PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι άλγη;


sxetikos
15-05-17, 08:39
Το τελευταίο διάστημα, ο βράχος και ο βυθός, πιάνει αυτό το καφέ πράγμα που μοιάζει με μαλλί. Αν πας να το βγάλεις με το χέρι αυτό διαλύεται. Με οδοντόβουρτσα φεύγει εύκολα, αλλά μετά από μικρό χρονικό διάστημα ξαναεμφανίζεται. Τι μπορεί να είναι;

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170515/0f1f92cb34cc1221e3e22dbed11fd533.jpg

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

voas
15-05-17, 08:53
κυανοβακτήριο είναι φίλε μου,διάβασε εδώ καλύτερα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=94691

sxetikos
15-05-17, 09:47
Κατάλαβα..... Διάβασα ότι μπορεί να οφείλεται σε υπερβολικό τάισμα ή/και σε κακό φωτισμό. Ισχύει; Σκέφτομαι να μην ταΐσω για τρείς μέρες. Η ταυτόχρονη συσκότιση θα βοηθούσε; Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; Αλλαγή νερού έκανα την Κυριακή 30%.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

voas
15-05-17, 11:28
[QUOTE=sxetikos;1009419]Κατάλαβα..... Διάβασα ότι μπορεί να οφείλεται σε υπερβολικό τάισμα ή/και σε κακό φωτισμό. Ισχύει; Σκέφτομαι να μην ταΐσω για τρείς μέρες. Η ταυτόχρονη συσκότιση θα βοηθούσε; Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; Αλλαγή νερού έκανα την Κυριακή 30%.


Φίλε σχετικέ!
εάν δεν έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα ως προς την βιωσιμότητα αλλά και τον τρόπο λειτουργίας του υφάλου σου,πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε ορθολογικά και όχι με ημίμετρα!
πιθανά αίτια μπορεί να είναι:
ανεπαρκής ροή νερού
υπερβολικό τάισμα
κακό φάσμα φωτιστικού
υπερβολική χρήση πηγής άνθρακα
μικρο γύρισμα λίτρων από την αντλία επ.
μη αέρινο aquascape
κακό σκιμμερ
δυσλειτουργία ή κακή συντήρηση όσμωσης!

sxetikos
15-05-17, 11:58
Φίλε σχετικέ!
εάν δεν έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα ως προς την βιωσιμότητα αλλά και τον τρόπο λειτουργίας του υφάλου σου,πως μπορούμε να σε βοηθήσουμε ορθολογικά και όχι με ημίμετρα!
πιθανά αίτια μπορεί να είναι:
ανεπαρκής ροή νερού
υπερβολικό τάισμα
κακό φάσμα φωτιστικού
υπερβολική χρήση πηγής άνθρακα
μικρο γύρισμα λίτρων από την αντλία επ.
μη αέρινο aquascape
κακό σκιμμερ
δυσλειτουργία ή κακή συντήρηση όσμωσης!

Έχεις δίκιο.....

1. Κυκλοφορία 1ΧJebao WP15, 1XJebao RW8.
2. Τάισμα 2 φορές τη μέρα, γενναίες ποσότητες θα έλεγα.
3. Ο φωτισμός μάλλον δεν είναι επαρκής. 1ΧAti blue plus t5 39w, 1Xt5 865 39w. 2x Ακτινικές t5 39w
4. Χρησιμοποιώ 150gr Αντιφώσφορο και 100gr άνθρακα σε εξωτερικό φίλτρο με ροή 650lt/h
5. Ροή νερού 1000 Lt/h.
6. Το aquascape δεν εμποδίζει την κυκλοφορία του νερού.
7. Skimmer Deltec mc500 με τη λευκή αντλία. Καθαρίζω το κύπελο 2 φορές την εβδομάδα και συντήρηση της αντλίας κάθε 45 μέρες.
8. Η όσμωση είναι στα όρια για αλλαγή προφίλτρων, (TDS 75).

voas
15-05-17, 13:34
για αρχη άλλαξε τα φίλτρα της όσμωσης,γιατί οι τιμές που αναφέρεις είναι απαγορευτικες!
στο οκτάμηνο που άλλαξα φίλτρα,το tds είχε γράψει 7-8 πάνω κάτω!

sxetikos
15-05-17, 19:46
για αρχη άλλαξε τα φίλτρα της όσμωσης,γιατί οι τιμές που αναφέρεις είναι απαγορευτικες!
στο οκτάμηνο που άλλαξα φίλτρα,το tds είχε γράψει 7-8 πάνω κάτω!
Ξαναέκανα μια μέτρηση και μου έβγαλε 27. Θα αλλάξω τα πρόφιλτρα μήπως και είναι εδώ το πρόβλημα. Θα έχω κλειστά τα φώτα για κανένα τριήμερο και τάισμα μια φορά τη μέρα με φειδώ.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sxetikos
18-05-17, 16:12
Μετά από τρείς μέρες συσκότησης και τάισμα μια φορά τη μέρα το κυανό έχει φύγει σχεδόν όλο. Θα αφήσω το μισό φωτισμό και θα δω πως θα πάει. Τα ψάρια ήταν λίγο σα ζαλισμένα.

Στάλθηκε από το F3111 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk