PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόσο αλάτι?


andreasp
22-11-05, 14:57
Πόσο αλάτι πρέπει να ρίχνω στο ενυδρείο , οταν εχω ζωοτοκα?
Ειναι το ενυδρειο του Carrefure, περίπου 100λίτρα καθαρα.
Μου χάρισαν σήμερα ενα αλάτι της Tropic Marin (Pro Discus Mineral).
Το βράδυ θα ξηλώσω το φίλτρο βυθού και με τις ανακατάξεις έλεγα να ρίξω αλάτι.
Πόσο να ρίξω? Φαντάζομαι οτι θα πρέπει να το ρίξω σε ένα δοχιάκι πρώτα, να το ανακατέψω καλά και μετά να το ρίξω μεσα στο ενυδρείο. Σε ένα σέικερ ας πούμε...
Σωστα?

andreasp
22-11-05, 22:47
Εριξα 2 μισα κουταλακια του γλυκου.
Πηρα ενα μπιτονι απο απεσταγμενο νερο, το γεμισα με νερο ενυδρειου και εριξα μεσα το αλατι.
Το χτυπησα να διαλυθει (δεν διαλυθηκε νομίζω οπως θα επρεπε) και το ξαναεριξα στο ενυδρειο.
Ελπιζω να μην εκανα καμια βλακεια.

netblues
22-11-05, 23:06
To pro discus mineral ειναι αλατα ανασυστασης για συσκευη αντιστρωφης οσμωσης και ΔΕΝ περιεχει αλατι.
Ας εβαζες κατεyθειαν νερο απο τη βρυση.... το ιδιο θα ειναι.
Το αλατι ειναι η χημικη ενωση NaCl, (χλωριουχο νατριο). To pro dicsu mineral
περιεχει CaCo3, Mg2So43H2, και αλλα πολλα σε λιγοτερες ποσοτητες, ΑΛΛΑ οχι NaCl.
Δεν πειραζει, ουτως η αλλως τα ζωοτοκα θελουν σκληρό νερό.. αλλα γενικά προσεχε τι βαζεις μεσα στο ενυδρειο γιατι θα εχεις πανικους...
Αν δεν ειμαστε 100% σιγουροι για αυτό που κανουμε, είναι καλυτερα να ΜΗΝ το κάνουμε...

andreasp
23-11-05, 00:25
Αχρηστο δηλαδη! Παλι καλα που δεν εκανα ζημια!
Μου το εδωσε ενας φιλος. Του το πουλησε ενυδρειομαγαζο στην Μεσογειων στο υψος της Αγιας Παρασκευης-Χολαργος, ως αλατι για ζωοτοκα!
Τωρα που το παρατησε με τα ζωοτοκα μου το χαρισε.
Τι αλατι να πάρω? Χρειαζεται?

andreasp
23-11-05, 09:27
Σήμερα πήρα αλάτι απο το σουπερ μαρκετ.
Γραφει επανω "ΧΙΩΝ Μαγειρικο Χοντρο ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΥΣΙΚΟ, Αλάτι θαλασσινο. Δεν ειναι ανακρυσταλωμένο"
Τιποτα αλλο.
Ολα τα υπολοιπα γράφαν επάνω για πρόσθετα ποιότητας/ροης κλπ.
Για σιγουριά , πηρα τηλεφωνο στην εταιρια (Στην Πάτρα) που το βγαζει και μου ειπαν οτι δεν εχει κανένα πρόσθετο ροής / ποιότητας.

Σε τι αναλογία να το βάλω στο ενυδρείο? Τώρα? ή στην επόμενη αλλαγή νερου?

pStathis
23-11-05, 14:35
Ιωδιούχο δεν είναι? το ρωτάω γιατι μου φαίνεται περίεργο να μήν είναι. Απο ότι ξέρω, χωρίς να είμαι σίγουρος δεν πρέπει να περιέχει ιώδιο.

andreasp
23-11-05, 16:48
Το βλεπω να καταλήγει στο δοχείο με τις ελιες! :)

Κανείς που να έχει ζωοτοκα και να τους ρίχνει αλάτι? Υπάρχει?

Pritanis
23-11-05, 18:05
Ανδρεα εγω στα ζωοτοκα μου ριχνω δυο κουταλιες της σουπας (=24γρ) για καθε 40 λιτρα και συμπληρωνω αναλογα με καθε αλλαγη νερου......Στο τοπικ των ασθενειων εχει αρθρο σχετικο με το αλατι που μπορει να σε βοηθησει......

andreasp
23-11-05, 18:15
Ανδρεα εγω στα ζωοτοκα μου ριχνω δυο κουταλιες της σουπας (=24γρ)

Αλατι σαν το παραπάνω που διάβασα? Χοντρο Φυσικο Θαλασσινο ?

Pritanis
23-11-05, 19:06
Το καλυτερο αλλα ακριβοτερο ειναι το αλατι για θαλασσινα ενυδρεια.... Εγω χρησιμοποιω αλατι σαν αυτο που λες και εσυ που ειναι φθηνο και χωρις επιπλεον χημικα (προσθετα ροης κλπ...)

andreasp
23-11-05, 21:04
Μιλαμε για 0.6% δηλαδη.
Μηπως ειναι πολυ για να το ριχνουμε προληπτικα?
Στο "Ασθενειες" διαβαζα για 0.1% προληπτικα.

netblues
23-11-05, 21:27
Το χονδρο/λεπτο/επιτραπεζιο/τυροκομικο/μαγειρικο αλατι και το αλατι ενυδρειου προερχονται και τα δυο απο εξατμιση θαλασσινου νερου.
Στην μορφη που τα παιρνουμε απο την θάλλασα περιεχουν μεταξυ αλλων και μια φυσική ποσοτητα ιωδιου.
Σε ολες τις περιπτωσεις προστιθεται επιπλεον ιωδιο καθοτι εχει αποδειχθει οτι η ελλειψη ιωδιου προκαλει σοβαρα προβληματα στον ανθρωπινο οργανισμό. Αυτο λεγεται φυσικο μαγειρικο αλατι.
Στη συνεχεια, κατα την κατεργασια το λειωνουν και το ανακρυσταλωνουν ωστε να γινει ομοιομορφα λεπτοκοκκο προσθετωντας επισης καποιες ουσιες που περιοριζουν το πετρωμα, και το ονομαζουν επιτραπεζιο αλατι.

Αν το αλατι ειναι κατευθειαν απο την αλυκη τοτε δεν περιεχει επιπλεον ιωδιο.
Τετοιο ειναι το αλατι που πωλειται στα petshop.. (οχι ομως αυτό για θαλλασινο ενυδρείο)
Αν ειναι χονδρο/ψιλο μαγειρικο τοτε δεν περιεχει προσθετα ροης απλα λιγο παραπανω ιωδιο. (συνηθως αναφερεται και στη συσκευασια, εξ ου και ο τιτλος ιωδιουχο)
Στις περισσοτερες περιπτωσεις κατι τετοιο δεν ενοχλει.
Αν ειναι επιτραπεζιο τοτε περιεχει και προσθετα ροης και πρεπει να το αποφευγουμε.

andreasp
23-11-05, 21:57
Κατατοπιστικοτατος! :)
Στην επομενη αλλαγη νερου θα ρίξω και αλατι σε αναλογια 0.5%.
Αυτο σημαινει οτι σε 100 λιτρα ενυδρειο πρέπει να ρίξω μισό κιλό.
Πολυ δεν ειναι ρε γαμώτο? Μου ακούγετε κάπως αυτο το "μισο κιλο".
Ουτε ελιες να εφτιαχνα! :)
Το 0.1% που διαβασα το "Ασθενειες" δηλαδη 100γραμ, μου ακουγεται πολυ πιο ομορφα.

netblues
23-11-05, 22:05
Πως σου ηρθε αυτο το 500 γραμμαρια σε 100 λιτρα???? :confused:
Παστα θα τα κανεις?
Ο πρυτανης λεει 24γρ/40 λιτρα =0,6 γρ/λιτρο
Στα 100 λιτρα 60 γραμμαρια....
Αν ειχε ick... θα εβαζες 300γρ. που ειναι το ανωτερο οριο για ψαρια γλυκου νερού.
Μαλλον σου εχει ξεφυγει ενα μηδενικο..

andreasp
23-11-05, 22:26
μπερδεψα τα γρ με το % ! :)
Thanks! και δεν μου πηγαινε καλα... :)