδεσα με οποιο τροπο μπορουσα, εχω παλαβωσει. Ενω ενα καθε φορα δουλευει, και τα δυο μαζι αρνουντεzw....

Allanboy, αυτο εχω κανει για την ωρα, εβαλα μονο το ενα ψιλιπροχειρα και θα δω. Το εχω βαλει ψιλονετα, αλλα ποτε δεν ξερεις για αυτο ειπα να βαλω δυο.

Τεσπα, ευχαριστω και παλι

Sakisdraminos
26-09-17, 16:36
Πάρε το παλικάρι που στο πούλησε θα σε βοηθήσει.
Είναι χόμπιστας ριφας με μεγάλο ενυδρείο.

Rayden
26-09-17, 18:21
Καλησπερα σε ολους. Οκ με την αναπληρωση ολα καλα. Βασικα το εγραψε ο Σακης και πιο πριν. Πρεπει να οπλισουν ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ για να δουλεψει. Δικια μου Μ%#@ια.

Εκανα και μετρησεις παλι σημερα. Εχουμε και λεμε:
ΝΗ3/ΝΗ4 0,5. ΝΟ2: 1. ΝΟ3: 50. Παμε καλα?

Και οπως παντα κανα δυο ερωτησουλες: Εχω βαλει σε ενα τουλι μια κουταλια τις σουπας τροφη, την οποια και αλλαζω καθε δυο μερες. Το συνεχιζω μεχρι τελους αυτο σωστα?

Σκεφτομαι να κανω μια αλλαγη νερου μεσα στην εβδομαδα, να την κανω η' οχι?

Η αλγη εν το μεταξυ κανει παρτι....

Sakisdraminos
26-09-17, 19:06
Κάνε κράτη θα πέσουν όλα!
Κανονικά οι ρουτηνες!

voas
26-09-17, 21:30
Μια χαρά Μιχάλη εξελίσσεται ο κύκλος....

Άλλαζε ανα μερα το τούλι με νεα τροφή κατα το ήμισυ....

Μαρεσει ολο και περισσότερο το scape όσο το βλέπω...αρκετές θέσης για κοραλλακια.....

Αλλαγές εβδομαδιαίες εαν ξεκίνησες ετσι το στρώσιμο και βακτήρια, βάση οδηγιών εταιρίας....

Rayden
01-10-17, 16:35
Καλησπερα σε ολους. Μου φαινεται οτι παει λιγο καλητερα η διατομικη.... Η' ετσι θελω να ελπιζω :smt020.... Παντως σε πολλα σημεια εχει πρασινησει ο βραχος, ειναι φυσιολογικο αυτο?

Αλλαξα και νερο χθες καμια 50αρια λιτρα.

Σημερινες Μετρησεις: SG 1,.025
NO3/NO4: 0,5
NO2: 0,1
NO3: 25

Καμια προταση (και ποσοτητα καλο θα ηταν) για "συνεργειο καθαρισμου"? Να ετοιμαζομαι σιγα σιγα

leonardos
01-10-17, 21:35
μπραβο πολυ καλη και σωστη αρχη βλεπω με φουλ εξοπλησμο! νομιζω οτι εισαι καταδυκασμενος να πας τραινο!!! χαχαχαχαχα

Sakisdraminos
02-10-17, 19:59
Η επόμενη άλγη μετά την καφέ είναι η πράσινη οπότε είναι καλό σημάδι!

Οπότε πάμε καλά!

Rayden
02-10-17, 21:51
Α, θα εχουμε παρελαση απο χρωματα δηλαδη :rolleyes: Και εγω πιστευα οτι η καφε και τελος...:confused: Παντως δειλα δειλα βλεπω και κατι κοκκινα ( το οποιο δεν ξερω αν ειναι η συνεχεια πχ η' κατι αλλο κακο) Αυτο με τπ photobucket εκανε ζημια, πολλες φωτο δεν ειναι πια διαθεσιμεςzw
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=87653&d=1506974184
http://www.aquatek.gr/vb/attachment.php?attachmentid=87654&d=1506974184

voas
02-10-17, 22:33
Αυτο με τπ photobucket εκανε ζημια, πολλες φωτο δεν ειναι πια διαθεσιμεςzw


για κανε εδώ (https://chrome.google.com/webstore/detail/photobucket-embed-fix/naolkcpnnlofnnghnmfegnfnflicjjgj/related) ένα κατέβασμα.........έχουμε επιληφθεί του θέματος και θα επιλυθεί σύντομα!

voas
02-10-17, 22:39
Για να τροποποιήσεις τις φωτο σου, με τον τροπο που στις εκανα........ανοίγεις την φωτο,κανεις δεξί κλικ/ αντιγραφή διεύθ. εικόνας, μετα πας στο edit και κανεις επικόλληση στο κίτρινο εικονίδιο!

Rayden
03-10-17, 21:57
Μια ερωτησουλα, γιατι εχω την εντυπωση οτι κατι δεν παει και τοσο καλα..:confused:

Σημερινες μετρησεις ΝΟ3/ΝΟ4 0,5 ΝΟ2:0 ΝΟ3:0:confused::confused:

Δεν θα επρεπε σιγα σιγα να πεφτει το ΝΟ2 και να ανεβαινει το ΝΟ3???

28/09 τα ΝΟ3 ηταν 25 με 50, την Κυριακη 25

Ειναι φυσιολογικο τωρα να μετραω μηδεν?.(ΝΟ3) Τροφη εξακολουθω και βαζω σε ενα τουλι 2 κουταλιες τροφη

voas
03-10-17, 22:41
Μιχάλη υπάρχει ανισορροπία με μεταβολές στις τιμές, οι Αλγες ρουφάνε νιτρικά και με μη ρύπανση μηδενισες, εχει ακόμα μέλλον υπομονη...

Rayden
03-10-17, 23:01
Αφου ειμαστε οκ, κανενα προβλημα. Ευχαριστω Νικο

Ναι, δεν θελει βιασυνες τωρα. Καλητερα αργα και σωστα

Rayden
04-10-17, 22:55
Καλησπερα σε ολους. Μπορει ενα πιο εμπειρο ματι να μου πει αν αυτη ειναι Byropsis pennata? Η' ειναι φυσιολογικη αλγη κατα το στρωσημο και θα φυγει?
Εχω ψιλοχλωμιασει παντως απο την ωρα που την παρατηρησα:smt120

voas
05-10-17, 21:44
Χαχαχαχα .....Μιχάλη ολα οκ φιλαρακι, ειναι επεκτατική ναι, με θηρευτές ομως ειναι και Ωραιος μεζές, υπομονη και θα φύγει οταν ολοκληρωθούν ο κύκλος αζώτου/φωσφόρου!

Στην επόμενη προγραμματισμένη σου αλλαγή, συφωναριζε βράχο χωρις να πιέζεις καταστάσεις!

Rayden
08-10-17, 13:42
Καλησπερα σε ολους

Εικοστη μερα σημερα. Εν αναμονη.....Βακτηρια συμφωνα με τις οδηγειες για special blend

Σημερινες μετρησεις: ΝΗ3/ΝΗ4: 0, ΝΟ2: 0, ΝΟ3: 0, PH: 8,0 (εχω και κατι μετρησιμο:D), SG:1,025

Τροφη εξακολουθω και βαζω 2 κουταλιες τις σουπας σε ενα τουλι και την αλλαζω καθε 2 μερες. Λεω να την σταματησω απο αυριο. Η' την συνεχιζω ακομα?

Εκανα και αλλαγη σημερα καμια 50αρια λιτρα και σιφοναρισμα του βραχου (light), οπως με συμβουλεψε ο Νικος.

Και παμε στις ερωτησεις τωρα:D:D
- Τι περημενουμε τωρα? Ποιο ειναι το επομενο βημα? Μετρησημα Νιτρικα?
- Καμια προταση σε ειδος και ποσοτητα για "συνεργειο καθαρισμου"? Να ετοιμαζομαι
σιγα σιγα...
- Νικο, γραφεις οτι ειναι και καλος μεζες(η αλγη), αλλα οσο και να εψαξα στο δικτυο δεν βρηκα
κατι. Μπορεις να στειλεις καποιο link? Η' αν θυμασαι να μου πεις τι ακριβως πρεπει να ψαχνω.
- Διαβαζω οτι αν προσθεσω ξυσματα απο κοραλινη θα βοηθησει την διαδικασια. Αληθευει? Αν ναι, που μπορω να βρω? Αν μπορει καποιος φιλος να δωσει ευπροσδεκτη

kostas82
09-10-17, 00:55
Τι αγχώνεσαι με την κοράλλινη ; Σκοπός είναι να μεγαλώσεις Κοραλλια , θα έρθει και η κοράλλινη , τώρα σαλιγκάρια κτλ ναι μεν χρειάζονται άλλα καλύτερα να περιμένεις κάνα δυο μήνες να ισορροπήσει το ενυδρείο, σε καμία δεκαριά μέρες βάλε κάνα δυο ψάρια

kostas82
09-10-17, 00:57
Άνθρακας και αντιφωσφορος δεν είδα , τρέχει κανονικά ε;

Rayden
09-10-17, 01:10
Καλησπερα Κωστα, ευχαριστω για της απαντησεις.
Ναι, και ανθρακας και αντιφωσφορος απο αρχη μεσα στα ριακτορακια

Rayden
10-10-17, 22:45
Καλησπερα σε ολους,
Ξερει κανενας φιλος που μπορω να βρω στην Ελλαδα το Kent Marine Tech M?
Διαβαζα ολο το απογευμα σημερα για αυτη την παλιοαλγη, byropsis pennata, και βρηκα σε ενα φορουμ στην Αμερικη, οτι πολλοι χομπιστες καταφεραν και την ξεφορτωθηκαν με την ανοδο του Μαγνησιου ( Με το συγκεκριμενο προιον) σε επιπεδα πανω απο 1500-1600.

Το εχει ξανακουσει κανενας? Ειχε κανενα παλικαρι προβλημα με αυτη την αλγη απο το φορουμ? Καθε συμβουλη ευπροσδεκτη:smt120

alan boy
11-10-17, 09:10
Ναι ξέρω ένα παιδί που γράφει σε άλλο φόρουμ ότι με αυτό το σκεύασμα έδιωξε την βρυοψις.με άνοδο του mg
Το θέμα είναι που την βρήκες αυτή την άλγη; με νεκρό βράχο δεν ξεκίνησες;

Rayden
11-10-17, 09:40
Καλημερα.
Ναι, με νεκρο. Τι να σου πω, δεν ξερω που βρεθηκε. Παιζει παντα να εχω κανει λαθος στην αναγνωρηση. Θα βγαλω καμια πιο καθαρη φωτο αν μπορεσω οταν αναψουν τα φωτα.
Ειναι φορες που ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι αυτη, ειναι φορες που ειμαι πεπεισμενος οτι ειναι:smt120:smt120

Rayden
11-10-17, 09:54
Τι λετε? Ειναι bryopsis?

Rayden
15-10-17, 22:11
Μετα απο τετραημερη μαχη με την παλιοαλγη μπορω να πω οτι κερδισα!!!

Το Kent Τech M κανει οντως δουλεια. Βοηθησε και ενας foxface που πηρα παρα πολυ. Πολυ καλο ψαρακι, πολυ πεσιμο στην αλγη. Μπηκαν και δυο κλοουνακια. Μετρησεις ολα φυσιολογικα.

Το foxface θα τον δωσω, γιατι διαβαζω οτι θελει ενυδριο 700 λιτρων....:confused:

Sakisdraminos
16-10-17, 21:26
Όντως απαλαχθηκες από αυτό;
Πολύ εύκολα δεν ήταν;

Rayden
16-10-17, 22:10
Σακη καλησπερα. Διαβασα στο reefcentral οτι εχει κατι μεσα το Kent Marine Tech M το οποιο σκοτωνει την bryopsis. Αναλογια απο οτι διαβασα ριχναν ολοι 2ml per gallon ( Για μια εβδομαδα και μετα για μια εβδομαδα 1ml/gallon) Το ιδιο εκανα και εγω. Καθημερινα 184 ml. Απο την δευτερη κιολας μερα την εβλεπες οτι ειχε χασει το χρωμα της και ειχε γινει καφετια. Την τριτη ειχε ξεραθει τελειως. Βοηθησε παρα πολυ και ο foxface. Αν και σε οποια αναφορα διαβασα για την bryopsis δεν αναφερεται σαν φυσικος θηρεύτης της οπου ειχε μεινει την ετρωγε μετα μανιας. Τωρα εχει πιασει την τριχοειδη. Σχεδον την καθαρησε και αυτη, εξαιρετικος αλγοφαγος. Το κακο ειναι οτι θελει 700 λιτρα νερο απο οτι διαβαζω , οποτε θα τον δωσω για να μην ταλαιπορηται.

Το Μαγνησιο βεβαια στο θεο, πανω απο 1600... Αλλα απο αναφορες χομπιστων που βρηκα, τοσο πρεπει να ειναι ( για να σκοτωσει την αλγη). Το παραξενο ειναι οτι αν και υπηρχαν χομπιστες που ανεβασαν το Μαγνησιο σε αυτα τα επιπεδα, μονο οσοι ειχαν χρησιμοποιησει το Kent απαλαχτηκαν. Αν θες να σου στειλω το link για περαιτερο ενημερωση.

Τι να σου πω, θα το παρακολουθω, αλλα για την ωρα δεν υπαρχει ουτε ιχνος της. Εχεις καμια συμβουλη?

alan boy
18-10-17, 07:59
Εμένα αυτό που μου φαίνεται τρελό είναι ότι το παιδί ξεκηνηνισε το ενυδρείο με νεκρό βράχο. Πως είναι δυνατόν να βγήκε η βρυοψις; αν νεκρώσει ο βράχος δεν πεθενει και η άλγη;

kostas82
18-10-17, 10:12
Νομίζω η ποίο απλή λύση είναι να κρατήσεις χαμηλά τα φωσφορικα σου

Rayden
18-10-17, 10:49
Καλημερα σε ολους.
Καταρχην ευχαριστω ολους για της απαντησεις σας.

Κωστα τα φωσφορικα μου ειναι σταθερα μηδεν συμφωνα με το τεστ της salifert. Ειχα μιλησει με το Νικο και μου ειπε οτι αυτο μπορει να οφειλεται σις αλγες, οι οποιες τραβανε φωσφορικα.

Alanboy, ακομα και τωρα δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι ηταν bryopsis. Δεν εχω και την εμπειρια για να ξεχωρησω. Ο Νικος παντως μου ειπε οτι ειναι, και φταιει που τον βραχο τον εβαλα στο νερο η' κατι τετοιο ( Οταν μου το ελεγε ημασταν μπροστα στο ενυδρειο του και ειναι δυσκολο να συγκεντρωθεις μπροστα σε τετοιο θεαμα:D). Τον βραχο τον ειχα παρει για ζωντανο( φαντασου ασχετοσυνη:smt120) αλλα συμφωνα με Voa kai Golf ηταν πιο νεκρος και απο τα ζομπι του walking dead!!

alan boy
18-10-17, 13:13
Από εκεί που τον πήρες ήταν μεσα σε νερό; γιατι αν ήταν μέσα σε νερό ή είχε λίγες μέρες εκτός νερού τότε εντάξει όλο και θα επέζησε η παλιό άλγη.

Πολλά παιδιά που παίρνουν νεκρό βράχο τον ψήνουν κιόλας στο φούρνο. Ε δεν πιστεύω μετά από τέτοια διαδικασία να ζήσει άλγη. Τι να πω;

Απ την άλλη το καλό είναι που ξεμπλεξες

Rayden
18-10-17, 13:44
Ναι, ηταν μεσα σε νερο. Αφου τον πηρα για ζωντανο.... :rolleyes::confused::rolleyes:

alan boy
18-10-17, 14:18
Ναι, ηταν μεσα σε νερο. Αφου τον πηρα για ζωντανο.... :rolleyes::confused::rolleyes:

Ε εντάξει τότε υπάρχει εξήγηση για την άλγη ;)

voas
21-10-17, 00:28
Καλησπέρα Μιχάλη, τι νεα φιλαρακι πως παει ο ύφαλος έστρωσε καθόλου;

Τι εγινε με την Μόντι τελικά, την κόλλησες πουθενά για δοκιμή;

Rayden
22-10-17, 14:41
Καλησπερα σε ολους.

Νικο ολα καλα με την Μοντι. Μια χαρα φαινεται, την ειδες και χθες απο φωτο.
Ευτηχως εφυγε σημερα το πρωι το foxface. Πολυ ομορφο ψαρακι, πολυ καλος αλγοφαγος αλλα πολυ βρωμηλος. Βρωμιζε απιστευτα το ενυδρειο, τοσο οπου ανα δυο μερες χρειαζοταν να μπει χερι μεσα.

Πηρα και ενα bubble coral και μια galastrea ( κρατει εδω για λιγο, μαλλον βιαστηκα παλι). Ξεκινησα και ριχνω οπως με συμβουλεψε ο Νικος 40ml την εβδομαδα Reef plus & αλλα 40 Reef Trace. Θα αλλαχτουν μελλοντικα κατοπιν συμβουλης του μεντορα:D:D:D. Special Blend 20ml την εβδομαδα πια μετα απο καθε αλλαγη.

Σημερινες μετρησεις: NH3/NH4 0, NO2:0, NO3: 0, PO4:0, PH: 8.2, KH: 8.4, Ca: 440, Ma:1440, SG: 1.026.

Γενικα, ολα καλα μου φαινεται οτι πανε ( μπορει να κοιμαμαι και τον υπνο του δικαιου βεβαια:confused:). Σκεφτομαι αυτη την εβδομαδα να προσθεσω ενα κοπαδακι (3-4) chromis viridis. Να το κανω η' να κατσω στα αυγα μου? Ετσι οπως το σκεφτομαι τωρα η ψαροσυνθεση θα ηθελα να ειναι στο τελος τα εξεις: 2 clown, 3-4 chromis, 1 Yellow Tang, 1 γιατρο και 1 μελανουρο. Ειμαστε καλα η' το βλεπω παντελος λαθος? Θα ηθελα και καποιο gobby αλλα δεν ξερω, μαλλον πολλα θα πεσουν...

golf4470
22-10-17, 16:41
Ράια η ψαροσύνθεση που σκέφτεσαι Μιχάλη αλλά θα έλεγα μη βιαστείς ακόμα για τόσα ψάρια. Σιγά σιγά


Sent from my iPhone using Tapatalk

Rayden
22-10-17, 17:04
Καλησπερα Δημητρη. Μα η τελικη ειναι αυτη που γραφω, δεν ειπα να τα πεταξω ολα μεσα μαζεμενα. Εκτος και αν εννοεις τα chromis να τα βαλω ενα ανα εβδομαδα πχ.

golf4470
22-10-17, 17:09
Όχι Μιχάλη τα chromis θα μπουν όλα μαζί και το tang τελευταίο. Ξεκινά με κανα δυο percula όταν βάλεις καμία εφυλια ή καμία ανεμώνη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Rayden
22-10-17, 17:09
Δημητρη, δυο κλοουνακια ειναι ειδη μεσα εδω και καμια δεκαρια μερες:D

Ανεμωνη, αν και μου αρεσουν πολυ,με ολα αυτα που διαβαζω δεν ξερω αν θελω να βαλω. Εφυλια ε? Μα μου ειπε ο Νικος να κανω κρατει

golf4470
22-10-17, 17:41
Τι σε φοβίζει στη bta? Δεν μετακινείται πολύ. Η αλήθεια είναι ότι είναι νωρίς ακόμα για κοράλλια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Rayden
23-10-17, 15:38
Μια ψιλοασχετη ερωτηση. Τα ενυδρεια της juwel εχουν δυο πλαστικες κοντρες στο πανω μερος πλατους 6 εκ η καθεμια. Μου εχει καρφωθει εδω και καποιες μερες να τις βγαλω για να μην δημιουργει σκιες απο κατω. Να το επιχειρησω η' να τις αφησω οπως ειναι?

Sakisdraminos
23-10-17, 15:56
Νομίζω ότι της έβγαζαν για τι έσπαγαν αλλά δεν ειμαινσιγουρος περίμενε να ακούσεις καμία άποψη ακόμα!!!

voas
23-10-17, 21:39
Μια ψιλοασχετη ερωτηση. Τα ενυδρεια της juwel εχουν δυο πλαστικες κοντρες στο πανω μερος πλατους 6 εκ η καθεμια. Μου εχει καρφωθει εδω και καποιες μερες να τις βγαλω για να μην δημιουργει σκιες απο κατω. Να το επιχειρησω η' να τις αφησω οπως ειναι?

Αχ βρε Μιχάλη, αυτα τα σκέφτονται νωρίτερα!

Βγαίνει η κόντρα και εχω βγάλει απο αντίστοιχο 125αρι και ειναι κολλημένη εσωτερικα με σιλικόνη, πρεπει ομως να βάλεις αντίστοιχη με σκέτο γυαλί, που σημαίνει οτι πρεπει να αδειασεις και το ενυδρείο για να μην ανοίξει!

Rayden
23-10-17, 21:58
Καλησπερα σε ολους.

Νικο εχεις δικιο αλλα που να το φανταστω φιλαρακι. Οι κοντρες παντως δεν ειναι κολλημενες πανω στο γυαλλι. Ειναι μαζι με το πανω τελαρο. Το οποιο σε εμενα βγαινει για πλακα. Ειχα αλλαξει πιο παλια το ενυδρειο με ενα ιδιο μαυρο που ειχα βρει, και επειδη ειχα την βαση στο καφε, ξυλωσα το καφε τελαρο και αφου ξηλωσα και το μαυρο το εβαλα εκει. Το ιδιο και κατω.

Σε καμια αλλαγη πανω? Να χαμηλωσει η σταθμη, και να μπουν εκει γυαλληνες? Η πρωτα η μια και μετα η αλλη πχ. Βεβαια επειδη δεν το εχω με τα κολληματα παιζει να το αφησω ετσι αν ειναι.

voas
23-10-17, 22:04
Ναι μια χαρά τότε, μέχρι την μεση....βγάζεις την υπάρχον και κολλάς τις γυάλινες!

Rayden
28-10-17, 16:00
Καλησπερα σε ολους.
Ενα μικρο update μετα απο καποιες μπιζουλες μερες.
Προστεθηκε μια euphyllia ancora (δεν μπορεσα να αντισταθω)καθως και ενα ζευγος ακομα occelaris μαζι με ενα pictichromis paccagnellae. Επισης καποια σαλιγκαρια tectus και ενα tutbo.

Τα σαλιγκαρακια μπορω να πω κανουν εξαιρετικη δουλεια μεχρι τωρα. Εχουν πεσει πανω στην αλγη και καθαριζουν κομματια βραχου εως οτου τον κανουν ολολευκο.
Η euphyllia το πρωτο διημερο ηταν μισικλειστη αλλα απο χθες ανοιγει κανονικα.
Η αλγη στο πισω τζαμι δεν λεει να υποχωρησει με τιποτα

Ρουτινες δυο φορες την εβδομαδα απο 20ml reef trace & 20ml reef plus. Αλλαγη νερου καθε εβδομαδα 20% και μετα ριχνω 30ml special blend.

Μετρησεις
ΝΟ3/ΝΟ4: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 0
ΡΟ4: 0
Ca: 390
Ma: 1320
KH: 9,2
PH: 8,2
SG: 1.0255

Περημενω συμβουλες για την συνεχεια

alan boy
28-10-17, 16:26
Πολύ όμορφα όλα Μιχάλη μπράβο.
Βέβαια το buble μου αρέσει πιο πολύ.
Κάποια στιγμή αν βρω θα βάλω και εγώ ένα.

xwriatis
28-10-17, 18:30
Ειναι σούπερ Μιχάλη θα φύγει κ η άλγη σιγα σιγα κ θα δείξει... ο χαμένος κύριος εμφανίστηκε ? Η ακομα στα χαμένα ειναι;;

kostas82
28-10-17, 21:51
Μιχάλη reef plus και trace θα σου ανεβάσουν τα φωσφορικα στην παρουσα φάση καλύτερα κόψε τα .
Βακτήρια μου φαίνονται και αυτά υπερβολικά πολλά.

Rayden
29-10-17, 04:50
Καλημερα σε ολους.

Οκ Κωστα, θα τα σταματησω αφου τι λες. Ποτε πρεπει να τα ξεκινησω???

Special Blend ειναι συμφωνα με τις οδηγειες απο το μπουκαλι. Να το σταματησω λες και αυτο?

kostas82
29-10-17, 10:11
Βακτήρια αυτή είναι η δόση συντήρησης;

Rayden
29-10-17, 11:55
Καλημερα και παλι.

Ναι Κωστα, ετσι γραφει. Εκτος και αν εννοει ο ποιητης καθε 15μερες με αυτο το every other week

xwriatis
29-10-17, 13:21
Μιχάλη ανα δυο βδομάδες πρεπει να ειναι η συντήρηση, τα αναγραφόμενα ml/λίτρα σου.

Rayden
29-10-17, 13:44
Α, οκ. Οποτε καθε 15 μερες. Ειχες δικιο Χρηστο, το ειχαμε συζητησει κιολας. Ακομα τπτ.....:smt120

Οποτε συνοψιζοντας. Reef plus & trace κομμενα για την ωρα. Ποτε πρεπει να ξαναρχισω? Πρεπει να παρατηρησω κατι?

Special καθε δεκαπενθημερο. Κατανοητο

Τωρα παλι στην αναμονη???

kostas82
29-10-17, 14:01
Τώρα ο βράχος βγάζει ακόμα βρωμητσα , αν βάλεις ψάρια και Κοραλλια και παρόλα αυτά είναι πάλι πολύ χαμηλά τα θρεπτικά προσθέτεις αμινοξέα και ιχνοστοιχεία. Τώρα εφόσον είσαι μηδενισμενος γιατί δεν βάζεις κανα αλγοφαγο ψαράκι;

Rayden
29-10-17, 14:32
Καμια προταση Κωστα?? Αλγοφαγο πχ yellow tang η' πχ dollabella?

Ιχνοστοιχεια πχ Brightwell Reef BioFuel & αμινοξεα Brightwell CoralAminο οπως ειπε και ο Νικος?

kostas82
29-10-17, 15:06
Το bf είναι πηγή άνθρακα και σίγουρα δεν το χρειάζεσαι , γενικά μην βιάζεσαι να ρίξεις πράγματα ..
Αλγοφαγα πχ καμοια σαλιαρα κάνα ταγκακι να ξεκινήσει να ανεβάσει και ρυθμούς το ενυδρείο.Ρασακια για τον έλεγχο των pest ;)

Rayden
29-10-17, 15:29
Κωστα ευχαριστω πολυ για την καθε βοηθεια καραρχας. Εχεις δικιο, εβαλα λαθος προιον στα ιχνοστοιχεια. Μαλλον αυτο πρεπει να ειναι το σωστο ""Brightwell Replenish""

Υπομονη, θα μαθω καποια στιγμη:smt120:rolleyes:

Αντι για σαλιαρα δεν μπορωνα βαλω μια dollabella που μου φαινεται πιο συμπαθητικια?

Rayden
31-10-17, 19:18
Καλησπερα. Μια ισως χαζη ερωτηση. Ποσο μπορει να μεινει το νερο μεσα στο βαρελι αλλαγης? Οχι στασιμο, με τον κυκλοφορητη να βαραει. Γιατι ρωταω. Εχω ενα βαρελι αλλαγης 100 λιτρων. Για την ωρα κανω αλλαγη καθε εβδομαδα 50 λιτρα (~12%) και το υπολοιπο το πεταω. Αν βαλω τα 50 λιτρα, μπορω να αφησω τα αλλα 50 για την αλλη εβδομαδα? Η' απλως να παω να παρω ενα πιο μικρο βαρελακι?

kostas82
31-10-17, 21:54
Μιχάλη θα με τρελάνεις :D γιατί δεν το αλλάζεις όλο;
Και μετά το κουβεντιάζουμε.

Rayden
01-11-17, 00:04
Κωστα ναι, μαλλον θα σε τρελανω!!!:rolleyes:

Γιατι μου φαινοτανε πολυ το ~30% καθε εβδομαδα.
Οκ, καλως. Ολο τοτε. Πηρα παντως Σαλιαρα οπως μου ειπες...

kostas82
01-11-17, 04:12
Πολύ είναι από την άποψη ότι φεύγει πολύ αλάτι , κατά τα άλλα δεν έχει κάποιο άλλο θέμα.
Το νερό μπορεί να μείνει και στάσιμο στο βαρέλι πάντως , δηλαδή μετά το λιώσιμο του αλατιού κάποιες εταιρείες το λένε κιόλας να μην συνεχίσει η ανάδευση .

voas
01-11-17, 13:12
καλημερα Μιχαλη!

για βάλε φώτο την σειρά της brightwell με τα τρία μπουκαλάκια που πήρες!

πηγή άνθρακα
βακτήρια
αμινοξέα.....

Rayden
01-11-17, 14:35
Καλησπερα και καλο Μηνα σε ολους.

Νικο, δεν τα πηρα γιατι δεν τα βρηκα. Τα εχω παραγγειλει παντως. Μου ειπε και ο Κωστας οτι δεν χρειαζονται ακομα (εκτος απο το coral amino)

Πηρα παντως αυτο που σου εχω στη φωτο για ιχνοστοιχια (ελπιζω να πηρα σωστα και οχι τπτ αχρηστο)

Εκτος απο Britghwell ειναι καμια αλλη μαρκα που ειναι καλη, μηπως και το βρω πιο γρηγορα? Πχ Kent, Seachem κλπ.

Υλικα απο Καλογεροπουλο να πατω να υπαρχουν st/by η' ειναι νωρις ακομα? Κανα πεντοκιλο απο ολα η' πιο λιγο?

Απο ζουμια παντως εχω αυτα που ειναι στη φωτο. Το Πρασινο δεν εχω ιδεα τι κανει, ουτε καν το παραγγειλα, ηρθε με τους κυκλοφορητες μαζι.:smt120:smt120

Εκτος απο Μαγνησιο που ειχα ριξει για την αλγη, και απο μια δοση reef plus & trace αυτη την στιγμη δεν ριχνω τπτ.

voas
01-11-17, 15:01
Καλησπερα και καλο Μηνα σε ολους.

Νικο, δεν τα πηρα γιατι δεν τα βρηκα. Τα εχω παραγγειλει παντως. Μου ειπε και ο Κωστας οτι δεν χρειαζονται ακομα (εκτος απο το coral amino)

λοιπόν επειδή μας έχεις μπερδέψει και το συζητούσαμε εχθές.....
θα πάρεις ή θα παραγγείλεις ότι σου έγραψα...


Πηρα παντως αυτο που σου εχω στη φωτο για ιχνοστοιχια (ελπιζω να πηρα σωστα και οχι τπτ αχρηστο)

Εκτος απο Britghwell ειναι καμια αλλη μαρκα που ειναι καλη, μηπως και το βρω πιο γρηγορα? Πχ Kent, Seachem κλπ.

Υλικα απο Καλογεροπουλο να πατω να υπαρχουν st/by η' ειναι νωρις ακομα? Κανα πεντοκιλο απο ολα η' πιο λιγο?

Απο ζουμια παντως εχω αυτα που ειναι στη φωτο. Το Πρασινο δεν εχω ιδεα τι κανει, ουτε καν το παραγγειλα, ηρθε με τους κυκλοφορητες μαζι.:smt120:smt120

Εκτος απο Μαγνησιο που ειχα ριξει για την αλγη, και απο μια δοση reef plus & trace αυτη την στιγμη δεν ριχνω τπτ.


για την μετάβαση τους θα κάνεις αποχή καμιά δεκαπενταριά μέρες και μετά θα ξεκινήσεις τα νέα, στο είχα πει και εξηγήσει και κατ ιδίαν νομίζω στον καφέ μας!

απο καλογερόπουλο ....

διττανθρακική σοδα
χλωριούχο μαγνήσιο
χλωριούχο ασβέστιο

καλή συνέχεια φιλαρακι, οτι θελεις εδώ είμαστε....

Rayden
01-11-17, 15:25
Το bf είναι πηγή άνθρακα και σίγουρα δεν το χρειάζεσαι , γενικά μην βιάζεσαι να ρίξεις πράγματα ..
Αλγοφαγα πχ καμοια σαλιαρα κάνα ταγκακι να ξεκινήσει να ανεβάσει και ρυθμούς το ενυδρείο.Ρασακια για τον έλεγχο των pest ;)


Φιλακι, γενικα εχω ψιλομπερδευτει λιγο. :confused::confused:
Το θυμαμαι, και για αυτο τα παραγγειλα Νικο. Οτι λες το ακολουθω ευαγγελιο, πιστεψε με:D

Μου ειχες πει, να τελειωσω το reef plus & trace και μετα να ξεκινησω τα καινουργια (κατα τα Χριστουγεννα ειχαμε πει). Ο Κωστας στο ενδιαμεσο μου ειπε να τα σταματησω γιατι θα ανεβασουν τα φωσφορικα και οτι το biofuel δεν χρειαζεται.

Συνοψιζοντας, τπτ για 15 μερες και μετα ξεκιναω τα biofuel, microbacter 7 και Coral amino. (Τα αμινοξεα σε κανα μηνα μου ειπαν, θα ψαξω και αλλου αν ειναι). Σωστα????

Αυτο της brightwell ( για ιχνοστοιχια το πηρα παντως) που πηρα χρειαζεται η'το στελνω?

Τωρα ειδα το σχολια στο quote. Οκ. Οτι μου εγραψες, εν αναμονη λοιπων

voas
01-11-17, 15:56
Φιλακι, γενικα εχω ψιλομπερδευτει λιγο. :confused::confused:
Το θυμαμαι, και για αυτο τα παραγγειλα Νικο. Οτι λες το ακολουθω ευαγγελιο, πιστεψε με:D

Μου ειχες πει, να τελειωσω το reef plus & trace και μετα να ξεκινησω τα καινουργια (κατα τα Χριστουγεννα ειχαμε πει). Ο Κωστας στο ενδιαμεσο μου ειπε να τα σταματησω γιατι θα ανεβασουν τα φωσφορικα και οτι το biofuel δεν χρειαζεται.

Συνοψιζοντας, τπτ για 15 μερες και μετα ξεκιναω τα biofuel, microbacter 7 και Coral amino. (Τα αμινοξεα σε κανα μηνα μου ειπαν, θα ψαξω και αλλου αν ειναι). Σωστα????

Αυτο της brightwell ( για ιχνοστοιχια το πηρα παντως) που πηρα χρειαζεται η'το στελνω?

επειδή το κατάλαβα, γιαυτό στο είπα......

αν μπορείς πριν ξεκινήσεις τα ψώνια, στείλε μου ενα μήνυμα, σε εχει φοβηθεί το μάτι μου!:grin:

ότι κινείται αγοράζεται, θα πω στην κυρία Ρίτσα να σε κλειδώσει μέσα στο σπίτι!:smt120

kostas82
01-11-17, 21:28
επειδή το κατάλαβα, γιαυτό στο είπα......

αν μπορείς πριν ξεκινήσεις τα ψώνια, στείλε μου ενα μήνυμα, σε εχει φοβηθεί το μάτι μου!:grin:

ότι κινείται αγοράζεται, θα πω στην κυρία Ρίτσα να σε κλειδώσει μέσα στο σπίτι!:smt120
:smt044:smt044:smt044

Λάμπρος.Τ
02-11-17, 08:56
βρε σεις διαβάζω το θέμα του Μιχάλη και με έχετε τρομοκρατήσει....!!! :D:D:D

Πού πάω να μπλέξω??? :rolleyes:

Κλεόβουλος
02-11-17, 09:01
χαχαχα....και δεν είδες τίποτα ακόμη! :smt056

Τάκης
02-11-17, 09:11
Προλαβαίνεις να βάλεις χρυσόψαρα :D:D

alan boy
02-11-17, 09:14
Προλαβαίνεις να βάλεις χρυσόψαρα :D:D

Πόσες φορές το έχω σκεφτεί αυτό
Χα χα χα χα χα :D

Rayden
02-11-17, 11:15
Λαμπρο, βαλε στην ταχεια κλιση τα τηλεφωνα του Νικου, Κωστα, Σακη και γενικα ολων των παιδιων εδω. Το πληκτρο 9 ασε το κενο... Εκει θα βαλεις εμενα να μου λες, μηπως και ξυπνησω καποα στιγμη:rolleyes:

Νικο, ακολουθω παλιο καλο κολπο. Οτι περνω η' βγαζω το τελευταιο μηδενικο.... η' " ααα, το βρηκα πολυ φτηνο, 5-10€ αγαπη μου....":D:D:D

kostas82
02-11-17, 13:00
βρε σεις διαβάζω το θέμα του Μιχάλη και με έχετε τρομοκρατήσει....!!! :D:D:D

Πού πάω να μπλέξω??? :rolleyes:

Θα διευρύνεις τίς γνώσεις σου στην χημεία, βιολογία, φυσική, θα αναγκαστείς να αντιμετωπίσεις νέα προβλήματα, θα πρέπει να μάθεις να ελέγχεις τον παρορμητισμό σου πριν κάνεις οτιδήποτε . Επίσης θα γίνεις λίγο ηλεκτρολόγος, λίγο υδραυλικός , ηλεκτρονικά νομίζω πως το έχεις εεε εντάξει δεν καταλαβαίνω γιατί τρομοκρατήσαι. :smt019

voas
02-11-17, 13:05
Θα διευρύνεις τίς γνώσεις σου στην χημεία, βιολογία, φυσική, θα αναγκαστείς να αντιμετωπίσεις νέα προβλήματα, θα πρέπει να μάθεις να ελέγχεις τον παρορμητισμό σου πριν κάνεις οτιδήποτε . Επίσης θα γίνεις λίγο ηλεκτρολόγος, λίγο υδραυλικός , ηλεκτρονικά νομίζω πως το έχεις εεε εντάξει δεν καταλαβαίνω γιατί τρομοκρατήσαι. :smt019


βλέπω στην πρώτη του εισαγωγή από εξωτερικό, να του την φέρνει κατ ιδίαν ο Γερμανός!

xwriatis
02-11-17, 14:19
Πάντως ο Νίκος έχει δίκιο... χημικός ηλεκτρολόγος υδραυλικό αν μπλέξεις με ενυδρείο θα γίνεις σίγουρα... μια βδομάδα κάηκε ο εγκέφαλος με τα ηλεκρρολογικα που έφτιαχνα... αλλά αξίζει στο 100% είναι κ η χαρά τις δημιουργίας

Κλεόβουλος
02-11-17, 18:36
Θα διευρύνεις τίς γνώσεις σου στην χημεία, βιολογία, φυσική, θα αναγκαστείς να αντιμετωπίσεις νέα προβλήματα, θα πρέπει να μάθεις να ελέγχεις τον παρορμητισμό σου πριν κάνεις οτιδήποτε . Επίσης θα γίνεις λίγο ηλεκτρολόγος, λίγο υδραυλικός , ηλεκτρονικά νομίζω πως το έχεις εεε εντάξει δεν καταλαβαίνω γιατί τρομοκρατήσαι. :smt019
και Δικηγόρος ξέχασες....αν δεν μάθει να λέει ψέματα θα χαλάει τις παντόφλες :smt081

Sakisdraminos
03-11-17, 08:25
Θα διευρύνεις τίς γνώσεις σου στην χημεία, βιολογία, φυσική, θα αναγκαστείς να αντιμετωπίσεις νέα προβλήματα, θα πρέπει να μάθεις να ελέγχεις τον παρορμητισμό σου πριν κάνεις οτιδήποτε . Επίσης θα γίνεις λίγο ηλεκτρολόγος, λίγο υδραυλικός , ηλεκτρονικά νομίζω πως το έχεις εεε εντάξει δεν καταλαβαίνω γιατί τρομοκρατήσαι. :smt019

:smt082:smt082:smt082:smt082:smt082

voas
05-11-17, 12:56
και Δικηγόρος ξέχασες....αν δεν μάθει να λέει ψέματα θα χαλάει τις παντόφλες :smt081

χαχαχαχαχαχαχα.............έτσι έτσι Κλεόβουλε!

Rayden
08-11-17, 12:47
Καλημερα σε ολους.

Μια καλη προταση για βιταμινες για να μπλουτιζω την τροφη? Η' δεν χρειαζεται ακομα?
Ψαρακια για την ωρα υπαρχουν 4 κλοουνακια, 1 Μελανουρος(αφαντος εδω και 10 μερες βεβαια), μια σαλιαρα και 5 chromis. Τροφες εχω παρει ocean nutrition 1 & 2 flakes/pellets, ocean nutrition prime flakes και omega one spirulina

voas
15-11-17, 15:23
πολύχρονος φιλαρακι μου!

να είσαι πάντα καλά και να σε χαίρεται η οικογένεια σου!

τι νέα πως πάει ο νέος ύφαλος....

Rayden
15-11-17, 16:39
Ευχαριστω Νικο. Παντα υγεια να εχουμε, να ειμαστε καλα να χαιρομαστε και τα ενυδρεια μας.

Το ενυδρειο νομιζω οτι παει αρκετα καλα. Η αλγη εχει εξαφανιστει απο τον βραχο και απο μεγαλο μερος του αραγωνιτη. Στο πισω τζαμι εχει ακομα καμποση, σκεφτομουν να την βγαλω με την ξυστρα στην τελευταια αλλαγη αλλα τσιμπανε απκ εκει η σαλιαρα και το Yellow Tang, οποτε την αφησα.

Η ψαροσυνθεση ολοκληρωθηκε με την αγορα ενος Yellow Tang την προηγουμενη εβδομαδα και αποτελειτε απο 4 κλοουνακια, 1 μελανουρο (τον οποιο τον ειχα εξαφανισμενο για 3 εβδομαδες αλλα απο την Δευτερα βγαινει δειλα δειλα εξω. Μονο τον Χρηστο δεν θελει γιατι οποτε ερχεται κρυβεται...:cool:), 1 γιατρο, 5 chromis viridis, 1 σαλιαρα και 1 Pictichromis paccagnellae.

Πηρα και καποια φραγκακια απο αγγελιες και προχωραω δειλα δειλα ( μολις με πηραν τηλ οτι αυριο ερχονται τα αμινοξεα).

Απο μετρησεις καλες μου φαινονται ολες για την ωρα ΚΗ 9, Ca 390, Ma 1290.

Κανονησε οποτε βρεις χρονο να ερθεις να πιουμε κανα καφε/τσιπουρο) να δεις απο κοντα την προοδο και φυσικα για συμβουλες οπως παντα....(Ταχεια κληση Νο1...)

Τάκης
15-11-17, 16:50
Rayden,
χρόνια πολλά φιλαράκι , να τα 100στησεις

Rayden
15-11-17, 16:54
Ευχαριστω Κ. Τακη. Παντα υγεια να εχουμε ολοι

xwriatis
15-11-17, 16:57
Απορω που που κρυβεται ο ατιμος κ δεν τον πετυχαινω ποτε!! Πολυ ομορφο το ενυδρειο ασε την αλγη για μεζε... :p... αντε να παιρνω σειρα....
επισης εχεις κ μια ντολαμπελλα:p:p:p

Rayden
15-11-17, 17:03
Ειχα Χρηστο. Την εβγαλα και την εβαλα στο βαρελι αλλαγης για να την εδινα αλλα σημερα που ειδα μας αφησε χρονους.... :(

golf4470
15-11-17, 20:17
Χρόνια πολλά Μιχάλη οτι επιθυμεις!!!

Rayden
15-11-17, 22:03
Να 'σαι καλα Δημητρη. Και εσυ φιλακι, οτι επιθυμεις και παντα υγεια.
Παρε το Νικο και περαστε για κανα τσιπουρο οποτε θελετε. Δεν θα εχει μπετα αυτη τη φορα....:D

tsoui
15-11-17, 23:19
Χρονια Πολλα Μιχαλη Πολυχρονος!!
Πολυ ομορφο το Bubble!

Rayden
16-11-17, 00:05
Ευχαριστω Χρηστο. Αντε κανονηστε καφεδακι να τα πουμε

voas
16-11-17, 00:07
Μια χαρά Μιχάλη το ενυδρείο στρώνει με πολύ γρηγορη ταχύτητα...

γίνετε σωστή δουλεια φιλε, πολλά μπράβο...

Θα έρθουμε παλι Μιχάλη, το κανονίζουμε!

Λάμπρος.Τ
16-11-17, 09:27
Καλημέρα Μιχάλη και χρόνια πολλά για την γιορτή σου φίλε.
Άντε και σιγά σιγά σε βλέπω να γίνεσαι προφέσορας και εσύ !!!
Μπράβο ρε φίλε.

Rayden
16-11-17, 10:10
Καλημερα σε ολους.

Ευχαριστω για τις ευχες Λαμπρο. Γελανε και οι πετρες με το προφεσορας (Μου εχει περασει η ιδεα να υοθετησω το Νικο:D). Αντε με το καλο να τελειωσει και το δικο σου. Με την βοηθεια που εχεις βεβαια περημενουμε διαστημικο αποτελεσμα. Δωστε και καμια φωτο στο λαο

voas
19-11-17, 12:34
Καλημερα σε ολους.

Ευχαριστω για τις ευχες Λαμπρο. Γελανε και οι πετρες με το προφεσορας (Μου εχει περασει η ιδεα να υοθετησω το Νικο:D). Αντε με το καλο να τελειωσει και το δικο σου. Με την βοηθεια που εχεις βεβαια περημενουμε διαστημικο αποτελεσμα. Δωστε και καμια φωτο στο λαο

χαχαχαχαχαχα.......να είσαι καλά Μιχάλη!

Rayden
24-11-17, 12:23
Καλημερα σε ολους.
Μια γρηγορη απορια. Επειδη ακομα αντιμετοπιζω καποιες αλγες στον αραγωνιτη, σκεφτομαι (ιδεα του Χρησταρα βασικα) μηπως ωφηλεται στο διπλο φωτιστηκο της Juwel που εχω πανω απο το ενυδρειο. Οι λαμπες αυτη τη στιγμη ειναι 2*54W Marine White και 2 * 54W Marine blue . Οι λαμπες ειναι τοποθετημενες μια παρα μια (white-blue κοκ). Το φωτιστηκο ειναι ακουμπισμενο πανω στο ενυδρειο, οπως κουμπονει το κλασσικο φωτιστικο της Juwel.

Μηπως να το σηκωνα καμια 10αρια ποντους με καμια πατεντα? Η' η αλγη θα φυγει μονη της καποια στιγμη?

kostas82
25-11-17, 03:25
Θα φύγει,μην σε αγχωνει ;)

Rayden
29-11-17, 19:36
Πολυ νεκρα επεσε στο θαλασσινο. Μαλλον ετοιμαζεται πυρετωδως το μελλοντικο στολιδι του Λαμπρου... Φωτο βεβαια ακομα τπτ, επτασφραγιστο μυστικο:smt019

Ενα μικρο update μετα απο καιρο. Γενικα πιστευω οτι παει αρκετα καλα το ενυδρειο. Ακομα εχει καποιες αλγες, κυριος στη πλατη και στον αραγωνιτη, αλλα κανω υπομονη οτι θα φυγουν. Μετρησεις ολες φυσιολογικες. ΝΗ3/ΝΗ4 0, ΝΟ2 0, ΝΟ3 0, ΡΟ4 0, SG 1.026, PH 8.0, Ma 1350, Ca 440, KH 8,4. Καταναλωσεις βεβαια ακομα δεν εχω σχεδον τπτ. Μονο με τις αλλαγες συντηρητε το ενυδρειο για την ωρα.

Και μερικες φωτο

alan boy
29-11-17, 21:17
Πας πολύ καλα φιλαράκι. Μπράβο :)

voas
29-11-17, 21:56
Μπράβο Μιχάλη...παραπονιάρη, ολα τέλεια φιλαρακι μου!

Οι τιμές σου ειναι φυσιολογικές για τα επίπεδα χρόνου/ωρίμανσης υφαλου και αυτο ειναι το ζητούμενο μας!

Οι Αλγες σου ειναι μηδαμινές επίσης, συντελώντας αρκετοί λόγοι, οπως Καλη ροη με ευάερο βράχο, επιμελής συντήρηση χωρις πειραματισμούς, καλός εξοπλισμός αλλα και ελειπης φωτισμός προς το παρών που καταλαμβάνει μεγάλο μερίδιο ευθύνης...

Μπορεις απο την πλάτη να τις αφαιρέσεις με ξύστρα, εαν ομως θέλεις να την ντύσεις με κοραλλινη, τότε με ενυδρειακο σφουγγάρι...

Στον αραγωνιτη, σκούπα βυθού τμηματικά ΜΟΝΟ το 10-20% ανα προγραμματισμένης αλλαγής νερου.

Τα ζωανθους βαλτα σε πολύ χαμηλές πλαγιές, θα αρχίσουν να απλώνουν προς τα πανω και περιμετρικά...

Ετσι θα εχεις και χώρο για ψιλά, βάζοντας απαιτητικότερα κοράλλια σε φως και ροη...

Ελπίζω να σε κάλυψα φιλαρακι μου, σύντομα και απο κοντά με τα μπλοκάκια σου, ξερεις εσυ...:D

Sakisdraminos
03-12-17, 07:42
Μιχάλη μια χαρά το ενυδρείο είναι σε φάση πράσινη άλγης μετά λογικά θα σου βγάλει και κυανο .
Ανέβασε λίγο τα νιτρικά και Κάνε προσεκτικά ταισματα.

Καλή συνέχεια!!!

Rayden
03-12-17, 21:33
Σακη ελειψες τοσο καιρο. Ευχαριστω φιλακι, προσεχτηκα ταισματα τι εννοεις? Να μην ριχνω πολυ? Πως θα τσιμπησουνε τοτε λιγο τα νιτρικα? Γενικα παντως δεν ταιζω πολυ. Μια η' δυο φορες την μερα με φειδο....

Σημερα για καποιο αγνωστο λογο ολος ο αραγωνιτης ειναι καλημενος με διατομικη! Χθες βραδι καθομασταν με το Χρησταρα και πιναμε τα ουισκακια μας και σημερα φουλ στα διατομα. Μου το ματιασε ο μπαγασας ( χαλαλι σου φιλακι μου)

Παιζει να οφειλεται στα coral amino (brightwell) που ερηξα χθες για πρωτη φορα? Και ερηξα και το μισο απο οτι επρεπε, 20 σταγονες αντι για 35. Παντως απο μςτρησεις ολα φυσιολογικα. Μa 1350, Ca 400, KH 8,5, PH 8,0, PO4 0

Σακη, ειμαστε σε φαση με το Χρηστο (χωριατης) να παμε σε φωτιστηκο led (δειλα δειλαααα). Το συζητησαμε και με το Νικο και μας ειπε σε 8 *20w ειμαστε κομπλε. Το θεμα ειναι οτι και οι δυο μας ειμαστε παντελως αχρειστοι στο ολο θεμα led. Οποτε βρεις χρονο αν θελεις στειλε ενα ΠΜ να σε παρουμε τηλ να σε ρωτησουμε καποια πραγματακια. ΑΝ εχεις χρονο

xwriatis
03-12-17, 21:40
Μιχάλη που λες ελει που δεν είχα άλγη τόσο καιρό( το είδες κ από κοντά!!) Τώρα έχω αρκετή άλγη παντού σποτ σποτ βέβαια... μάλλον σου έφερα άλγη όταν ήρθα :grin::grin:
Κ εγώ άραγονιτη φουλ διατομικη...

Σε αναμονή για led:cool:

Sakisdraminos
03-12-17, 21:47
Αλάνια μου λεντακιδες !!!!!:smt020

Λοιπόν από brightwell Κώστας και Νικόλας τα δυο αλάνια την ξέρουν πολύ καλά...

Για λεντ φωτιστικό θα το κάνουμε εύκολα σχετικά,καλή διάθεση μόνο !

Για το τάισμα των ψαριών λίγο λίγο αρκετές φόρες να μην περισσεύει τπτ !
Εγώ έχει τύχει αργίες πάνω από 6 φόρες την μέρα

voas
03-12-17, 22:50
20 σταγόνες την μέρα αμινο?

voas
03-12-17, 22:59
Μιχάλη διάβασε λίγο τις οδηγίες χρήσης (http://brightwellaquatics.com/products/coralaminot.php)....


Broadcast Feeding: Add up to 1 ml per 50 gallons of water in an area of rapid water movement daily for the first four weeks of use.

Notes: Research indicates that amino acid uptake in corals takes place externally rather than internally; therefore, soaking foods in CoralAminō would be of little use. Rather, it is best utilized by target feeding specific corals and their allies; in doing so, the majority of the amino acids reach the intended organisms rather than ending up in filtration media or indirectly impacting water quality (as often occurs when indescriminately “broadcast feeding”).
Add no more than 5 ml total of liquid food suspensions per 50 gallons of water in the entire aquarium system daily for the first four weeks of use; thereafter, the dosage may be gradually increased as desired.

Rayden
03-12-17, 23:09
Καλησπερα Νικο. Μα αφου βρε συ, ετσι γραφει, 20 σταγονες ειναι 1 ml....
Pour 1 ml (~20 drops)

voas
03-12-17, 23:19
Καλησπερα Νικο. Μα αφου βρε συ, ετσι γραφει, 20 σταγονες ειναι 1 ml....
Pour 1 ml (~20 drops)

Μιχάλη απο την συγκεκριμένη πιπετα 3 σταγόνες της, ειναι 1 μλ περίπου....

Κανε αυριο μια γενναία αλλαγή νερου και σταμάτησε τα 10 μερες!

Rayden
03-12-17, 23:38
Τι με βαζεις να κανω βραδιατικο.... 19 σταγονες ειναι 1ml. Το μετρησα μολις με συριγγα

Ακομα χρειαζεται αλλαγη? Συνεχιζω τις 20 σταγονες/ 1ml για τεσσερης εβδομαδες οπως γραφει?

Rayden
16-12-17, 18:58
Ενα μικρο update μετα απο καιρο.

Το ενυδρειο ειναι σε αρκετα καλο δρομο. Η διατομικη εχει περιορηστει στο ελαχιστο στον αραγωνιτη, και τα πρωτα σημαδια της κοραλλινης εχουν αρχισει να φαινοντε δειλα δειλα. Καταναλωσεις ακομα τπτ το ιδιαιτερο, με της αλλαγες νερου συντηρηται προε το παρων το ενυδρειο. Αναπτυξη βεβαια υπαρχει σε ολα:confused:

Με το coral amino, οι δυο μοντιπορες εχουν αρχισει και βρησκουν σιγα σιγα το χρωμα τους και γενικα ολα τα κοραλλακια δειχνουν μια χαρα.

Κατοπιν συμβουλης του μεντορα :grin: αποφασιστηκε να μπει ενα φωτιστηκο led 8*20W.
Σακη, καθε βοηθεια ειναι καλοδεχουμενη (και γενικα οποιου θελει να βοηθησει στο project), καθοτιν και εγω και ο Χρησταρας (6 η' 8 *20W το φιλαρακι μου) εχουμε μαυρα μεσανυχτα απο αυτα. Ουτε τι να παρουμε δεν ξερουμε:rolleyes::smt120. Οποτε μαλλον μια λιστα (για βλακες παρακαλω να ειναι:grin:, ειπαμε παντελως ασχετοι)με ολααα τα απαραιτητα θα βοηθουσε τρομαχτηκα!!!

Κανα καφε/συναντηση θα κανονησουμε?

Νικο με τις ποσοτητες που μου εδειξεις να ρηχνω σαν να παχυνανε λιγο....

tsoui
16-12-17, 20:17
Ομορφιες Μιχαλαρα!!!!!

revolution1925
16-12-17, 21:03
Όμορφα όλα!! Τελικά το coral amino σε τι δοσολογία το δουλεύεις? Επίσης πόσο καιρό το ρίχνεις?

Rayden
16-12-17, 21:27
Απο τις 02/12. Δοσολογια κατοπιν οδηγειων απο το Νικο (δασκαλος), 3 σταγονες απο την πιπετα του

revolution1925
16-12-17, 22:11
Απο τις 02/12. Δοσολογια κατοπιν οδηγειων απο το Νικο (δασκαλος), 3 σταγονες απο την πιπετα του

3 σταγόνες στα 300 λίτρα?
Γιατί τόσες λίγες? Οι οδηγίες αυτά που λένε δεν ισχύουν?

xwriatis
16-12-17, 23:23
Για το ενυδρειο δε λέω τπτ ... να πάει τάπα!!! Εξάλλου το βλεπω κ από κοντά. Φτου φτου
Για καφέ οπότε θέλετε το κανονίζουμε (αρκεί κ να μην δουλευω)
Για το φωτιστικό η λίστα για αρχάριους θα είναι θεϊκη!!! Κ φυσικά κ μπούσουλα για όποιον άλλο θέλει να πάει σε λεντ :D

voas
17-12-17, 00:14
3 σταγόνες στα 300 λίτρα?
Γιατί τόσες λίγες? Οι οδηγίες αυτά που λένε δεν ισχύουν?


Το ενυδρείο του Μιχάλη ειναι πολύ φρέσκο και μπορει να έκανε ενα γρήγορο μπουστ απο κοράλλια, ειναι ομως χαμηλών απαιτήσεων και αρκετά μικρά!

Την πρωτη φορά εβαλε βάση οδηγιών και την επόμενη γέμισε με Αλγες...

Καλυτερα συντηρητικά, παρατήρηση, βλέποντας Ότι το ενυδρείο έστρωσε (το ειδα και απο κοντά) και σιγα σιγα αν το χρειάζονται τα ζωντανά αυξάνουμε την δοσολογία, τραρκεταρει ομως και μεσα στην εβδομάδα τα κοράλλια με ενα mix που του εχω πει...

Sakisdraminos
17-12-17, 00:17
Το ενυδρείο φαίνεται να έχει βρει το μονοπάτι του....
Άντε και το φωτιστικό να μπουσταρεις καλύτερα!

Rayden
17-12-17, 00:31
Σωστα, ξεχασα να το αναφερω το target.....Ολα καλα, με σωστη καθοδηγηση και υπομονη και θα δουμε που θα μας βγαλει το ταξιδι....

revolution1925
17-12-17, 01:18
Ok κατανοητό! Όλα καλά Μιχάλη να είσαι γερός και να το χαίρεσαι!

Παναγιώτης Κ
17-12-17, 13:08
Ωραία τα φραγκς . Σε λίγο καιρό θα φουντώσουν!

Rayden
28-12-17, 11:09
Καλημερα και Χρονια Πολλα σε ολους.

Επειδη το φωτιστικο led, λογω ασχετοσυνης βλεπω να καθυστερει πολυ, μηπως κατι τετοιο θα εκανε σαν προσωρινη λυση?
https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/Arcadia-T5-LED-Marine-Blue-Fluorescent-bulb-replacement/158545/

Επισης, αν εχει καποιος κανενα δυο φραγκακια απο montipora μωβ προτηθομαστε με τον Χρηστο να τον ξαλαφρωσουμε ....

golf4470
28-12-17, 18:09
Όποτε θέλεις Μιχάλη στείλε μήνυμα να συζητήσουμε τι χρειάζεστε.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Rayden
28-12-17, 18:32
Καλησπερα Δημητρη, Χρονια Πολλα. Μαλλον την Κυριακη μπορει να περασω μαζι με το Χρηστο να τα πουμε αν μπορεις γιατι εχουμε χαθει

golf4470
28-12-17, 18:33
Ναι μια χαρά ειναι, θα σας περιμένω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Rayden
31-12-17, 16:03
Εδω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Δημητρη ( golf4470) που μας δεχτηκε με το Χρηστο σημερα σπιτι του, μας ελυσε παρα πολλες αποριες σχετικα με τα led, και μας εδωσε και απο μια σακουλα κοραλλια!!!

Για μια ακομα φορα η αλληλεγγυη μεταξι των παιδιων του φορουμ φαινεται στο εμπρακτο. Και δεν μιλαω μονο για τα κοραλλια. Παραμονη Πρωτοχρονιας μας δεχτηκε να τον βομβαρδιζουμε με ερωτησεις!!! Αυτο και μονο θα εφτανε

Παντα τετοια αδερφια

alan boy
31-12-17, 17:17
Αυτά είναι... Μπράβο σε όλους σας

golf4470
31-12-17, 17:36
Εδω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Δημητρη ( golf4470) που μας δεχτηκε με το Χρηστο σημερα σπιτι του, μας ελυσε παρα πολλες αποριες σχετικα με τα led, και μας εδωσε και απο μια σακουλα κοραλλια!!!



Για μια ακομα φορα η αλληλεγγυη μεταξι των παιδιων του φορουμ φαινεται στο εμπρακτο. Και δεν μιλαω μονο για τα κοραλλια. Παραμονη Πρωτοχρονιας μας δεχτηκε να τον βομβαρδιζουμε με ερωτησεις!!! Αυτο και μονο θα εφτανε



Παντα τετοια αδερφια



Εγώ ευχαριστώ για την παρέα σας κ υπόσχομαι την επόμενη φορά να πάμε για καφεδάκι περισσότερη ώρα.
Μιχάλη βάζω εδώ αυτό το μαγαζί για να το έχουμε
http://www.topledlight.com/custom-made-led-assembly-5-channel-25-beads_p2425.html

Πρέπει να μιλήσουμε μαζί του έχει όλες τις μάρκες κ μπορεί να μας φτιάξει ότι θελουμε. Ψήνονται κ εγώ να παραγγείλω μερικά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

golf4470
31-12-17, 17:37
Όσο για τα κοράλλια την επόμενη φορά που θα έρθετε θα τα έχω έτοιμα από πριν γιατί δεν με αφήσατε καθόλου να κόψω :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

xwriatis
31-12-17, 18:26
Εδω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Δημητρη ( golf4470) που μας δεχτηκε με το Χρηστο σημερα σπιτι του, μας ελυσε παρα πολλες αποριες σχετικα με τα led, και μας εδωσε και απο μια σακουλα κοραλλια!!!

Για μια ακομα φορα η αλληλεγγυη μεταξι των παιδιων του φορουμ φαινεται στο εμπρακτο. Και δεν μιλαω μονο για τα κοραλλια. Παραμονη Πρωτοχρονιας μας δεχτηκε να τον βομβαρδιζουμε με ερωτησεις!!! Αυτο και μονο θα εφτανε

Παντα τετοια αδερφια


Μιχάλη τα είπες όλα!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΎΜΕ ΠΟΛΎ Δημήτρη να σαι καλά που μας ανέχτηκες εμένα κ τον Μιχάλη τέτοια μέρα να μας λύνεις απορίες για τα λεντ για τα κοραλια για τα ψαρια γι όλα!!! Ο θεός να σε έχει καλά!! Όταν γυρίσω από σαλόνικη θα ανεβάσω κ τα κοράλλια :D:D τώρα είμαι έξω από Λαμία!!!

Sakisdraminos
31-12-17, 18:49
Μπράβο σας αλάνια !!
Κάθε μέρα όλοι εδώ μέσα δείχνουν με κάθε τρόπο το ποσό χομπιστικη παρέα είμαστε....

Παναγιώτης Κ
31-12-17, 23:02
Μπράβο παιδιά! Τέτοιες ανιδιοτελής και απροσωποληπτες κινήσεις είναι που μετράνε!

voas
02-01-18, 10:02
Εδω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον Δημητρη ( golf4470) που μας δεχτηκε με το Χρηστο σημερα σπιτι του, μας ελυσε παρα πολλες αποριες σχετικα με τα led, και μας εδωσε και απο μια σακουλα κοραλλια!!!

Για μια ακομα φορα η αλληλεγγυη μεταξι των παιδιων του φορουμ φαινεται στο εμπρακτο. Και δεν μιλαω μονο για τα κοραλλια. Παραμονη Πρωτοχρονιας μας δεχτηκε να τον βομβαρδιζουμε με ερωτησεις!!! Αυτο και μονο θα εφτανε

Παντα τετοια αδερφια


να είστε καλά παιδιά, με τέτοιες όμορφες συναντήσεις, το χόμπι πάει παραπέρα!