PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψαροσύνθεση σε φυτεμένο


dinatoskrikos
03-06-17, 22:22
Καλησπέρα σε όλους.
Στο 400αρι της φωταγραφίας με διαστασεις 150Χ50Χ60 με φίλτρο Fluval fx4 που έχει ήδη μέσα 15 neon tetra και 3 SAE τι άλλο θα προσθέτατε ώστε να βγει ένα ωραίο και σωστό αποτέλεσμα (διατηρωντας τα neon);
Πχ να κάνω ένα μεγάλο κοπάδι neon tetra; Να προσθέσω ένα κοπάδι columbian tetra; κάθε ιδέα δεκτή! Ευχαριστώ!
http://i68.tinypic.com/t62z2d.jpg

Dimitra_
03-06-17, 23:29
Βάλε Αρλεκίνους!

Stratos mak
04-06-17, 09:54
Καλημερα εγω θα έβαζα και σκαλαρια δεν πειράζουν φυτά και πάνε με τα νέον

stanisalus18
04-06-17, 11:22
Καλησπέρα, εγώ μάλλον θα μεγάλωνα την ομάδα των neon.

dinatoskrikos
04-06-17, 11:56
Αν λεγαμε για σκαλαρια και νεον απο πόσα θα ταν καλα λετε; για αρκλεκινους δε ξερω σιγουρα. Ειχα. Ωραια ψαρακια αλλα σκεφτομουν κατι πιο ιδιαιτερο

rottbea
04-06-17, 13:27
Κωστα βαλε 10 ντενισονι.Να ξερεις οτι να νεον εχουν προβλημα με θερμοκρασιες(ζεστη)

AGGELOSAR
04-06-17, 13:50
Τα Columbian Tetra είναι πολύ ενδιαφέροντα ψαράκια και πολύ ανθεκτικά. Γίνονται σημαντικά μεγαλύτερα από τα neon. Καλό είναι αν τα επιλέξεις να πάρεις μικρά για να είναι πιο σίγουρο ότι θα συνηθίσουν τα νέον και ότι τα Columbian Tetra δεν θα τους κάνουν Bulling, κάτι που είναι μεν σπάνιο, αλλά μερικές φορές έχει παρατηρηθεί! H οικογένεια των Τετρα είναι μία πολύ μεγάλη οικογένεια και κατά κανόνα ταιριάζουν μεταξύ τους όσον αφορά τις παραμέτρους του νερού και τη μεταξύ τους διαβίωση! Μπορείς αν θέλεις να διαλέξεις ανάμεσα σε αυτά τα πολύ όμοραφα ψάρια. Αλλο ένα πολύ όμορφο, ειρηνικό και ενδιαφέρον ψαρι, είναι οι ροδόστομοι, που ταιριάζουν με τα νέον. Θέλει όμως και αυτό ένα σημαντικό αριθμό μελών όπως και τα νέον. Καλό είναι αν προσθέσεις ένα νέο κοπάδι ή αυξήσεις και άλλο τα υπάρχοντα, να είσαι σίγουρος ότι η βιολογία σου επαρκεί. Το ενυδρείο είναι πολύ καλό όσον αφορά τις διαστάσεις και τη φύτευση του και άνετα μπορεί να φιλοξενήσει περισσότερα ψαράκια. Για το φίλτρο σου δεν το γνωρίζω, ούτε σε δυνατότητες, ούτε τι βιολογικό υλικό διαθέτει και πόσο καλά στρωμένο είναι. Καλό είναι πάντως, αν σκέφτεσαι να αυξήσης σημαντικά, το αριθμό των ψαριών σου, να το κάνεις σταδιακά.¨Οσον αφορά τα σκαλάρια, πολλοί λένε πως έχουν κάποιες φορές εντοπίσει προβλήματα σε συγκατόικηση με τα νέον ειδικά αν τα σκαλάρια είναι μεγάλα. Στη φύση μάλιστα τα νέον αποτελούν τροφή για τα σκαλάρια. Πχ αυτό λέει ο Τσαμης στο site tsamisaquarium. gr στο αντίστοιχο topic για τα Neon , όπως και πολλοί άλλοι χομπίστες που τα είχαν μαζί στα ενυδρεία τους. Βεβαίως και πολλοί άλλοι τα έχουν μαζί χωρίς πρόβλημα, αλλά σίγουρα η συγκατοίκηση, εμπεριέχει κάποιο ρίσκο. Aυτός, ήταν και ένας λόγος που και εγώ δε τα συμπεριέλαβα ώς συγκατοίκους των δικών μου Τέτρα.

dinatoskrikos
04-06-17, 16:17
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις προτασεις. Η αληθεια ειναι πως τα τετρα γενικά μου αρεσουν κ πιστευω οτι είναι βολικα με την εννοια των κοινων αναγκων. Ειχα νεον με κολομβιανα στο παρελθον κ η συγκατοικηση ηταν πραγματικα απροβληματιστη. Στο παλιο ενυδρειο που για λιγο εχω 2 σκαλαρια με κολομβιανα και γκλοου βλεπω οτι το ενα σκαλαρι ειναι πολυ επιθετικό. Το αλλο ειναι το πιο ήσυχο ψαρακι. Τρωει κυριολεκτικα απο το χερι μου. Η αληθεια ειναι πως σκεφτομαι οτι μεγαλα κοπαδια θα δειχναν πολυ ωραια. Ειδικα αν μπορουσα να βρω κατι εξισου ομορφα χρωματιστο με τα τετρα. Και να ειχα ενα δυο μεγαλυτερα για να συμπληρωνουν. Πχ σκαλαρια.. αληθεια στα λιτρα μου δισκοι θα συνυπήρχαν με νεον; δεν εχω καταλαβει τελικα απ οτι διαβασα αν ταιριαζουν η οχι. Και αν ναι.. ποσοι;
Υ.γ Απο στρωσιμο ειμαι κομπλε. Το φιλτρο δινει στα 2600 την ωρα, εχει καδο καμποσα λιτρα και φουλ το μακαρονι της fluval.

AGGELOSAR
04-06-17, 16:54
Eγώ σε 450 λτ έχω νεον τέτρα μαζί με phandom tetra που έχουν πολύ ενδιαφέρουσα συμπεριφορά, είναι παιχνιδιάρικα και υπάρχουν σε μεγάλη ποικηλία χρωμάτων. Επίσης έχω μαζί τους lemon και blue tetra,μαζί με 8 Columbian Tetra και ροδόστομους. Θεωρώ πως παραείναι πολλά σαν είδη για ένα ενυδρείο, αλλά πάντως συμβιώνουν πολύ καλά μεταξύ τους, με τα Columbian Tetra, απλά να το παίζουν κάπως πιο ''νταήδες'' την ώρα του φαγητού και να να τρώνε τη μερίδα του λέοντος, ειδικά από τα πιο ήρεμα νέον που μάλιστα προτιμούν εκ φύσεως το κάτω μέρος του ενυδρείου και αν δε πέσει αρκετή τροφή απλά δε προλαβαίνουν να φάνε!

dinatoskrikos
05-06-17, 17:02
Πολυσυλλεκτικο ενυδρειο και συ λοιπον.. :) νομιζω θα βαλω μεχρι 3-4 ειδη.. παντως τα κολομβιανα αν και νταηδες εχουν και ωραια κοπαδιαστη συμπεριφορα και όμορφα κοκκινα χρωματα σε πτερυγια και ουρα..

Τα εμπερ τετρα τι σας λενε; για τους μικρογεωφαγους; θα συγκατοικουσανε καλα;