PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιδημία Saulosi


kosmas
16-06-17, 08:18
Μες την βδομαδα εχασα 3 saulosi στα καλα καθουμενα ενα καθε μερα.Εχω μεινει με αλλα 3.Τα ψαρια δεν εχουν καποιο σημαδι ασθενειας,δεν στρεσαρονται απο αλλα ψαρια και ζουν σε ιδανικες συνθηκες νερου συμφωνα με τις μετρησεις μου.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 400 λ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:8 μηνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 3 μηνες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 6 callainos-6 acei-3 saulosi
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25-26
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:200λ καθε Κυριακη
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 11/6
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:2 φορες την ημερα πελετς nls,n.fin και φλεικς ocean nut. vegi
11. ΦΙΛΤΡΟ :fluval 406 και κυκλοφορητης 3000 λ/ω
12. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Εδω και μερικες μερες εμεινα μονο με ενα φιλτρο,εχω παραγγειλει αλλο και το περιμενω απο εξωτερικο

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7,8
KH:9
GH:11
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0
ΝΟ3(νιτρικά):10
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: σερα
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 3 πεθαναν
2. ΔΕΡΜΑ:κανονικο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):νορμαλ
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ:
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:Τα ψαρακια τα πηρα απο συνχομπιστα μωρακια.Ηταν πολυ ενεργητικα και τρογανε τριμμενα φλεικς απο το χερι μου 3 μηνες τωρα.Ξαφνικα απομακρυνθηκε το ενα για μια μερα,δεν εφαγε,ειχε αυξημενη αναπνοη και την επομενη πεθανε.Το ιδιο εγινε με το δευτερο,το ιδιο με το τριτο.Σημερα το ιδιο εγινε με ενα τεταρτο και ξερω απο τωρα οτι αυριο θα το βρω ανασκελα

Acei και Callainos δεν εχουν καποιο θεμα,ειναι υγιεστατα

Tanganyiκας
16-06-17, 08:29
Παρατήρησες κάποιο σημάδι.......τίποτα φαγωμένα πτερύγια;

kosmas
16-06-17, 08:37
Τιποτα ολα τελεια.Δεν γινονται τσακωμοι στο ενυδρειο μου.Στα καλα καθουμενα απομονονεται καποιο κατω απο μια πετρα,δεν βγαινει ουτε να φαει και την αλλη μερα πεθαινει.Οταν το βγαζω το επεξεργαζομαι μπας και δω κατι περιεργο αλλα τιποτα

ilias vag
16-06-17, 08:38
χωρίς να είμαι ιδικός σε ασθενιες αφού λες ότι όλα είναι καλά δες την τροφή μήπως έχει λήξη η μήπως πειρε υγρασία

kosmas
16-06-17, 08:49
nls,nf ειχαμε κανει ομαδικη παραγγελια απο εδω και δεν εχουν ληξει.Τα διατηρω σε γυαλινα βαζακια με κουμπωμα.Flakes που τρωγανε αυτα πιο πολυ παιρνω την μικρη συσκευασια ocean n. ετσι ωστε να ειναι παντα φρεσκια.Αν ηταν η τροφη δεν θα ειχαν ολα προβλημα?

ilias vag
16-06-17, 08:54
οχι απαραίτητα δύστυχος οι τροφές από οτι εχω παρατηρήσει οταν τραβάνε υγρασία αντιμετοπιζουν το μεγαλύτερο πρόβλημα τα πάνω πάνω φιλαράκια τα οποία είναι τα πρώτα που θα την τραβήξουν άλλα αφού είναι φρέσκες δν είναι αυτό ας περιμένουμε τους πιο έμπειρους

KostasGR
16-06-17, 08:57
Κοσμά μήπως είχανε κανένα παράσιτο από όταν τα πήρες και κατέληξαν τώρα;

kosmas
16-06-17, 09:15
Κωστα αυτο δεν μπορω να το ξερω.Απο σωστο παιδι ειναι με species ενυδρειο

isidor
16-06-17, 09:18
Κοσμά ρώτησε τον μήπως έχει παρατηρήσει και αυτός ανάλογα προβλήματα και μήπως ξέρει την θεραπεία.

Tanganyiκας
16-06-17, 09:20
Κοσμά μήπως είχανε κανένα παράσιτο από όταν τα πήρες και κατέληξαν τώρα;

Αν υπήρχε κάτι τέτοιο..........θα είχαν παρουσιάσει κάτι πολύ νωρίτερα,3 μήνες είναι αρκετά μακριά!!

Tanganyiκας
16-06-17, 09:21
Κοσμά ρώτησε τον μήπως έχει παρατηρήσει και αυτός ανάλογα προβλήματα και μήπως ξέρει την θεραπεία.

Παιδιά. .......είναι πολύς καιρός,στον 1-1.5 μήνα θα έδειχναν πρόβλημα.

kosmas
16-06-17, 09:45
Να σας πω εγω τι υποψιαζομαι να ακουω γνωμες.Μηπως τα ψαρακια που εχουν γεννηθει με την μεθοδο stripping βγαζουν προβληματα ή δεν κανει να αλλαζουν περιβαλλον οταν ειναι πολυ μωρα?
-------------------------
Χιλια συγνωμη παιδια μπερδευτικα.Κοιταζα τις ημερομηνιες τωρα.Τα εβαλα τελος απριλιου.Δηλαδη δεν εχουν περασει 2 μηνες.

Λάμπρος.Τ
16-06-17, 10:21
Αυτά αρχίσανε να συμβαίνουν όταν ανέβηκε η θερμοκρασία (εξωτερική) ?
Έχεις βάλει το φίλτρο ή τον κυκλοφορητή να βαράνε και την επιφάνεια για να δημιουργούν οξυγόνο ?
Βάλε και ένα θερμόμετρο να σιγουρευτείς ότι ο STC δείχνει σωστά νούμερα.

Αν τα ψάρια σου είχαν πρόβλημα από πριν, τότε στις 3 βδομάδες μαξιμουμ θα είχες τα πρωτα θύματα. Εσένα σου εμφανίζεται το ένα μετά το άλλο τώρα, αρα κάτι έγινε τώρα.
Άλλαξες κάτι ? έβαλες κάτι νέο μέσα ? έριξες κάτι νέο στο νερό ?

kosmas
16-06-17, 10:34
Η θερμοκρασια εχει ανεβει αρκετο καιρο (το σπιτι μου δεν εχει μονωση και ειναι πολυ ζεστο).Οξυγονοση απο αναταραξη εχω πολυ καλη και φυσικα εχω θερμομετρο να ελεγχει τον stc ο οποιος μου κραταει την θερμοκρασια σταθερα 26 - 26,3 το ανωτερο που εχω δει.
Μπορει να εχει καποιο θεμα το ανοσοποιητικο τους,δεν μπορω να το εξηγησω διαφορετικα ή καποιο παρασιτο που δεν ξεχωριζει με το ματι-τι να πω

Λάμπρος.Τ
16-06-17, 10:49
Κοσμά, δεν ξέρω αν έχει κάτι το ανοσοποιητικό τους και δεν ξέρω και πως θα μπορούσε κάποιος να το δει αυτό....
Αν όμως έχεις κάποιο παράσιτο (εσωτερικό μάλλον αφου δεν βλέπεις κάτι εξωτερικά) θα πρέπει να εμφανίσουν πρόβλημα και τα υπόλοιπα.
Αν δεις και σήμερα πάλι κάποια απώλεια, δεν ξεκινάς μια θεραπέια με Flagyl ?

kosmas
16-06-17, 11:02
Εγω σκεφτομουν το αλατι για αρχη.Απο θεραπειες δεν τα πηγαινω καλα.flagyl σε ολο το ενυδρειο λες?

Dimitra_
16-06-17, 11:14
Εγώ σε όλο θα έκανα ...

kosmas
16-06-17, 11:29
Ψαχνω ενα λινκ απο εδω μεσα πως γινεται η θεραπεια με flagyl.Δοσολογιες,προετοιμασια.....Αν εχετε καποιο μπορειτε να μου το γραψετε?

Λάμπρος.Τ
16-06-17, 11:29
Κοσμά, στο παλιό ενυδρείο που είχα, κάποια εποχή ξαφνικά είχα αρχίσει να χάνω ψάρια το ένα μετά το άλλο χωρίς να έχουν κάποιο σημάδι εξωτερικά. Απλά ενω την μια μέρα τα έβλεπες να τρώνε μετά χανόντουσαν για μερικές μέρες και μετά τα έβρισκα νεκρά.
Ξεκίνησα θεραπεία με Flagyl σε όλο το ενυδρείο και έτσι ισιώσανε όλα.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611

εγω αυτη τη θεραπεία με Flagyl & Epsom salt έκανα

kosmas
16-06-17, 11:52
Ευχαριστω Λαμπρο!Εφοσον δεν επειρεαζει την βιολογια θα το κανω προληπτικα.Ολα τα ριχνεις μεσα στο βαρελι της αλλαγης να διαλυθουν πρωτα ετσι?

Λάμπρος.Τ
16-06-17, 12:10
όχι ρε συ....

μέσα στο ενυδρείο.

και τα 2 τα διαλύεις πρώτα και μετά τα ρίχνεις στο ενυδρείο όπως λένε οι οδηγίες.
Εγω το Flagyl το εριχνα σε ένα ποτηράκι έβαζα μέσα και flakes και νερό από το ενυδρείο και μετά το έριχνα μέσα στο ενυδρείο. όχι στο βαρέλι με το νερό της αλλαγής.

kosmas
16-06-17, 12:23
Αφου γραφει οτι την βδομαδα της θεραπειας δεν ταιζουμε...
-------------------------
Εκανες την 2η περιπτωση με ταισμα? Εγω πηγα στην 3

KostasGR
16-06-17, 12:26
Δεν ταΐζεις και δεν ανάβεις φώτα.

Κάθε μέρα δοσολογία για όλα τα λίτρα, μέρα παρά μέρα αλλαγή νερού. Κάθε 2η μέρα EPSOM (1κ.γ/25λ), την 1η φορά για όλα τα λίτρα, στις επόμενες φορές μόνο για το νέο νερό.

Ίσως το Epsom δεν χρειάζεται στην περίπτωσή σου αλλά εγώ θα έβαζα.

kosmas
19-06-17, 12:03
Εφυγε και το τεταρτο που περιμενα-το αρσενικο μου και τωρα περιμενω το 5ο.Σας βαζω και 2 φωτο μηπως ξεχωρισετε εσεις αν ειναι bloat.Tα ασπρακια στο στομα ειναι αμμος.

kosmas
23-06-17, 12:11
Τελευταια μερα θεραπειας σημερα,δηλαδη αλλαγη και epsomsalt το απογευμα συμφωνα με τις οδηγιες.
Μεθαυριο Κυριακη κανω αλλαγη παλι ή δεν χρειαζεται? Τα ψαρακια ποτε ξεκιναω να τα ταιζω? Φως να αναψω σημερα αφου δεν ξαναβαζω flagyl?

Κλεόβουλος
23-06-17, 12:23
Τελευταια μερα θεραπειας σημερα,δηλαδη αλλαγη και epsomsalt το απογευμα συμφωνα με τις οδηγιες. έχασες άλλο ψάρι στη διάρκεια της θεραπείας?
Μεθαυριο Κυριακη κανω αλλαγη παλι ή δεν χρειαζεται? καλό κάνει κακό όχι Τα ψαρακια ποτε ξεκιναω να τα ταιζω? Κυριακή ξεκίνα με μικρή ποσότητα Φως να αναψω σημερα αφου δεν ξαναβαζω flagyl? άναψε
Ελπίζω να ξεπεράστηκε το πρόβλημα

kosmas
23-06-17, 12:57
Ξεκινησα την Κυριακη 1η δοση Flagyl.Την Δευτερα εχασα το ψαρακι της φωτο που εβαλα και την τριτη εχασα το πεμπτο το οποιο δεν το μπορω να το βρω πουθενα.Οποτε εμεινα με ενα saulosi.
Τι υποψιαζεσαι Κλεο-γιατι μονο τα saulosi και μετα απο σχεδον 2 μηνες? Κουβαλαγαν κατι εξ'αρχης?

Κλεόβουλος
23-06-17, 18:11
Το πιο πιθανό είναι αυτό που κι εσύ υποψιάζεσαι.