PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναγνώριση φυτού με λαθος όνομα


Αντρίκος
22-05-17, 17:51
Σήμερα μόλις αγόρασα τα εικονιζόμενα φυτά των οποίων το όνομα σύμφωνα με την κοπέλα που μου τα έδωσε είναι ergensa. Εκανα μια αναζήτηση στο ιντερνετ αλλα δεν βρηκα τίποτα σχετικό . Ζητάω τα φώτα των φυτεμένων επι του θέματος !!

GN_AZ
22-05-17, 17:56
Egeria Densa (https://www.flowgrow.de/db/aquaticplants/egeria-densa)

Dimitra_
22-05-17, 18:13
Μεγαλώνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρήγορα,να ξέρεις!

nazgul
22-05-17, 18:13
Egeria Densa (https://www.flowgrow.de/db/aquaticplants/egeria-densa)


Ακριβως. Και μαλιστα λιγο ταλαιπωρημενη. Ριχνεις κανενα λιπασμα για τα φυτα?

Αντρίκος
22-05-17, 18:26
Ευχαριστώ πολύ ! Περίεργο ονομα αλλα δε βαρίεσαι :p
-------------------------
Ακριβως. Και μαλιστα λιγο ταλαιπωρημενη. Ριχνεις κανενα λιπασμα για τα φυτα?

Εχω ταμπλέτες της sera αλλα ειναι μολις φυτεμενα ισως γι αυτο να φαινονται λιγο κάπως (εως πολύ)! Επισης εχω παραγγειλει ενα σετ σκονης micro και macro για το οποίο θα ανοίξω thread αργότερα
-------------------------
Μεγαλώνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ γρήγορα,να ξέρεις!

Μακάρι .. ετσι ώστε να στοκαρω αρκετο για το ενυδρείο που ετοιμάζω και ίσως να δώσω και σε κανεναν συνχομπιστα :)

Dimitra_
22-05-17, 18:28
Μπορεί να κανεις κι diy διοξείδιο και να πάνε σφαίρα!

Αντρίκος
22-05-17, 23:14
Μπορεί να κανεις κι diy διοξείδιο και να πάνε σφαίρα!

Η αλήθεια είναι οτι μου πέρασε απ το μυαλό αλλα το ενυδρείο αυτό είναι υπερβολικα μικρο (10 λιτρα) και φοβαμαι την δοσολογία και μηπως δηλητηριασω τις 5 red cherry που εχω μέσα. Βέβαια ετοιμάζω ενα 100 λιτρα και εκει θα βγαλω το αχτι μου ! :D

Dimitra_
22-05-17, 23:16
Καλυτερα άστο τοτε για τις γαρίδες... Εγώ τις φοβάμαι ενω είναι εύκολες ... Δεν βάζω ουτε καν λίπασμα ... Ειδικα απο τη στιγμη που έχω τα μωρά... Φοβήθηκαν πολύ με το χαλκό.
Δεν ξέρω γιατί ... Στο 100 αρι οπωσδήποτε. Είναι κι ευκολο θα σου λύσει κι τα χέρια!

Αντρίκος
22-05-17, 23:19
Εγώ λίπασμα θέλω να βάλω γιατί το άλλο υτό το glossostigma σαν να μου φαίνεται οτι εχει κιτρινήσει

Dimitra_
22-05-17, 23:21
Εγώ που τις έχω επισης σε Μίκρο ενυδρείο , τους αλλά ζω συχνα νερό και πάνε καλά... Και οι γαρίδες κι τα φυτά... Βάλε απλως όχι πολύ... Γιατί είναι μικρό...

Αντρίκος
22-05-17, 23:24
Και τι λίπασμα προτείνεις ? Εσύ τι χρησιμοποιεις ?

Dimitra_
22-05-17, 23:37
Στο 200 λίτρα που έχω χρησιμοποιώ της dennerle το plant elixir μαζί με διοξείδιο.
Στις γαρίδες τίποτα απολύτως. Μονο το υπόστρωμα...

Οι υπόλοιποι χρησιμοποιούν ενα άλλο λίπασμα το οποίο εγώ δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτε κι δεν μπορω να στο προτείνω ακριβως για αυτό το λογο... Απο οτι γράφουν όλοι είναι πολύ καλό...

Αντρίκος
23-05-17, 06:47
Ωραία αρα προς το παρον δεν αγγιζω λιπασμα . Ειπαμε στο 100αρι τα αποθημενα...