PDA

Επιστροφή στο Forum : Που είναι τα αυγά....ΟΕΟ!!


Captain Kirk
25-11-05, 10:12
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα! Αυτό είναι το πρώτο μου θέμα στο forum.

Όπως και άλλοι στο forum, χτες είδα τα δυο σκαλάρια να περιφρουρούν ένα πλατύ φύλλο από τα φυτά μου μην αφήνοντας να πλησιάσει τίποτα. Μου έκανε εντύπωση το πόσο επιθετικά ήταν και βλέπω ένα φύλλο γεμάτο αυγά κίτρινα. :o Τα σκαλάρια μια το ένα μια το άλλο περνάγανε τα πτερύγια τους πάνω από τα αυγά αερίζοντας τα. Επίσης ξεχώρισα από κάτω τους μια μικρή κύστη. Είναι τα γεννητικά όργανα;

Δεν το περίμενα γιατί οι πιθανότητες με δυο σκαλάρια να γίνει ζευγάρι είναι μικρές. Σήμερα το πρωί, ξυπνάω νωρίς λόγω δουλειάς 05:50, βλέπω στο σκοτεινό ενυδρείο τα σκαλάρια στη θέση τους στη σκοπιά να κυνηγάνε τα άλλα ψάρια αλλά τα αυγά από το φίλο άφαντα! :( Είχαν μείνει μόνο 4-5 άσπρα, προφανώς χαλασμένα.

Διαβάζω καιρό, πολύ πριν γραφτώ, το forum. Έχω διαβάσει τα βασικά και ξέρω τις πιθανές αιτίες. Μπορώ να ελπίζω ότι κάπου τα πήγαν ή να τα ξεχάσω; Τα σκαλάρια γιατί φύλαγαν το άδειο φύλλο;

Όπως και να έχει, καταλαβαίνω ότι θα ξαναγεννήσουν. Σωστά;

Εάν ναι, θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένος. Λοιπόν συγχωρήστε μου όλες τις απορίες αλλά συνοψίζω για να μου πείτε αν είναι σωστά τα παρακάτω:

1. Τα αυγά σκάνε την επόμενη μέρα;
2. Πρέπει να μεταφερθούν σε άλλο ενυδρείο από ότι καταλαβαίνω. Όμως στο σπίτι υπάρχει χώρος μόνο για ένα πολύ μικρό ενυδρειάκι και αυτό δύσκολα. Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτές τις γεννήστρες που μπαίνουν μέσα στο μεγάλο ενυδρείο; Τι προτείνετε;
3. Τις πρώτες 3 εβδομάδες ταΐζουμε με αρτέμια. Που βρίσκω αυγά και πως τις καλλιεργώ; Υπάρχει κάποιο άλλο εύκολο έτοιμο υποκατάστατο;
4. Μετά την τρίτη εβδομάδα αρχίζω και ψιλοτριμμένα flakes.

Έχω μεγαλώσει στο παλιό μου ενυδρείο μόνο ζωοτόκα αλλά και άσχετος το κάνει πανεύκολα με μερικά πυκνά φυτά. Προσπάθησα να μην σας κουράσω με ερωτήσεις που τις βρήκα, αλλά αν μου ξέφυγε κάτι δείξτε κατανόηση.

Δεύτερος χρόνος που ασχολούμαι με τους ψάρακες και το λατρεύω. Όταν πλησιάζω το ενυδρείο και μαζεύονται όλα μπροστά ή βάζω το χέρι μου για να κλαδέψω τα φυτά και τα δύο RAM έρχονται και κάθονται πάνω του (αλήθεια!), τρελαίνομαι. Έχει κανείς παραδείγματα από τέτοιες συμπεριφορές;

Σας έπρηξα! Ευχαριστώ προκαταβολικά και θα τα ξαναπούμε!

Juan
25-11-05, 11:33
Καλώς ήρθες Captain Kirk.
Είσαι τυχερός που έγιναν ζευγάρι και γέννησαν κιόλας.
Αν είναι πρώτη γέννα είναι φυσιολογικό να 'εξαφανιστούν" τα αυγά και λογικά όπως λες είναι πολύ πιθανό να το επαναλάβουν.
Στις ερωτήσεις λοιπόν...
1. τα ψαράκια εμφανίζοντε 7-8 μέρες μετά την γέννα.
2. όχι οι γεννήστρες δεν κάνουν για τα σκαλάρια. Η μεταφορά σε άλλο ενυδρείο γίνεται για να προστατέψεις τα μικρά από του άλλους κάτοικους του ενυδρείου και να έχουν οι γονείς λιγότερο στρες. Να ξέρεις όμως ότι δεν είναι και τόσο απλό.
3. Αρτέμια (αυγα-αλάτι) μπορείς να πάρεις από pet-shop. Να και ο τρόπος εκκόλαψης http://www.tsamisaquarium.com/Selides/Themata/artemia.htm

Αν δεν το έχεις διαβάσει ήδη δες το ποστ του netblues που το έκανε με επιτυχία και το περιγράφει αναλυτικά όλη την διαδικασία.
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8897
και του anasios http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8989

Για τα ramirezi ... και τα δικά μου έτσι κάνουν προσέχω που να κλαδέψω και να μην τα τραυματίσω δεν φοβούντε καθόλου !
Αν θέλεις ή εδώ ή σε καινούργιο post πες μας για το ενυδρείο σου και τα υπόλοιπα ψαράκια που έχεις.

Captain Kirk
25-11-05, 12:25
Juan ευχαριστώ. Το πρώτο θέμα το είχα διαβάσει.

Το ήξερα αλλά έλπιζα ότι μπορώ να τη βγάλω καθαρή με τη γεννήστρα. Θα το μελετήσω όμως γιατί δεν μπορώ να την ξαναδώ αυτή την φάση και να μην κάνω τίποτα.

Το θέμα είναι ότι βάζω ένα μικρό 15-20 l π.χ. με αεραντλία, φίλτρο με τούλι και φάρμακο, κόβω και το φύλλο και το βάζω. Μέχρι πόσο μπορούν να αντέξουν πηγμένα εκεί μέσα χωρίς να σκάσουν και να μπορούν να επιβιώσουν στο κοινωνικό μέχρι να σκεφτείς τι θα κάνεις, που θα τα δώσεις, αν θα ξεκινήσεις καινούριο, αν θα σε χωρίσει η γυναίκα σου, κτλ, κτλ,...

Δες το προφίλ μου για το τωρινό μου ενυδρείο. Θα δω να βάλω και καμιά φωτογραφία.

Juan
25-11-05, 12:48
Το θέμα είναι ότι βάζω ένα μικρό 15-20 l π.χ. με αεραντλία, φίλτρο με τούλι και φάρμακο, κόβω και το φύλλο και το βάζω. Μέχρι πόσο μπορούν να αντέξουν πηγμένα εκεί μέσα χωρίς να σκάσουν και να μπορούν να επιβιώσουν στο κοινωνικό μέχρι να σκεφτείς τι θα κάνεις, που θα τα δώσεις, αν θα ξεκινήσεις καινούριο, αν θα σε χωρίσει η γυναίκα σου, κτλ, κτλ,...

αυτό είναι που είπα πριν ότι δεν είναι το πιο ευκολό πράγμα...
Εξαρτάται από το πόσα ψάρια (μωρα) θα έχεις αλλά οι συνθήκες πρέπει να είναι πολύ κάλες για την σωστή ανάπτυξη των μικρών. Σε τόσα λίτρα το βλέπω αδύνατο να γίνει.. στον netblues, οπως μας λέει, δεν έφτανε το 60λ με δυό φίλτρα και πήρε και ένα 100λ για να καταλάβεις.

Giorgos
25-11-05, 18:20
Καλησπέρα και καλωσόρισες στο φόρουμ.
Για να αλλάξω λίγο τη ροή του θέματος, θα σου κάνω κι εγώ με τη σειρά μου μερικές ερωτήσεις.
1. Τι μέγεθος έχουν τα σκαλάρια σου;
2. Παρατήρησες καλά τα γενετικά τους όργανα κι αν ναι, πρόσεξες διαφορές σε μέγεθος (κυρίως το πάχος); Πες μας τι διαφορές είδες.
3. Να υποθέσω ότι δεν ήσουν παρόν κατά την εναπόθεση των αυγών;
4. Είσαι σίγουρος ότι είναι ζευγάρι (δηλαδή αρσενικό θηλυκό και όχι δύο θηλυκά);

D_S
25-11-05, 18:59
Καλησπερα!!
Το ιδιο προβλημα εχω και εγω.Μονο που στα δικα μου ηταν η 3 γεννα!!!
Την πρωτη φορα προλαβανε και βγηκανε μερικα ( 5-6) μικρα ισα-ισα που εβλεπες την ουριτσα τους αλλα μετα τελος!!!:confused:

Οσο για τα "οργανα" που εναφερεις εχουν διαφορα στο παχος και στο μεγεθος!!!
Ομως δεν βρισκουν μπροστα σε καμια απο τις 3 γεννες!!!
Τι να κανω?
Λεω να βαλω ενα διαχωριστικο αναμεσα τους απο την 2 μερα μπας και τα σωσω ελπιζοντας πως οταν γεννηθουν οι γονεις δεν θα τα φανε.

Φιλικα,
Μανωλης.

netblues
25-11-05, 20:20
τα αυγα σκανε σε 48 ωρες..
τα μικρα κολυμπανε ελευθερα σε αλλες 5 μερες.
το (εμπειρο) ζευγαρι μου ξαναγεννησε αλλες δυο φορες στο κοινωνικο..
τα αυγά ξεκολλανε μπερδευονται με τα φυτα και την αμμο και οι γονεις δεν τα βρισκουν.
αν εχεις χωρο (και ορεξη) για 20 λιτρο και αναπαραγωγες, τοτε βρες η φτιαξε ενα 60 λιτρο χωρις καπακι..
τα υπολοιπα θα τα βρεις στην πορεια.
αν γεννηθουν μικρα παντως και υπαρχουν αλλα ψαρια δεν υπαρχει σχεδον καμμια πιθανοτητα επιβιωσης...
προς το παρον ομως προσπαθησε να βεβαιωθεις για το αν ειναι κανονικο ζευγαρι και γονιμο, και τα υπολοιπα επονται.
α, επισης, τι σκληροτητα εχεις στο ενυδρειο?

D_S
25-11-05, 21:09
Εχω ενα 70λιτρο και ειναι μονα τους!!
Εσωτερικο φιλτρο fluval 2.
Λιγα φυτα και αμμο.
Σκληροτητα 7.
Θερμοκρασια 28.
Αλλαγες καθε 4 μερες περιπου 15 λιτρα.
Οσο για την γονιμοτητα που λες εχω δει μωρα ( εχω δει ουριτσες ).

Φιλικα,
Μανωλης.

netblues
26-11-05, 07:43
Για να μην μπερδευομαστε...
Προς DS
Στη δικη σου περιπτωση, τα αυγα απο οτι φαινεται τα τρωνε οι γονεις.
Δοκιμασε να καλυψεις τις τρεις μεριες του ενυδρειου με χαρτονι.
Θα τα κανει να αγχωνονται λιγοτερο και ΙΣΩΣ αυτό τα γλιτωσει.
Αν συνεχισουν να τα τρωνε, τοτε η μονη λυση ειναι η μεταφορα των αυγων σε ενυδρειο 15-20 λιτρων με methylene blue και αεραντλια..
Προς captain Kirk
Θα εχεις στο μελλον την ευκαρια να διαπιστωσεις ποιος εφαγε τα αυγά.
Παρατηρησε τα δυο σκαλαρια στο μετωπο και προσπαθησε να δεις αν το "κουτελο" τους ειναι ομοιο. Αν οχι εχεις πιθανοτητες να ειναι ζευγαρι.
Τα αυγα μπορει να φαγωθηκαν και απο αλλα ψαρια.
Τα σκαλαρια παραμενουν στην περιοχη απο ενστικτο και οχι λογική..
Αν τα βαλεις σε 50-60 λιτρα μονα τους τα πραγματα θα ειναι ευκολοτερα.

Captain Kirk
28-11-05, 13:51
Την επόμενη μέρα ξαναγεννήσανε, αλλά τα αυγά το βράδυ είχαν την ίδια τύχη. :( Με την δεύτερη γέννα, το μάλλον αρσενικό έδειξε ελαφρώς επιθετική συμπεριφορά προς το μάλλον θηλυκό. Όταν γύριζε από κάποια επίθεση στα άλλα ψάρια ψιλοέδιωχνε (όχι με μανία) το άλλο σκαλάρι.

Προς Giorgos:

1. Περίπου 7-8 εκ. χωρίς τα πτερύγια φυσικά.
2. Είναι πολύ δύσκολο αλλά νομίζω ότι στο ένα τα γεννητικά όργανα φαίνονται για αρσενικού (πιο μυτερό και λεπτό). Αυτό δεν ρωτάς;
3. Σε καμία από τις δύο γέννες δεν ήμουν παρών.
4. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Δες απάντηση 2.

Πρός Netblues:

Αυτό με το μέτωπο δεν το ήξερα. Θα το παρατηρήσω.

Ευχαριστώ

Giorgos
28-11-05, 17:20
Γεια σου Kirk!
Τα ψάρια σου βρίσκονται σε ακόμη νεαρή ηλικία κάνοντάς τον διαχωρισμό του φύλου πολύ δύσκολο. Για να παρατηρηθεί διαφορά από τα εξωτερικά τους χαρακτηριστικά, συνήθως πρέπει να έχουν ενηλικιωθεί.
Πάντως, σε ενήλικα άτομα, το κεφάλι των αρσενικών είναι πιο στρογγυλεμένο, και μοιάζει να έχει έναν μικρό λοφίσκο.


2. Είναι πολύ δύσκολο αλλά νομίζω ότι στο ένα τα γεννητικά όργανα φαίνονται για αρσενικού (πιο μυτερό και λεπτό). Αυτό δεν ρωτάς;

Ακριβώς αυτό ρωτούσα.

Captain Kirk
01-12-05, 08:20
Για λόγους πληρότητας δείτε και τη φωτογραφία από τις γέννες. Φαίνεται το φύλλο με τα αυγά και τα δυο σκαλάρια που ήταν συνέχεια από πάνω τους.